Breednet Results

PORT MACQUARIE - Saturday, October 8

Race 1 - Steeline Staff 3yo Mdn Plate (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:00.83 (36.75)
Prizemoney: $20,000
1
10/9F
T: K A Lees
R: R Thompson (55)
10/9F
3f i am invincible (AUS) x amber's arion (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Resinite,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
12/1
T: M J Robinson
R: B Looker (55)
12/1
3
0.8
13/2
T: Ms J Graham
R: Melinda Graham (55.5)
13/2
3g congrats (USA) x iwannabelucky (AUS) (lucky owners (NZ))
4
1.3
12/1
T: C J Bashford
R: Chloe Baker (53)
12/1
3f duporth (AUS) x papoose (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
1.3
7/1
T: P M Perry
R: Ms R Murray (55)
7/1
3f exceed and excel (AUS) x speedy rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
6
1.4
25/1
T: Allan Kehoe
R: M Bennett (55)
25/1
3f congrats (USA) x palo duro (AUS) (more than ready (USA))
7
1.7
20/1
T: R N Godbolt
R: T Treichel (57)
20/1
3c snippetson (AUS) x missonet (AUS) (hussonet (USA))
8
3.8
10/1
T: A J Denham
R: P Graham (55)
10/1
9
4.8
30/1
T: C J Bashford
R: R Spokes (55)
30/1
3f duporth (AUS) x crafty belle (AUS) (commands (AUS))
10
5.3
Roxette (12)
7/2
T: D I Atkins
R: Ms A Threadwell (55)
7/2
3f snippetson (AUS) x rocketing (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
11
5.4
30/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (53)
30/1
3f tickets (AUS) x unflappable (AUS) (hawk wing (USA))
12
7.4
66/1
T: Ms R Dunn
R: Ms B Hodder (57)
66/1
13
11.9
40/1
T: P M Perry
R: J Kehoe (55)
40/1
3f snippetson (AUS) x magic world (AUS) (spinning world (USA))
Race 2 - Buildex Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:01.63 (36.72)
Prizemoney: $20,000
1
40/1
T: Ms M Tucker
R: Ms A Threadwell (55)
40/1
4g strategic (AUS) x measure (AUS) (viscount (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
30/1
T: R N Godbolt
R: T Treichel (57)
30/1
5m verglas (IRE) x mandel set (GER) (second set (IRE))
3
1.7
4/1
T: P Cheers
R: Eric Cheung (54.5)
4/1
4g hussonet (USA) x blue music (AUS) (bluebird (USA))
4
4.1
11/2
T: Tanya Randell
R: Jesse Graham (54)
11/2
5g strada (AUS) x bel geddes (AUS) (show a heart (AUS))
5
4.2
14/1
T: J A Sprague
R: Jackson Murphy (52)
14/1
7g fastnet rock (AUS) x canitellya (AUS) (hussonet (USA))
6
4.6
30/1
T: Terry Evans
R: A Chau (57)
30/1
5m mutawaajid (AUS) x oakfield queen (AUS) (naturalism (NZ))
7
4.7
40/1
T: R R Milligan
R: R Spokes (55)
40/1
4m mutawaajid (AUS) x alzahra (USA) (sir cat (USA))
8
6.1
3/1
T: Ms R Dunn
R: B Looker (56.5)
3/1
4m reward for effort (AUS) x mylelu (AUS) (el qahira (NZ))
9
7.7
60/1
T: G Churnside
R: Ms G Coleman (58)
60/1
5g eire (NZ) x sandy princess (AUS) (desert king (IRE))
10
8
11/4F
T: Malcolm Fitzgerald
R: Ms B Hodder (58)
11/4F
6g snitzel (AUS) x blond rocket (AUS) (rory's jester (AUS))
11
8.1
20/1
T: R J Davies
R: R Thompson (55)
20/1
4m raheeb (AUS) x kaysean d'sunshine (AUS) (mister c. (USA))
12
8.9
13/2
T: Allan Kehoe
R: J Kehoe (59)
13/2
4g ad valorem (USA) x reigning rosebuds (AUS) (royal academy (USA))
13
15.9
30/1
T: R R Milligan
R: P Graham (55.5)
30/1
4m tickets (AUS) x les's lass (AUS) (bureaucracy (NZ))
Race 3 - Scott Cooper Metal Roofing Mdn (1500m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:33.59 (37.62)
Prizemoney: $20,000
1
10/9F
T: Grant Allard
R: P Graham (56.5)
10/9F
3g hinchinbrook (AUS) x queen of swing (AUS) (king cugat (USA))
Winning siblings: Goo Goo Doll, Zizousa,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
11/2
T: Grant Marshall
R: T Treichel (59)
11/2
4g beneteau (AUS) x rocketing (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
5.5
30/1
T: Reginald Wilkes
R: Chloe Baker (55)
30/1
