Breednet Results

NEWCASTLE - Saturday, November 2

Race 1 - Autism Awareness Newcastle Nob (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:37.36 (33.50)
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: D Lane
R: S Lisnyy (55.5)
9/2
8g haradasun (AUS) x ionica (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Styella,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/4F
T: J A Steinmetz
R: Tom Sherry (53)
11/4F
4g choistar (AUS) x canley cares (AUS) (e dubai (USA))
3
1
Allzin (2)
15/2
T: G M Hoy
R: Ms B Hodder (56.5)
15/2
8g al maher (AUS) x zinzin (AUS) (celtic swing (GB))
4
1.8
8/1
T: Aleacia Bennett
R: L Cumberland (54)
8/1
4m fastnet rock (AUS) x azumi (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.7
15/4
T: M S Minervini
R: A Gibbons (54)
15/4
4m dalakhani (IRE) x freedom belle (AUS) (royal academy (USA))
6
4.1
11/4F
T: D I Atkins
R: Ms L Day (52)
11/4F
7g choisir (AUS) x princess tyla (AUS) (royal academy (USA))
7
5.3
20/1
T: R E Ollerton
R: D Mc Lellan (59.5)
20/1
6g tickets (AUS) x cute and cuddly (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 2 - Steel City Financial Planners (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:09.91 (33.28)
Prizemoney: $35,000
1
5/2F
T: R & M Freedman
R: S Guymer (57.5)
5/2F
3g dawn approach (IRE) x cry baby (AUS) (street cry (IRE))
Winning siblings: Crying Hughes, Fallada, Sheiswhatsheis,
This nick: 6 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2.3
3/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (57.5)
3/1
3g i am invincible (AUS) x such a princess (AUS) (elusive quality (USA))
3
3.1
13/4
T: James Cummings
R: J Penza (57.5)
13/4
3c lonhro (AUS) x coins (AUS) (hard spun (USA))
4
3.6
4/1
T: Lauri Parker
R: K Jennings (59)
4/1
4g snitzel (AUS) x seaside home (USA) (storm cat (USA))
5
5.6
30/1
T: S C Jones
R: G Buckley (59)
30/1
4g shrapnel (AUS) x swift gift (AUS) (flying spur (AUS))
6
7.7
9/1
T: Brad Widdup
R: Mitchell Bell (57.5)
9/1
3g sepoy (AUS) x ancient song (AUS) (canny lad (AUS))
7
9.2
12/1
T: A J Cummings
R: Travis Wolfgram (59)
12/1
5g high chaparral (IRE) x la souvenir (NZ) (nuclear freeze (USA))
8
9.8
80/1
T: Ms K Owen
R: Ms R Murray (59)
80/1
4g may'haab (AUS) x hot dancer (AUS) (citidancer (IRE))
9
10.8
150/1
T: Ms D Lumsden
R: L Cumberland (59)
150/1
Race 3 - Aspect Hunter School Maiden Ha (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:30.43 (35.22)
Prizemoney: $35,000
1
13/8F
T: R & M Freedman
R: K S Latham (59)
13/8F
3g reliable man (GB) x adalia (NZ) (lucky unicorn (AUS))
Winning siblings: Aquamosa, Guillada,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: Brad Widdup
R: Mitchell Bell (57)
8/1
3f fastnet rock (AUS) x starrystarrynight (IRE) (sadler's wells (USA))
3
1
7/2
T: Edward Cummings
R: J Penza (58.5)
7/2
3g wandjina (AUS) x lovetorn (AUS) (giant's causeway (USA))
4
1.6
9/2
T: Ms K Waugh
R: S Lisnyy (56.5)
9/2
5
2
30/1
T: Brad Widdup
R: K Jennings (59)
30/1
3g uncle mo (USA) x derelique (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
3.6
100/1
T: M S Minervini
R: L Cumberland (56.5)
100/1
7
7.9
20/1
T: G K Pares
R: Ms B Hodder (56.5)
20/1
8g thewayyouare (USA) x hecuba (NZ) (danzero (AUS))
8
9.2
5/1
T: Joseph Pride
R: A Gibbons (58.5)
5/1
4m dundeel (NZ) x cashew (AUS) (royal academy (USA))
