Breednet Results

MT GAMBIER - Monday, December 4

Race 1 - City Of Mt Gambier Mdn Plate (900m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:54.58
Prizemoney: $13,000
1
14/1
T: R D Daniel
R: Jemma Frew (51.5)
14/1
3f sidereus (AUS) x sun kisses (AUS) (hennessy (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
66/1
T: Bob and Kane Post
R: Ms H McKechnie (56)
66/1
5m gallo di ferro (USA) x chelise marie (AUS) (bletchencore (AUS))
3
1.5
100/1
T: Stephen Lenehan
R: Trent Germaine (53.5)
100/1
5m gallo di ferro (USA) x spinning edge (AUS) (racer's edge (AUS))
4
2.5
10/1
T: L A Creek
R: D Tourneur (54.5)
10/1
3f moshe (AUS) x preparetostop (AUS) (dangerous (AUS))
5
4
9/10F
T: R J Gilcrist
R: Ms K Bishop (58)
9/10F
4g shocking (AUS) x attalla (NZ) (volksraad (GB))
6
6.2
Zemlya (10)
20/1
T: R V Nicholson
R: Ms E Finnegan (54.5)
20/1
3f daliapour (IRE) x barents sea (USA) (sea hero (USA))
7
7.5
4/1
T: K M Elford
R: Ms C Puls (58)
4/1
8
10.4
55/10
T: Craig Stewart
R: Sairyn Fawke (58)
55/10
9
11.8
50/1
T: R J Gilcrist
R: Raquel Clark (56)
50/1
6m bushranger (IRE) x french missy (AUS) (choisir (AUS))
Race 2 - The Borderwatch Mdn Plate (1550m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:40.32
Prizemoney: $13,000
1
25/10
T: M A O'Leary
R: Raquel Clark (58)
25/10
4g good journey (USA) x cante grande (AUS) (kailey senor (USA))
Winning siblings: Sparkling Oliver, Taken The Road,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
65/10
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56)
65/10
4m echoes of heaven (AUS) x pari passu (NZ) (thorn park (AUS))
3
4.1
8/1
T: Wayne Walters
R: D Tourneur (56)
8/1
7m shinko king (IRE) x sulina (NZ) (mi preferido (USA))
4
4.2
25/1
T: R J Gilcrist
R: Ms K Bishop (58)
25/1
4g savabeel (AUS) x tell no lies (NZ) (casual lies (USA))
5
6.2
11/1
T: Bob and Kane Post
R: Sairyn Fawke (56)
11/1
6m gallo di ferro (USA) x dee d'or (AUS) (dieu d'or (AUS))
6
6.7
100/1
T: M T Quadara
R: Cody Collins (54)
100/1
7
7.5
8/1
T: Dane Smith
R: Ms H McKechnie (58)
8/1
5g widden valley (AUS) x valenshikov (AUS) (baryshnikov (AUS))
8
7.8
18/10F
T: Peter Hardacre
R: Declan Bates (58)
18/10F
4g shrewd rhythm (AUS) x vocal dancer (AUS) (citidancer (IRE))
9
33.3
20/1
T: R J Gilcrist
R: Ms E Finnegan (58)
20/1
4g dylan thomas (IRE) x salila (IRE) (sadler's wells (USA))
Race 3 - Festival Hire Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:16.34
Prizemoney: $13,000
1
32/10
T: Peter Hardacre
R: Declan Bates (56)
32/10
4m magnus (AUS) x catch the magic (AUS) (strategic (AUS))
Winning siblings: Magic Reward, Shark Magic,
This nick: 8 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/1
T: R V Nicholson
R: Sairyn Fawke (56.5)
9/1
3g mulaazem (AUS) x solamina (AUS) (scenic (IRE))
3
1.7
10/1
T: Ms A McGrath
R: J Maund (58)
10/1
6g written tycoon (AUS) x zarana (AUS) (commands (AUS))
4
2.5
100/1
T: M T Quadara
R: Ms C Lindop (58)