5g lord jim (ARG) x peschaniki (AUS) (zoffany (USA))
4
5.9
7/1
T: B J Ratcliff
R: B Looker (57)
7/1
4m time thief (AUS) x reine du soir (AUS) (peintre celebre (USA))
5
6.4
11/1
T: G D Yorke
R: Eric Cheung (54)
11/1
6
6.9
15/1
T: R J Davies
R: R Thompson (56.5)
15/1
7
7
7/2
T: R N Godbolt
R: R Spokes (59)
7/2
4g street cry (IRE) x mayfield (GB) (danehill (USA))
8
7.2
30/1
T: Jodie Bohr
R: S Traecey (59)
30/1
6g via corone (AUS) x class dux (AUS) (condies lane (AUS))
9
7.5
30/1
T: B D Bellamy
R: M Bennett (59)
30/1
5g aussie rules (USA) x the zealot (AUS) (bellotto (USA))
10
9.3
Ciqala (7)
16/1
T: P M Perry
R: Ms R Murray (57)
16/1
5m snippetson (AUS) x indrani (AUS) (commands (AUS))
11
10
40/1
T: Jeremy Smith
R: Ms S Clenton (59)
40/1
4g god's own (AUS) x la gioconda (AUS) (at talaq (USA))
12
12.1
25/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (57)
25/1
13
13.8
30/1
T: M R Stitt
R: S Thurlow (59)
30/1
4g easy rocking (AUS) x ophir (AUS) (varick (USA))
14
45
16/1
T: Julie Hodder
R: Ms B Hodder (57)
16/1
6m ad valorem (USA) x in orbit (AUS) (sackford (USA))
Race 4 - Steeline Port Macquarie (C1) (1800m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:55.05 (38.13)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: Adam Duggan
R: R Spokes (59)
7/4F
Winning siblings: Blue Phantom,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.8
30/1
T: Ms V McLennan
R: Eric Cheung (54)
30/1
3
5.1
5/2
T: M R Stitt
R: S Thurlow (56.5)
5/2
4g power of destiny (AUS) x porizkova (AUS) (canny lad (AUS))
4
7.5
6/1
T: P Cheers
R: A Chau (59)
6/1
5g myboycharlie (IRE) x collodi (AUS) (testa rossa (AUS))
5
7.8
30/1
T: L Seib
R: R Thompson (56.5)
30/1
4g pendragon (NZ) x blue world (NZ) (dernier empereur (USA))
6
9.8
10/1
T: Paul Grills
R: Ms J Worley (54.5)
10/1
5m duporth (AUS) x interche (AUS) (intergaze (AUS))
7
10.7
30/1
T: Andrew Eastcott
R: Ms M Weir (54.5)
30/1
5g dubleo (USA) x celebrity status (NZ) (centaine (AUS))
8
11.6
Aarhus (1)
14/1
T: S G Morton
R: Ms G Coleman (59)
14/1
4g mutawaajid (AUS) x shadedah (AUS) (danewin (AUS))
9
13.1
6/1
T: J C Deamer
R: P Graham (55.5)
6/1
3f duporth (AUS) x effortless (AUS) (al maher (AUS))
10
15.4
50/1
T: W T Wilkes
R: Ms A Threadwell (56.5)
50/1
7g vice admiral (IRE) x coronet lass (AUS) (carry the crown (CAN))
11
19.2
Jeewan (17)
25/1
T: Grant Marshall
R: T Treichel (56.5)
25/1
4g more than ready (USA) x el daana (AUS) (redoute's choice (AUS))
12
19.3
60/1
T: Tess Wilkes
R: Ms B Hodder (59)
60/1
5g casino prince (AUS) x bella coureuse (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 5 - Ampelite (Bm55) (2000m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 2:07.32 (39.42)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: L J Tilley
R: R Thompson (56.5)
7/4F
6g any suggestion (AUS) x witch partner (NZ) (take your partner (AUS))
Winning siblings: Air Bender, Witch Taat,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
11/2
T: M P Quinn
R: Ms S Clenton (57.5)
11/2
6g zabeel (NZ) x coupon (AUS) (carnegie (IRE))
3
4.5
10/1
T: M R Stitt
R: Alena Skerritt (56)
10/1
8g volitant (AUS) x creative chimes (AUS) (chime zam (AUS))
4
5.4
11/2
T: M J Robinson
R: B Looker (59.5)
11/2
5m mutawaajid (AUS) x dubai ruby (AUS) (secret savings (USA))
5
5.6
10/1
T: R J Barnes
R: Ms B Hodder (54)
10/1
5m floral dynamite (AUS) x excello (AUS) (yallah prince (AUS))
6
7.5
25/1
T: V B Jones
R: Jesse Graham (52.5)
25/1
7
8.2
30/1
T: M P O'Neill
R: P Graham (54)
30/1
9g tiger hill (IRE) x danietta (AUS) (azzaam (USA))
8
9.6
50/1
T: Ms J Lynch
R: J Kehoe (54)
50/1
9g catbird (AUS) x summer girl (AUS) (lord revenir (NZ))
9
11.2
10/1
T: P M Perry
R: Ms R Murray (57)
10/1
6g kheleyf (USA) x hot canary (AUS) (catbird (AUS))
10
11.7
