Breednet Results

MORPHETTVILLE PARKS - Saturday, November 17

Race 1 - C A Haigh Memorial (Bm68) (1000m)
Class: Benchmark 68 Track: Good(4) Time: 0:57.50 (33.35)
Prizemoney: $45,000
1
9/2
T: P Stokes
R: D Caboche (54)
9/2
3f helmet (AUS) x symphony miss (AUS) (distant music (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Bayou (3)
7/4F
T: R and C Jolly
R: Jake Toeroek (56.5)
7/4F
3f sepoy (AUS) x bacchanal woman (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.8
8/1
T: Nicholas Roe
R: Tahlia Hope (56)
8/1
3g toorak toff (AUS) x smock (AUS) (commands (AUS))
4
3.3
10/1
T: Tony McEvoy
R: J Holder (56)
10/1
3f stratum (AUS) x reilly o' (NZ) (o'reilly (NZ))
5
4.6
30/1
T: Lloyd Kennewell
R: D Tourneur (55.5)
30/1
3f foxwedge (AUS) x glowlamp (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.2
2/1
T: Tony McEvoy
R: A Mallyon (55.5)
2/1
3f denman (AUS) x pachanga (NZ) (redoute's choice (AUS))
7
6.2
20/1
T: G V Richards
R: Anna Jordsjo (52.5)
20/1
3g ilovethiscity (AUS) x rinascita (AUS) (not a single doubt (AUS))
8
7.6
20/1
T: T Dansie and Ms N Storr
R: Todd Pannell (57)
20/1
3g moshe (AUS) x sister shirl (AUS) (consolidator (USA))
Race 2 - Wolf Blass Wines (Bm68) (1400m)
Class: Benchmark 68 Track: Good(4) Time: 1:24.81 (34.33)
Prizemoney: $45,000
1
7/2
T: D K Weir
R: Chris Symons (59)
7/2
3g shamus award (AUS) x special favour (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Recognise,
This nick: 8 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.4
15/4
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (55.5)
15/4
3f snitzel (AUS) x fictional account (IRE) (stravinsky (USA))
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$150,000
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: Dynamic Syndications / Dean Watt Bloodstock (FBAA)
3
0.6
6/1
T: Tony McEvoy
R: A Mallyon (55.5)
6/1
3f harbour watch (IRE) x hela dubai (AUS) (danehill (USA))
4
1.2
3/1F
T: G V Richards
R: R J Hurdle (57.5)
3/1F
3g bradbury's luck (AUS) x ghost story (JPN) (dance in the dark (JPN))
5
2.1
11/1
T: D Clarken and O Macgillivray
R: Kayla Crowther (51.5)
11/1
6
3.3
150/1
T: David Page
R: J Potter (54.5)
150/1
3g good journey (USA) x spurlash (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.1
4/1
T: R and C Jolly
R: Todd Pannell (57)
4/1
3g barbados (AUS) x grand coup (AUS) (westbridge (USA))
8
10.6
30/1
T: Ms P Trenwith
R: J Holder (57)
30/1
Race 3 - 90 Anniv. Of Legacy In Sa-Bm64 (1250m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:15.96 (34.24)
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: P Stokes
R: Kayla Crowther (55.5)
7/2
4m krupt (AUS) x morethanapenny (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: God's Penny, Lots Of Coin, Penny Gambler,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/10F
T: Tony McEvoy
R: Chris Caserta (57.5)
9/10F
4g ad valorem (USA) x laurelling (USA) (highest honor (FR))
3
3.8
12/1
T: Shayne Cahill
R: D Caboche (54)
12/1
4
3.9
Marina (5)
20/1
T: J E Hickmott
R: Ms G Cartwright (56)
20/1
4g ocean park (NZ) x homeland sheila (AUS) (keltrice (AUS))
5
4.2
7/1
T: Shayne Cahill
R: A Mallyon (57.5)
7/1
5g swiss ace (AUS) x make me strong (AUS) (danehill (USA))
6
4.3
