Breednet Results

MURRAY BRIDGE - Wednesday, August 3

Race 1 - Lower Murray Timber Hrdl-Bm120 (3292m)
Class: Restricted Hurdle Track: Soft(6) Time: 3:53.64
Prizemoney: $15,000
1
4/1
T: M J O'Connor
R: P Hamblin (64)
4/1
7g pentire (GB) x burning desire (NZ) (bertolini (USA))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
8/11F
T: Garret Lynch
R: A Lynch (64.5)
8/11F
7m dylan thomas (IRE) x goodeve (USA) (pleasant colony (USA))
3
2.1
35/10
T: Grant Young
R: R Cully (70)
35/10
7g yamanin vital (NZ) x nancy wake (NZ) (personal escort (USA))
4
13
12/1
T: R D Daniel
R: Lee Horner (64.5)
12/1
6g street boss (USA) x oh so canny (NZ) (sir tristram (IRE))
5
13.2
60/1
T: B D Brook
R: J Lynch (64)
60/1
10g zabeel (NZ) x blackrock college (NZ) (volksraad (GB))
6
24.3
65/10
T: E V Musgrove
R: M Kelly (66)
65/10
8g elvstroem (AUS) x mont fay (NZ) (montjeu (IRE))
Race 2 - Bridge Building Supplies Mdn (904m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 0:54.38
Prizemoney: $12,000
1
14/10F
T: S Burford
R: Jake Toeroek (58)
14/10F
5g keep the faith (AUS) x she rules (AUS) (rancho ruler (AUS))
Winning siblings: Braeburn Park, Rulesofengagement,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
Hebe (8)
20/1
T: J F Macmillan
R: J Maund (56)
20/1
5m kaphero (AUS) x dolphete (AUS) (dolphin street (FR))
3
0.5
8/1
T: P Stokes
R: D Tourneur (54)
8/1
3f helmet (AUS) x pan's flute (AUS) (lonhro (AUS))
4
1
9/1
T: D R Jolly
R: J Holder (58)
9/1
4g duporth (AUS) x rich hussy (AUS) (hussonet (USA))
5
1.4
2/1
T: D R Jolly
R: Jamie Kah (56)
2/1
4m street boss (USA) x cantakitwithya (AUS) (secret savings (USA))
6
2.9
20/1
T: John Hyam
R: Todd Pannell (56)
20/1
4m hussonet (USA) x ask no questions (AUS) (regal classic (CAN))
7
3.9
8/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (58)
8/1
4g dane shadow (AUS) x pharonia (AUS) (general nediym (AUS))
8
5.2
12/1
T: Daryl Wanganeen
R: Ms C Lindop (56)
12/1
5m blevic (AUS) x keetah's lady (AUS) (akhadan (AUS))
9
6.1
30/1
T: J F Macmillan
R: Eran Boyd (56.5)
30/1
4g oratorio (IRE) x cashel house (AUS) (grass wonder (USA))
10
6.2
30/1
T: Daryl Wanganeen
R: R J Hurdle (58)
30/1
Race 3 - Aj's Home Store Mdn Plate (1406m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:30.73
Prizemoney: $12,000
1
16/1
T: D L Hewitt
R: D Tourneur (58)
16/1
Winning siblings: C'mon Now, Cruz'n Now, Do It Now,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
Rufus (6)
25/10F
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (58)
25/10F
4g starcraft (NZ) x rock on madonna (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
3.5
6/1
T: Ms K Byrnes
R: Jamie Kah (58)
6/1
6g de beers (NZ) x dublev (AUS) (blevic (AUS))
4
3.7
20/1
T: K and H Frew
R: J Frew (58)
20/1
4g nom du jeu (NZ) x surreal (NZ) (zabeel (NZ))
5
4.9
6/1
T: Tony McEvoy
R: Todd Pannell (56)
6/1
3g hussonet (USA) x sphynx (AUS) (tale of the cat (USA))
6
5.8
8/1
T: S Burford
R: M F Poon (56)
8/1
5g choisir (AUS) x enfield waratah (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
6.4
4/1
T: T Dansie and Ms N Storr
R: J Potter (58)
4/1
4g dash for cash (AUS) x epic journey (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
7.7
40/1
T: C Curtis
R: J Maund (58)
40/1
9
8.2
8/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (54)
8/1
10
10.1
30/1
T: Travis Doudle
R: R J Hurdle (54)
30/1
3f hussonet (USA) x more than fair (AUS) (military plume (NZ))
11
