Breednet Results

PORT MACQUARIE - Friday, March 22

Race 1 - Bdm Constructions Hcp (C2) (1208m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:13.42 (35.64)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: Terry Evans
R: M Paget (54.5)
5/1
4g haradasun (AUS) x miss january (AUS) (high yield (USA))
Winning siblings: Louis January,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/2
T: Colt Prosser
R: Mollie Partridge (59)
5/2
3g direct charge (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
3
0.9
16/1
T: M P O'Neill
R: Ms R Murray (54)
16/1
5g al aseel (AUS) x horbury terrace (AUS) (fantastic light (USA))
4
1
Sevini (2)
7/4F
T: K A Lees
R: D McLellan (59)
7/4F
3f sebring (AUS) x fast shanti (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
2
9/4
T: Aiden St Vincent
R: J Watkins (56)
9/4
6
6.9
66/1
T: P Cheers
R: Ms L Day (54)
66/1
7
8.3
80/1
T: H R Dew
R: Ms K Stanley (54)
80/1
6g star witness (AUS) x barawin (AUS) (barathea (IRE))
Race 2 - Kennards Hire (Bm58) (2018m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 2:05.56 (38.16)
Prizemoney: $22,000
1
9/2
T: A D Smith
R: L Cumberland (54)
9/2
4m excites (AUS) x tansgirl (AUS) (orientate (USA))
Winning siblings: Bristling Ocean, Little Miss Tilly,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
16/1
T: P Cheers
R: Ms G McDonnell (50)
16/1
4
2.3
12/1
T: D Wagstaff
R: B Looker (56)
12/1
4g primus (AUS) x casino gal (AUS) (lucky owners (NZ))
5
2.4
5/4F
T: J C Deamer
R: R Thompson (58)
5/4F
4m encosta de lago (AUS) x lacada (AUS) (giant's causeway (USA))
6
4.9
9/2
T: H R Dew
R: Ms L Day (56.5)
9/2
7
5.3
12/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (55)
12/1
7m danerich (AUS) x lady dance (AUS) (baryshnikov (AUS))
8
12.9
10/1
T: M R Stitt
R: D McLellan (54)
10/1
Race 3 - Fastplast Building Suppl.-Bm66 (1008m)
Class: Benchmark 66 Track: Soft(5) Time: 0:59.31 (34.67)
Prizemoney: $22,000
1
5/1
T: J A Sprague
R: R Thompson (61.5)
5/1
4g reward for effort (AUS) x batik (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Lady Spitfire, Mihalic,
This nick: 36 runners; 19 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/4
T: Grant Allard
R: B Looker (58)
11/4
6g ready's image (USA) x sasheen (AUS) (hennessy (USA))
3
1.9
5/2F
T: K A Lees
R: D McLellan (58)
5/2F
3f power (GB) x maid of tralee (AUS) (niello (AUS))
4
2.4
30/1
T: R N Godbolt
R: Brooke Stower (55.5)
30/1
5
8
4/1
T: Ms K Owen
R: Ms B Hodder (57.5)
4/1
5m choisir (AUS) x crash'm (AUS) (shamardal (USA))
6
8.2
5/1
T: Peter Stennett
R: Grace Willoughby (60.5)
5/1
5g red arrow (AUS) x miss josephine (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
11.9
Sheoak (9)
100/1
T: D Wagstaff
R: Liam Blanch (50)
100/1
5m congrats (USA) x casuarina (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
800
20/1
T: B J Ratcliff
R: S Lisnyy (56.5)
20/1
4g sepoy (AUS) x sunset affair (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 4 - Stowe Australia Mdn (1008m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 0:59.52 (34.72)
Prizemoney: $22,000
1
15/1
T: Grant Allard
R: B Looker (58.5)
15/1
3g your song (AUS) x nayana (AUS) (iglesia (AUS))
Winning siblings: Run For Glory,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.5
13/8F
T: R N Godbolt
R: Mollie Partridge (56.5)
13/8F
2g spirit of boom (AUS) x my girl (AUS) (iglesia (AUS))
3
4.9
11/2
T: P M Perry
R: L P Rolls (58.5)
11/2
3g snitzel (AUS) x guelder (NZ) (o'reilly (NZ))
4
5.9
14/1
T: B G Lawrence
R: D McLellan (55.5)
14/1
4m pluck (USA) x baby belle (AUS) (filante (NZ))
5
6.2
11/1
T: Jay Hopkins
R: Ashley Morgan (55.5)
11/1
3f pluck (USA) x miss tessmocker (AUS) (diatribe (AUS))
6
6.7
Fonce (1)
20/1
T: Ms D Lumsden
R: C Lever (59)
20/1
3g domesday (AUS) x fictitious (AUS) (blevic (AUS))
7
7.3
Jenaya (7)
5/2
T: Adam Duggan
R: Jenny Duggan (57.5)
5/2
3f delago deluxe (AUS) x anathema (AUS) (octagonal (NZ))
8
8.5
66/1
T: M P O'Neill
R: Cejay Graham (58.5)
66/1
4g al aseel (AUS) x luctonian (AUS) (fantastic light (USA))
9
10.9
Ethny (8)
100/1
T: K J Lantry
R: L Cumberland (57)
100/1
3f mr martini (AUS) x poddy (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
10
11.1
40/1