Melwood (10)
25/1
T: W T Wilkes
R: Chloe Baker (53)
25/1
5g home on the grange (AUS) x shinko's echo (AUS) (shinko forest (IRE))
11
13.2
12/1
T: J A Steinmetz
R: S Thurlow (62)
12/1
8g anabaa (USA) x deal or no deal (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
17.3
30/1
T: P Cheers
R: A Chau (57.5)
30/1
8g darci brahma (NZ) x rivertaine (NZ) (centaine (AUS))
13
99.9
5/1
T: W T Wilkes
R: Ms A Threadwell (60)
5/1
5m killy (AUS) x miss shayanne (AUS) (all courage (AUS))
Race 6 - Steeline Mid North Coast (C3) (1500m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:33.52 (39.12)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: R N Godbolt
R: Ms S Clenton (58.5)
7/4F
4g manton (AUS) x hippy's sister (AUS) (armidale (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/1
T: Craig Roberts
R: T Treichel (55)
15/1
5g street cry (IRE) x permissive (AUS) (snippets (AUS))
3
3.1
6/1
T: C Karakatsanis
R: M Bennett (56)
6/1
2015 MM Gold Coast Yearling Sale
$100,000
Vendor: Strawberry Hill Stud, Mt White, NSW
Buyer: Mick Price Racing
3
3.1
4/1
T: Ms J Graham
R: Melinda Graham (59.5)
4/1
5g raheeb (AUS) x ilikeadacolour (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
6.1
20/1
T: R J Barnes
R: Ms B Hodder (54)
20/1
5m home on the grange (AUS) x tinonee road (AUS) (proud knight (AUS))
6
6.2
15/4
T: D J Nugent
R: B Looker (59)
15/4
6g mutawaajid (AUS) x yomna (AUS) (true hero (USA))
7
7.2
6/1
T: K A Lees
R: R Thompson (59)
6/1
8
10.6
40/1
T: L Seib
R: Ms A Threadwell (54)
40/1
5g barely a moment (AUS) x red glamour (AUS) (real jester (AUS))
9
11.8
5/1
T: P M Perry
R: Ms R Murray (57)
5/1
4m choisir (AUS) x french fantasy (AUS) (french deputy (USA))
10
12.5
Scruff (12)
40/1
T: M R Stitt
R: S Thurlow (54)
40/1
6m lonhro (AUS) x coco sovelda (AUS) (warring nations (USA))
11
13.4
66/1
T: P Cheers
R: Jackson Murphy (51)
66/1
5m casino prince (AUS) x mavi (NZ) (one cool cat (USA))
Race 7 - Steeline 20th Birthday (Bm55) (1200m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:15.04 (38.56)
Prizemoney: $20,000
1
30/1
T: M R Stitt
R: Alena Skerritt (55)
30/1
8g aussie rules (USA) x shalaque (AUS) (shalford (IRE))
Winning siblings: Canny Prevail, Miss Shalaquing,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/1
T: M P Byers
R: R Thompson (58)
7/1
7m beckett (IRE) x lady aristocat (AUS) (catrail (USA))
3
1.6
11/2
T: R N Godbolt
R: R J Agnew (58)
11/2
3g zizou (AUS) x foilissio (AUS) (helissio (FR))
4
2.2
25/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (60)
25/1
6g statue of liberty (USA) x montamigo (AUS) (kenny's best pal (AUS))
5
3.5
9/4F
T: K A Lees
R: Jesse Graham (54.5)
9/4F
3f dreamscape (AUS) x venassas jig (USA) (street cry (IRE))
6
3.8
50/1
T: P Cheers
R: Eric Cheung (53)
50/1
4g time thief (AUS) x remember pru (AUS) (bletchingly (AUS))
7
4.3
30/1
T: R J Brown
R: Melinda Graham (59.5)
30/1
8g magic albert (AUS) x passion palace (AUS) (bite the bullet (USA))
8
4.5
15/4
T: P M Perry
R: Ms R Murray (61)
15/4
9
4.6
20/1
T: L J Tilley
R: P Graham (59)
20/1
4g ad valorem (USA) x pheroz impose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
10
4.8
Corey (15)
12/1
T: M J Robinson
R: A Chau (57)
12/1
7g flaring sun (AUS) x carefully (AUS) (dangerous (AUS))
11
5
25/1
T: H R Dew
R: J Kehoe (58)
25/1
8g al samer (AUS) x lash's delago (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
6.1
8/1
T: T V Green
R: Jackson Murphy (57)
8/1
6g exceed and excel (AUS) x on type (AUS) (zeditave (AUS))
13
9.7
30/1
T: W T Wilkes
R: Chloe Baker (53)
30/1
5m choisir (AUS) x rogan's gem (AUS) (orpen (USA))
14
10.7
9/1
T: J C Deamer
R: Ms S Clenton (58)
9/1
4m excellent art (GB) x la capone (AUS) (untouchable (AUS))
* Nick figures are for Australasia.