Breednet Results

MUSWELLBROOK - Monday, October 2

Race 1 - Melbourne Cup Day Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:56.93 (33.23)
Prizemoney: $20,000
1
7/4
T: Paul Messara
R: Ms R Murray (56.5)
7/4
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.4
13/8F
T: K A Lees
R: Mitchell Bell (56.5)
13/8F
3g sepoy (AUS) x personification (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3.9
100/1
T: Ms S Grills
R: Hyosik Lee (57.5)
100/1
5g money or the gun (AUS) x atlanta silver (AUS) (captain's gold (USA))
4
4.8
14/1
T: David Pfieffer
R: K Jennings (59)
14/1
5
5.7
40/1
T: S J Gleeson
R: Ms L G Henry (59)
40/1
4g ready's image (USA) x alli's aria (AUS) (oratorio (IRE))
6
5.9
7/2
T: J C Deamer
R: R Thompson (57)
7/2
4m duporth (AUS) x papoose (AUS) (exceed and excel (AUS))
7
7.7
Timion (13)
50/1
T: Ms J Bowen
R: G Buckley (56.5)
50/1
3g time thief (AUS) x cordelion (AUS) (lion heart (USA))
8
8.1
20/1
T: G McFarlane
R: G M Ryan (57)
20/1
4m strategic (AUS) x tranzero (AUS) (danzero (AUS))
9
9.9
200/1
T: R E Ollerton
R: C G O'Brien (56.5)
200/1
10
10.4
150/1
T: D Lane
R: A Bullock (57)
150/1
5m mosayter (USA) x go tango (AUS) (rhythm (USA))
11
14.3
66/1
T: A M Martyn
R: Ms C R Van Der Werf (56.5)
66/1
3g swift alliance (AUS) x cameleica (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
12
14.9
150/1
T: G L Woodward
R: J Pracey-Holmes (57)
150/1
4m dylan thomas (IRE) x maid of antrim (AUS) (high yield (USA))
13
24.6
150/1
T: Dean Jackson
R: Vad Bolozhinskyi (57)
150/1
4m red arrow (AUS) x marizza's dream (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 2 - Muswellbrook Cup Day 8/12 Mdn (1280m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:15.55 (35.12)
Prizemoney: $20,000
1
9/1
T: J C Deamer
R: K S Latham (55.5)
9/1
4m bon hoffa (AUS) x serious attitude (AUS) (king cugat (USA))
Winning siblings: Serious Hoffa,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.5
13/4F
T: J M Austin
R: B Spriggs (54.5)
13/4F
3g big brown (USA) x indulgent (AUS) (stravinsky (USA))
3
6.3
20/1
T: Allan Kehoe
R: L Cumberland (55)
20/1
4g may'haab (AUS) x woolwich woman (AUS) (quest for fame (GB))
4
6.4
16/1
T: R P Northam
R: G Buckley (54)
16/1
5
6.7
11/2
T: R P Northam
R: R Thompson (54)
11/2
3f poet's voice (GB) x star of athena (AUS) (fantastic light (USA))
6
7
60/1
T: G L Woodward
R: J Pracey-Holmes (55.5)
60/1
3g so you think (NZ) x imagining (AUS) (flying spur (AUS))
7
8.1
25/1
T: T S Howlett
R: P King (54)
25/1
4m magic albert (AUS) x caiseal (AUS) (choisir (AUS))
8
9.2
30/1
T: Andrew Robinson
R: Ms C R Van Der Werf (54.5)
30/1
3g animal kingdom (USA) x glenkinchie (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
11.2
15/2
T: Cody Morgan
R: Hyosik Lee (56.5)
15/2
4g street cry (IRE) x haut ton (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
12.3
11/1
T: K J Lantry
R: C Dwyer (58)
11/1
7g strada (AUS) x half shilling (AUS) (desert style (IRE))
11
12.9
80/1
T: David Pfieffer
R: Ms L G Henry (55)
80/1
12
13.5
8/1
T: Ms K Fox
R: Ms R Murray (54)
8/1
3f casino prince (AUS) x future gains (AUS) (red ransom (USA))
13
13.9
Iceland (15)
66/1
T: Dean Jackson
R: Vad Bolozhinskyi (54)
66/1
3f time thief (AUS) x santa's choice (AUS) (perugino (USA))
14
14.4
9/2
T: Bjorn Baker
R: G M Ryan (56.5)
9/2
Race 3 - Two Rivers Wines Denman (Bm64) (900m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 0:51.18 (33.46)
Prizemoney: $20,000
1
Pel (7)
7/2
T: P M Farrell
R: G M Ryan (56)
7/2
