Breednet Results

PORT MACQUARIE - Friday, January 12

Race 1 - Panthers Port Macquarie (Bm73) (1506m)
Class: Benchmark 73 Track: Good(4) Time: 1:30.73 (36.84)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: S J Phelps
R: Brooke Stower (54)
5/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/8F
T: R N Godbolt
R: Ms B Hodder (58.5)
15/8F
5g manton (AUS) x hippy's sister (AUS) (armidale (AUS))
3
3.8
5/1
T: Ms J Graham
R: B Looker (58)
5/1
5g hinchinbrook (AUS) x dictatorial (USA) (thunder gulch (USA))
4
5.5
5/1
T: J A Sprague
R: T Treichel (65)
5/1
5g stravinsky (USA) x the glitter (NZ) (centaine (AUS))
5
10.5
40/1
T: P Cheers
R: Kirk Matheson (57)
40/1
8g casino prince (AUS) x melody (NZ) (stravinsky (USA))
6
12.7
5/2
T: Ken Tynan
R: Olivia Pickering (59)
5/2
10g techrico (NZ) x danse pas (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 2 - Kove @ Port Panthers Mdn Plate (1812m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:53.19 (37.04)
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: Angela Davies
R: B McDougall (59)
7/4F
Winning siblings: Button Express, Express Point,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
7/1
T: Stirling Osland
R: P Graham (57)
7/1
3
2.6
9/1
T: Ms K Gavenlock
R: Ms M Weir (55.5)
9/1
4m alamosa (NZ) x frilly filly (NZ) (dream well (FR))
4
3.5
15/4
T: J D Shelton
R: B Looker (59)
15/4
4g monaco consul (NZ) x roedean (AUS) (flying spur (AUS))
5
4.1
8/1
T: T S Howlett
R: Joshua Oliver (56.5)
8/1
3g dreamscape (AUS) x devilina (AUS) (anabaa (USA))
6
5.2
40/1
T: M R Stitt
R: C P Franklin (56.5)
40/1
3g helmet (AUS) x herewegoagain (AUS) (hussonet (USA))
7
6.7
7/1
T: Terry Evans
R: Ms B Hodder (59)
7/1
4g tickets (AUS) x concentration (AUS) (intergaze (AUS))
8
6.9
8/1
T: K A Lees
R: Kirk Matheson (59)
8/1
4g pour moi (IRE) x chickens (AUS) (danehill (USA))
9
10
80/1
T: Ms B Mackie
R: Chelsea Ings (57)
80/1
10
15.7
40/1
T: R N Godbolt
R: T Treichel (59)
40/1
4g al maher (AUS) x full on amy (AUS) (shepherd's field (USA))
11
40
100/1
T: V B Jones
R: J Kehoe (59)
100/1
5g bel danoro (AUS) x zambra (AUS) (king cugat (USA))
Race 3 - Panthers Sportsman's Lunch Mdn (1206m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.25 (35.83)
Prizemoney: $20,000
1
12/1
T: Ms W Ings
R: Chelsea Ings (57)
12/1
4g oamaru force (AUS) x frilly milly (AUS) (military plume (NZ))
Winning siblings: Bent Chicago, Sheer Force,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
8/1
T: Terry Evans
R: Ms M Weir (56)
8/1
3g haradasun (AUS) x miss january (AUS) (high yield (USA))
3
1.8
14/1
T: M P Quinn
R: T Treichel (57.5)
14/1
3g hinchinbrook (AUS) x huiskes (AUS) (hussonet (USA))
4
2
7/2
T: D D Schmidt
R: Ms L Day (57)
7/2
4g congrats (USA) x knights eagle (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
2.3
8/11F
T: K A Lees
R: Joshua Oliver (57.5)
8/11F
3g sepoy (AUS) x dance with her (AUS) (al maher (AUS))
6
7.5
8/1
T: A J Denham
R: B Looker (59)
8/1
4g myboycharlie (IRE) x sarilla (BRZ) (astor place (IRE))
7
8.3
80/1
T: G G Slattery
R: B McDougall (57.5)
80/1
3g monaco consul (NZ) x dream to succeed (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
9.7
80/1
T: K D Adamson
R: Olivia Pickering (56)
80/1
Race 4 - The Tapp @ Port Panthers Mdn (1206m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.14 (35.90)
Prizemoney: $20,000
1
14/1
