Breednet Results

NEWCASTLE - Saturday, June 30

Race 1 - Salamander Bay Recycling (C1) (2340m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 2:28.31 (35.91)
Prizemoney: $30,000
1
8/15F
T: R A Freedman
R: S Guymer (59)
8/15F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
13/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel Hunt (52)
13/4
3f high chaparral (IRE) x justa babe (AUS) (flying spur (AUS))
3
5.8
5/1
T: Ms M Harrison
R: J Grisedale (57)
5/1
4m trotamondo (CHI) x accademia (AUS) (royal academy (USA))
4
8.7
14/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Penza (55)
14/1
3g sebring (AUS) x diana's secret (AUS) (anabaa (USA))
5
16.1
20/1
T: S J Hodge
R: A E Denby (57)
20/1
5m tickets (AUS) x balciano miss (AUS) (balciano (NZ))
6
16.6
100/1
T: M and D Kearney
R: R Brewer (57)
100/1
7
17.2
100/1
T: Lauri Wray
R: Qin Yong (51)
100/1
3f desert king (IRE) x anaheid (AUS) (filante (NZ))
Race 2 - From The Track Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:25.07 (35.78)
Prizemoney: $30,000
1
Sporty (8)
11/8F
T: M, W and J Hawkes
R: K Jennings (57)
11/8F
3f all too hard (AUS) x with my (AUS) (covetous (AUS))
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/1
T: G Portelli
R: J Grisedale (57)
4/1
3f all too hard (AUS) x purple blood (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.8
10/1
T: Ms W Ings
R: B Griffiths (55)
10/1
4
2.8
12/1
T: Kim Talent
R: Travis Wolfgram (57)
12/1
3f hinchinbrook (AUS) x ultimate rock (AUS) (tale of the cat (USA))
5
2.9
3/1
T: James Cummings
R: J Penza (59)
3/1
3g street cry (IRE) x clothing (AUS) (commands (AUS))
6
4.2
5/1
T: M J Dwyer
R: Ms L Day (56)
5/1
3g dane shadow (AUS) x sonette (AUS) (hussonet (USA))
Race 3 - Club Lemon Tree Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:12.15 (35.35)
Prizemoney: $30,000
1
9/2
T: P J Eggleston
R: Josh Adams (55)
9/2
3f benfica (AUS) x irish hope (AUS) (marwina (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/1
T: M, W and J Hawkes
R: K Jennings (57)
3/1
3g poet's voice (GB) x ya michelle (AUS) (success express (USA))
3
2.4
7/1
T: Stephen Schofield
R: S Lisnyy (57)
7/1
3g reset (AUS) x seeking susan (AUS) (flying spur (AUS))
4
3.1
Chorus (8)
11/8F
T: Joseph Pride
R: Mitchell Bell (55)
11/8F
3f snitzel (AUS) x cherokee echo (USA) (cherokee run (USA))
5
7.2
20/1
T: G D Lunn
R: L Magorrian (57)
20/1
3g helmet (AUS) x tamtheel (AUS) (flying spur (AUS))
6
7.9
5/1
T: A G Scorse
R: R Thompson (55)
5/1
Race 4 - Newcastle Game Fish Club Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:39.92 (36.50)
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: R A Bailey
R: S Lisnyy (57)
20/1
6g any given saturday (USA) x our matisse (AUS) (palace music (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/8F
T: N Mayfield-Smith
R: J Penza (57)
11/8F
4g haradasun (AUS) x ready to reign (AUS) (more than ready (USA))
3
1.5
Marfaz (8)
9/2
T: P M Perry
