Breednet Results

MUSWELLBROOK - Tuesday, November 1

Race 1 - A-Corp Computers Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:57.55 (34.02)
Prizemoney: $20,000
1
13/8F
T: Terry Evans
R: A Chau (57)
13/8F
4m time thief (AUS) x pauline de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Heng Kingdom, Trajection,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
5.5
13/8F
T: K J Lantry
R: A Gibbons (59)
13/8F
7g dance dreamer (USA) x half shilling (AUS) (desert style (IRE))
3
6.5
16/1
T: John Collison
R: R Thompson (57)
16/1
6m dehere (USA) x diamonds am i (AUS) (catbird (AUS))
4
8.8
20/1
T: M J Dwyer
R: C Dwyer (57)
20/1
5m dreamscape (AUS) x sister re (AUS) (viscount (AUS))
5
9.3
40/1
T: Ms K Fox
R: D Northey (57)
40/1
4m turffontein (AUS) x solista (AUS) (bianconi (USA))
6
9.7
25/1
T: John Bannister
R: Ms L G Henry (57)
25/1
4m nadeem (AUS) x jumaana (AUS) (lujain (USA))
7
10.1
40/1
T: Ms J Bowen
R: T J Green (57)
40/1
8
10.7
8/1
T: P J Eggleston
R: C G O'Brien (57)
8/1
4m tickets (AUS) x emeraude (AUS) (quest for fame (GB))
9
12.2
16/1
T: Ms D Lumsden
R: Shane Arnold (57)
16/1
4m husson (ARG) x fifth elephant (AUS) (bel esprit (AUS))
10
12.6
9/1
T: T S Howlett
R: A Bullock (59)
9/1
4g dubleo (USA) x belves (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
14.3
20/1
T: P R Atkins
R: Ms M Toms (55)
20/1
5g wonderful world (AUS) x catalyst (USA) (tabasco cat (USA))
Race 2 - Rms Services (Bm65) (1280m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:16.02 (35.08)
Prizemoney: $20,000
1
9/2
T: R P Northam
R: D Northey (58.5)
9/2
6g hussonet (USA) x sedgewick (AUS) (favorite trick (USA))
Winning siblings: Finnegan's Wake,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: J A Sylvester
R: R Thompson (60)
8/1
6g excites (AUS) x spy lover (AUS) (encounter (AUS))
3
1
11/2
T: S J Gleeson
R: Ms L G Henry (56.5)
11/2
6m danehill dancer (IRE) x drama (IRE) (sadler's wells (USA))
4
1.8
9/1
T: Benjamin Smith
R: Kody Nestor (57.5)
9/1
8g strada (AUS) x saran (AUS) (grand lodge (USA))
5
3.1
4/1F
T: K A Lees
R: A Gibbons (59.5)
4/1F
6m stratum (AUS) x more assertive (AUS) (zeditave (AUS))
6
3.9
8/1
T: R P Northam
R: Ms M Weir (59)
8/1
6g street sense (USA) x sharp hill (AUS) (danehill (USA))
7
4
9/2
T: D Lane
R: Jackson Murphy (57)
9/2
8
4.8
9/1
T: Ms G Williams
R: A Chau (59.5)
9/1
7g lion heart (USA) x crowded house (AUS) (grand lodge (USA))
9
5.2
7/1
T: Mark Schmetzer
R: A Bullock (56)
7/1
4m al maher (AUS) x coogee crown (NZ) (stravinsky (USA))
Race 3 - M'brook Coal Bowman Sprint (900m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 0:50.98 (32.99)
Prizemoney: $22,000
1
11/8F
T: Mark Schmetzer
R: A Bullock (59)
11/8F
6g choisir (AUS) x kirei (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Ava Natalia, Facescape, Stratakate,
This nick: 14 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
2.8
16/1
T: Ken Tynan
R: Jackson Murphy (59)
16/1
10g marwina (AUS) x danse pas (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
3.1
11/4
T: A Stapleford
R: A Gibbons (57)
11/4
6g lonhro (AUS) x our jane (AUS) (lion hunter (AUS))
4
4.2
6/1
T: B A Perrett
R: Ms L G Henry (54)
6/1
7g haayil (AUS) x scilly (AUS) (vettori (IRE))
5
4.4
13/2
T: J A Berry
R: Kody Nestor (57.5)
13/2
7g snippetson (AUS) x lady of laredo (AUS) (night shift (USA))
6
6.2
8/1
T: Ms J Bowen
R: T J Green (54)
8/1
4g star witness (AUS) x magsaya (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 4 - Pumps And Pipeline Serv. Mdn (1280m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:16.62 (35.69)
Prizemoney: $20,000
1
15/8F
T: John W Ramsey
R: Kody Nestor (59.5)
15/8F
3c sepoy (AUS) x ancient song (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Rhymes (6)
7/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (55.5)
7/2
3f medaglia d'oro (USA) x ripe plum (AUS) (spectrum (IRE))
3
0.7
13/4
T: Paul Messara
R: A Bullock (58)
13/4
4
3.5
25/1
T: R P Northam
R: Ms L G Henry (54)
25/1
5
4.2
50/1
T: J N Englebrecht
R: Jackson Murphy (52)
50/1
6
4.8
Allaru (16)
12/1
T: P M Farrell
