Breednet Results

NARROGIN - Sunday, February 9

Race 1 - Pearce Racing Mdn Hcp (1190m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.73
Prizemoney: $12,000
1
4/9F
T: D T McAuliffe
R: W Pike (58)
4/9F
Winning siblings: Cosmic Jeuney,
This nick: 8 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
3.8
9/1
T: N D Parnham
R: Jade Mc Naught (55.5)
9/1
3f denman (AUS) x kipsang (AUS) (undoubtedly (AUS))
3
4.8
9/1
T: G J McPherson
R: Ms E Asphar (57.5)
9/1
4
6.2
50/1
T: Matthew Scott
R: Kristy Bennett (53.5)
50/1
4m wicked style (USA) x embellish (AUS) (break the vault (AUS))
5
6.9
66/1
T: Ms K Farrell
R: Jerry Noske (54)
66/1
4m demerit (AUS) x ballistic miss (AUS) (bel esprit (AUS))
6
9.2
15/1
T: G P Poletti
R: Chris Graham (57)
15/1
7
10.2
100/1
T: Geoff Marriott
R: Ryan Hill (56)
100/1
6m magic albert (AUS) x windstruck (CAN) (smart strike (CAN))
8
10.8
50/1
T: Ms K Pisconeri
R: Ms R Forrest (54)
50/1
6m trade fair (GB) x i'm coming home (AUS) (hideyoshi (USA))
9
11
15/2
T: Robert & Todd Harvey
R: T Turner (58)
15/2
3g snippetson (AUS) x give the signal (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
11.2
10/1
T: D & B Pearce
R: P Hall (59)
10/1
Race 2 - Edwards Isuzu Ute Mdn Hcp (930m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:55.15
Prizemoney: $12,000
1
5/4F
T: Michael Hackett
R: Ben Paterson (58)
5/4F
5m henny hughes (USA) x serena miss (AUS) (key business (AUS))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/2
T: C G Willis
R: Jade Mc Naught (57)
5/2
3f safeguard (AUS) x la vie en rose (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.5
8/1
T: D & B Pearce
R: Chris Graham (57)
8/1
3f danehill express (AUS) x grey cheval (AUS) (husson lightning (AUS))
4
2.1
16/1
T: Tameeka Brown
R: Laqdar Ramoly (57)
16/1
5g rogano (AUS) x bellydance (AUS) (desert prince (IRE))
5
3.2
15/2
T: Ms K Farrell
R: Ms S Altieri (58.5)
15/2
4m planet five (USA) x dual rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
4
20/1
T: Roy Rogers
R: Jordan Turner (58)
20/1
6m exceed and excel (AUS) x sunkita (AUS) (black kite (AUS))
7
4.2
7/1
T: D T McAuliffe
R: W Pike (60)
7/1
3g universal ruler (AUS) x twaddle (AUS) (fasliyev (USA))
8
5.3
100/1
T: Sean Rains
R: Jerry Noske (59)
100/1
3g stryker (AUS) x breezing journey (AUS) (good journey (USA))
9
5.7
100/1
T: Ivan Haggerty
R: J Whiting (57)
100/1
3f snippetson (AUS) x ruby's image (AUS) (vital equine (IRE))
10
11.5
100/1
T: Ms K Pisconeri
R: T Turner (58)
100/1
Race 3 - Kels Tyres (Bm46+) (930m)
Class: BM46+ Track: Good(3) Time: 0:54.60
Prizemoney: $12,000
1
Boyish (6)
15/2
T: Ms K Farrell
R: Ms S Altieri (56.5)
15/2
5g hinchinbrook (AUS) x morceau (AUS) (more than ready (USA))
This nick: 12 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/4
T: K G Buswell
R: Laqdar Ramoly (57)
11/4
8g so secret (AUS) x palace song (AUS) (palace reign (AUS))
3
3.8
13/4
T: B V Watkins
R: Ms K Yuill (58.5)
13/4
4m oratorio (AUS) x weaponess (AUS) (fath (USA))
4
3.9
2/1F
T: Samantha Faithfull
R: Natasha Faithfull (61.5)
2/1F
10g monashee mountain (USA) x miss skoozi (NZ) (stravinsky (USA))
5
5.4
14/1
T: R J Malpass
R: C Staples (56.5)
14/1
6
5.8
12/1
T: T N Pike
R: C Haddon (57)
12/1
4m war chant (USA) x palace idol (AUS) (dubawi (IRE))
7
6.2
20/1
T: D R Couper
R: Ms N Hopwood (62)