R: K S Latham (57)
9/2
4
1.7
6/1
T: S Farley
R: G Buckley (57)
6/1
5g iffraaj (GB) x alannah jo (NZ) (black minnaloushe (USA))
5
1.9
Nicoya (9)
15/4
T: J C Coyle
R: R Brewer (57)
15/4
3f trusting (AUS) x rica picante (AUS) (canadian silver (CAN))
6
2.4
30/1
T: T and P Vigouroux
R: C Lever (59)
30/1
7
2.7
10/1
T: T Gibson
R: R Dolan (54)
10/1
5g god's own (AUS) x fuji riva (AUS) (fuji kiseki (JPN))
8
6.2
20/1
T: Ms B Mackie
R: Jenny Duggan (55.5)
20/1
9
11.9
25/1
T: Nick Mitchell
R: A Gibbons (58)
25/1
5g beneteau (AUS) x blond rocket (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 5 - Nelson Bay Bowlo Mdn (900m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:52.51 (33.48)
Prizemoney: $30,000
1
9/10F
T: Brad Widdup
R: Josh Adams (55)
9/10F
Winning siblings: Computer Patch, Manuel, Sun Patch, Taking Aim,
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
4.3
13/2
T: B F Cavanough
R: Travis Wolfgram (57)
13/2
2g snippetson (AUS) x shook up (AUS) (elvstroem (AUS))
3
5.3
10/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (57)
10/1
2g rothesay (AUS) x curtsey (AUS) (viscount (AUS))
4
6.3
150/1
T: A G Scorse
R: Jenny Duggan (53.5)
150/1
2f stratum (AUS) x antonicheva (IRE) (sadler's wells (USA))
5
6.8
13/2
T: C J Waller
R: C Lever (57)
13/2
2c written tycoon (AUS) x exposed (AUS) (more than ready (USA))
6
7.6
30/1
T: D I Atkins
R: Ms L Day (52)
30/1
7
8.2
7/1
T: Edward O'Rourke
R: L Magorrian (55)
7/1
8
9
80/1
T: P J Eggleston
R: G Buckley (57)
80/1
2g albrecht (AUS) x little emily (AUS) (sequalo (AUS))
9
10.7
15/2
T: P M Perry
R: Mitchell Bell (55)
15/2
10
13.3
25/1
T: A G Scorse
R: R Thompson (57)
25/1
2c uncle mo (USA) x star acclaimed (AUS) (langfuhr (CAN))
Race 6 - Salamander Bay Recycling (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:24.31 (36.07)
Prizemoney: $30,000
1
Tonsor (2)
7/4F
T: Matthew Smith
R: Mitchell Bell (58)
7/4F
Winning siblings: Brazilica, Zrinski,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
13/4
T: K A Lees
R: A Gibbons (55.5)
13/4
3g myboycharlie (IRE) x mill bridge (AUS) (snippets (AUS))
3
1
20/1
T: D I Atkins
R: R Thompson (54)
20/1
4m smart missile (AUS) x triple tiara (AUS) (beautiful crown (USA))
4
2.1
25/1
T: D Lane
R: G Buckley (54)
25/1
4g ad valorem (USA) x oakfield star (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.6
7/2
T: J M Austin
R: A Layt (56.5)
7/2
4g dubleo (USA) x requite (NZ) (honour and glory (USA))
6
2.8
8/1
T: J G Sargent
R: J Penza (61)
8/1
4g dalghar (FR) x macavelli miss (AUS) (vettori (IRE))
7
2.9
10/1
T: J C Deamer
R: B Spriggs (54)
10/1
4m bon hoffa (AUS) x serious attitude (AUS) (king cugat (USA))
8
3.2
30/1
T: P M Perry
R: Josh Adams (54)
30/1
3g dream ballad (AUS) x magic emerald (AUS) (magic albert (AUS))
9
4.4
Liffy (6)
40/1
T: Ms T Bateup
R: J Grisedale (54.5)
40/1
4m smart missile (AUS) x thirst (USA) (chester house (USA))
10
4.7
30/1
T: J C Coyle
