Breednet Results

MORPHETTVILLE - Saturday, April 22

Race 1 - Schweppes Oaks 6th May Hcp (1050m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:02.06 (35.17)
Prizemoney: $100,000
1
35/10
T: Jon O'Connor
R: M Aitken (56.5)
35/10
2g your song (AUS) x tabulated (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Dataset, Tally Mo,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
32/10
T: P Stokes
R: Ms E Finnegan (53)
32/10
2f sepoy (AUS) x the good wife (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1
Mintha (10)
3/1F
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (54.5)
3/1F
2f redoute's choice (AUS) x hades (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.1
35/10
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Holder (54)
35/10
2f sebring (AUS) x earthsea (FR) (machiavellian (USA))
5
1.2
7/1
T: Michael Hickmott
R: Zac Spain (53.5)
7/1
2f your song (AUS) x celebrity rose (AUS) (peintre celebre (USA))
6
4.1
30/1
T: Nick Smart
R: S Price (56.5)
30/1
2c commands (AUS) x silent surround (AUS) (face value (AUS))
7
5.5
12/1
T: Chris Bieg
R: Todd Pannell (54.5)
12/1
8
5.6
25/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (56.5)
25/1
9
6.8
50/1
T: G V Richards
R: Anna Jordsjo (53.5)
50/1
10
7.2
200/1
T: T H Jolly
R: Sairyn Fawke (52.5)
200/1
2c harbour watch (IRE) x youeffoh (AUS) (starcraft (NZ))
11
8.6
50/1
T: Ryan Balfour
R: P Gatt (56.5)
50/1
2g al maher (AUS) x fawayez (AUS) (royal academy (USA))
Race 2 - Ata Celebrates 50 Years (Bm70) (1100m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:05.01 (35.21)
Prizemoney: $100,000
1
6/1
T: D R Jolly
R: J Holder (58.5)
6/1
5g stratum (AUS) x classic status (AUS) (marscay (AUS))
Winning siblings: My Three Sons, Reldas, Social Status,
This nick: 6 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
0.1
9/1
T: D R Jolly
R: P Gatt (58.5)
9/1
4g stratum (AUS) x stellar fille (AUS) (filante (NZ))
3
0.2
16/1
T: Dan O'Sullivan
R: M Aitken (56)
16/1
5g kaphero (AUS) x ellexcell (AUS) (octagonal (NZ))
4
0.9
12/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (56)
12/1
4g astronomer royal (USA) x livia (AUS) (galileo (IRE))
5
1.3
11/1
T: D E Magro
R: Sairyn Fawke (55.5)
11/1
4m hard spun (USA) x dutch harbor (AUS) (rubiton (AUS))
6
3.1
10/1
T: G V Richards
R: Jake Toeroek (57.5)
10/1
5g churchill downs (AUS) x cerebral (AUS) (lake coniston (IRE))
7
3.2
5/1F
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (57.5)
5/1F
5g starcraft (NZ) x enchanteress (NZ) (danehill (USA))
8
3.6
8/1
T: S P Gower
R: Ms E Finnegan (55)
8/1
9
3.8
Affray (16)
55/10
T: Will Clarken
R: Todd Pannell (57)
55/10
10
4.7
12/1
T: Nick Smart
R: S Cahill (57.5)
12/1
5g statue of liberty (USA) x ambola (AUS) (rory's jester (AUS))
11
5.9
Petrov (12)
15/1
T: Jim Cerchi Jnr
R: A Darmanin (57.5)
15/1
12
6.4
8/1
T: W F Francis and G Kent
R: Anna Jordsjo (55.5)
8/1
5m onemorenomore (AUS) x dancescape (AUS) (danehill dancer (IRE))
13
6.7
40/1
T: K M McAnulty and C Binnie
R: S Price (57)
40/1
4g clangalang (AUS) x treasure time (AUS) (secret savings (USA))
300
10/1
T: B C Mueller
R: Victor Wong (55)
10/1
4g oamaru force (AUS) x wise as an owl (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 3 - Darley Goodwood 20th May-Bm82 (1200m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(4) Time: 1:10.08 (34.36)
Prizemoney: $100,000
1
45/10
T: D K Weir
R: John Allen (56.5)
45/10
4g flying spur (AUS) x broadway harmony (AUS) (statue of liberty (USA))
Winning siblings: Broadwayandfourth, Ol' Blue Eyes,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Schism (7)
2/1F
T: C Maher
R: Jamie Kah (56)
2/1F
4m reaan (AUS) x dara seans (AUS) (giant's causeway (USA))
3
1.5
28/10
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Raquel Clark (56.5)
28/10
4g hard spun (USA) x counter sue (AUS) (geiger counter (USA))
4
2.4