20/1
8
6.6
50/1
T: E D Philp
R: Emma Stent (54)
50/1
6m war chant (USA) x matilda grace (NZ) (stravinsky (USA))
9
12.4
60/1
T: Ms M J Midgley
R: B Banovic-Edwards (54)
60/1
5m henny hughes (USA) x guess girl (AUS) (key business (AUS))
Race 4 - Westcoast Wool&Livestock-Bm46+ (1190m)
Class: BM46+ Track: Good(3) Time: 1:13.00
Prizemoney: $12,000
1
5/1
T: Matthew Scott
R: B Banovic-Edwards (55.5)
5/1
7m fath (USA) x let her smile (AUS) (carry a smile (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
Fulzip (4)
8/1
T: J D Jachmann
R: Chris Graham (60)
8/1
10g eyeful (AUS) x zipido (AUS) (laranto (AUS))
3
2.8
5/2F
T: Brian Rogers
R: Tyla Conway (60)
5/2F
5m oratorio (AUS) x about even (AUS) (bianconi (USA))
4
4.4
8/1
T: Tina Glasson
R: J Whiting (57)
8/1
5
4.6
9/1
T: D R Couper
R: Jordan Turner (65.5)
9/1
7g demerit (AUS) x arresting (AUS) (run riot (NZ))
6
5.5
9/1
T: T N Pike
R: C Nicoll (57.5)
9/1
5g dick turpin (IRE) x sharufa (AUS) (untouchable (AUS))
7
5.9
20/1
T: Tina Glasson
R: Ms S Altieri (59)
20/1
6g planet five (USA) x key ambition (AUS) (key business (AUS))
8
6.7
30/1
T: Kereena Crowe
R: Jerry Noske (58)
30/1
6g magnus (AUS) x coronations (AUS) (canny lad (AUS))
9
7.7
7/2
T: Ms P Wagg
R: Ms R Forrest (59)
7/2
4g trade fair (GB) x finality (AUS) (husson (ARG))
Race 5 - Rj's Car Wash (Bm52+) (1100m)
Class: BM52+ Track: Good(3) Time: 1:05.54
Prizemoney: $12,000
1
5/2
T: J G Pike
R: J Whiting (58.5)
5/2
6g alfred nobel (IRE) x rosendorff (NZ) (viking ruler (AUS))
Winning siblings: Bijoutier,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
10/1
T: Ms K Farrell
R: Ms S Altieri (57)
10/1
6g henny hughes (USA) x foo flyer (AUS) (flying pegasus (AUS))
3
1.4
9/4F
T: Brett Pope
R: B Banovic-Edwards (57.5)
9/4F
4
1.6
16/1
T: Matthew Scott
R: Kristy Bennett (57)
16/1
7m patronize (AUS) x royal vixen (AUS) (foxhound (USA))
5
3.1
20/1
T: Ms C Gilbert
R: Ms R Forrest (55)
20/1
6m dalghar (FR) x our black pearl (NZ) (pentire (GB))
6
3.8
20/1
T: D R Couper
R: Ms N Hopwood (59)
20/1
7
4.2
4/1
T: Fenella Martin
R: Jerry Noske (60)
4/1
8
4.4
20/1
T: G S Hughes
R: Jade Mc Naught (57.5)
20/1
8g manhattan rain (AUS) x two beauties (AUS) (red ransom (USA))
9
5.9
25/1
T: T N Pike
R: C Haddon (59.5)
25/1
4g war chant (USA) x born bold (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
11.8
15/1
T: Brett Southcott
R: Laqdar Ramoly (59.5)
15/1
7m therock (AUS) x modern classic (AUS) (with class (CAN))
Race 6 - Mm Elect. Armadale&Nexan-Bm46+ (1900m)
Class: BM46+ Track: Good(3) Time: 1:57.53
Prizemoney: $12,000
1
Tortina (12)
5/1
T: C G Willis
R: Jade Mc Naught (55)
5/1
6m hard spun (USA) x fridays girl (AUS) (footstepsinthesand (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
12/1
T: Keith Frost
R: T Turner (58)
12/1
7g reset (AUS) x rate the choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.4
20/1
T: R J Malpass
R: Ms N Hopwood (58)
20/1
4
2.7
5/2F
T: M W Bairstow
R: S Parnham (58.5)
5/2F
5g more than ready (USA) x miss marielle (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.8
11/1
T: Ms K D'Orsogna
R: C Nicoll (55)
11/1
7m danehill express (AUS) x heartshape (AUS) (mr. henrysee (USA))
6
3.4
11/1
T: Sarah Hall
R: Natasha Faithfull (55.5)
11/1
9g vital equine (IRE) x nakano (AUS) (jungle pocket (JPN))
7
4