T: S J Hodge
R: Joshua Oliver (58)
14/1
4m time thief (AUS) x strong mountain (AUS) (monashee mountain (USA))
Winning siblings: Bold Ara, Jupiter's Peak,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
15/2
T: R R Milligan
R: P Graham (56.5)
15/2
3
4.9
15/2
T: W T Wilkes
R: Chloe Baker (56.5)
15/2
6m big brown (USA) x scarlet (CHI) (dushyantor (USA))
4
5.2
4/1
T: M R Stitt
R: Olivia Pickering (55)
4/1
5
6.4
12/1
T: T J Bartley
R: B McDougall (58)
12/1
4m poet's voice (GB) x red strands (AUS) (strands (AUS))
6
7.1
13/2
T: L J Tilley
R: Chelsea Ings (56)
13/2
4m strada (AUS) x severeni (AUS) (armidale (AUS))
7
7.4
25/1
T: M P Quinn
R: T Treichel (56.5)
25/1
3f denman (AUS) x hindsight (AUS) (show a heart (AUS))
8
7.7
8/1
T: J D Shelton
R: B Looker (58)
8/1
5m oratorio (IRE) x chant (AUS) (filante (NZ))
9
8
Zo'al (7)
80/1
T: D D Schmidt
R: Ms L Day (56)
80/1
5m real saga (AUS) x squawable (AUS) (brave warrior (AUS))
10
9.5
66/1
T: P M Perry
R: J Kehoe (56.5)
66/1
3f real saga (AUS) x sutton review (AUS) (youthful legs (USA))
11
10.9
300/1
T: Nicole Hudson
R: Ms B Hodder (56.5)
300/1
3f anacheeva (AUS) x rained in (AUS) (god's own (AUS))
12
11.2
9/4F
T: R C Robb
R: Ms M Weir (55)
9/4F
3f poet's voice (GB) x hewayaat (AUS) (red ransom (USA))
Race 5 - Valentine's Party 14/2 Hcp-C1 (1206m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:13.25 (36.18)
Prizemoney: $20,000
1
30/1
T: D D Schmidt
R: Ms M Weir (53)
30/1
4m lonhro (AUS) x lady mondegreen (AUS) (starcraft (NZ))
Winning siblings: Soramimi,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: T J Bartley
R: B McDougall (55.5)
11/2
3f nicconi (AUS) x miss electra (AUS) (zeditave (AUS))
3
0.4
25/1
T: G Prosser
R: P Graham (54)
25/1
5g starcraft (NZ) x nonsensical (AUS) (hussonet (USA))
4
1.4
9/10F
T: W T Wilkes
R: Chloe Baker (56)
9/10F
5
1.6
8/1
T: P M Perry
R: B Looker (57)
8/1
3g dream ballad (AUS) x magic emerald (AUS) (magic albert (AUS))
6
3
9/1
T: B D Bellamy
R: S Traecey (58)
9/1
5g danerich (AUS) x lady dance (AUS) (baryshnikov (AUS))
7
4.2
15/1
T: A Parramore
R: Joshua Oliver (54.5)
15/1
5g excellent art (GB) x lady briony (AUS) (bubble gum fellow (JPN))
8
4.7
20/1
T: Ms J Lynch
R: T Treichel (57)
20/1
5g magic albert (AUS) x savanna pride (AUS) (lion hunter (AUS))
9
5.1
60/1
T: S G Morton
R: Ms L Day (54.5)
60/1
4g al maher (AUS) x jamrah (AUS) (secret savings (USA))
10
6.7
10/1
T: M P Quinn
R: Kirk Matheson (54.5)
10/1
2f scintillo (GB) x sakhra (AUS) (fastnet rock (AUS))
11
7.1
100/1
T: Brad Munro
R: J Kehoe (54)
100/1
8g lion heart (USA) x hidden magic (AUS) (mujahid (USA))
12
9.2
25/1
T: B J Ratcliff
R: Ms B Hodder (55.5)
25/1
4m haradasun (AUS) x singa lass (NZ) (danasinga (AUS))
Race 6 - Aus. Day @ Port Panthers-Bm55 (2012m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 2:06.23 (36.59)
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: Stirling Osland
R: Joshua Oliver (58)
5/1
5g dylan thomas (IRE) x entice (AUS) (last tycoon (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details1 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
13/2
T: L J Tilley
R: Chelsea Ings (56.5)
13/2
7g any suggestion (AUS) x witch partner (NZ) (take your partner (AUS))
3
3
7/2
T: Nicole Hudson
R: Chloe Baker (56)
7/2
4m skilled (AUS) x irreversible (AUS) (last tycoon (IRE))
4
3.3
20/1
T: Ms J Lynch
R: T Treichel (54)
