Breednet Results

MORPHETTVILLE - Friday, December 15

Race 1 - Schweppes Mdn (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:00.84 (38.04)
Prizemoney: $13,000
1
12/10F
T: P Stokes
R: D Tourneur (57.5)
12/10F
3f krupt (AUS) x morethanapenny (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: God's Penny, Lots Of Coin, Penny Gambler,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
65/10
T: Chris Bieg
R: Sairyn Fawke (55.5)
65/10
3f atomic (AUS) x magic symphony (AUS) (magic albert (AUS))
3
2.8
18/10
T: S G Padman
R: R J Hurdle (57.5)
18/10
3f turffontein (AUS) x entango (NZ) (entrepreneur (GB))
4
4.3
55/10
T: T T Oxlade
R: Justin Huxtable (54.5)
55/10
3f seidnazar (AUS) x charzoo (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
6.3
60/1
T: J E Hickmott
R: Ben Paterson (57.5)
60/1
3f keep the faith (AUS) x elusive burst (AUS) (elusive city (USA))
Race 2 - Adelaide Galvanising Mdn (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:01.32 (34.66)
Prizemoney: $13,000
1
18/10F
T: D R Jolly
R: Jamie Kah (57.5)
18/10F
3g reward for effort (AUS) x asufas (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Quality Diamond,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.3
Yoelqui (11)
35/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (57.5)
35/10
3g zizou (AUS) x andneedles (NZ) (pins (AUS))
3
2.3
40/1
T: T T Oxlade
R: R J Hurdle (57.5)
40/1
3g barbados (AUS) x scotch 'n' ice (AUS) (real jester (AUS))
4
2.9
4/1
T: R R Jolly
R: P Gatt (57.5)
4/1
3g ambidexter (AUS) x north bound (AUS) (real jester (AUS))
5
3.4
60/1
T: W F Francis and G Kent
R: Ms K Bishop (57.5)
60/1
3g bullet train (GB) x mezmar (AUS) (marwina (AUS))
6
3.7
50/1
T: J E Hickmott
R: Ben Paterson (57.5)
50/1
7
3.9
Maazle (6)
14/1
T: D Shepherd
R: D Tourneur (57.5)
14/1
3g elzaam (AUS) x sarchi lodge (AUS) (grand lodge (USA))
8
5.3
50/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (55.5)
50/1
3g toorak toff (AUS) x doubtful diva (AUS) (not a single doubt (AUS))
9
6.1
50/1
T: P L Seater
R: Jake Toeroek (57.5)
50/1
3g skilled (AUS) x miss debra (AUS) (grandera (IRE))
10
7
35/10
T: M S Minervini
R: Todd Pannell (57.5)
35/10
11
12.6
100/1
T: J Dodgson
R: J Holder (57.5)
100/1
3g good journey (USA) x chomp (AUS) (flying spur (AUS))
Race 3 - Holdfast Insurance Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.56 (34.90)
Prizemoney: $13,000
1
2/1F
T: D E Magro
R: Sairyn Fawke (54.5)
2/1F
3g bel esprit (AUS) x star peril (AUS) (staaraq (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
22/10
T: D Shepherd
R: J Holder (56.5)
22/10
3g elzaam (AUS) x tyler jay (AUS) (octagonal (NZ))
3
2.6
20/1
T: Alexander Justice
R: Anna Jordsjo (55)
20/1
4
2.7
Bajan (6)
35/10
T: D R Jolly
R: P Gatt (56.5)
35/10
3g barbados (AUS) x dancing elegance (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
2.8
55/10
T: P L Seater
R: J Bowditch (58)
55/10
4g snitzel (AUS) x great meadows (AUS) (singspiel (IRE))
6
3.1
100/1
T: K M McAnulty and C Binnie
R: Todd Pannell (56.5)
100/1
3g clangalang (AUS) x miss echuca (AUS) (dolphin street (FR))