100/1
6g statue of liberty (USA) x infatuated (AUS) (quest for fame (GB))
5
3.8
5/1
T: Kelvin Southey
R: D Tourneur (56)
5/1
5m blevic (AUS) x scottish tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
6
4
18/10F
T: Lynne Halliday
R: S Price (58)
18/10F
5g nom du jeu (NZ) x malissimo (NZ) (howbaddouwantit (USA))
7
5.5
30/1
T: R J Gilcrist
R: Ms E Finnegan (56)
30/1
4m astronomer royal (USA) x rollover (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.6
12/1
T: Dane Smith
R: Ms C Puls (58)
12/1
4g atomic (AUS) x rediscover (AUS) (elvstroem (AUS))
9
7.7
Wilkin (5)
20/1
T: Kaye Edwards
R: Trent Germaine (55)
20/1
5g strategic maneuver (AUS) x alco's pal (AUS) (kenny's best pal (AUS))
10
8.2
40/1
T: K M Elford
R: Ms K Bishop (58)
40/1
4g floral pegasus (AUS) x juno beach (AUS) (flying spur (AUS))
11
10.8
30/1
T: Scott McIntyre
R: Cody Collins (56)
30/1
4m anacheeva (AUS) x test zone (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 4 - Gambier Earth Movers (Bm60) (1800m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(6) Time: 1:54.13
Prizemoney: $17,500
1
20/1
T: R J Gilcrist
R: Ms K Bishop (55)
20/1
5m grey swallow (IRE) x kensington palace (AUS) (kingston rule (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
55/10
T: Wayne Walters
R: D Tourneur (60.5)
55/10
7m lonhro (AUS) x lexington lucy (NZ) (star way (GB))
3
1.6
6/1
T: Peter Hardacre
R: Ms C Lindop (55.5)
6/1
4
3.2
45/10
T: Wayne Walters
R: Cody Collins (57.5)
45/10
7m shinko king (IRE) x donaway (NZ) (star way (GB))
5
3.6
20/1
T: T Cottier
R: Declan Bates (55.5)
20/1
6
3.9
11/1
T: R V Nicholson
R: Sairyn Fawke (54)
11/1
5m al samer (AUS) x coppelius (USA) (pleasant colony (USA))
7
5
Emil (3)
4/1F
T: M A O'Leary
R: Jemma Frew (57)
4/1F
5g blevic (AUS) x la gazelle (AUS) (desert king (IRE))
8
5.5
15/1
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (54.5)
15/1
6m reaan (AUS) x precious persian (IRE) (persian bold (IRE))
9
6.1
25/1
T: Ms S Murphy
R: Trent Germaine (54.5)
25/1
10
9.2
10/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56.5)
10/1
7g hard spun (USA) x baldaque (NZ) (grosvenor (NZ))
11
10.8
Nahanni (15)
80/1
T: S R Fisher
R: Raquel Clark (54)
80/1
5g big poppa pump (AUS) x isanova (AUS) (matahif (NZ))
12
14
12/1
T: Bob and Kane Post
R: S Price (58.5)
12/1
7g churchill downs (AUS) x scagliola (AUS) (grand lodge (USA))
13
29
20/1
T: Bob and Kane Post
R: Ms C Puls (57.5)
20/1
6g rakti (GB) x gold import (AUS) (export price (FR))
Race 5 - Win Tv (Bm60) (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(6) Time: 1:14.35
Prizemoney: $17,500
1
11/1
T: Bob and Kane Post
R: D Tourneur (54.5)
11/1
6g brief truce (USA) x settles (AUS) (settlement day (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: P A Preusker
R: Ms C Puls (56)
12/1
7m king cugat (USA) x hillview ridge (AUS) (dieu d'or (AUS))
3
0.2
32/10F
T: M A O'Leary
R: Raquel Clark (60)
32/10F
