Breednet Results

PINJARRA - Sunday, April 9

Race 1 - Bet Local Bet Tabtouch Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:18.92 (35.16)
Prizemoney: $15,000
1
St Bel (7)
4/1
T: A F Beckett
R: S McGruddy (57)
4/1
Winning siblings: Due Diligent, He Said She Said,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
25/1
T: Ben Pearce
R: Joseph Azzopardi (55)
25/1
3f discorsi (AUS) x cosmetic offer (AUS) (bel esprit (AUS))
3
0.5
6/4F
T: Simon Miller
R: P Knuckey (55)
6/4F
3f patronize (AUS) x au fait (AUS) (more than ready (USA))
4
1.5
50/1
T: J G McGuckin
R: J Whiting (57)
50/1
3g viscount (AUS) x zanella (AUS) (ihtiram (IRE))
5
2
20/1
T: Ms P Kenney
R: Takahide Ikenushi (57)
20/1
3g war chant (USA) x lil elsa (AUS) (lion hunter (AUS))
6
2.1
14/1
T: Ms J Mitchell
R: S O'Donnell (57)
14/1
3g famous roman (AUS) x honour the lady (AUS) (honour and glory (USA))
7
3.8
12/1
T: V A Brockman
R: Randy Tan (55)
12/1
3f dick turpin (IRE) x efficiency (AUS) (archregent (CAN))
8
5.5
6/4F
T: M Santich
R: William White (57)
6/4F
3g demerit (AUS) x with honours (AUS) (royal academy (USA))
9
6.3
25/1
T: Jeff Noske
R: Jerry Noske (55)
25/1
3f slater (AUS) x city miss (AUS) (distorted humor (USA))
Race 2 - Tabtouch Bet Specials Mdn (1300m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:18.54 (35.61)
Prizemoney: $15,000
1
5/2
T: Brett Pope
R: W Pike (55)
5/2
This nick: 16 runners; 13 winners; 0 SW. Details
2
3
25/1
T: V A Brockman
R: J Brown (57)
25/1
3g henny hughes (USA) x transaction (AUS) (key business (AUS))
3
3.2
20/1
T: Tameeka Brown
R: J Whiting (57)
20/1
3g heritage (AUS) x flirtismo (AUS) (mcflirt (NZ))
4
4
7/1
T: S J Miller
R: B Parnham (57)
7/1
3g war chant (USA) x heather (AUS) (grand lodge (USA))
5
4.7
7/4F
T: Ben Pearce
R: Joseph Azzopardi (57)
7/4F
3g magic albert (AUS) x camille's girl (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.2
30/1
T: Martin Allan
R: P Knuckey (55)
30/1
3f war chant (USA) x colluvium (AUS) (citidancer (IRE))
7
6
80/1
T: Joshua Krispyn
R: S Meeres (57)
80/1
8
6.7
9/4
T: Fenella Martin
R: T Turner (57)
9/4
3g saxon (AUS) x fox reef (AUS) (foxhound (USA))
9
7.7
25/1
T: Jarrad Humphries
R: C Johnston-Porter (55)
25/1
3f natural blitz (AUS) x secret witch (AUS) (bletchley park (IRE))
10
8
66/1
T: G Durrant and J Miller
R: Ben Paterson (55)
66/1
3f blackfriars (AUS) x medico miss (AUS) (dr johnson (USA))
11
8.1
80/1
T: N D Parnham
R: Chris Parnham (57)
80/1
3g blackfriars (AUS) x brooklyn's rose (AUS) (key business (AUS))
12
11.7
Jambo (6)
100/1
T: Tina Glasson
R: Ryan Hill (57)
100/1
3g congrats (USA) x ladysmith (AUS) (rhythm (USA))
Race 3 - Mandurah Mail Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:39.04 (35.84)
Prizemoney: $15,000
1
4/1
T: G and A Williams
R: W Pike (55.5)
4/1
3f onemorenomore (AUS) x elite dancer (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Coming Around, Express Dancer, Wanderer,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