4m i am invincible (AUS) x pixel (AUS) (eagle eyed (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
13/2
T: Mark Cross
R: Ms C R Van Der Werf (54)
13/2
4m reward for effort (AUS) x paradise mill (USA) (horse chestnut (SAF))
2018 Inglis Premier Yearling Sale Book 2
$12,000
Vendor: Chatswood Stud, Seymour
Buyer: Hayfields Bloodstock
3
2.7
5/2F
T: G McFarlane
R: Ms R Murray (58)
5/2F
6m alert (ARG) x jive rock (AUS) (easy rocking (AUS))
4
3.3
7/1
T: R R Milligan
R: Chloe Baker (57.5)
7/1
5m nicconi (AUS) x yorkshire lass (AUS) (scenic (IRE))
5
4.7
7/1
T: Benjamin Smith
R: G Buckley (57.5)
7/1
6g magic albert (AUS) x sri lanka (AUS) (sri pekan (USA))
6
6.4
5/1
T: G D Neale
R: Cejay Graham (59.5)
5/1
5g street cry (IRE) x come hither (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
8.8
Kabelo (8)
15/2
T: P M Perry
R: R Dolan (51.5)
15/2
4g ready's image (USA) x lightning luse (AUS) (thunder gulch (USA))
Race 4 - Hollydene Estate Wines Hcp-C1 (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:57.25 (34.03)
Prizemoney: $20,000
1
Nosey (5)
15/1
T: L J Tilley
R: C G O'Brien (56.5)
15/1
4g eavesdropper (USA) x viognier (AUS) (fantastic light (USA))
Winning siblings: Traminer, Vinarre,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
3
7/2
T: Tim McIntosh
R: Clayton Gallagher (55.5)
7/2
5m dubleo (USA) x minnesong (AUS) (brahms (USA))
3
4.5
13/4
T: K A Lees
R: A Bullock (62)
13/4
4g kaphero (AUS) x prospect royale (AUS) (royal academy (USA))
4
4.6
30/1
T: L K Roberts
R: R Dolan (51)
30/1
5g all american (AUS) x bella costa (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
4.7
15/8F
T: P M Perry
R: P King (54.5)
15/8F
3f fastnet rock (AUS) x more than real (USA) (more than ready (USA))
6
5
20/1
T: A Newing
R: G M Ryan (57)
20/1
5g street sense (USA) x esther (AUS) (fasliyev (USA))
7
6
100/1
T: S W Thompson
R: Cejay Graham (52)
100/1
6m youthful legs (USA) x gizzie (AUS) (bush bird (AUS))
8
6.2
40/1
T: Colt Prosser
R: B Spriggs (54)
40/1
5m may'haab (AUS) x janie hikawai (NZ) (honor grades (USA))
9
6.9
100/1
T: Michelle Fleming
R: T J Green (54.5)
100/1
4g dixie prospect (USA) x redqualo (AUS) (sequalo (AUS))
10
7.4
13/2
T: Ms S Grills
R: Hyosik Lee (55)
13/2
4m ready as (AUS) x gold bouquet (AUS) (victory prince (AUS))
11
7.8
100/1
T: J N Englebrecht
R: G Buckley (54)
100/1
7g snippetson (AUS) x rose of de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
8.1
20/1
T: A M Martyn
R: Ms R Murray (54)
20/1
13
11.8
150/1
T: Ms S McDonald
R: Chloe Baker (53)
150/1
7m danbird (AUS) x snasadam (AUS) (adam (AUS))
Race 5 - Upper Hunter Turf Services-C2 (1280m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:15.03 (34.94)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: J C Deamer
R: R Hutchings (57)
12/1
4m reset (AUS) x glorious lady (AUS) (king's theatre (IRE))
Winning siblings: Ladylovestogamble, Lukey, Rena's Lad,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/4
T: Paul Messara
R: L Cumberland (59)
11/4
5g charge forward (AUS) x alverta (AUS) (flying spur (AUS))
3
2
11/8F
T: K A Lees
R: A Bullock (57)
11/8F
5g magic albert (AUS) x graphite lass (AUS) (unbridled's song (USA))
4
2.5
12/1
T: P M Perry
R: K S Latham (59)
12/1
4g foxwedge (AUS) x mia cat dancer (USA) (tactical cat (USA))
5
3.5
60/1
T: Nicole Hudson
R: Ms R Murray (57)
60/1
7g lion heart (USA) x jesterette (AUS) (rory's jester (AUS))
6
4.5
16/1
T: Cody Morgan
R: Hyosik Lee (57.5)
16/1
5g beneteau (AUS) x exhibit (AUS) (octagonal (NZ))