13.2
30/1
T: Damien Batters
R: Ms K Bishop (56)
30/1
5m god's own (AUS) x vitamins (AUS) (tierce (AUS))
12
15.8
12/1
T: S Burford
R: Jake Toeroek (58)
12/1
4g blevic (AUS) x holy moley (AUS) (kenvain (AUS))
13
23.4
15/1
T: D J Clarken
R: B Claridge (58)
15/1
5g devaraja (NZ) x her opinion (AUS) (legal opinion (AUS))
Race 4 - Kookaburra Homes (Bm60) (2206m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(7) Time: 2:26.86
Prizemoney: $15,000
1
20/1
T: Garret Lynch
R: Zac Spain (58.5)
20/1
8g postponed (USA) x ruby bay (NZ) (masterclass (USA))
Winning siblings: Speedy Dwarf,
This nick: 5 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
35/10
T: R H Wilkinson
R: B Griffiths (55)
35/10
8g elvstroem (AUS) x blaze em (AUS) (zabeel (NZ))
3
1.2
Mawby (10)
5/1
T: Grant Young
R: M F Poon (52.5)
5/1
7g purrealist (AUS) x tangerine dream (FR) (sadler's wells (USA))
4
2.3
20/1
T: Ms N Bruggemann
R: J Potter (55.5)
20/1
6g de beers (NZ) x queen tatiana (AUS) (military plume (NZ))
5
4
11/1
T: J E Hickmott
R: Ms K Bishop (54.5)
11/1
6g choisir (AUS) x a right royal miss (AUS) (royal academy (USA))
6
4.1
14/1
T: Tony McEvoy
R: Damien Thornton (59)
14/1
6g brilliance (USA) x romanee heights (NZ) (electronic zone (USA))
7
9.4
6/1
T: Stephen Theodore
R: Jamie Kah (56)
6/1
9m delzao (AUS) x elegant lass (AUS) (jugah (USA))
8
10.3
20/1
T: B D Brook
R: B Claridge (55)
20/1
5g oratorio (IRE) x sajeune (AUS) (jeune (GB))
9
14
25/1
T: Ms K Byrnes
R: D Tourneur (59.5)
25/1
6g testa rossa (AUS) x siren miss (AUS) (umatilla (NZ))
10
14.4
3/1F
T: Deane Pannell
R: J Holder (58)
3/1F
11
17.4
Robberg (13)
50/1
T: G L Lesnikowski
R: J Maund (54)
50/1
5m hussonet (USA) x surfer rosa (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
20.3
Asellus (12)
20/1
T: Ms S Murphy
R: Ms C Lindop (54)
20/1
13
32.2
20/1
T: Ms S Murphy
R: R J Hurdle (56)
20/1
7g man of illusion (AUS) x abergal (AUS) (terrific (AUS))
Race 5 - Hahndorf Old Mill (Bm60) (904m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(7) Time: 0:53.18
Prizemoney: $15,000
1
8/1
T: G D Searle
R: Ms K Bishop (60)
8/1
5g akhadan (AUS) x becant (AUS) (marwina (AUS))
Winning siblings: Zandercan,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
35/10
T: Lloyd Kennewell
R: Jake Toeroek (58.5)
35/10
4g star witness (AUS) x wild soiree (USA) (fusaichi pegasus (USA))
3
4.5
9/1
T: D Shepherd
R: M F Poon (55.5)
9/1
6m magnus (AUS) x vignette (AUS) (spectrum (IRE))
4
4.9
8/1
T: P Stokes
R: K K Chiong (58)
8/1
4m al maher (AUS) x elumino (AUS) (el moxie (USA))
5
6.5
15/1
T: B C Mueller
R: J Potter (58.5)
15/1
5g bianconi (USA) x leta (AUS) (zabaleta (USA))
6
7.8
25/10F
T: T R Montgomerie
R: Ms L Stojakovic (60)
25/10F
5g churchill downs (AUS) x cerebral (AUS) (lake coniston (IRE))
7
9.5
10/1
T: Peter Hardacre
R: R J Hurdle (59)
10/1
6g statue of liberty (USA) x nalago (AUS) (delago brom (AUS))
8
9.6
6/1
T: Kirsten Mooney
R: B Griffiths (57)
6/1
6g bon hoffa (AUS) x halloween mist (AUS) (agincourt (USA))
9
11.2
11/1
T: Ms J Giles
R: Ms C Lindop (60)
11/1
7g general nediym (AUS) x layered (AUS) (lion hunter (AUS))
10
28.9
20/1
T: Daryl Wanganeen
R: Zac Spain (55.5)
20/1
Race 6 - Murray Bridge Speedway Hcp-C2 (1606m)
Class: Class 2 Track: Soft(7) Time: 1:43.50
Prizemoney: $15,000
1
28/10F
T: K and H Frew
R: J Frew (57.5)
28/10F
5g sharkbite (AUS) x wise as an owl (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.3