3/1F
T: R G Moore
R: D Staeck (57.5)
3/1F
3
1.3
6/1
T: G Durrant and J Miller
R: Joseph Azzopardi (57.5)
6/1
4
1.4
80/1
T: Ms J Clements
R: Aaron Mitchell (56)
80/1
4m musket (AUS) x astro mak (AUS) (starcraft (NZ))
5
1.7
15/1
T: G McTaggart
R: J Whiting (58)
15/1
4g alfred nobel (IRE) x opal nera (AUS) (blackfriars (AUS))
6
3
12/1
T: V A Brockman
R: Randy Tan (58)
12/1
4g musket (AUS) x the two of us (AUS) (danish harmony (AUS))
7
4
20/1
T: Ivan Haggerty
R: T Turner (56)
20/1
8
4.2
11/1
T: N W Pateman
R: J Brown (57.5)
11/1
3g demerit (AUS) x black vision (AUS) (blackfriars (AUS))
9
4.5
Onapara (10)
6/1
T: K J Mifflin
R: B Parnham (56)
6/1
10
5.2
66/1
T: G E Hitchcock
R: G L Smith (55.5)
66/1
3f discorsi (AUS) x steamy affair (AUS) (stormy's son (AUS))
11
5.7
100/1
T: S J Ryan
R: William White (58)
100/1
6g gold centre (AUS) x she man (NZ) (classic fame (USA))
12
7.2
16/1
T: B P Graham
R: Ryan Hill (56)
16/1
4m blackfriars (AUS) x beloved (NZ) (ustinov (AUS))
13
7.5
7/2
T: Ms P Wagg
R: S O'Donnell (57.5)
7/2
3g alfred nobel (IRE) x pocket aces (AUS) (brief truce (USA))
14
8.5
100/1
T: Brian Rogers
R: M Autier (57.5)
100/1
3g famous roman (AUS) x safe house (NZ) (keeper (AUS))
15
18.7
100/1
T: J G Pike
R: P Carbery (57.5)
100/1
3g starcraft (NZ) x shapira (CHI) (hussonet (USA))
Race 4 - Alcoa Of Australia Refinery-C1 (1500m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:32.59 (34.75)
Prizemoney: $17,500
1
9/4F
T: Ms R Nairn
R: Joseph Azzopardi (58)
9/4F
3f so secret (AUS) x zoelene louise (AUS) (desert sun (GB))
Winning siblings: Carlton Castle, Torte Caprese,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: Robert and Todd Harvey
R: Brodie Kirby (56)
7/2
3f mossman (AUS) x kentiara (AUS) (metal storm (FR))
3
0.9
3/1
T: Ms T Itzstein
R: W Pike (55)
3/1
4m cape north (NZ) x mrs draper (AUS) (polish blue (USA))
4
1.2
60/1
T: M H Miller
R: Ms S Starley (55)
60/1
5
1.5
15/1
T: A W Maley
R: P Knuckey (57.5)
15/1
5m danasinga (AUS) x akkachar (AUS) (canny lad (AUS))
6
2
9/2
T: D R Harrison
R: P Carbery (58)
9/2
3f my atacanta (IRE) x vernaut (AUS) (verglas (IRE))
7
3.7
4/1
T: N D Parnham
R: S Parnham (56.5)
4/1
4m commands (AUS) x woodala (AUS) (woodman (USA))
8
7.7
50/1
T: A H Mortimer
R: Alan Kennedy (55)
50/1
Race 5 - A Ralph Diamond Jewellers-C1 (1500m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:31.40 (35.74)
Prizemoney: $17,500
1
2/1
T: D R Harrison
R: P Carbery (58.5)
2/1
3r vital equine (IRE) x queen peg (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
16/1
T: J P Cunniffe
R: T Turner (54.5)
16/1
3g scopaciri (AUS) x egotism (AUS) (el moxie (USA))
3
3.2
8/1
T: Brian Rogers
R: B Parnham (56)
8/1
2017 MM Perth Yearling Sale
$30,000
Vendor: Scenic Lodge Muchea WA
Buyer: Brett Pope
4
3.3
8/11F
T: Tameeka Brown
R: S McGruddy (60)
8/11F
5g trade fair (GB) x gospel (AUS) (ihtiram (IRE))
5
3.5
Mahulmo (10)
100/1