11/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (56)
11/1
5g good journey (USA) x princess taylah (AUS) (turtle island (IRE))
5
2.8
15/1
T: Lloyd Kennewell
R: Chris Parnham (54)
15/1
4g i am invincible (AUS) x dubai fling (AUS) (dubai destination (USA))
6
2.9
12/1
T: J R Searle
R: Anna Jordsjo (53)
12/1
6g supreme class (AUS) x burning fury (AUS) (blazing reality (AUS))
7
3.1
20/1
T: Ms S Nolan
R: R J Hurdle (54)
20/1
6g dubleo (USA) x pocket fortyniner (AUS) (way of light (USA))
8
6.4
55/10
T: B J McCarthy
R: J Holder (54.5)
55/10
4g nicconi (AUS) x miss zambezi (AUS) (barathea (IRE))
Race 4 - Suzie Reynolds Hcp (1200m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:10.45 (35.26)
Prizemoney: $100,000
1
3/1
T: L A Jarvis
R: Raquel Clark (51)
3/1
4m solo flyer (AUS) x blow the budget (AUS) (luskin star (AUS))
Winning siblings: Happy Ending,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
35/10
T: P Stokes
R: B Claridge (54)
35/10
4m pendragon (NZ) x cool and chic (NZ) (montjeu (IRE))
3
1.8
7/1
T: J E Hickmott
R: J Holder (55)
7/1
4
2.3
2/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Aitken (51)
2/1F
4m nicconi (AUS) x sorren tessa (AUS) (red ransom (USA))
5
3.4
50/1
T: B C Mueller
R: Ms E Finnegan (53.5)
50/1
6m bianconi (USA) x just flipper (AUS) (dolphin street (FR))
6
5
100/1
T: Ryan Balfour
R: Anna Jordsjo (51)
100/1
7m good journey (USA) x nabeul (NZ) (encosta de lago (AUS))
7
5.3
7/1
T: G P Moody
R: Jamie Kah (54)
7/1
8
7.5
66/1
T: Alex Stra
R: Ms C Lindop (54)
66/1
9
8.1
11/1
T: Kane Harris
R: B Higgins (54)
11/1
6m dubawi (IRE) x shivering (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
11.1
25/1
T: Stephen Theodore
R: Damien Thornton (54)
25/1
4m manhattan rain (AUS) x beauty school (AUS) (royal academy (USA))
Race 5 - Ubet Sa Derby 13th May Hcp (1800m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:51.83 (35.26)
Prizemoney: $100,000
1
15/10F
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (58)
15/10F
4g new approach (IRE) x queen's kiss (AUS) (french deputy (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
6/1
T: G Lowry and G Cullen
R: J Holder (54)
6/1
6g shinko king (IRE) x outraging (NZ) (fiesta star (AUS))
3
0.4
6/1
T: R W Huxtable
R: Jamie Kah (57)
6/1
6g good journey (USA) x misty lane (AUS) (last tycoon (IRE))
4
1.8
12/1
T: Chris Bieg
R: D Caboche (55)
12/1
6g excites (AUS) x zelady (AUS) (zeditave (AUS))
5
3.7
12/1
T: Michael Vassallo
R: Jake Toeroek (55.5)
12/1
6g fomalhaut (USA) x zardapper (AUS) (sir dapper (AUS))
6
3.8
4/1
T: Grant Young
R: Raquel Clark (55)
4/1
7g snitzel (AUS) x starnet (AUS) (last tycoon (IRE))
7
4.9
20/1
T: Ryan Balfour
R: Todd Pannell (54)
20/1
7g purge (USA) x well hidden (USA) (more than ready (USA))
8
5.4
10/1
T: N A Blackiston
R: B Higgins (54)
10/1
5g savabeel (AUS) x floscula (USA) (theatrical (IRE))
9
5.5
300/1
T: T H Jolly
R: Ms K Bishop (54)
300/1
3f therock (AUS) x aves (AUS) (prince of birds (USA))
10
5.6
66/1
T: R R Jolly
R: P Gatt (54)
66/1
6g barely a moment (AUS) x laudation (AUS) (barathea (IRE))
11
6
15/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (52.5)
15/1
7g danerich (AUS) x trice moss (AUS) (keltrice (AUS))
12
7.5
100/1
T: Cheryl Roberts
R: R J Hurdle (54)
100/1
Race 6 - R N Irwin Stakes (1100m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.93 (33.98)
Prizemoney: $120,000
1
25/10
T: Lloyd Kennewell
R: Chris Parnham (56.5)
25/10
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1
22/10F
T: Peter Gelagotis
R: A Darmanin (58.5)
22/10F
3
1.8
20/1
T: G V Richards
R: R J Hurdle (56.5)
20/1
5m i am invincible (AUS) x gypsy violin (NZ) (stravinsky (USA))
4
2
9/1
T: L A Creek
R: J Holder (58.5)
9/1
5
2.4
28/10
T: C Maher
R: Jamie Kah (56.5)
28/10
4m street boss (USA) x excellent lady (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
3.9
8/1
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