4
0.9
Pewter (4)
9/1
T: Ms S Murphy
R: Ms H McKechnie (58.5)
9/1
4g more than ready (USA) x offer (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
1.4
7/1
T: Peter Hardacre
R: Ms E Finnegan (55.5)
7/1
4m commands (AUS) x tahnee topaz (AUS) (lonhro (AUS))
6
1.6
12/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (56.5)
12/1
5m tavistock (NZ) x shakila (AUS) (danehill (USA))
7
1.8
Brobak (15)
14/1
T: Krystal Trembath
R: J Maund (56)
14/1
5g dane shadow (AUS) x pure fire (AUS) (scenic (IRE))
8
3.6
40/1
T: M A O'Leary
R: Cody Collins (52.5)
40/1
5g bianconi (USA) x partygoer (AUS) (mossman (AUS))
9
3.8
4/1
T: Dane Smith
R: Trent Germaine (56)
4/1
10
4.3
65/10
T: Lloyd Kennewell
R: Ms C Lindop (58)
65/10
7g brilliance (USA) x romanee heights (NZ) (electronic zone (USA))
11
4.4
10/1
T: Ms S Murphy
R: Ms Kayla Stra (56)
10/1
6m musee d'orsay (AUS) x miss icon (AUS) (clay hero (AUS))
12
7.6
60/1
T: R J Gilcrist
R: Ms K Bishop (57)
60/1
5m red element (AUS) x vermont eagle (AUS) (octagonal (NZ))
Race 6 - Carlton Draught Blue Lake Hcp (1550m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:39.00
Prizemoney: $25,000
1
16/10F
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (60.5)
16/10F
7g gallant guru (AUS) x clear as a bell (NZ) (personal escort (USA))
Winning siblings: Cristallo, Messines, The Oysterman,
This nick: 35 runners; 26 winners; 2 SW. Details
2
0.2
5/1
T: M A O'Leary
R: J Maund (58.5)
5/1
11g blevic (AUS) x surging tide (NZ) (crested wave (USA))
3
0.4
9/1
T: T and K O'Sullivan
R: Declan Bates (54)
9/1
8g librettist (USA) x bahamian star (AUS) (bahamian bounty (GB))
4
2.5
22/10
T: Ms S Murphy
R: Trent Germaine (53.5)
22/10
7g authorized (IRE) x pick o' the bunch (AUS) (fantastic light (USA))
5
3.5
35/10
T: Ms S Jaensch
R: Sairyn Fawke (54)
35/10
8g commands (AUS) x zerelda (NZ) (zabeel (NZ))
Race 7 - Carlton Draught Volcano Hcp (1200m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:14.18
Prizemoney: $25,000
1
28/10F
T: M A O'Leary
R: Raquel Clark (54)
28/10F
4m sharkbite (AUS) x hold me ned (AUS) (hold that tiger (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
Barood (4)
28/10F
T: Ms S Murphy
R: Ms H McKechnie (55.5)
28/10F
5h choisir (AUS) x gold anthem (AUS) (made of gold (USA))
3
2.5
35/10
T: R C Bruhn
R: Declan Bates (54.5)
35/10
5m turffontein (AUS) x bellamo (AUS) (blevic (AUS))
4
3.1
6/1
T: Dane Smith
R: J Maund (56.5)
6/1
5
4.3
10/1
T: C B Oxlade
R: D Tourneur (55)
10/1
6g brief truce (USA) x fleur de moi (AUS) (clay hero (AUS))
6
4.6
12/1
T: R J Wilson
R: Trent Germaine (56)
12/1
5g blevic (AUS) x nikita jane (AUS) (fraar (USA))
7
5.2
Rubytoo (11)
60/1
T: L A Creek
R: Sairyn Fawke (54)
60/1
8m god's own (AUS) x rubyraja (AUS) (devaraja (NZ))
8
6
30/1
T: Ms S Murphy
R: Ms C Puls (54.5)
30/1
9g churchill downs (AUS) x jessie belinda (NZ) (sir tristram (IRE))
9
7.2
10/1
T: M A O'Leary
R: Ms E Finnegan (55)
10/1