T: B P Graham
R: Alan Kennedy (54)
100/1
6g danehill express (AUS) x la vie en rose (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
3.8
16/1
T: A M Bazeley
R: Randy Tan (57)
16/1
4g oratorio (AUS) x irish rumour (AUS) (citidancer (IRE))
7
6
50/1
T: C Wright
R: S Parnham (54)
50/1
7g postponed (USA) x delightful (NZ) (omnicorp (NZ))
8
10.3
40/1
T: D R Harrison
R: Joseph Azzopardi (57.5)
40/1
4g bel esprit (AUS) x happy hallowell (AUS) (tale of the cat (USA))
9
23
150/1
T: Krista Pike
R: Ms S Starley (57)
150/1
6g anglia (AUS) x mind your manors (AUS) (king cugat (USA))
Race 6 - Leinster Contracting Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.68 (34.73)
Prizemoney: $15,000
1
7/4F
T: Tameeka Brown
R: Jarrad Noske (58)
7/4F
4g due sasso (AUS) x grey sea (AUS) (zedrich (AUS))
Winning siblings: Red Fish Blue Fish, The Cruel Sea,
This nick: 5 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/1
T: Vaughn Sigley
R: S Meeres (55.5)
7/1
3f my atacanta (IRE) x ahoy calypso (AUS) (knowledge (AUS))
3
1
9/2
T: S J Miller
R: B Parnham (57.5)
9/2
3g scandal keeper (USA) x born priceless (AUS) (pricelessly (USA))
4
1.3
13/2
T: E A Martinovich
R: P Knuckey (57.5)
13/2
3g magnus (AUS) x danglissa (AUS) (danzero (AUS))
5
2.3
Izzy (15)
100/1
T: V A Brockman
R: Jerry Noske (55.5)
100/1
6
2.5
20/1
T: Damian Miller
R: T Turner (56)
20/1
5m fath (USA) x audrey rose (AUS) (king of roses (AUS))
7
2.6
7/1
T: Ms M Payne
R: D Staeck (55.5)
7/1
3f henny hughes (USA) x scottish storm (AUS) (metal storm (FR))
8
2.8
25/1
T: Ivan Haggerty
R: S McGruddy (58)
25/1
4g discorsi (AUS) x coppertone lady (AUS) (bletchley park (IRE))
9
3
20/1
T: Rhys Radford
R: C Staples (58)
20/1
4g viscount (AUS) x reignitave (AUS) (zeditave (AUS))
10
3.8
5/1
T: J G Pike
R: J Whiting (57.5)
5/1
3g alfred nobel (IRE) x rosendorff (NZ) (viking ruler (AUS))
11
3.9
25/1
T: E A Martinovich
R: Alan Kennedy (57.5)
25/1
3g sebring (AUS) x foures (AUS) (french deputy (USA))
12
4.5
Alfreda (13)
80/1
T: A H Mortimer
R: Kate Fitzgerald (52.5)
80/1
3f alfred nobel (IRE) x daneula (AUS) (danetime (IRE))
13
6.3
30/1
T: C G Willis
R: Takahide Ikenushi (57.5)
30/1
3g ad valorem (USA) x royal encore (USA) (kingmambo (USA))
14
6.8
100/1
T: Krista Pike
R: S O'Donnell (56)
100/1
4m due sasso (AUS) x la cabernet (AUS) (laranto (AUS))
15
6.9
20/1
T: J P Taylor
R: J Brown (55.5)
20/1
Race 7 - Sign Strategy Hcp (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 0:57.66 (33.71)
Prizemoney: $17,500
1
5/1
T: E A Martinovich
R: Jerry Noske (58)
5/1
Winning siblings: Phidias,
This nick: 7 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
4/1
T: J E Grieve
R: P Carbery (55.5)
4/1
5g so secret (AUS) x peppi's pride (AUS) (star pak (AUS))
3
0.5
8/1
T: D R Harrison
R: Kate Fitzgerald (56)
8/1
4
1.3
7/2F
T: Ben Pearce
R: Joseph Azzopardi (58.5)
7/2F
5g oratorio (AUS) x bantry bay (AUS) (tale of the cat (USA))
5
1.4
7/1
T: S V Vahala