11/1
T: Ryan Balfour
R: Tahlia Hope (58)
11/1
10g dubleo (USA) x centome (AUS) (belong to me (USA))
7
5.8
20/1
T: B C Mueller
R: Ms E Finnegan (60)
20/1
7g kaphero (AUS) x double spirits (AUS) (blevic (AUS))
8
9.6
15/1
T: Travis Doudle
R: Todd Pannell (59.5)
15/1
5g master of design (AUS) x swiss vault (AUS) (secret savings (USA))
Race 4 - Sajc & Legacy 70th Anniv.-Bm75 (1250m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:14.64 (34.54)
Prizemoney: $45,000
1
15/8F
T: P L Seater
R: J Holder (57.5)
15/8F
5m skilled (AUS) x silent mode (AUS) (el moxie (USA))
Winning siblings: Hushiano,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
6/1
T: C W McDonald
R: P Gatt (54)
6/1
4m medaglia d'oro (USA) x zaira (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
1.8
10/1
T: B C Mueller
R: Kayla Crowther (52)
10/1
7m sharkbite (AUS) x just flipper (AUS) (dolphin street (FR))
4
2.6
Trupt (7)
11/1
T: Ryan Balfour
R: C J Parish (54)
11/1
7m krupt (AUS) x tiona (AUS) (blevic (AUS))
5
3.5
Touch (9)
25/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (54)
25/1
7m danbird (AUS) x garfield's gal (AUS) (catrail (USA))
6
5.1
15/8F
T: Tony McEvoy
R: A Mallyon (56.5)
15/8F
7
7.5
100/1
T: J W Peacock
R: Sairyn Fawke (55.5)
100/1
7m shaft (AUS) x pinnacle (GB) (shirley heights (GB))
8
9.2
15/2
T: Richard Laming
R: Ms J Payne (58)
15/2
5m stratum (AUS) x maiden on fire (AUS) (rubiton (AUS))
Race 5 - Gary Radford & Family (Bm86) (1550m)
Class: Benchmark 86 Track: Good(4) Time: 1:33.95 (35.35)
Prizemoney: $45,000
1
15/8F
T: R W Huxtable
R: R J Hurdle (57)
15/8F
5g hussonet (USA) x kuri bay (USA) (summer squall (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.3
11/4
T: Will Clarken
R: Todd Pannell (59.5)
11/4
6g beneteau (AUS) x miss columbus (AUS) (spinning world (USA))
3
3.1
20/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms G Cartwright (56.5)
20/1
6g reset (AUS) x southern rose (AUS) (unbridled's song (USA))
4
3.7
66/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (58.5)
66/1
9g ustinov (AUS) x furia (AUS) (thunder gulch (USA))
5
5
7/2
T: G V Richards
R: D Tourneur (55)
7/2
5g ilovethiscity (AUS) x chapent (AUS) (peintre celebre (USA))
6
5.1
4/1
T: Travis Doudle
R: Kayla Crowther (51)
4/1
5m golden snake (USA) x gold patriot (AUS) (made of gold (USA))
7
5.4
14/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: J Holder (54.5)
14/1
8
9.4
60/1
T: Grant Young
R: A K Chan (54)
60/1
7g blevic (AUS) x exalted blaze (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
Race 6 - Consolidated Plant (Bm86) (1250m)
Class: Benchmark 86 Track: Good(4) Time: 1:13.97 (34.57)
Prizemoney: $45,000
1
20/1
T: R and C Jolly
R: Jake Toeroek (58)
20/1
6g reaan (AUS) x shanghai moon (NZ) (carnegie (IRE))
Winning siblings: Harlow, Kushadasi, Rule Number One,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Benz (5)
9/1
T: G V Richards
R: R J Hurdle (57.5)
9/1
5g bushranger (IRE) x mycedes (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.4
3/1F
T: D K Weir
R: Chris Symons (57)
3/1F
6g rothesay (AUS) x laravissante (NZ) (o'reilly (NZ))
4
1.4
3/1
T: Ms S Jaensch
R: J Potter (54)
3/1
5
2.9
7/2
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms G Cartwright (57)
