Breednet Results

MUSWELLBROOK - Friday, May 3

Race 1 - @thebrookracing On Twitter Mdn (1450m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:26.51 (35.58)
Prizemoney: $22,000
1
Midi (6)
7/4F
T: L J Tilley
R: Ms R Murray (59)
7/4F
4g monaco consul (NZ) x relaxingly (AUS) (nice balance (USA))
Winning siblings: Captain Charles,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
10/1
T: Paul Messara
R: Ashley Morgan (59)
10/1
3g not a single doubt (AUS) x senator beck (USA) (artie schiller (USA))
3
1.3
6/1
T: P H Bloomfield
R: G M Ryan (59)
6/1
3g epaulette (AUS) x polygamist (AUS) (diatribe (AUS))
4
2.8
13/4
T: J A Sylvester
R: Ms S Clenton (59)
13/4
3g hinchinbrook (AUS) x roman sandals (AUS) (holy roman emperor (IRE))
5
3.2
20/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (59)
20/1
3g bullet train (GB) x flying attitude (AUS) (one cool cat (USA))
6
3.8
30/1
T: Ms S Grills
R: J Kehoe (59)
30/1
5g savabeel (AUS) x charmaine (NZ) (centaine (AUS))
7
4.5
9/2
T: P M Perry
R: Reece Jones (55)
9/2
3f declaration of war (USA) x streaking comet (AUS) (northern meteor (AUS))
8
6.5
14/1
T: Jeremy Smith
R: Ms L Day (55.5)
14/1
4m rothesay (AUS) x belle asteri (AUS) (fasliyev (USA))
9
10.9
20/1
T: D J Stone
R: S Lisnyy (59)
20/1
5g cape blanco (IRE) x wave to lottie (NZ) (crested wave (USA))
10
11.5
100/1
T: P M Perry
R: M Squires (57)
100/1
3f pierro (AUS) x pinezero (AUS) (danzero (AUS))
Race 2 - M.M. National Sale Mdn Hcp (900m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:51.10 (33.35)
Prizemoney: $22,000
1
Luff (6)
5/2
T: J A Sylvester
R: Ms S Clenton (57.5)
5/2
2g zebedee (GB) x whitesails (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Lady Seabring, Take The Deel,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
15/4
T: K P Parker
R: S Lisnyy (58)
15/4
4m california dane (AUS) x tee tee dancer (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
3
4.3
150/1
T: B A Perrett
R: Ms M Weir (55)
150/1
6g denmarket (AUS) x momentous ride (AUS) (puissance (GB))
4
5.2
2/1F
T: P M Perry
R: Reece Jones (57)
2/1F
3g snitzel (AUS) x guelder (NZ) (o'reilly (NZ))
5
5.5
40/1
T: R E Ollerton
R: A Gibbons (55)
40/1
3f ad valorem (USA) x love and fear (AUS) (magic winner (AUS))
6
6.3
Snafu (4)
11/1
T: Ms M Moses
R: Vad Bolozhinskyi (58.5)
11/1
3g albrecht (AUS) x snaffles (AUS) (librettist (USA))
7
8.1
20/1
T: D P Englebrecht
R: C G O'Brien (59)
20/1
4g spinning world (USA) x canelot (AUS) (canny lad (AUS))
8
8.3
50/1
T: D I Atkins
R: Ms L Day (55)
50/1
2g sizzling (AUS) x gymea lily (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
8.5
16/1
T: Jay Hopkins
R: Ashley Morgan (55)
16/1
3f pluck (USA) x miss tessmocker (AUS) (diatribe (AUS))
10
9.4
7/1
T: S J Gleeson
R: G M Ryan (59)
7/1
3g choisir (AUS) x astradiym (AUS) (general nediym (AUS))
11
10.6
100/1
T: N F Boland
R: L Cumberland (57)
100/1
4g dane fever (AUS) x al rosolini (AUS) (waajib (IRE))
12
10.8
150/1
T: T S Howlett
R: Jacob Gilchrist (53)
150/1
4m time thief (AUS) x perfect show (AUS) (encounter (AUS))
13
12.5
150/1
T: Justin Bowen
R: G Buckley (57)
150/1
3f bushranger (IRE) x gundaroo esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
14
12.8
60/1
T: Craig Roberts
R: K Jennings (57)
60/1
3f may'haab (AUS) x imanactress (AUS) (royal academy (USA))
Race 3 - Mendelssohn @ Coolmore Mdn (1280m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:15.87 (35.47)
Prizemoney: $22,000
1
9/4F
T: A J Denham
R: G M Ryan (58.5)
9/4F
3g sepoy (AUS) x looking for love (AUS) (street cry (IRE))