R: D Northey (54.5)
12/1
3g bernardini (USA) x kissame mucho (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
5
50/1
T: Ben Hill
R: Ms R Murray (54)
50/1
8
5.3
15/4
T: K A Lees
R: R Thompson (54.5)
15/4
3f hinchinbrook (AUS) x rosaleen (IRE) (cadeaux genereux (GB))
9
8.4
50/1
T: Terry Evans
R: A Chau (55.5)
50/1
5m mutawaajid (AUS) x oakfield queen (AUS) (naturalism (NZ))
10
8.5
60/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (52)
60/1
3f tickets (AUS) x unflappable (AUS) (hawk wing (USA))
11
8.9
60/1
T: T S Howlett
R: T J Green (54)
60/1
Race 5 - M'brook & District Workers-C3 (1000m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 0:57.44 (33.87)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: T S Howlett
R: A Bullock (59)
11/2
5m i am invincible (AUS) x cupro (AUS) (naturalism (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
12/1
T: Greg Bennett
R: Ms R Murray (54)
12/1
5m charge forward (AUS) x cool chick (NZ) (centaine (AUS))
3
2.5
7/2
T: R P Northam
R: R Thompson (56.5)
7/2
4m court command (AUS) x cymbala (AUS) (canny lad (AUS))
4
2.7
2/1F
T: R P Hartley
R: Melanie Bolwell (54)
2/1F
4g ad valorem (USA) x explicit vixen (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.1
6/1
T: Matthew Smith
R: Kody Nestor (57)
6/1
5m bon hoffa (AUS) x shardul (AUS) (catbird (AUS))
6
3.5
14/1
T: S I Singleton
R: A Chau (54)
14/1
7
5.2
20/1
T: Tim McIntosh
R: Ms M Weir (56)
20/1
5g eavesdropper (USA) x so impressed (AUS) (reassure (USA))
8
5.7
40/1
T: Jeremy Smith
R: A Gibbons (54)
40/1
7g king cugat (USA) x crack up (AUS) (dr fong (USA))
9
6.5
6/1
T: Scott Aspery
R: C G O'Brien (57)
6/1
5m stratum (AUS) x dream beauty (AUS) (lacryma cristi (IRE))
10
8.2
20/1
T: P J Eggleston
R: Jackson Murphy (53)
20/1
5g enemy of average (AUS) x lapwing (AUS) (free flyer (IRE))
Race 6 - Muswellbrook Rsl Club Hcp (C1) (1450m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:27.19 (35.28)
Prizemoney: $20,000
1
9/10F
T: Paul Messara
R: A Bullock (56.5)
9/10F
3g redoute's choice (AUS) x caerless (IRE) (caerleon (USA))
Winning siblings: Coup Badger,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Jayzou (2)
9/2
T: Allan Kehoe
R: Kody Nestor (58)
9/2
4g zizou (AUS) x vanetta (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
2.3
40/1
T: P R Atkins
R: Ms M Weir (52)
40/1
4
3
11/1
T: C J Bashford
R: A Gibbons (54.5)
11/1
5
3.1
12/1
T: Nicole Down
R: C G O'Brien (55.5)
12/1
5m hard spun (USA) x moon game (USA) (indian ridge (IRE))
6
3.2
11/4
T: D I Atkins
R: R Thompson (54.5)
11/4
3f snippetson (AUS) x rocketing (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
7
3.5
16/1
T: S I Singleton
R: A Chau (54.5)
16/1
4m tickets (AUS) x misa eire (AUS) (genuine (JPN))
8
4.4
66/1
T: Simon Casey
R: Ms L G Henry (54)
66/1
5g devaraja (NZ) x vandeclare (AUS) (marquee star (AUS))
9
9.5
66/1
T: K T Dixon
R: Melanie Bolwell (51)
66/1
7g nidan (AUS) x del some (AUS) (delphinus (AUS))
Race 7 - Mayors Cup (Bm65) (1750m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:46.26 (36.13)
Prizemoney: $22,000
1
3/1F
T: D P Englebrecht
R: C G O'Brien (56.5)
3/1F
6g zabeel (NZ) x sumehra (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Mosheen,
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/1
T: David Pfieffer
R: R Thompson (55.5)
4/1
3
1.5
9/1
T: T S Howlett
R: Kody Nestor (56.5)
9/1
6g statue of liberty (USA) x montamigo (AUS) (kenny's best pal (AUS))
4
2.5
9/2
T: Ken Tynan
R: Jackson Murphy (56)
9/2
9g techrico (NZ) x danse pas (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
3
5/1
T: K A Lees
R: A Bullock (58.5)
5/1
4g savabeel (AUS) x classical (NZ) (stravinsky (USA))
6
4.2
7/1
T: Mark Schmetzer
R: Ms R Murray (54)
7/1
7
4.4
6/1
T: M J Robinson
R: Ms M Weir (58.5)
6/1
5g akacheeta (AUS) x carefully (AUS) (dangerous (AUS))
8
4.9
20/1
T: S L Brewer
R: Ms L G Henry (54)
20/1
6g casino prince (AUS) x capable (AUS) (covetous (AUS))
9
9.9
60/1
T: K T Dixon
R: Melanie Bolwell (51)
60/1
8m strada (AUS) x tearrunner (USA) (skywalker (USA))
* Nick figures are for Australasia.