7m reset (AUS) x autumn jeuney (AUS) (jeune (GB))
Race 8 - Scott Grp Mt Gambier Gold Cup (2400m)
Class: Open Track: Soft(6) Time: 2:36.73
Prizemoney: $50,000
1
35/10
T: Archie Alexander
R: Declan Bates (59)
35/10
8g zed (NZ) x liberal (NZ) (generous (IRE))
Winning siblings: Quality Street,
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
5
18/10F
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (56.5)
18/10F
7g savoire vivre (GB) x dazzling vintage (AUS) (weasel clause (AUS))
3
5.1
Cheners (10)
14/1
T: Ms S Jaensch
R: Ms E Finnegan (54)
14/1
5g sharkbite (AUS) x alteration (NZ) (pins (AUS))
4
6.4
6/1
T: J A McLean
R: Ms C Lindop (57.5)
6/1
5
6.9
8/1
T: Wayne Walters
R: D Tourneur (54)
8/1
6g mr. nancho (ARG) x goldsmith (NZ) (montjeu (IRE))
6
7.5
45/10
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (54)
45/10
7g zabeel (NZ) x classy choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
8.3
60/1
T: R J Gilcrist
R: Ms Kayla Stra (54)
60/1
5g teofilo (IRE) x la sizeranne (NZ) (stravinsky (USA))
8
8.6
20/1
T: T and K O'Sullivan
R: Ms C Puls (54)
20/1
9
10.9
80/1
T: Wayne Walters
R: Raquel Clark (54)
80/1
5g teofilo (IRE) x miss martika (NZ) (brief truce (USA))
10
14
25/1
T: I T Gilcrist
R: Ms K Bishop (54)
25/1
6g written tycoon (AUS) x elkie rulz (AUS) (el moxie (USA))
Race 9 - Beachport Liquid Minerals-Bm60 (1400m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(6) Time: 1:28.34
Prizemoney: $17,500
1
Halcyon (13)
12/1
T: Dane Smith
R: J Maund (55)
12/1
7m show a heart (AUS) x belzain (AUS) (woodman (USA))
This nick: 21 runners; 14 winners; 0 SW. Details
2
0.5
25/1
T: R J Wilson
R: Trent Germaine (55.5)
25/1
3
1
7/1
T: Ms S Jaensch
R: Ms Kayla Stra (55.5)
7/1
4m moshe (AUS) x vincitrice (AUS) (perugino (USA))
4
2
30/1
T: B D Carraill
R: Ms C Puls (56.5)
30/1
6g manton (AUS) x poison (AUS) (grand lodge (USA))
5
2.1
14/1
T: Ms I Peskett
R: Ms K Bishop (55.5)
14/1
5g blevic (AUS) x gahela baby (AUS) (monongahela (USA))
6
2.3
3/1F
T: M A O'Leary
R: Raquel Clark (59)
3/1F
5g captain rio (GB) x de puivert (NZ) (faltaat (USA))
7
2.8
16/1
T: Wayne Walters
R: Ms K Walters (58)
16/1
4g keeper (AUS) x misaki (NZ) (cape cross (IRE))
8
3.1
11/1
T: Ms S Jaensch
R: Sairyn Fawke (57.5)
11/1
6m hard spun (USA) x glass park lady (AUS) (dolphin street (FR))
9
3.8
7/1
T: Ms B O'Loughlin
R: Declan Bates (58)
7/1
4g strategic maneuver (AUS) x nous (AUS) (canny lad (AUS))
10
4.4
9/1
T: S V Gebert
R: Ms E Finnegan (54)
9/1
6m rakti (GB) x jadeline (AUS) (jade hunter (USA))
11
5.5
15/2
T: P A Preusker
R: Ms H McKechnie (57.5)
15/2
12
5.9
20/1
T: R J Gilcrist
R: Ms C Lindop (54)
20/1
5g high chaparral (IRE) x string of pearls (IRE) (danehill dancer (IRE))
13
10.7
15/1
T: Ned Walker
R: D Tourneur (58.5)
15/1
8m testafiable (AUS) x thelnor (AUS) (hurricane sky (AUS))
14
13.4
25/1
T: Craig Stewart
R: S Price (58.5)
25/1
* Nick figures are for Australasia.