Winning siblings: Sportsman,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
4/1
T: Ms K Buchanan
R: G Buckley (55.5)
4/1
3
1.6
5/1
T: J N Englebrecht
R: Ms R Murray (56)
5/1
4
2.7
15/2
T: P M Farrell
R: D McLellan (54)
15/2
3f bullet train (GB) x jessepic (AUS) (general nediym (AUS))
5
4.3
80/1
T: P M Perry
R: A Gibbons (54)
80/1
3g albrecht (AUS) x friendly conflict (AUS) (kenny's best pal (AUS))
6
4.4
13/4
T: P J Eggleston
R: Ms S Clenton (57)
13/4
3g albrecht (AUS) x little emily (AUS) (sequalo (AUS))
7
4.9
40/1
T: S A Clarke
R: Ms L Day (56.5)
40/1
3g bernardini (USA) x honey ryder (AUS) (hector protector (USA))
8
7.4
14/1
T: Ms S Grills
R: Ms M Weir (55.5)
14/1
3f animal kingdom (USA) x lady who (AUS) (commands (AUS))
9
9.9
40/1
T: T S Howlett
R: Ashley Morgan (56.5)
40/1
3g carlton house (USA) x timeless appeal (AUS) (luskin star (AUS))
10
13.4
16/1
T: J G Dale
R: B Looker (54)
16/1
3f bernardini (USA) x miss tizzy (USA) (cee's tizzy (USA))
11
17.8
100/1
T: M R Mulholland
R: J Kehoe (54)
100/1
3f bel esprit (AUS) x nemcova (AUS) (snippetson (AUS))
Race 4 - Hollydene Estate Wines (Bm58) (1280m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:15.63 (34.86)
Prizemoney: $22,000
1
9/4
T: Andrew Robinson
R: A Gibbons (59.5)
9/4
3f reward for effort (AUS) x paradise mill (USA) (horse chestnut (SAF))
Winning siblings: Millset, Miss Gigi, Quaternion Eagle,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/4F
T: Bjorn Baker
R: G M Ryan (60.5)
5/4F
3f declaration of war (USA) x secret silence (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
3.1
5/1
T: S C Jones
R: K Jennings (57.5)
5/1
4m street cry (IRE) x world joy (AUS) (anabaa (USA))
4
3.9
6/1
T: J A Steinmetz
R: B Looker (56.5)
6/1
5
5
20/1
T: A D McHardie
R: Vad Bolozhinskyi (54.5)
20/1
3f zariz (AUS) x desired gurl (AUS) (covetous (AUS))
6
6.5
40/1
T: Jeremy Everson
R: Brooke Stower (55)
40/1
5m casino prince (AUS) x diana cazadora (CHI) (dushyantor (USA))
7
6.7
Sheoak (4)
30/1
T: D Wagstaff
R: Ashley Morgan (57)
30/1
5m congrats (USA) x casuarina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 5 - Viatek (Bm58) (1280m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:15.74 (35.76)
Prizemoney: $22,000
1
15/4
T: Ms G Williams
R: Ashley Morgan (59.5)
15/4
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
8/11F
T: Bjorn Baker
R: G M Ryan (60.5)
8/11F
2019 MM National Yearling Sale Book 1
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: Psd $17500 Res $20000
3
0.2
9/2
T: P M Perry
R: Ms S Clenton (59.5)
9/2
3g ad valorem (USA) x sutton queen (AUS) (beautiful crown (USA))
4
0.4
150/1
T: P Clare
R: Ms R Murray (54)
150/1
6g time thief (AUS) x remember pru (AUS) (bletchingly (AUS))
5
0.6
60/1
T: Andrew Robinson
R: M Squires (54)
60/1
4g animal kingdom (USA) x glenkinchie (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.2
14/1
T: T E Ollerton
R: Reece Jones (56.5)
14/1
8g anglia (AUS) x lovey amazon (AUS) (snaadee (USA))
7
2.6
20/1
T: G D Hickman
R: Ms K Adams (57)
20/1
8
3.5
16/1
T: Luke A Thomas
R: G Buckley (56.5)
16/1
4g hidden dragon (AUS) x you see a star (AUS) (our maizcay (AUS))
9
9
14/1
T: S W Thompson
R: Ms L Day (52.5)
14/1
6g choisir (AUS) x ausbred chic (AUS) (grand lodge (USA))
Race 6 - Pirtek (Bm58) (1750m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:47.93 (36.54)
Prizemoney: $22,000
1
11/8F
T: K A Lees
R: A Gibbons (61)
11/8F
3f snitzel (AUS) x empress lily (AUS) (zabeel (NZ))
This nick: 44 runners; 28 winners; 5 SW. Details
2
3.8
8/1
T: R P Hartley
R: Reece Jones (59)
