Breednet Results

MORPHETTVILLE - Saturday, October 14

Race 1 - Spring Carn. 21/10-7/11-Bm82 (2600m)
Class: Benchmark 82 Track: Good(4) Time: 2:48.16 (36.52)
Prizemoney: $45,000
1
9/10F
T: Peter Gelagotis
R: D Tourneur (57)
9/10F
6g alamosa (NZ) x miss daphne (NZ) (diamond express (NZ))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
Tunes (1)
11/1
T: Grant Young
R: Raquel Clark (57)
11/1
9g viscount (AUS) x tin pan (AUS) (commands (AUS))
3
1.4
12/1
T: J E Hickmott
R: J Holder (55)
12/1
8g casino prince (AUS) x sam's belle (AUS) (spinning world (USA))
4
1.7
2/1
T: Richard Laming
R: Jamie Kah (58.5)
2/1
6g pentire (GB) x sky trist (NZ) (sir tristram (IRE))
5
2.1
25/1
T: Stephen Theodore
R: J Bowditch (54)
25/1
6
6.5
60/1
T: Ms N Bruggemann
R: Ms K Bishop (54)
60/1
6g gonski (AUS) x crude (AUS) (ghataas (GB))
7
6.9
80/1
T: S J Coombs
R: J Potter (54)
80/1
11g iglesia (AUS) x tolinda (AUS) (woodman (USA))
8
9.5
12/1
T: D I Dodson
R: H Coffey (54)
12/1
6m duke of marmalade (IRE) x ready for more (AUS) (more than ready (USA))
Race 2 - Ubet (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:03.98 (34.71)
Prizemoney: $30,000
1
16/10
T: Richard Laming
R: Liam Riordan (56.5)
16/10
3g super easy (NZ) x shanpanichi (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Dontlookdownonme, Jayrod Too,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
11/10F
T: Peter Gelagotis
R: Brandon Stockdale (54)
11/10F
3
2.3
10/1
T: Steven O'Dea
R: Justin Huxtable (57)
10/1
3g your song (AUS) x tabulated (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
6.2
11/1
T: P Stokes
R: D Caboche (54)
11/1
3f danerich (AUS) x early wakening (AUS) (hennessy (USA))
5
6.6
40/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (55.5)
40/1
3g so you think (NZ) x surpassing (AUS) (more than ready (USA))
6
8.4
40/1
T: D R Jolly
R: J Holder (54.5)
40/1
3f barbados (AUS) x saturday rose (AUS) (blevic (AUS))
7
15.3
150/1
T: John Hyam
R: Todd Pannell (55.5)
150/1
8
19.4
14/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (55)
14/1
3g testa rossa (AUS) x secretary's secret (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 3 - Mjs Floor Coverings (Bm70) (1800m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:50.01 (36.38)
Prizemoney: $35,000
1
22/10F
T: P Stokes
R: Chris Caserta (57)
22/10F
4g king cugat (USA) x miss encosta (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1
65/10
T: Grant Young
R: Raquel Clark (55.5)
65/10
7g starcraft (NZ) x rose o' war (AUS) (danehill (USA))
3
1.3
4/1
T: Shawn Mathrick
R: Liam Riordan (53)
4/1
5g krupt (AUS) x aqua modern (AUS) (tiger hill (IRE))
4
2.8
Sasun (4)
65/10
T: B D Brook
R: Justin Huxtable (54)
65/10
5g haradasun (AUS) x sajeune (AUS) (jeune (GB))
5
4.9
35/10
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (55)
35/10
5g zabeel (NZ) x darcey bussell (NZ) (rhythm (USA))
6
5
12/1
T: J E Hickmott
R: Brandon Stockdale (55.5)
12/1
7g danerich (AUS) x pachouli (AUS) (royal academy (USA))
7
5.3
30/1
T: Mick Kluske
R: Jake Bayliss (56)
30/1
6g devaraja (NZ) x castel gandolfo (AUS) (danzig connection (USA))
8
5.6
150/1
T: B O Potter
R: J Potter (54)
150/1
8g commands (AUS) x rossiya (FR) (machiavellian (USA))
9
6.9
25/1
T: Ms N Bruggemann
R: Ms K Bishop (56)
25/1
7g benicio (AUS) x ali gee (AUS) (ali-royal (IRE))
10
7.6
66/1
T: W P Bencic
R: Ashley Doyle (53)
66/1
11
13
150/1
T: P Shepherdson
R: D Caboche (53.5)