20/1
5
3.5
13/4F
T: D D Schmidt
R: Ms L Day (61)
13/4F
7g fastnet rock (AUS) x extension of time (AUS) (dash for cash (AUS))
6
3.9
60/1
T: A Parramore
R: Kirk Matheson (57)
60/1
5g excellent art (GB) x ellen may (AUS) (danzero (AUS))
7
5.1
50/1
T: M J Dwyer
R: S Traecey (55.5)
50/1
7g more than ready (USA) x holidazzle (AUS) (flying spur (AUS))
8
5.3
30/1
T: P Cheers
R: Olivia Pickering (51.5)
30/1
10
6.3
30/1
T: J D Shelton
R: Ms B Hodder (58.5)
30/1
8g towkay (AUS) x ashley downs (NZ) (grosvenor (NZ))
11
12.9
9/2
T: J A Sprague
R: B Looker (56.5)
9/2
3g eavesdropper (USA) x danetana (AUS) (danehill (USA))
Race 7 - Panthers $10,0000 Draw (Bm53) (1506m)
Class: Benchmark 53 Track: Good(4) Time: 1:31.56 (36.78)
Prizemoney: $20,000
1
20/1
T: P M Perry
R: J Kehoe (59)
20/1
5g snippetson (AUS) x saggiatore (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Classique,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
9/2
T: A J Denham
R: B Looker (61)
9/2
5g commands (AUS) x lucky thirteen (AUS) (red ransom (USA))
3
4.6
30/1
T: Scott Henley
R: Ms B Hodder (56.5)
30/1
3f excelebration (IRE) x flavin (USA) (dynaformer (USA))
4
5.2
1/1F
T: K A Lees
R: Joshua Oliver (58.5)
1/1F
3f choisir (AUS) x lagerphone (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
6.3
16/1
T: Terry Evans
R: Chelsea Ings (53.5)
16/1
7g viking ruler (AUS) x sweet grove (NZ) (grosvenor (NZ))
6
7.3
60/1
T: P Cheers
R: Ms J Worley (54)
60/1
5g time thief (AUS) x remember pru (AUS) (bletchingly (AUS))
7
7.5
30/1
T: John McLachlan
R: Chloe Baker (53)
30/1
7g show a heart (AUS) x thunderunder (AUS) (thunder gulch (USA))
8
7.6
30/1
T: H P Ball
R: B McDougall (57.5)
30/1
4g zoffany (IRE) x stayinthegame (AUS) (galileo (IRE))
9
9.4
10/1
T: Brad Widdup
R: C P Franklin (57.5)
10/1
5m time thief (AUS) x suspend (AUS) (brief truce (USA))
10
9.9
10/1
T: Ms G Parker
R: P Graham (54)
10/1
11
10.7
9/1
T: Ken Tynan
R: Olivia Pickering (56)
9/1
5m zariz (AUS) x golden briar (AUS) (magic ring (IRE))
12
20.8
30/1
T: Ms C Reid
R: T Treichel (55.5)
30/1
4m poet's voice (GB) x exceed expectation (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 8 - Brian Fletcher Hcp (C2) (1006m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:00.35 (35.35)
Prizemoney: $20,000
1
2/1F
T: D G Hodge
R: B Looker (57)
2/1F
3g reward for effort (AUS) x batik (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Lady Spitfire, Mihalic,
This nick: 34 runners; 19 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/1
T: Colt Prosser
R: Kirk Matheson (54.5)
9/1
4g congrats (USA) x miss campbell (AUS) (conatus (AUS))
3
1
25/1
T: P J Eggleston
R: Ms M Weir (52.5)
25/1
4
2.5
5/1
T: B D Bellamy
R: P Graham (57)
5/1
4m supreme class (AUS) x tuppatonic (AUS) (racer's edge (AUS))
5
2.6
7/1
T: R R Milligan
R: T Treichel (54)
7/1
3f big brown (USA) x diamond cove (AUS) (octagonal (NZ))
6
3.6
9/2
T: R R Milligan
R: B McDougall (58.5)
9/2
4m arlington (AUS) x firefly magic (AUS) (magic albert (AUS))
7
5.3
Sepae (1)
7/2
T: P M Perry
R: Chloe Baker (60.5)
7/2
4g sepoy (AUS) x midnight oil (NZ) (keeper (AUS))
8
5.8
150/1
T: Bryan Dixon
R: Ms J Worley (54)
150/1
7g tycoon ruler (AUS) x mata biru (AUS) (langfuhr (CAN))
9
6.3
100/1
T: G Prosser
R: Ms B Hodder (54)
100/1
5m st averil (USA) x quiet gift (AUS) (real quiet (USA))
* Nick figures are for Australasia.