9
12.8
25/1
T: Jeremy Smith
R: D Mc Lellan (57)
25/1
4g elvstroem (AUS) x secretta (AUS) (secret savings (USA))
Race 4 - The Garis Group Benchmark 70 H (900m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 0:51.37 (31.98)
Prizemoney: $35,000
1
11/8F
T: Matthew Smith
R: Tom Sherry (55.5)
11/8F
5m not a single doubt (AUS) x misshiraz (AUS) (secret savings (USA))
Winning siblings: Deepour,
This nick: 9 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.5
8/1
T: D Lane
R: G Buckley (56.5)
8/1
4m delago deluxe (AUS) x lucky beauty (AUS) (peintre celebre (USA))
2018 Inglis Classic Yearling Sale Book 2
$37,500
Vendor: Manx Park, Moss Vale
Buyer: D Lane
3
1.3
9/1
T: P & P Snowden
R: Travis Wolfgram (55.5)
9/1
3f dissident (AUS) x longing (AUS) (lonhro (AUS))
4
2.3
7/2
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (54.5)
7/2
5g sepoy (AUS) x belong to many (AUS) (belong to me (USA))
5
2.6
25/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (54.5)
25/1
6g hard spun (USA) x jasmine rose (AUS) (carnegie (IRE))
6
3.6
11/4
T: G K White
R: D Mc Lellan (56.5)
11/4
5g duporth (AUS) x danebeam (AUS) (danehill (USA))
7
4.8
30/1
T: Aleacia Bennett
R: L Cumberland (57)
30/1
8
7
60/1
T: D J Nugent
R: B Spriggs (54)
60/1
7g ready's image (USA) x bacara (NZ) (daggers drawn (USA))
Race 5 - Huxley Hill Group Class 1 Hand (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:23.06 (33.80)
Prizemoney: $35,000
1
12/1
T: B A Partelle
R: Ms M Weir (52)
12/1
4g pierro (AUS) x hi belle (AUS) (clangalang (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/10F
T: James Cummings
R: J Penza (56.5)
9/10F
4m animal kingdom (USA) x vintner (AUS) (hennessy (USA))
3
1.2
12/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (57.5)
12/1
3f animal kingdom (USA) x only roses (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.5
100/1
T: J A Steinmetz
R: Ms R Murray (54)
100/1
5
4
2/1
T: R & M Freedman
R: K S Latham (56.5)
2/1
3g sepoy (AUS) x rose of scotland (AUS) (stratum (AUS))
6
6.2
60/1
T: M S Minervini
R: N Tomizawa (54)
60/1
4m pierro (AUS) x purple muse (NZ) (redoute's choice (AUS))
7
6.3
6/1
T: John W Ramsey
R: D Mc Lellan (54.5)
6/1
3g artie schiller (USA) x delightful attire (AUS) (cryptoclearance (USA))
8
15
Mokin (13)
150/1
T: Graeme Shultz
R: Cejay Graham (52)
150/1
6g uncle mo (USA) x money tree (AUS) (fastnet rock (AUS))
Race 6 - Roberts Legal 4yo & Up Maiden (1850m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:56.08 (35.74)
Prizemoney: $35,000
1
7/4F
T: J A O'Shea
R: J Penza (57)
7/4F
4m reliable man (GB) x miss scarlatti (NZ) (stravinsky (USA))
Winning siblings: Fair Isle, Maestro, Rosso Corsa,
This nick: 11 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
2
5/2
T: Ms K Gavenlock
R: A Gibbons (59)
5/2
4g pierro (AUS) x majestic music (AUS) (al maher (AUS))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
Vendor: Newgate Farm Scone NSW
Buyer: Psd $220000 Res $230000
3
4.5
30/1
T: D Lane
R: G Buckley (57)
30/1
5m street cry (IRE) x dariana (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
5.5
Nicoya (9)
40/1
T: J C Coyle
R: Mitchell Bell (57)
40/1
5m trusting (AUS) x rica picante (AUS) (canadian silver (CAN))
5
5.8
60/1
T: D Lane
R: D Mc Lellan (57)
60/1
4m dundeel (NZ) x oakfield pearl (AUS) (viscount (AUS))
