Breednet Results

PORT MACQUARIE - Tuesday, November 28

Race 1 - Stowe Australia Mdn Plate (1506m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:32.63 (35.92)
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: J R Prout
R: A Bullock (59)
4/1
5g astronomer royal (USA) x mrs dee (AUS) (rocket to mars (AUS))
Winning siblings: Akacheeta, Deelites, Deemed, The Deestructor,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
Amare (7)
9/2
T: G R Wright
R: A Gibbons (57)
9/2
4m reset (AUS) x devolante (AUS) (dehere (USA))
3
2.5
11/2
T: B D Bellamy
R: R Spokes (55.5)
11/2
3f lope de vega (IRE) x moonline dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
2.6
20/1
T: T J Bartley
R: G Buckley (57)
20/1
4m benfica (AUS) x hennessy bay (AUS) (half hennessy (AUS))
5
4.3
9/4F
T: Allan Kehoe
R: M McGuren (57.5)
9/4F
3g sebring (AUS) x ofcourseican (AUS) (mossman (AUS))
6
5.2
7/2
T: T S Howlett
R: Ms A Threadwell (55.5)
7/2
3f starcraft (NZ) x goujon (AUS) (snitzel (AUS))
7
7.2
30/1
T: B J Dodson
R: T Treichel (59)
30/1
4g trusting (AUS) x forest doll (AUS) (stravinsky (USA))
8
7.6
100/1
T: Colin Hughes
R: Chloe Baker (57)
100/1
4g zizou (AUS) x sheza's dream (AUS) (filante (NZ))
9
8.1
50/1
T: S J Hodge
R: Ms M Weir (57.5)
50/1
5g econsul (NZ) x blue russian (AUS) (baryshnikov (AUS))
10
10.4
30/1
T: Ms J Hardy
R: P Graham (59)
30/1
5g court command (AUS) x western cent (AUS) (best western (AUS))
Race 2 - Panthers Port Macquarie Mdn (1006m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:59.85 (34.96)
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (59)
7/1
5g danerich (AUS) x lady dance (AUS) (baryshnikov (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
4/1
T: Allan Kehoe
R: J Kehoe (57)
4/1
4m tickets (AUS) x fashion general (AUS) (general nediym (AUS))
3
1.1
7/2F
T: R N Godbolt
R: T Treichel (55.5)
7/2F
4
3
8/1
T: Colt Prosser
R: M Paget (57)
8/1
4m drumbeats (AUS) x cayla (AUS) (mr. innocent (AUS))
6
3.7
25/1
T: Donna Stoddart
R: S Traecey (57)
25/1
7
4.8
7/1
T: J A Sprague
R: Ms B Hodder (57.5)
7/1
3g eavesdropper (USA) x golden edict (USA) (empire maker (USA))
8
5
40/1
T: B J Dodson
R: A Gibbons (57)
40/1
9
5.7
10/1
T: Robert Lane
R: S Thurlow (59)
10/1
10
5.9
15/1
T: D G Hodge
R: J Woodhouse (54)
15/1
3f snippetson (AUS) x fictional (AUS) (danehill (USA))
11
8.6
60/1
T: Tom Higgins
R: R J Agnew (59)
60/1
12
13.6
40/1
T: P Cheers
R: Chloe Baker (55)
40/1
4m akacheeta (AUS) x rolling respect (AUS) (high rolling (AUS))
Race 3 - John Oxley Motors Mdn Hcp (1206m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.59 (37.07)
Prizemoney: $20,000
1
8/1
T: J A Sprague
R: B Looker (55)
8/1
3g eavesdropper (USA) x danetana (AUS) (danehill (USA))
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
Penfold (11)
6/1
T: Allan Kehoe
R: Ms M Toms (55)
6/1
3f toorak toff (AUS) x aadelaidee (AUS) (keltrice (AUS))
3
2.5
6/1
T: R N Godbolt
R: R J Agnew (55.5)
6/1
5g street cry (IRE) x afraah (AUS) (danehill (USA))
4
2.8
10/1
T: Ms J Lynch
R: T Treichel (55.5)
10/1
5g magic albert (AUS) x savanna pride (AUS) (lion hunter (AUS))
5
4.5
100/1
T: Ms A Lee
R: Olivia Pickering (52)
100/1
5g turffontein (AUS) x centoria (NZ) (centro (NZ))
6
4.6
11/1
T: Paul Grills
R: G Buckley (55)
11/1
3f all american (AUS) x countless moments (AUS) (success express (USA))
7
4.7
13/2
T: R R Milligan
R: Jean Van Overmeire (55)
13/2
8