150/1
Race 4 - Hill Smith Stakes (1800m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:50.46 (35.78)
Prizemoney: $100,000
1
14/1
T: D K Weir
R: John Allen (57)
14/1
3c savabeel (AUS) x heat storm (AUS) (green desert (USA))
Winning siblings: Compound, Savage Blaze, We'll Meet Again,
This nick: 7 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
2.3
3/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (55)
3/1
3f medaglia d'oro (USA) x glory guru (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
3.6
2/1F
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (57)
2/1F
4
5.4
20/1
T: Travis Doudle
R: Todd Pannell (57)
20/1
3g barbados (AUS) x cheers rihanna (AUS) (general nediym (AUS))
5
6.1
9/1
T: D K Weir
R: H Coffey (57)
9/1
3g americain (USA) x another sunday (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
8.8
15/2
T: R E Laing
R: D Tourneur (57)
15/2
3c pierro (AUS) x sirani (AUS) (galileo (IRE))
7
8.9
50/1
T: M J Seyers
R: J Potter (57)
50/1
3g bullet train (GB) x catnipped (AUS) (rory's jester (AUS))
8
12.4
15/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (55)
15/1
3f savabeel (AUS) x pins on ice (NZ) (pins (AUS))
9
13.7
8/1
T: Aaron Purcell
R: Jake Bayliss (55)
8/1
10
15.1
20/1
T: P Stokes
R: J Holder (57)
20/1
3g helmet (AUS) x classic status (AUS) (marscay (AUS))
Race 5 - Schweppes (Bm70) (1050m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:00.91 (34.12)
Prizemoney: $35,000
1
28/10F
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (54)
28/10F
4m i am invincible (AUS) x morecora (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: My Solaki,
This nick: 18 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
0.2
32/10
T: J F Macmillan
R: Justin Huxtable (56)
32/10
4g kaphero (AUS) x fly in style (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.2
40/1
T: Jon O'Connor
R: J Holder (54.5)
40/1
4
1.8
Trueno (6)
16/1
T: Ryan Balfour
R: D Caboche (54)
16/1
7g written tycoon (AUS) x alcestis (AUS) (meticulous (AUS))
5
2.3
16/1
T: J W Cornell
R: Raquel Clark (58)
16/1
6g war pass (USA) x endless wonder (AUS) (danehill (USA))
6
2.9
16/1
T: D E Magro
R: Todd Pannell (57)
16/1
5m hard spun (USA) x dutch harbor (AUS) (rubiton (AUS))
7
3.2
15/1
T: D R Jolly
R: Brandon Stockdale (58)
15/1
6g stratum (AUS) x classic status (AUS) (marscay (AUS))
8
3.4
4/1
T: P Stokes
R: Chris Caserta (57)
4/1
4m good journey (USA) x brave deed (AUS) (mustin lake (USA))
9
3.5
30/1
T: Alex Stra
R: Ms Kayla Stra (55)
30/1
10
3.9
100/1
T: D L Hewitt
R: D Tourneur (55)
100/1
7m keltrice (AUS) x shuttlebug (AUS) (shuttlecock corner (USA))
11
4.9
9/1
T: Carl Spry
R: Jamie Kah (54.5)
9/1
6g nicconi (AUS) x queen oedipus (NZ) (stravinsky (USA))
12
6.4
100/1
T: K M Sweeney
R: Jake Bayliss (54)
100/1
7m niello (AUS) x wiradancing (AUS) (kenvain (AUS))
13
7.1
20/1
T: Jon O'Connor
R: R J Hurdle (54)
20/1
4m stryker (AUS) x la rouge (AUS) (red ransom (USA))
Race 6 - Kitty Kat Pastoral (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(4) Time: 1:36.13 (36.33)
Prizemoney: $45,000
1
9/10F
T: R W Huxtable
R: Jamie Kah (57)
9/10F
4g hussonet (USA) x kuri bay (USA) (summer squall (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
12/1
T: Tony McEvoy
R: J Holder (54)
12/1
3
1.9
10/1
T: Grant Young
R: Victor Wong (55.5)
10/1
7g testa rossa (AUS) x decipher (AUS) (timber country (USA))
4
3
20/1
T: G V Richards