6
9.1
Ayita (12)
100/1
T: S J Hodge
R: Ms L Day (55)
100/1
4m all american (AUS) x arabesque (NZ) (carnegie (IRE))
7
9.3
12/1
T: M C Conners
R: Tom Sherry (56)
12/1
4g harbour watch (IRE) x morosi (AUS) (grass wonder (USA))
8
15
Dundee (3)
20/1
T: Ms K Gavenlock
R: C G O'Brien (59)
20/1
4g dundeel (NZ) x lady annaliese (NZ) (groom dancer (USA))
9
20.7
7/1
T: J A O'Shea
R: K S Latham (59)
7/1
4g camelot (GB) x harvest queen (AUS) (arena (AUS))
10
21.2
80/1
T: G W Moore
R: K Jennings (59)
80/1
4g al maher (AUS) x pyrotechnics (AUS) (canny lad (AUS))
11
29.2
15/4
T: Ms K Waugh
R: Travis Wolfgram (59)
15/4
5g orfevre (JPN) x miss emma (IRE) (key of luck (USA))
Race 7 - Making Waves Childcare F&M Mai (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.03 (33.69)
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: J A O'Shea
R: J Penza (56.5)
5/4F
3f pierro (AUS) x rocha (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 17 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2019 MM Gold Coast Yearling Sale
$15,000
Vendor: Coolmore Stud Jerry's Plains NSW
Buyer: Paul Butterworth
2
0.4
16/1
T: C J Waller
R: C Lever (56.5)
16/1
3f nicconi (AUS) x brookton flare (AUS) (strada (AUS))
3
1.4
10/1
T: Ms K Waugh
R: S Lisnyy (56.5)
10/1
3f deep impact (JPN) x alinghi (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.4
5/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (56.5)
5/1
3f fastnet rock (AUS) x more valour (AUS) (more than ready (USA))
5
3.5
7/1
T: P & P Snowden
R: Cejay Graham (54.5)
7/1
6
4
15/2
T: C J Waller
R: L Magorrian (56.5)
15/2
3f pierro (AUS) x fasten (AUS) (bel esprit (AUS))
7
4.3
66/1
T: W P Cave
R: S Guymer (58)
66/1
4m al maher (AUS) x golden weekend (AUS) (nine carat (USA))
8
7.1
16/1
T: A J Cummings
R: Travis Wolfgram (58)
16/1
4m redoute's choice (AUS) x eau de joie (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
8.3
15/2
T: C Maher & D Eustace
R: B Spriggs (56.5)
15/2
3f wandjina (AUS) x forget the weather (USA) (stormy atlantic (USA))
10
10
80/1
T: B G Lawrence
R: Ms M Weir (56)
80/1
5m pluck (USA) x baby belle (AUS) (filante (NZ))
11
12.4
100/1
T: Ms K Waugh
R: G Buckley (56.5)
100/1
3f hinchinbrook (AUS) x midnight wine (NZ) (black minnaloushe (USA))
Race 8 - Hunter Telehandlers Benchmark (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:09.86 (34.24)
Prizemoney: $35,000
1
50/1
T: T J Bartley
R: S Lisnyy (59)
50/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
6/1
T: J C Deamer
R: D Mc Lellan (59.5)
6/1
4g time thief (AUS) x summer raid (AUS) (marauding (NZ))
3
2
40/1
T: John W Ramsey
R: A Gibbons (56.5)
40/1
4
2.5
15/4
T: R R Milligan
R: M Bennett (58.5)
15/4
5g all american (AUS) x stormy empress (AUS) (king's best (USA))
5
2.6
7/4F
T: L W Curtis
R: C Lever (61.5)
7/4F
6
2.8
20/1
T: T J Drayton
R: C G O'Brien (60.5)
20/1
4g dundeel (NZ) x giovanna bella (NZ) (iffraaj (GB))
7
4
100/1
T: R J Barnes
R: Ms B Hodder (55)
100/1
8
4.1
4/1
T: James Cummings
R: G Buckley (57.5)
4/1
4m albrecht (AUS) x shouts (AUS) (strategic (AUS))
9
5.9
11/2
T: P M Perry
R: J Penza (61)
11/2
4g redoute's choice (AUS) x jeter (AUS) (mossman (AUS))
10
7.6
40/1
T: B G Lawrence
R: Ms M Weir (52)
40/1
8m murphy's blu boy (AUS) x beneficial (AUS) (high yield (USA))
* Nick figures are for Australasia.