R: Jenny Duggan (52.5)
30/1
5g excites (AUS) x eight of diamonds (AUS) (lion heart (USA))
11
4.8
100/1
T: Ken Tynan
R: R Dolan (51)
100/1
5m zariz (AUS) x golden briar (AUS) (magic ring (IRE))
Race 7 - Port Stephens Cup (Bm71) (1600m)
Class: Benchmark 71 Track: Soft(5) Time: 1:37.73 (36.77)
Prizemoney: $35,000
1
11/1
T: R N Godbolt
R: Rachel Hunt (56)
11/1
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (57)
9/2
4g nicconi (AUS) x clever me (AUS) (anabaa (USA))
3
2.6
7/2F
T: Ms K Gavenlock
R: Josh Adams (60.5)
7/2F
4g youthful legs (USA) x nikkirina (AUS) (beautiful crown (USA))
4
2.8
6/1
T: T P Rowe
R: Qin Yong (58)
6/1
4g tickets (AUS) x lets hussle (AUS) (hussonet (USA))
5
3.8
5/1
T: J C Coyle
R: A Layt (54)
5/1
6
5.5
50/1
T: R T Dawson
R: R Dolan (57)
50/1
5m shellscrape (AUS) x little lippy (AUS) (simonstad (NZ))
7
6
Aruba (5)
9/1
T: P M Perry
R: Ms L Day (55.5)
9/1
3g choisir (AUS) x coral reef (AUS) (galileo (IRE))
8
6.3
10/1
T: Ms T Bateup
R: J Grisedale (57.5)
10/1
3g harbour watch (IRE) x katushka (AUS) (half hennessy (AUS))
9
6.9
13/2
T: A G Scorse
R: Jenny Duggan (55.5)
13/2
7g nadeem (AUS) x antonicheva (IRE) (sadler's wells (USA))
10
8.4
12/1
T: J E McConachy
R: J Penza (58.5)
12/1
5g starcraft (NZ) x viennese lass (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
13.6
Marman (8)
20/1
T: D I Atkins
R: R Thompson (58)
20/1
6g duke of marmalade (IRE) x princess tyla (AUS) (royal academy (USA))
Race 8 - Palmer Family (Bm69) (1200m)
Class: Benchmark 69 Track: Soft(5) Time: 1:11.83 (35.92)
Prizemoney: $30,000
1
11/2
T: Nick Mitchell
R: Rachel Hunt (54.5)
11/2
4g congrats (USA) x kalamata (AUS) (desert prince (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.5
4/1
T: A G Scorse
R: R Dolan (59.5)
4/1
5g floral dynamite (AUS) x late declaration (AUS) (halo homewrecker (USA))
3
0.7
12/1
T: Jamie Thomsen
R: Josh Adams (56.5)
12/1
4m mutawaajid (AUS) x canzero (AUS) (danzero (AUS))
4
0.8
10/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (56)
10/1
4m i am invincible (AUS) x nice surprise (NZ) (spinning world (USA))
5
1
13/2
T: Bjorn Baker
R: K Jennings (57)
13/2
3g pierro (AUS) x alice's smart (USA) (smart strike (CAN))
6
1.1
7/2F
T: B A Partelle
R: C Lever (58.5)
7/2F
4m foxwedge (AUS) x claystone (AUS) (zabeel (NZ))
7
1.7
25/1
T: R N Godbolt
R: J Penza (57.5)
25/1
5m churchill downs (AUS) x subashi (NZ) (elusive city (USA))
8
1.9
4/1
T: T S Howlett
R: Mitchell Bell (58)
4/1
9
2
20/1
T: Ms W Ings
R: B Griffiths (54)
20/1
4m smart missile (AUS) x leonina (AUS) (snippets (AUS))
10
3.3
40/1
T: Ms K Buchanan
R: G Buckley (58)
40/1
6g mutawaajid (AUS) x oakfield lass (AUS) (kala dancer (GB))
11
4.2
16/1
T: P M Perry
R: K S Latham (57)
16/1
3g bon hoffa (AUS) x outback fortune (AUS) (outback prince (AUS))
12
4.8
150/1
T: Terry Evans
R: A Chau (58)
150/1
7g bernardini (USA) x feast (AUS) (grand lodge (USA))
* Nick figures are for Australasia.