Breednet Results

NEWCASTLE - Friday, March 6

Race 1 - Sharp Electronics Group Hcp (1400m)
Class: Open Track: Soft(5) Time: 1:24.05 (35.47)
Prizemoney: $40,000
1
50/1
T: David Payne
R: G Schofield (55.5)
50/1
2f kermadec (NZ) x bana wu (GB) (shirocco (GER))
Winning siblings: Chaparral Belle, Danbana, Wu Darl,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
13/4
T: J A O'Shea
R: J Bowman (57)
13/4
2c stratum (AUS) x dayeala (NZ) (starcraft (NZ))
3
0.7
9/10F
T: C Maher & D Eustace
R: K Mc Evoy (58)
9/10F
2c fastnet rock (AUS) x soubrettes (NZ) (high chaparral (IRE))
4
1.8
7/4
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (57.5)
7/4
5
11.1
66/1
T: Edward Cummings
R: J Ford (57.5)
66/1
2g war (AUS) x kiara wonder (AUS) (grass wonder (USA))
Race 2 - Bella Group Services Plate-C1 (2300m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 2:25.71 (35.52)
Prizemoney: $35,000
1
5/2
T: G Portelli
R: R Dolan (55)
5/2
3g adelaide (IRE) x tropicana lady (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Asera, Oliver, Vanuatu,
This nick: 7 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
3
15/2
T: Ms M Harrison
R: Ms S Clenton (57.5)
15/2
3g sebring (AUS) x queens plaza (AUS) (elusive quality (USA))
3
4.5
12/1
T: T & P Vigouroux
R: J Penza (59)
12/1
4
4.9
2/1
T: G K White
R: K Mc Evoy (57)
2/1
4m dane shadow (AUS) x zeltrice (NZ) (zabeel (NZ))
5
5.2
50/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (54)
50/1
3f stryker (AUS) x lady diva (AUS) (polish navy (USA))
6
6
60/1
T: P J Evans
R: Ms L Day (54.5)
60/1
5g jet spur (AUS) x monorail (AUS) (success express (USA))
7
6.2
7/4F
T: J G Sargent
R: J Bowman (57.5)
7/4F
Race 3 - Prime7 Posthaste (Bm78) (900m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(6) Time: 0:51.42 (33.27)
Prizemoney: $35,000
1
15/4
T: K A Lees
R: Ms L Day (53)
15/4
3f brazen beau (AUS) x order me (USA) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Rye Dee Oh,
This nick: 7 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
2
7/1
T: Ms J Bowen
R: R Dolan (54)
7/1
5m i am invincible (AUS) x modest meisie (AUS) (johannesburg (USA))
3
3
16/1
T: M S Minervini
R: J Ford (54)
16/1
4m barbados (AUS) x rainbird blue (AUS) (bluebird (USA))
2018 MM Adelaide Yearling Sale
$17,000
Vendor: Ducatoon Park Kadina SA
Buyer: Grand Syndicates/David Jolly
4
3.2
40/1
T: P M Perry
R: Rachel King (54)
40/1
4g choisir (AUS) x pure intent (AUS) (bianconi (USA))
5
3.3
2/1F
T: G McFarlane
R: N Rawiller (60.5)
2/1F
7g sharkbite (AUS) x jive rock (AUS) (easy rocking (AUS))
6
3.5
80/1
T: J A Sylvester
R: Cejay Graham (52)
80/1
5m uncle mo (USA) x emeraude (AUS) (quest for fame (GB))
7
4.8
6/1
T: Jason & Lucy Attard
R: K Mc Evoy (57)
6/1
6g duporth (AUS) x mediator (AUS) (danewin (AUS))
8
5.1
5/2
T: Mark Stewart
R: Tom Sherry (60)
5/2
6g i am invincible (AUS) x chelsea lass (AUS) (bureaucracy (NZ))
Race 4 - Westfield Kotara Mdn Hcp (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:25.04 (34.83)
Prizemoney: $35,000
1
10/9F
T: M, W & J Hawkes
R: J Bowman (59.5)
10/9F
3g savabeel (AUS) x polish princess (GB) (polish precedent (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Kitchwin Hills, Scone
Buyer: Withdrawn
2
1.3
15/8
T: Ms K Gavenlock
R: Tom Sherry (56)
15/8
5m pierro (AUS) x that's how i roll (USA) (speightstown (USA))
3
3.3