7
6.5
60/1
T: Steven Schrader
R: Jake Toeroek (58)
60/1
4g mint lane (USA) x vista lady (AUS) (testa rossa (AUS))
8
6.7
16/1
T: M S Minervini
R: Ms K Bishop (58)
16/1
4g reset (AUS) x sandy's glow (AUS) (danehill (USA))
Race 4 - Hughes Limousines Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.72 (35.09)
Prizemoney: $13,000
1
4/13F
T: Tony McEvoy
R: Jamie Kah (54.5)
4/13F
3f exceed and excel (AUS) x de lago mist (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 56 runners; 40 winners; 7 SW. Details
2
4.5
8/1
T: Philip Day
R: R J Hurdle (56.5)
8/1
3g uncle mo (USA) x victoriana (AUS) (conatus (AUS))
3
8.3
14/1
T: M J Seyers
R: P Gatt (56)
14/1
4
10.2
15/1
T: John Hyam
R: Anna Jordsjo (55)
15/1
4g gio ponti (USA) x barsha (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
12
200/1
T: Ms K Letts-Maund
R: J Maund (56)
200/1
5m reset (AUS) x little miss quick (NZ) (pentire (GB))
6
12.4
100/1
T: Kerrie Vantijn
R: Eran Boyd (52.5)
100/1
3f duke of marmalade (IRE) x idelargo (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
13.3
30/1
T: Ms R Day
R: Todd Pannell (56)
30/1
6m mint lane (USA) x silver heart (AUS) (real cash (USA))
8
13.8
25/1
T: T G Trenowden
R: D Tourneur (58)
25/1
9
14.6
25/1
T: Grant Young
R: Ms C Lindop (58)
25/1
5g barely a moment (AUS) x exalted blaze (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
Race 5 - Medallion Homes (Bm60) (1050m)
Class: Benchmark 60 Track: Good(3) Time: 1:00.84 (34.70)
Prizemoney: $15,000
1
18/10F
T: Lloyd Kennewell
R: Justin Huxtable (56.5)
18/10F
4g master of design (AUS) x swiss vault (AUS) (secret savings (USA))
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (57.5)
9/1
4m onemorenomore (AUS) x cable car (AUS) (general nediym (AUS))
3
2
15/2
T: Ms N Bruggemann
R: Eran Boyd (55.5)
15/2
6m wilander (AUS) x brave accord (AUS) (kenny's best pal (AUS))
4
2.1
5/1
T: G V Richards
R: Anna Jordsjo (56.5)
5/1
5
2.7
20/1
T: W F Francis and G Kent
R: Sairyn Fawke (57)
20/1
5g magnus (AUS) x sorella (AUS) (euclase (AUS))
6
2.9
66/1
T: Danielle Wilson
R: Ms E Finnegan (54.5)
66/1
7
3.5
30/1
T: Chris Bieg
R: Jake Toeroek (58)
30/1
5g sharkbite (AUS) x cascade (AUS) (viscount (AUS))
8
4
15/2
T: D R Jolly
R: Victor Wong (56)
15/2
5m foreplay (AUS) x aunty betty (AUS) (encounter (AUS))
9
4.8
12/1
T: J F Macmillan
R: Jamie Kah (59)
12/1
10
4.9
20/1
T: P L Seater
R: P Gatt (55.5)
20/1
4m equiano (FR) x we're due (AUS) (dieu d'or (AUS))
11
6.3
16/1
T: Ryan Balfour
R: J Holder (55.5)
16/1
5m foreplay (AUS) x star maid (AUS) (made of gold (USA))
Race 6 - Ubet Hcp (C2) (1200m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:11.11 (34.34)
Prizemoney: $15,000
1
65/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (57.5)
65/10
4g more than ready (USA) x aloha (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: De An Andretti, Hualalai, Libertini,
This nick: 39 runners; 25 winners; 0 SW. Details
2
0.5
45/10F
T: Ms K Byrnes
R: Justin Huxtable (54)
45/10F
4g street boss (USA) x mimiele (AUS) (barely a moment (AUS))
3
1
5/1
T: P Huserot