5.9
5/4F
T: J A Sylvester
R: R Thompson (55.5)
5/4F
4m snitzel (AUS) x gold fortune (AUS) (made of gold (USA))
9
7
100/1
T: Colin Hughes
R: Chloe Baker (55)
100/1
4g raheeb (AUS) x strike on goal (NZ) (van nistelrooy (USA))
10
14
50/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (58)
50/1
4g lord jim (ARG) x ameanareana (AUS) (arena (AUS))
11
15.1
Whinaco (12)
200/1
T: Nathan Hobson
R: Ms B Hodder (55)
200/1
5g monaco consul (NZ) x whiner (AUS) (street cry (IRE))
Race 4 - Schweppes Hcp (C3) (1206m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:12.09 (35.88)
Prizemoney: $20,000
1
13/2
T: W J Gavenlock
R: Ms M Weir (56)
13/2
5m henny hughes (USA) x clochette (AUS) (last tycoon (IRE))
Winning siblings: Aristocloche,
This nick: 3 runners; 4 winners; 0 SW. Details3 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
2/1F
T: Benjamin Smith
R: Rachel King (57)
2/1F
5m statue of liberty (USA) x love buggy (AUS) (favorite trick (USA))
3
2.3
25/1
T: B D Bellamy
R: Chloe Baker (53)
25/1
4m sequalo (AUS) x secret cavern (AUS) (lion cavern (USA))
4
2.8
Ilia (7)
7/2
T: Shane Everson
R: Olivia Pickering (51)
7/2
6m any given saturday (USA) x pitchinette (AUS) (statue of liberty (USA))
5
4.6
10/1
T: J L Jarvis
R: Ms C Nutman (58)
10/1
6m denman (AUS) x princess sweet (USA) (precise end (USA))
6
6.1
Wongur (3)
8/1
T: R R Milligan
R: Jean Van Overmeire (57.5)
8/1
7
6.9
20/1
T: M P Byers
R: Mikiko Nakao (52)
20/1
5m husson (ARG) x noise maker (AUS) (clang (AUS))
8
7.4
10/1
T: M P O'Neill
R: Carla Dougherty (52)
10/1
5g al aseel (AUS) x articlesandorders (AUS) (street cry (IRE))
9
7.5
Jemily (5)
6/1
T: D G Hodge
R: J Woodhouse (54.5)
6/1
5m ready's image (USA) x drawn to me (AUS) (spinning world (USA))
Race 5 - Carlton Draught (Bm57) (1006m)
Class: Benchmark 57 Track: Good(4) Time: 1:00.12 (34.64)
Prizemoney: $20,000
1
15/8F
T: A D Smith
R: A Bullock (56.5)
15/8F
5m casino prince (AUS) x oneforall (AUS) (dubai destination (USA))
Winning siblings: Phobetor,
This nick: 6 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Akamin (2)
5/1
T: M J Robinson
R: B Looker (60)
5/1
6g akacheeta (AUS) x minma (AUS) (flying nicko (AUS))
3
0.9
4/1
T: T and P Vigouroux
R: Ms C Nutman (56)
4/1
7m enemy of average (AUS) x arisara (AUS) (secret savings (USA))
4
2.8
12/1
T: H P Ball
R: G Buckley (54)
12/1
5m oratorio (IRE) x lechery (AUS) (tale of the cat (USA))
5
3.3
13/2
T: B D Bellamy
R: Chloe Baker (54)
13/2
6m nicconi (AUS) x coast city (AUS) (carnegie (IRE))
6
4.1
8/1
T: R N Godbolt
R: T Treichel (61)
8/1
7
4.3
20/1
T: Beau Green
R: Lexi McPherson (53)
20/1
7g zizou (AUS) x affirmed's lass (AUS) (marauding (NZ))
8
4.7
16/1
T: B Robinson
R: R Spokes (55)
16/1
8g elusive quality (USA) x nurmaah (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
5.5
25/1
T: B D Bellamy
R: P Graham (54.5)
25/1
Race 6 - Tab.Com.Au (Bm55) (2012m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 2:07.51 (35.85)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: L J Tilley
R: R Thompson (60)
5/1
7g starcraft (NZ) x sylvaner (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Conscribe, Schedule, Vesper,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
5/1
T: D G Hodge
R: J Woodhouse (56)
5/1
5m lookin at lucky (USA) x cara y cruz (USA) (king of kings (IRE))
3
4
5/1
T: R J Knight
R: Chloe Baker (58.5)
5/1
7g thorn park (AUS) x zambria (NZ) (zabeel (NZ))