7/2
5g so you think (NZ) x modonna (AUS) (more than ready (USA))
6
3.8
7/1
T: Tony McEvoy
R: Ms E Finnegan (54)
7/1
5m hussonet (USA) x fruit o' the vine (AUS) (testa rossa (AUS))
7
4.7
10/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: J Holder (58.5)
10/1
6g hard spun (USA) x counter sue (AUS) (geiger counter (USA))
8
5.6
10/1
T: Grant Young
R: S Cahill (58.5)
10/1
5g reaan (AUS) x exalted madam (AUS) (blevic (AUS))
Race 7 - Penna Michael Accountant-Bm70 (1950m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 2:03.97 (34.72)
Prizemoney: $35,000
1
13/8F
T: Tony McEvoy
R: A Mallyon (56.5)
13/8F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/1
T: Shayne Cahill
R: P Gatt (56.5)
15/1
6g krupt (AUS) x ebony fair (AUS) (kenfair (NZ))
3
1.6
Aagas (2)
11/1
T: Ryan Balfour
R: C J Parish (58)
11/1
7g golden snake (USA) x brindabella (AUS) (bellotto (USA))
4
2
8/1
T: M G Price
R: D Tourneur (55)
8/1
4h savabeel (AUS) x sister norma (AUS) (superior sateen (AUS))
5
2.5
20/1
T: P Stokes
R: Kayla Crowther (56.5)
20/1
5m monaco consul (NZ) x serene lass (AUS) (not a single doubt (AUS))
6
5
9/1
T: R W Huxtable
R: Ms E Finnegan (54)
9/1
4m al maher (AUS) x ooh la leilah (NZ) (zerpour (IRE))
7
5.6
80/1
T: K M Sweeney
R: Chris Caserta (52)
80/1
5m red arrow (AUS) x raise a dane (AUS) (danehill (USA))
8
6.9
100/1
T: Michael Vassallo
R: A K Chan (54.5)
100/1
8g fomalhaut (USA) x zardapper (AUS) (sir dapper (AUS))
9
7.5
11/2
T: Chris Bieg
R: Ms G Cartwright (52.5)
11/2
5m dash for cash (AUS) x storm esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
10
7.7
8/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: J Holder (54)
8/1
3g medaglia d'oro (USA) x starmon (NZ) (monolith (AUS))
11
8.4
Amerock (13)
9/1
T: D K Weir
R: Chris Symons (57)
9/1
Race 8 - Gordon & Joy Ormandy Mem-Bm70 (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 0:57.69 (33.02)
Prizemoney: $35,000
1
Kabini (12)
5/2
T: B D Brook
R: Ms K Bishop (54)
5/2
4m written tycoon (AUS) x ambika (AUS) (indian danehill (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/4F
T: P Stokes
R: D Tourneur (56)
6/4F
4g all too hard (AUS) x olonana (AUS) (more than ready (USA))
3
0.8
25/1
T: J E Hickmott
R: Ms G Cartwright (54.5)
25/1
4
2.6
11/1
T: G V Richards
R: Chris Caserta (53.5)
11/1
6g magnus (AUS) x champara (AUS) (monashee mountain (USA))
5
2.7
9/2
T: Tony McEvoy
R: A Mallyon (58)
9/2
4g all too hard (AUS) x attunga rose (AUS) (springsteen (AUS))
6
4.1
30/1
T: G D Searle
R: J Potter (57)
30/1
6m blevic (AUS) x kel's bel (AUS) (keltrice (AUS))
7
4.3
Florid (8)
15/1
T: J F Macmillan
R: Jake Toeroek (56.5)
15/1
4g commands (AUS) x calle flora (USA) (street sense (USA))
8
5.3
100/1
T: Peter Nolan
R: Todd Pannell (57)
100/1
6g snippetson (AUS) x red feather (AUS) (red ransom (USA))
9
5.6
30/1
T: Grant Kluske
R: A K Chan (52)
30/1
6m turffontein (AUS) x lominata (AUS) (esperero (USA))
10
5.9
20/1
T: K M Sweeney
R: Kayla Crowther (51.5)
20/1
5g mint lane (USA) x recollection (AUS) (snippets (AUS))
11
9.2
100/1
T: Robyn Anderson
R: P Gatt (58.5)
100/1
6g nadeem (AUS) x morecambe bay (AUS) (diatribe (AUS))
* Nick figures are for Australasia.