R: Ms C Lindop (57)
5/1
5g good journey (USA) x damaskan ice (AUS) (ice point (ARG))
4
1.5
7/1
T: D W O'Leary
R: Jake Toeroek (57.5)
7/1
7g zeditave (AUS) x evil lady (AUS) (prego (IRE))
5
1.6
7/1
T: Ms S Barr
R: S Cahill (56.5)
7/1
4g fastnet rock (AUS) x sogha (AUS) (red ransom (USA))
6
3.5
8/1
T: J E Hickmott
R: Sairyn Fawke (55.5)
8/1
7
3.6
8/1
T: J F Macmillan
R: Todd Pannell (56)
8/1
8
4.1
7/1
T: W F Francis and G Kent
R: Ms K Bishop (56)
7/1
4m myboycharlie (IRE) x ballet belle (AUS) (fasliyev (USA))
9
4.3
Sheanna (18)
50/1
T: K M Sweeney
R: Anna Jordsjo (51)
50/1
5m amadeus wolf (GB) x she zoff (AUS) (zoffany (USA))
10
9.9
100/1
T: K M McAnulty and C Binnie
R: D Tourneur (54)
100/1
7g casino prince (AUS) x capable (AUS) (covetous (AUS))
200
14/1
T: T T Oxlade
R: P Gatt (55)
14/1
5g nicconi (AUS) x mcflurry (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 7 - Greg Venn's B'day (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:37.52 (35.47)
Prizemoney: $15,000
1
4/1
T: Grant Young
R: Justin Huxtable (60)
4/1
8g snitzel (AUS) x starnet (AUS) (last tycoon (IRE))
This nick: 11 runners; 11 winners; 2 SW. Details
2
0.2
25/10F
T: Jon O'Connor
R: Jamie Kah (59)
25/10F
4m onemorenomore (AUS) x could be something (AUS) (general nediym (AUS))
3
0.6
55/10
T: K M Sweeney
R: Todd Pannell (56.5)
55/10
7g blevic (AUS) x sally rose (AUS) (jeune (GB))
4
1
65/10
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (54)
65/10
3f rebel raider (AUS) x eagles destiny (AUS) (snippetson (AUS))
5
2.3
45/10
T: G P Moody
R: Victor Wong (56.5)
45/10
7g husson (ARG) x royal snip (AUS) (royal academy (USA))
6
8.1
40/1
T: G P Moody
R: Sairyn Fawke (53)
40/1
7
8.5
8/1
T: J F Macmillan
R: P Gatt (55)
8/1
4g o'lonhro (AUS) x ernie's molly (NZ) (cullen (AUS))
8
9.6
40/1
T: Grant Kluske
R: J Holder (56)
40/1
5g jet spur (AUS) x field of dreams (AUS) (sky chase (NZ))
9
10.7
20/1
T: Stephen Theodore
R: Jake Toeroek (54.5)
20/1
8g al maher (AUS) x vistarena (AUS) (scenic (IRE))
Race 8 - The Junction (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:03.96 (34.41)
Prizemoney: $15,000
1
2/1F
T: R R Jolly
R: Victor Wong (60)
2/1F
5m mint lane (USA) x de lago haze (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Costly Argument,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/1
T: Alex Stra
R: R J Hurdle (58.5)
5/1
3
1.6
7/1
T: J F Macmillan
R: Jamie Kah (57)
7/1
4m zoffany (IRE) x dodged a bullet (AUS) (success express (USA))
4
1.7
28/10
T: Kirsten Mooney
R: Eran Boyd (57.5)
28/10
5
2.8
Amative (11)
16/1
T: K M Sweeney
R: Anna Jordsjo (51)
16/1
4m mint lane (USA) x race memory (AUS) (racer's edge (AUS))
6
3
25/1
T: Ryan Balfour
R: J Holder (55.5)
25/1
4m helmet (AUS) x indycatfighter (USA) (a.p. indy (USA))
7
4
50/1
T: Alexander Justice
R: Jake Toeroek (54)
50/1
5m lonhro (AUS) x camille's appeal (USA) (valid expectations (USA))
8
4.4
10/1
T: Jon O'Connor
R: Ms Kayla Stra (57)
10/1
4m stryker (AUS) x la rouge (AUS) (red ransom (USA))
9
7.7
20/1
T: P Stokes
R: D Tourneur (56.5)
20/1
* Nick figures are for Australasia.