8/1
4h snitzel (AUS) x monte rosa (AUS) (fraar (USA))
7
4
25/1
T: W F Francis and G Kent
R: Damien Thornton (58.5)
25/1
8
4.6
80/1
T: W F Francis and G Kent
R: P Gatt (56.5)
80/1
6m california dane (AUS) x emmaagh (AUS) (regal classic (CAN))
9
5.2
11/1
T: R W Smerdon
R: D Moor (56.5)
11/1
Race 7 - Auraria Stakes (1800m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:50.52 (36.13)
Prizemoney: $120,000
1
18/10F
T: D K Weir
R: John Allen (56)
18/10F
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
3
2.8
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Holder (54)
11/1
3f sebring (AUS) x dream 'n' believe (AUS) (shamardal (USA))
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Widden Stud, Widden Valley
Buyer: Withdrawn
4
2.9
10/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: D M Ganderton (54)
10/1
3f sebring (AUS) x voltdanze (AUS) (danzero (AUS))
5
3.7
80/1
T: Jon O'Connor
R: R J Hurdle (54)
80/1
3f onemorenomore (AUS) x could be something (AUS) (general nediym (AUS))
6
4.2
12/1
T: John McArdle
R: J Benbow (54)
12/1
3f so you think (NZ) x satirical lady (AUS) (giant's causeway (USA))
7
4.6
11/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (55)
11/1
3f rebel raider (AUS) x reliability (AUS) (kurofune (USA))
8
4.7
66/1
T: D J Laws
R: Jake Toeroek (54)
66/1
9
5.1
Sparkle (20)
100/1
T: Heath Conners
R: J Potter (54)
100/1
3f more than ready (USA) x gallica (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
5.7
45/10
T: G Lowry and G Cullen
R: P Gatt (54)
45/10
3f savabeel (AUS) x elusive dreams (NZ) (elusive city (USA))
11
6.5
100/1
T: Travis Doudle
R: Todd Pannell (54)
100/1
3f hussonet (USA) x more than fair (AUS) (military plume (NZ))
12
7.1
11/1
T: D K Weir
R: Declan Bates (54)
11/1
3f rip van winkle (IRE) x double babu (NZ) (centaine (AUS))
13
7.2
25/1
T: N A Blackiston
R: B Higgins (54)
25/1
3f hinchinbrook (AUS) x flying footsteps (USA) (fusaichi pegasus (USA))
14
9.1
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Aitken (54)
16/1
3f encosta de lago (AUS) x jellicles (AUS) (tale of the cat (USA))
15
10.7
30/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (54)
30/1
16
11.4
50/1
T: D K Weir
R: Ms E Finnegan (54)
50/1
3f authorized (IRE) x bloodline (AUS) (dracula (AUS))
17
13.5
9/1
T: D J Clarken
R: Chris Parnham (54)
9/1
3f magnus (AUS) x cardannic (AUS) (bel esprit (AUS))
Race 8 - Redelva Stakes (1100m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.71 (33.62)
Prizemoney: $110,000
1
28/10F
T: Ms L Lefoe
R: Todd Pannell (54)
28/10F
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.3
25/1
T: Brent Stanley
R: J L Taylor (54)
25/1
3
2.4
11/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (56)
11/1
3g so you think (NZ) x modonna (AUS) (more than ready (USA))
4
3
35/10
T: D K Weir
R: John Allen (58.5)
35/10
3c snitzel (AUS) x vegas showgirl (NZ) (al akbar (AUS))
5
3.7
30/1
T: Lloyd Kennewell
R: Zac Spain (56)
30/1
6
4.3
35/10
T: R W Smerdon
R: D Moor (54)
35/10
3f sebring (AUS) x tigress lily (AUS) (snitzel (AUS))
7
5.2
Benz (2)
3/1
T: G V Richards
R: Jake Toeroek (58.5)
3/1
3g bushranger (IRE) x mycedes (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
5.7
20/1
T: Lloyd Kennewell
R: Chris Parnham (54)
20/1
3f i am invincible (AUS) x morecora (AUS) (more than ready (USA))
9
6.6
40/1
T: Lloyd Kennewell
R: A Darmanin (56)
40/1
3g stratum (AUS) x bullion mansion (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
6.7
30/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (54)
30/1
11
7.2
20/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Holder (54)
20/1
3f foxwedge (AUS) x pure intentions (AUS) (cape cross (IRE))
12
7.4
30/1
T: John Hyam
R: P Gatt (56)
30/1
13
8.8
Arleigh (13)
30/1
T: P Stokes
R: Ms E Finnegan (54)
30/1
3f smart missile (AUS) x lahana (AUS) (hussonet (USA))
* Nick figures are for Australasia.