4
4.2
14/1
T: Allan Kehoe
R: A Gibbons (56)
14/1
4m congrats (USA) x palo duro (AUS) (more than ready (USA))
5
4.9
9/1
T: Terry Evans
R: S Lisnyy (54)
9/1
7g viking ruler (AUS) x sweet grove (NZ) (grosvenor (NZ))
6
5.8
60/1
T: S J Hodge
R: Ms M Weir (52.5)
60/1
6m dane shadow (AUS) x rocking (AUS) (fastnet rock (AUS))
7
5.9
15/1
T: M J Dwyer
R: Jean Van Overmeire (56.5)
15/1
7g more than ready (USA) x holidazzle (AUS) (flying spur (AUS))
9
7.5
30/1
T: M P O'Neill
R: Lexi McPherson (51)
30/1
10g tiger hill (IRE) x danietta (AUS) (azzaam (USA))
10
7.7
20/1
T: Justin W Stanley
R: S Thurlow (56.5)
20/1
9g volitant (AUS) x creative chimes (AUS) (chime zam (AUS))
11
9.4
15/2
T: M J Dwyer
R: Ms R Murray (55.5)
15/2
10g e dubai (USA) x royal dawn (AUS) (archregent (CAN))
12
9.8
30/1
T: Tess Wilkes
R: M McGuren (61)
30/1
8g danerich (AUS) x doughnut (AUS) (snippets (AUS))
Race 7 - Prime7 Local News (Bm64) (1506m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:32.55 (36.19)
Prizemoney: $20,000
1
7/1
T: H R Dew
R: M McGuren (58.5)
7/1
7g minardi (USA) x majestic kin (AUS) (kinjite (NZ))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/2
T: R N Godbolt
R: Ms B Hodder (61)
9/2
5g manton (AUS) x hippy's sister (AUS) (armidale (AUS))
3
0.9
8/1
T: M R Stitt
R: S Thurlow (59)
8/1
3g artie schiller (USA) x osaka sun (AUS) (any given saturday (USA))
4
1
13/4
T: R T Dawson
R: M Paget (57.5)
13/4
8g youthful legs (USA) x grenadier grey (AUS) (military plume (NZ))
5
2.3
10/1
T: Ms J Hardy
R: Mikiko Nakao (56.5)
10/1
4m manhattan rain (AUS) x arctic light (AUS) (more than ready (USA))
6
2.8
30/1
T: Ms G Parker
R: P Graham (54)
30/1
7
2.9
9/4F
T: Ms K Byrnes
R: R Thompson (59.5)
9/4F
5g congrats (USA) x satyric (AUS) (danehill (USA))
8
3.1
60/1
T: John McLachlan
R: Chloe Baker (53)
60/1
7g show a heart (AUS) x thunderunder (AUS) (thunder gulch (USA))
9
5.4
12/1
T: B D Bellamy
R: S Traecey (56.5)
12/1
8m host (CHI) x pure sugar (AUS) (arena (AUS))
10
7.2
80/1
T: Terry Evans
R: Ms M Weir (52.5)
80/1
7g strategic (AUS) x repeat me not (AUS) (curravilla (IRE))
Race 8 - De Bortoli Wines Hcp (C1) (1006m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 0:59.66 (34.87)
Prizemoney: $20,000
1
11/4F
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (56.5)
11/4F
4m dubleo (USA) x strategic escape (AUS) (strategic (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
3/1
T: Allan Kehoe
R: M McGuren (56)
3/1
3
1.2
8/1
T: D G Hodge
R: P Graham (60)
8/1
3g reward for effort (AUS) x batik (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.5
12/1
T: W T Wilkes
R: Chloe Baker (56.5)
12/1
6g raheeb (AUS) x six gauge (AUS) (over (AUS))
5
1.6
25/1
T: S J Phelps
R: B Looker (57.5)
25/1
4g monashee mountain (USA) x rose general (AUS) (general nediym (AUS))
6
3.6
13/2
T: T J Bartley
R: G Buckley (55)
13/2
3f magic albert (AUS) x elishir (AUS) (spectacular spy (USA))
7
4
80/1
T: Tom Higgins
R: R J Agnew (56)
80/1
8
4.5
3/1
T: R N Godbolt
R: Ms B Hodder (55.5)
3/1
9
12.8
100/1
T: Paul Grills
R: T Treichel (54)
100/1
6m sequalo (AUS) x galactic lover (AUS) (celestial dancer (IRE))
10
13
60/1
T: H P Ball
R: Kirk Matheson (56.5)
60/1
4g zoffany (IRE) x stayinthegame (AUS) (galileo (IRE))
11
17.5
200/1
T: A D Smith
R: Ms M Weir (52.5)
200/1
4m snippetson (AUS) x chapatti (AUS) (grand lodge (USA))
* Nick figures are for Australasia.