7
5.5
50/1
T: S J Gleeson
R: T J Green (57)
50/1
5g snitzel (AUS) x morrego (AUS) (more than ready (USA))
8
6.3
25/1
T: Andrew Robinson
R: Ms C R Van Der Werf (59)
25/1
4g reward for effort (AUS) x princess sunshine (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.6
15/4
T: Ms K Waugh
R: G M Ryan (57)
15/4
10
11.9
100/1
T: J A Sylvester
R: Cejay Graham (57)
100/1
Race 6 - Coolmore Denman Cup (1280m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:15.28 (34.49)
Prizemoney: $35,000
1
9/4F
T: L J Tilley
R: R Thompson (54.5)
9/4F
6g reaan (AUS) x bayyaan (USA) (dixieland band (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
25/1
T: Dean Jackson
R: Vad Bolozhinskyi (54)
25/1
7m akhadan (AUS) x beema chick (AUS) (mr. henrysee (USA))
3
1.3
9/2
T: S W Thompson
R: Ms R Murray (57.5)
9/2
6g excites (AUS) x diamond day (AUS) (marwina (AUS))
4
1.9
25/1
T: Ms S Grills
R: C G O'Brien (56)
25/1
8g bite the bullet (USA) x secluded star (AUS) (skilful star (AUS))
5
2.3
Kopite (13)
9/1
T: Adam Duggan
R: G M Ryan (54)
9/1
5m excites (AUS) x centaure (NZ) (centaine (AUS))
6
2.7
9/2
T: M D Griffith
R: J Pracey-Holmes (56.5)
9/2
6g northern meteor (AUS) x basra (AUS) (desert king (IRE))
7
3.3
100/1
T: S Farley
R: Ms C R Van Der Werf (54)
100/1
8g nadeem (AUS) x hasnaael reef (USA) (seattle slew (USA))
8
3.6
16/1
T: S J Gleeson
R: Ms L G Henry (55)
16/1
7g beautiful crown (USA) x kapvadar (NZ) (kaapstad (NZ))
9
4.7
16/1
T: David J Smith
R: K Jennings (58)
16/1
5g lookin at lucky (USA) x beautiful gem (AUS) (peintre celebre (USA))
10
5.2
Sassaby (14)
5/1
T: Ms K Waugh
R: P King (54)
5/1
11
5.4
50/1
T: J A Sylvester
R: Ms M Toms (60)
50/1
10g shamardal (USA) x kathy caerleon (IRE) (caerleon (USA))
12
6.9
25/1
T: R R Milligan
R: G Buckley (54)
25/1
5m ad valorem (USA) x another (AUS) (success express (USA))
13
8.4
100/1
T: P M Perry
R: R Dolan (51)
100/1
6g hard spun (USA) x whatyoudoin (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 7 - The Denman Hotel (Bm55) (1450m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(3) Time: 1:26.89 (36.01)
Prizemoney: $20,000
1
Bochy (6)
2/1F
T: K A Lees
R: A Bullock (58)
2/1F
3g myboycharlie (IRE) x kanyini (AUS) (commands (AUS))
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.5
11/2
T: Stephen Schofield
R: C G O'Brien (59.5)
11/2
5g stratum (AUS) x princess ruhie (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
2.5
11/1
T: M A Milton
R: Chris C Williams (57.5)
11/1
4
2.9
7/1
T: P M Perry
R: P King (58)
7/1
3g i am invincible (AUS) x takali (AUS) (falbrav (IRE))
5
3.6
66/1
T: B J Kelly
R: G Buckley (55.5)
66/1
6g redoute's choice (AUS) x captivate (NZ) (stravinsky (USA))
6
3.9
10/1
T: Ms S Grills
R: G M Ryan (60)
10/1
5g dubleo (USA) x lunalana (AUS) (dexter (GB))
7
4.4
150/1
T: S J Gleeson
R: Ms L G Henry (56.5)
150/1
4m casino prince (AUS) x diana cazadora (CHI) (dushyantor (USA))
8
4.7
30/1
T: S Thomas
R: J Kehoe (54)
30/1
9
6.1
6/1
T: M F Van Gestel
R: K Dunbar (56)
6/1
10
6.7
13/2
T: Nicole Hudson
R: Ms R Murray (55)
13/2
6m hard spun (USA) x moon game (USA) (indian ridge (GB))
11
6.8
20/1
T: David J Smith
R: K Jennings (59)
20/1
5g god's own (AUS) x african lady (AUS) (somalia (AUS))
12
6.9
100/1
T: J A Sylvester
R: Cejay Graham (52)
100/1
6g i am invincible (AUS) x cape croft (NZ) (cape cross (IRE))
13
7.8
50/1
T: G L Woodward
R: J Pracey-Holmes (62.5)
50/1
6g dylan thomas (IRE) x maid of antrim (AUS) (high yield (USA))
* Nick figures are for Australasia.