R: S Parnham (59)
7/1
6
2.3
10/1
T: Brett Pope
R: D Staeck (54.5)
10/1
4m saxon (AUS) x top quest (AUS) (top lunch (AUS))
7
3.3
12/1
T: V A Brockman
R: Randy Tan (55)
12/1
4m war chant (USA) x shan dian (AUS) (rory's jester (AUS))
8
3.4
20/1
T: A M Bazeley
R: M Autier (56.5)
20/1
7g due sasso (AUS) x wild storm (AUS) (metal storm (FR))
9
3.5
6/1
T: S J Miller
R: Chris Parnham (55.5)
6/1
4m blackfriars (AUS) x catch the cat (AUS) (royal abjar (USA))
10
3.6
13/2
T: Ms S L Miller
R: W Pike (56)
13/2
4g viscount (AUS) x imaginative (AUS) (bianconi (USA))
11
3.8
20/1
T: Simon Miller
R: P Knuckey (55.5)
20/1
4m stryker (AUS) x taleer (AUS) (seattle dancer (USA))
12
13.3
100/1
T: Jade Proctor
R: Ryan Hill (55)
100/1
5m discorsi (AUS) x auburn glow (AUS) (lomond bay (NZ))
Race 8 - Tabtouch-Pinjarra Cup (2300m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:21.03 (35.78)
Prizemoney: $120,000
1
13/4
T: G Durrant and J Miller
R: W Pike (55)
13/4
5g testa rossa (AUS) x storm alert (AUS) (metal storm (FR))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.8
12/1
T: R W Price
R: Joseph Azzopardi (54)
12/1
3
4.8
150/1
T: Brett Pope
R: D Staeck (54)
150/1
6g cape north (NZ) x native silver (AUS) (metal storm (FR))
4
5.5
8/11F
T: J T Warwick
R: Chris Parnham (58.5)
8/11F
5g vital equine (IRE) x del lirio (AUS) (hussonet (USA))
5
5.8
12/1
T: Ms S L Miller
R: J Whiting (54)
12/1
5m viscount (AUS) x bonzara gold (AUS) (ron bon (USA))
6
6
4/1
T: G and A Williams
R: G L Smith (59)
4/1
6g choisir (AUS) x bonissimo (AUS) (johannesburg (USA))
7
18
40/1
T: N D Parnham
R: B Parnham (54)
40/1
6g street boss (USA) x sharne (AUS) (desert prince (IRE))
Race 9 - Thomas Sabo Hcp (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:25.47 (34.79)
Prizemoney: $17,500
1
6/4F
T: Kieran McDonagh
R: W Pike (57.5)
6/4F
4g moscow ballet (IRE) x sway me now (AUS) (danehill dancer (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
6/1
T: A M Bazeley
R: Randy Tan (56)
6/1
5g so secret (AUS) x fine memories (AUS) (verglas (IRE))
3
1.4
Bevel (5)
9/1
T: R C McPherson
R: B Parnham (56)
9/1
4g blevic (AUS) x pick o' the bunch (AUS) (fantastic light (USA))
4
2.5
7/4
T: N D Parnham
R: S Parnham (58.5)
7/4
5
2.6
7/1
T: Ms J Clements
R: S O'Donnell (55)
7/1
5m trade fair (GB) x she's my mak (AUS) (verglas (IRE))
6
3.3
20/1
T: Ms J Clements
R: Aaron Mitchell (56)
20/1
4g saxon (AUS) x starenza (NZ) (star way (GB))
7
3.5
12/1
T: K E Jeffreys
R: T Turner (55.5)
12/1
6g spielmeister (AUS) x sky's picture (NZ) (sky filou (NZ))
8
3.8
66/1
T: G B Delane
R: P Knuckey (54.5)
66/1
6g carpanetto (IRE) x zalia (AUS) (jeune (GB))
9
3.9
150/1
T: Mark Wright
R: D Staeck (55)
150/1
5g saxon (AUS) x polish spirit (AUS) (dauberval (USA))
10
6.5
20/1
T: Ms S Taylor
R: Ryan Hill (57.5)
20/1
4g mosayter (USA) x lost opera (AUS) (oratorio (AUS))
11
9
200/1
T: D S Barker
R: M Autier (54.5)
200/1
* Nick figures are for Australasia.