35/10
T: S Burford
R: M F Poon (56)
35/10
4g purrealist (AUS) x bella grande (AUS) (marauding (NZ))
3
4.6
20/1
T: S J Dodd
R: Ms L Stojakovic (56.5)
20/1
6g face value (AUS) x casara (AUS) (dolphin street (FR))
3
4.6
4/1
T: Scott Whittle
R: Zac Spain (57.5)
4/1
4g recapitalize (AUS) x spureline (AUS) (flying spur (AUS))
5
9.9
4/1
T: J E Hickmott
R: D Tourneur (54)
4/1
7g danerich (AUS) x watange trice (AUS) (keltrice (AUS))
6
17.6
4/1
T: Steven Schrader
R: J Potter (54)
4/1
6m akhadan (AUS) x confident miss (AUS) (danzig connection (USA))
7
23
20/1
T: Ms S Murphy
R: Ms C Lindop (55)
20/1
8
25.3
20/1
T: Ryan Balfour
R: Damien Thornton (54)
20/1
6m sebring (AUS) x acquisito (AUS) (zeditave (AUS))
Race 7 - Daish Irrigation & Fodder-Bm56 (1206m)
Class: Benchmark 56 Track: Soft(7) Time: 1:16.27
Prizemoney: $15,000
1
50/1
T: Ian Collins
R: Eran Boyd (54)
50/1
5g reaan (AUS) x delphine (AUS) (cenchire (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
28/10F
T: Grant Young
R: Jamie Kah (55.5)
28/10F
8g danbird (AUS) x tui (AUS) (lake coniston (IRE))
3
2.1
20/1
T: D L Baylis
R: J Holder (57)
20/1
5m bianconi (USA) x macchia (AUS) (dash for cash (AUS))
4
4.3
8/1
T: S Burford
R: M F Poon (57)
8/1
6g devaraja (NZ) x vandeclare (AUS) (marquee star (AUS))
5
4.7
5/1
T: Ms J Potts
R: M Neilson (59)
5/1
6
4.9
7/1
T: Ryan Balfour
R: Todd Pannell (58)
7/1
7g desert sun (GB) x asper (AUS) (inflate (USA))
7
6
6/1
T: G P Moody
R: Jake Toeroek (58.5)
6/1
6g husson (ARG) x royal snip (AUS) (royal academy (USA))
8
6.4
25/1
T: J Dunn
R: Ms K Bishop (54)
25/1
7g any suggestion (AUS) x queen vee (AUS) (king's best (USA))
9
7.7
20/1
T: Danielle Wilson
R: J Potter (59.5)
20/1
10
12.4
10/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (57)
10/1
4m artie schiller (USA) x wendy ellen (AUS) (street cry (IRE))
11
15.1
66/1
T: G Dunn
R: Ms L Stojakovic (56.5)
66/1
7m face value (AUS) x my ulmer (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
12
18.1
Zaazoe (9)
4/1
T: Ms K Byrnes
R: D Tourneur (57)
4/1
5m zariz (AUS) x miss zorro (AUS) (blazing sword (AUS))
Race 8 - Powerfm / 5mu (Bm64) (1406m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:29.74
Prizemoney: $15,000
1
35/10
T: L Macdonald and A Gluyas
R: J Holder (58.5)
35/10
4g astronomer royal (USA) x livia (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Warning,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
20/1
T: Ms N Bruggemann
R: J Potter (56)
20/1
3
2.7
55/10
T: Ryan Balfour
R: Todd Pannell (58)
55/10
4
2.9
16/1
T: D J Stone
R: R J Hurdle (58)
16/1
7g oamaru force (AUS) x three for free (AUS) (primo valentino (IRE))
5
6.7
55/10
T: Mick Kluske
R: D Tourneur (58)
55/10
5g devaraja (NZ) x castel gandolfo (AUS) (danzig connection (USA))
6
6.9
3/1F
T: J F Macmillan
R: Jamie Kah (58)
3/1F
5g denman (AUS) x prestigious (USA) (rainbow quest (USA))
7
9.8
66/1
T: J E Hickmott
R: Ms K Bishop (54)
66/1
5m amadeus wolf (GB) x kaydee wood (AUS) (viscount (AUS))
8
10.4
Mikaela (11)
6/1
T: G L Lesnikowski
R: Zac Spain (53)
6/1
6m face value (AUS) x solicitous (AUS) (strategic (AUS))
9
10.5
20/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (56.5)
20/1
10
14.9
16/1
T: B C Mueller
R: B Griffiths (56)
16/1
8g happy giggle (AUS) x wise as an owl (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
18.8
Tanzen (10)
11/1
T: Grant Young
R: K K Chiong (56)
11/1
* Nick figures are for Australasia.