4/1
T: A J Cummings
R: Tommy Berry (56.5)
4/1
3f uncle mo (USA) x shadow miss (AUS) (dane shadow (AUS))
4
3.5
Saturn (8)
30/1
T: Matthew Smith
R: Mitchell Bell (55)
30/1
3f sizzling (AUS) x rocketing (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
4.7
20/1
T: E B Holland
R: S Lisnyy (54)
20/1
5m time thief (AUS) x tzigany (AUS) (diogenes (AUS))
6
7.1
100/1
T: Wayne Seelin
R: J Ford (54)
100/1
7
8.5
12/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (54.5)
12/1
3f all too hard (AUS) x piacenza (AUS) (denman (AUS))
8
18.3
150/1
T: Wayne Seelin
R: J Kehoe (54)
150/1
3f tickets (AUS) x miss chaos (NZ) (van nistelrooy (USA))
Race 5 - Hungerford Hill Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:12.08 (34.35)
Prizemoney: $35,000
1
Zakat (5)
6/4F
T: James Cummings
R: J Parr (58.5)
6/4F
3g lonhro (AUS) x saddaqa (USA) (raven's pass (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/4
T: M, W & J Hawkes
R: J Bowman (58.5)
13/4
3g star witness (AUS) x prized gem (NZ) (prized (USA))
3
1.5
7/1
T: Joseph Pride
R: Tim Clark (57)
7/1
4m zoustar (AUS) x nishaani (NZ) (gold brose (AUS))
4
1.6
Zarzou (6)
8/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (58.5)
8/1
3g zoustar (AUS) x arinosa (AUS) (dash for cash (AUS))
5
3.1
10/1
T: D Lane
R: Rachel King (58.5)
10/1
6
4.2
4/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (56.5)
4/1
7
7
30/1
T: Joseph Pride
R: C Reith (58.5)
30/1
8
14.6
Aldee (8)
100/1
T: P M Farrell
R: Tom Sherry (54.5)
100/1
3f albrecht (AUS) x ayjaydee (AUS) (fasliyev (USA))
Race 6 - Kam-Cool Refrigeration Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(7) Time: 1:38.06 (35.84)
Prizemoney: $35,000
1
7/1
T: J A O'Shea
R: J Bowman (56.5)
7/1
3f so you think (NZ) x shania dane (AUS) (danehill (USA))
This nick: 27 runners; 19 winners; 2 SW. Details
2
0.5
8/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (57)
8/1
4m ocean park (NZ) x oh so glam (NZ) (o'reilly (NZ))
3
2
9/1
T: G D Hickman
R: Ms K O'Hara (56.5)
9/1
3f uncle mo (USA) x miss kate amelia (AUS) (bold expectation (AUS))
4
3
11/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: A Hyeronimus (59)
11/1
4g sebring (AUS) x no looking back (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.3
8/11F
T: Ms K Waugh
R: K Mc Evoy (56.5)
8/11F
3f deep impact (JPN) x alinghi (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.7
100/1
T: Matthew Smith
R: Tim Clark (56.5)
100/1
3f verrazano (USA) x velocity gal (AUS) (flying spur (AUS))
7
5
11/1
T: James Cummings
R: Tommy Berry (58.5)
11/1
8
6
40/1
T: R J Quinton
R: Rachel King (56.5)
40/1
3f medaglia d'oro (USA) x miss marielle (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
6.5
150/1
T: M S Minervini
R: L Cumberland (57)
150/1
10
6.8
100/1
T: J A Steinmetz
R: Tom Sherry (56.5)
100/1
3g choistar (AUS) x canley cares (AUS) (e dubai (USA))
11
7.8
100/1
T: Matthew Smith
R: Jean Van Overmeire (56.5)
100/1
3f zoffany (IRE) x mariana sunset (AUS) (fantastic light (USA))
12
7.9
100/1
T: Matthew Smith
R: Mitchell Bell (56.5)
100/1
3f foxwedge (AUS) x whiffle (USA) (red ransom (USA))
13
18.4
16/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (58.5)
16/1
3g redoute's choice (AUS) x once were wild (AUS) (johannesburg (USA))
Race 7 - Suez Newcastle Newmarket Hcp (1400m) Gr3
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:23.06 (34.82)