66/1
T: J D Jachmann
R: Jerry Noske (57.5)
66/1
8
4.4
10/1
T: Brian Rogers
R: Tyla Conway (56)
10/1
9
4.5
30/1
T: Ms T Itzstein
R: Chris Graham (57)
30/1
4m smug (USA) x queen ofthe desert (AUS) (desert king (IRE))
10
5.6
14/1
T: Myra Ives
R: Kristy Bennett (53)
14/1
8g my atacanta (IRE) x danessa (AUS) (west point (AUS))
11
10.5
Fusion (3)
13/4
T: D T McAuliffe
R: W Pike (58.5)
13/4
3f delago deluxe (AUS) x it's fun (AUS) (real quiet (USA))
12
15.8
40/1
T: Ms M J Midgley
R: B Banovic-Edwards (55.5)
40/1
9g bletchley park (IRE) x closet rocker (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 7 - XXXX Gold Narrogin Cup (1900m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:54.78
Prizemoney: $70,000
1
4/7F
T: G & A Williams
R: W Pike (54)
4/7F
5m blackfriars (AUS) x pride (AUS) (hussonet (USA))
Winning siblings: Melteme, Yukon Gold,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2
7/2
T: J T Warwick
R: Jarrad Noske (54.5)
7/2
5g tavistock (NZ) x procure (NZ) (centaine (AUS))
2017 NZB Premier Yearling Sale
$200,000
Vendor: Trelawney Stud Ltd
Buyer: Ellerton Zahra Racing
3
2.8
8/1
T: D & B Pearce
R: P Hall (57.5)
8/1
5g patronize (AUS) x soldier's smile (AUS) (soldier's tale (USA))
4
3.2
20/1
T: I F Shield
R: Emma Stent (54)
20/1
5g demerit (AUS) x crash hot (AUS) (blackfriars (AUS))
5
4.9
20/1
T: Ms C Gilbert
R: Kristy Bennett (54)
20/1
6
7.5
Proxy (8)
12/1
T: G B Delane
R: T Turner (54)
12/1
7
7.8
Senso (4)
40/1
T: A W McNamara
R: Ryan Hill (54.5)
40/1
8
8.8
80/1
T: G S Hughes
R: J Whiting (54)
80/1
7g danehill express (AUS) x datina (AUS) (le grand seigneur (CAN))
9
9.7
40/1
T: R W Williams
R: Jade Mc Naught (54)
40/1
8g blackfriars (AUS) x card queen (AUS) (final card (AUS))
10
10.3
66/1
T: Roy Rogers
R: Jerry Noske (54)
66/1
4g frost giant (USA) x classic smile (AUS) (bletchley park (IRE))
Race 8 - Tabtouch-Better Your Bet-Bm52+ (1720m)
Class: BM52+ Track: Good(3) Time: 1:46.44
Prizemoney: $12,000
1
13/8F
T: D T McAuliffe
R: W Pike (57)
13/8F
4g more than ready (USA) x el costa mar (NZ) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Ibiza, Moama Rose,
This nick: 39 runners; 25 winners; 0 SW. Details
2
2.5
5/1
T: Brian Rogers
R: C Staples (59.5)
5/1
3
2.8
10/1
T: Fenella Martin
R: Ryan Hill (60.5)
10/1
5m star witness (AUS) x atlantico (NZ) (redoute's choice (AUS))
4
3.2
7/2
T: Robert & Todd Harvey
R: T Turner (56.5)
7/2
4g my admiration (AUS) x apple crumble (AUS) (desert prince (IRE))
5
3.3
20/1
T: J G Pike
R: J Whiting (59)
20/1
6
5.1
30/1
T: Roy Rogers
R: Jerry Noske (57)
30/1
7g oratorio (AUS) x bannerkens (AUS) (kenvain (AUS))
7
5.3
30/1
T: Ms K D'Orsogna
R: C Nicoll (54)
30/1
8
5.8
11/1
T: M W Bairstow
R: S Parnham (59)
11/1
5g redoute's choice (AUS) x panorama ridge (USA) (empire maker (USA))
9
9.7
15/2
T: Ms K Farrell
R: Madi Derrick (50)
15/2
5g sebring (AUS) x euro chic (AUS) (dehere (USA))
10
14.2
Jambo (13)
100/1
T: Tina Glasson
R: B Banovic-Edwards (52)
100/1
6g congrats (USA) x ladysmith (AUS) (rhythm (USA))
11
14.4
25/1
T: Natalie Burke
R: Natasha Faithfull (56.5)
25/1
6m scandal keeper (USA) x kensington gem (AUS) (blackfriars (AUS))
12
17.6
100/1
T: T N Pike
R: Ms R Forrest (54)
100/1
5g dick turpin (IRE) x peggie's business (AUS) (key business (AUS))
* Nick figures are for Australasia.