8/1
5g arlington (AUS) x tennessee mischief (AUS) (desert prince (IRE))
3
4
11/4
T: P M Perry
R: Ms S Clenton (59)
11/4
3f zoffany (IRE) x le jardin (AUS) (hussonet (USA))
4
5.3
Hubble (3)
5/1
T: Ms K Buchanan
R: G Buckley (60)
5/1
5
6.2
12/1
T: J D Cooper
R: C G O'Brien (57)
12/1
7g show a heart (AUS) x dancing legs (AUS) (royal academy (USA))
6
6.7
60/1
T: P R Atkins
R: Ms M Weir (54)
60/1
7
6.8
20/1
T: M R Mulholland
R: J Kehoe (57)
20/1
8g valixir (IRE) x under the lantern (AUS) (commands (AUS))
8
6.9
15/1
T: Nick Mitchell
R: G M Ryan (57.5)
15/1
5g stratum (AUS) x annamarie (AUS) (elusive quality (USA))
9
11.7
30/1
T: Ms A Smith
R: Jacob Gilchrist (55.5)
30/1
6m mosayter (USA) x star gold (AUS) (luskin star (AUS))
Race 7 - M'brook Workers Club Hcp (C2) (1450m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:27.97 (35.29)
Prizemoney: $22,000
1
9/2
T: M, W and J Hawkes
R: B Looker (54.5)
9/2
3f exceed and excel (AUS) x prophet jewel (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Divine Prophet, Proane, Proisir, Promas,
This nick: 56 runners; 40 winners; 7 SW. Details
2
0.5
7/4F
T: A J Denham
R: G M Ryan (61)
7/4F
3g all too hard (AUS) x gosetgo (AUS) (more than ready (USA))
3
1.3
60/1
T: J A Sylvester
R: Brooke Stower (54)
60/1
4g domesday (AUS) x always loyal (AUS) (bradbury's luck (AUS))
4
1.6
40/1
T: Jeremy Everson
R: Ashley Morgan (55)
40/1
5
2.7
6/1
T: D I Atkins
R: D McLellan (56.5)
6/1
5m dream ahead (USA) x wejdaan (AUS) (dubawi (IRE))
6
3
Timion (4)
5/2
T: Ms J Bowen
R: G Buckley (57)
5/2
4g time thief (AUS) x cordelion (AUS) (lion heart (USA))
7
3.4
13/2
T: M D Griffith
R: K Jennings (57)
13/2
4g lonhro (AUS) x arctic drift (USA) (gone west (USA))
8
4.5
60/1
T: L J Tilley
R: Ms R Murray (54)
60/1
6g ad valorem (USA) x pheroz impose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
9
5.7
15/1
T: D Lane
R: Jake Hull (58.5)
15/1
4g captain sonador (AUS) x in lights (AUS) (fantastic light (USA))
Race 8 - Hunter Belle Cheese Hcp (C2) (1000m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 0:57.64 (34.56)
Prizemoney: $22,000
1
3/1F
T: P M Farrell
R: D McLellan (54.5)
3/1F
2c wandjina (AUS) x kosi bay (NZ) (spinning world (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
5/1
T: Jeremy Smith
R: Ms S Clenton (57.5)
5/1
4m dubleo (USA) x cuddles a dollar (AUS) (secret savings (USA))
3
6.3
8/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (54.5)
8/1
4m harbour watch (IRE) x ragnhild (AUS) (magnus (AUS))
4
6.6
3/1F
T: A J Denham
R: G M Ryan (58)
3/1F
3f hinchinbrook (AUS) x petulie (AUS) (magic albert (AUS))
4
6.6
12/1
T: Melissa Dennett
R: B Looker (54)
12/1
4m your song (AUS) x mocks (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
7.5
20/1
T: Jacqueline Greentree
R: Ms R Murray (54)
20/1
7g excellent art (GB) x woona (AUS) (end sweep (USA))
7
8
11/2
T: J A Steinmetz
R: Ms K Adams (60.5)
11/2
5m keep the faith (AUS) x crimson code (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
8.1
30/1
T: P M Farrell
R: Reece Jones (52)
30/1
3f hinchinbrook (AUS) x so why not (AUS) (not a single doubt (AUS))
9
8.5
100/1
T: Jacqueline Greentree
R: J Kehoe (54)
100/1
4g ready as (AUS) x time release (AUS) (switch in time (IRE))
10
8.9
100/1
T: Ms D Lumsden
R: Ashley Morgan (55)
100/1
11
10.9
150/1
T: M A Ostini
R: S Lisnyy (54)
150/1
4m cougar power (AUS) x dreamalicious (AUS) (delago brom (AUS))
12
11.9
10/1
T: D Lane
R: G Buckley (58)
10/1
3f snippetson (AUS) x miss verdegaze (AUS) (intergaze (AUS))
* Nick figures are for Australasia.