Prizemoney: $160,000
1
5/2F
T: K A Lees
R: B Avdulla (57)
5/2F
4g demerit (AUS) x special kiseki (AUS) (special bond (AUS))
Winning siblings: El Rijes, Showy Chloe,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.5
16/1
T: K A Lees
R: C Reith (54.5)
16/1
6m delegator (GB) x chushka (GB) (pivotal (GB))
3
2.3
Condor (14)
20/1
T: P M Perry
R: R Dolan (54)
20/1
5g fastnet rock (AUS) x ronan's bay (USA) (johannesburg (USA))
2017 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$250,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains
Buyer: Lindsay Park Racing / Spicer Thoroughbreds
4
3.9
10/1
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (54)
10/1
4g dundeel (NZ) x sport chic (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.1
9/2
T: James Cummings
R: J Bowman (59)
9/2
5g street cry (IRE) x celts (AUS) (lonhro (AUS))
6
5.3
20/1
T: R E Ollerton
R: J Penza (54)
20/1
7g snippetson (AUS) x cute and cuddly (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
5.4
11/2
T: M, W & J Hawkes
R: Tommy Berry (54)
11/2
8
6.6
50/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (57.5)
50/1
7m lookin at lucky (USA) x highland lights (AUS) (fantastic light (USA))
9
7.9
8/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Rachel King (57)
8/1
5g novellist (IRE) x peace of world (JPN) (sunday silence (USA))
10
9.5
10/1
T: John Thompson
R: Tim Clark (54)
10/1
4h pins (AUS) x eden valley (NZ) (zabeel (NZ))
11
11.7
200/1
T: R E Ollerton
R: Tom Sherry (54)
200/1
6g tickets (AUS) x cute and cuddly (AUS) (danehill dancer (IRE))
12
12
60/1
T: J C Coyle
R: J Ford (54)
60/1
6m beneteau (AUS) x nonsensical (AUS) (hussonet (USA))
13
16
60/1
T: D Lane
R: Jean Van Overmeire (54)
60/1
5g zoffany (IRE) x bally aura (AUS) (bellotto (USA))
14
27.7
16/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56.5)
16/1
5g ocean park (NZ) x miss purrfection (NZ) (one cool cat (USA))
Race 8 - Simtrack (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(7) Time: 1:12.27 (34.27)
Prizemoney: $35,000
1
7/4F
T: Mitch Newman
R: J Bowman (58.5)
7/4F
3f your song (AUS) x prayer time (AUS) (genuine (JPN))
Winning siblings: Bendoura, Chosen Prayer, Heaven's Choice,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
20/1
T: Ms K Waugh
R: Cameron Noble (58.5)
20/1
5m lonhro (AUS) x super smudge (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.4
11/4
T: P M Perry
R: N Rawiller (57.5)
11/4
5m choisir (AUS) x french fantasy (AUS) (french deputy (USA))
4
1.9
5/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (57)
5/1
3f snitzel (AUS) x soiree girl (AUS) (rory's jester (AUS))
5
2.8
12/1
T: W T Wilkes
R: Ms L Day (56.5)
12/1
4m strada (AUS) x one wink (AUS) (perugino (USA))
6
3.6
25/1
T: Clare Cunningham
R: J R Collett (56.5)
25/1
7
3.8
20/1
T: G D Hickman
R: Rachel King (57)
20/1
7m strada (AUS) x aubade (AUS) (mukaddamah (USA))
8
4.8
15/1
T: Brad Widdup
R: C Reith (58)
15/1
9
6.2
10/1
T: Brad Widdup
R: Tommy Berry (59)
10/1
4m hinchinbrook (AUS) x liamena (AUS) (not a single doubt (AUS))
10
6.4
40/1
T: Luke A Thomas
R: Ms K O'Hara (56)
40/1
5m shrapnel (AUS) x lift all boats (AUS) (commands (AUS))
11
6.8
60/1
T: Nick Mitchell
R: Ms S Clenton (59)
60/1
6m street sense (USA) x camaro (AUS) (danzero (AUS))
* Nick figures are for Australasia.