R: Jake Toeroek (54.5)
20/1
5g monaco consul (NZ) x swan river (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
4.3
16/1
T: J F Macmillan
R: Raquel Clark (53)
16/1
4g zoffany (IRE) x tornado lil (AUS) (umatilla (NZ))
6
4.4
6/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (55)
6/1
4g rebel raider (AUS) x miss satchmo (AUS) (secret savings (USA))
7
6
20/1
T: J E Hickmott
R: Brandon Stockdale (57.5)
20/1
8g danerich (AUS) x trice moss (AUS) (keltrice (AUS))
8
6.1
20/1
T: Grant Young
R: Ashley Doyle (55)
20/1
8g snitzel (AUS) x starnet (AUS) (last tycoon (IRE))
9
7.5
30/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (54)
30/1
10
8.5
12/1
T: L A Jarvis
R: Justin Huxtable (54)
12/1
11
16.8
200/1
T: Ms S Ratsch
R: Ms K Bishop (54)
200/1
Race 7 - Programmed Durbridge Stakes (1200m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.41 (34.71)
Prizemoney: $100,000
1
3/1
T: W F Francis and G Kent
R: J Bowditch (58.5)
3/1
Winning siblings: Little Mermaid, Under The Sea,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2
25/10
T: L A Creek
R: J Holder (58.5)
25/10
3
2.1
2/1F
T: R W Huxtable
R: Jamie Kah (58.5)
2/1F
6g good journey (USA) x lady aspen (AUS) (bianconi (USA))
4
5.8
12/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (58.5)
12/1
5g new approach (IRE) x queen's kiss (AUS) (french deputy (USA))
5
7
5/1
T: Will Clarken
R: Todd Pannell (58.5)
5/1
7g god's own (AUS) x hageabi (AUS) (scenic (IRE))
6
13.1
66/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (58.5)
66/1
8g ustinov (AUS) x furia (AUS) (thunder gulch (USA))
7
15.2
40/1
T: Greg Connor
R: John Allen (58.5)
40/1
7g old deuteronomy (USA) x mere royaume (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
Race 8 - The Junction (Bm70) (1200m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:10.09 (34.84)
Prizemoney: $35,000
1
Manuel (4)
25/10F
T: Tony McEvoy
R: John Allen (58.5)
25/10F
4g commands (AUS) x girl hussler (AUS) (hussonet (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.8
12/1
T: Ryan Balfour
R: Todd Pannell (57)
12/1
5g magnus (AUS) x jessi rae (AUS) (ascot knight (CAN))
3
1.8
6/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (55)
6/1
4
1.9
20/1
T: Steven Tootell
R: Victor Wong (53.5)
20/1
6g myboycharlie (IRE) x elvish (AUS) (elusive quality (USA))
5
2.5
9/1
T: W A Bogarts
R: J Holder (55)
9/1
4g street boss (USA) x love online (AUS) (commands (AUS))
6
3
12/1
T: Will Clarken
R: Liam Riordan (60)
12/1
6g magic albert (AUS) x zeta (AUS) (tobougg (IRE))
7
3.3
40/1
T: Michael Hickmott
R: Brandon Stockdale (54.5)
40/1
4g salade (AUS) x celtic night (AUS) (secret savings (USA))
8
3.5
20/1
T: Lloyd Kennewell
R: Jake Toeroek (56)
20/1
9
3.6
15/1
T: C Curtis
R: D Caboche (56.5)
15/1
5g wanted (AUS) x kanpeki (AUS) (lion hunter (AUS))
10
3.7
Trupt (8)
3/1
T: Ryan Balfour
R: Jamie Kah (56.5)
3/1
6m krupt (AUS) x tiona (AUS) (blevic (AUS))
11
3.8
150/1
T: Ms N Bruggemann
R: Ms K Bishop (54)
150/1
5m haradasun (AUS) x danish puss (AUS) (tale of the cat (USA))
12
4.4
Chondra (15)
100/1
T: B D Brook
R: Justin Huxtable (54)
100/1
7g good journey (USA) x chantella (AUS) (stargazer (NZ))
13
4.7
100/1
T: W F Francis and G Kent
R: Ms Kayla Stra (55.5)
100/1
7g dylan thomas (IRE) x concluding (AUS) (kenny's best pal (AUS))
14
6
40/1
T: G P Moody
R: J Potter (55)
40/1
7g husson (ARG) x royal snip (AUS) (royal academy (USA))
* Nick figures are for Australasia.