T: P Cheers
R: Ms L Day (54)
40/1
5m henrythenavigator (USA) x daydream express (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 5 - Elders Real Estate Mdn Plate (1208m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:13.57 (35.50)
Prizemoney: $22,000
1
8/11F
T: Ms K Gavenlock
R: C Lever (56.5)
8/11F
3f magic albert (AUS) x lightning cross (AUS) (cape cross (IRE))
Winning siblings: Lightning Nic,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
4/1
T: M P Quinn
R: L P Rolls (59)
4/1
4g snitzel (AUS) x miss rainmaker (AUS) (hurricane sky (AUS))
3
2.6
20/1
T: J A Sprague
R: R Thompson (57)
20/1
4
3.1
50/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (57)
50/1
4m tickets (AUS) x elegance (AUS) (desert style (IRE))
5
3.8
5/1
T: Ms J Graham
R: Kirk Matheson (58.5)
5/1
3g sizzling (AUS) x crimson belle (AUS) (red ransom (USA))
6
3.9
10/1
T: N H Boyle
R: D McLellan (58.5)
10/1
3g sizzling (AUS) x outofafrika (AUS) (johannesburg (USA))
7
4.4
80/1
T: Colt Prosser
R: Ms G McDonnell (53)
80/1
4m sidereus (AUS) x so elegant (AUS) (iglesia (AUS))
8
5.9
30/1
T: J A Sprague
R: Cejay Graham (56.5)
30/1
3f o'reilly (NZ) x darya ye noor (AUS) (al samer (AUS))
9
6
16/1
T: K G Faulds
R: Ms B Hodder (59)
16/1
4g monde bleu (GB) x bisraami (AUS) (raami (GB))
10
7.8
30/1
T: P M Perry
R: B Looker (58.5)
30/1
3g honor in war (USA) x our choice (AUS) (choisir (AUS))
11
20.9
150/1
T: Colt Prosser
R: Mollie Partridge (56.5)
150/1
4m may'haab (AUS) x sandy princess (AUS) (desert king (IRE))
Race 6 - Ascot Park / Nationwide Mdn (1512m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:32.82 (37.62)
Prizemoney: $22,000
1
4/1
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (58)
4/1
3f sebring (AUS) x that's how i roll (USA) (speightstown (USA))
Winning siblings: Patrina,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/2
T: J A Sprague
R: Cejay Graham (58)
15/2
3g all american (AUS) x anorder (AUS) (commands (AUS))
3
0.3
9/1
T: K A Lees
R: D McLellan (58)
9/1
3g street boss (USA) x judaea (AUS) (holy roman emperor (IRE))
4
0.8
9/1
T: Ms J Graham
R: Kirk Matheson (57)
9/1
3g harbour watch (IRE) x afraah (AUS) (danehill (USA))
5
1.2
11/4F
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (56)
11/4F
5g nicconi (AUS) x revidere (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.2
13/4
T: M K Mason
R: S Lisnyy (58.5)
13/4
4m al maher (AUS) x davone pheroz (AUS) (sea road (AUS))
7
3.4
16/1
T: R T Dawson
R: M Bennett (56)
16/1
5m zaha (CAN) x i have issues (AUS) (outback prince (AUS))
8
3.8
60/1
T: Kody Nestor
R: Ms R Murray (56.5)
60/1
9
4
30/1
T: Ms W Ings
R: Chelsea Ings (56)
30/1
4m so you think (NZ) x caviar emptor (USA) (quiet american (USA))
10
4.8
10/1
T: P M Perry
R: B Looker (56)
10/1
3g hinchinbrook (AUS) x italian romance (AUS) (honours list (IRE))
11
5.8
60/1
T: Ms L Bundy
R: M Paget (56)
60/1
4m magic albert (AUS) x toby bess (AUS) (king of kings (IRE))
Race 7 - Petries Mitre 10 Hcp (C3) (1512m)
Class: Class 3 Track: Soft(5) Time: 1:32.28 (36.46)
Prizemoney: $22,000
1
13/8F
T: Ms J Graham
R: B Looker (56)
13/8F
3g foxwedge (AUS) x thebe (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Prince Of Thebes, Themis,
This nick: 9 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Surjin (1)
13/4
T: P M Perry
R: L P Rolls (61)
13/4
3
1.5
25/1
T: J A Sprague
R: M Paget (54.5)
25/1
4g eavesdropper (USA) x danetana (AUS) (danehill (USA))
4
1.6
14/1
T: R R Milligan
R: Cejay Graham (56.5)
14/1
5m arlington (AUS) x firefly magic (AUS) (magic albert (AUS))
5
1.7
25/1
T: Mark Johnstone
R: Brooke Stower (55.5)
25/1
5g dalghar (FR) x out of the shadows (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
1.8
7/1
T: Colt Prosser
R: Mollie Partridge (57)
7/1
7
2
7/2
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (56.5)
7/2
4g star witness (AUS) x mishki (AUS) (danzero (AUS))
8
5.3
30/1
T: R J Davies
R: Ashley Morgan (54)
30/1
5g stratum (AUS) x with my (AUS) (covetous (AUS))
9
10.3
150/1
T: R J Davies
R: S Lisnyy (54)
150/1
7m testa rossa (AUS) x triangular (AUS) (saithor (USA))
10
11.2
20/1
T: B F Cavanough
R: D McLellan (55)
20/1
5m snitzel (AUS) x jubilee kate (AUS) (distinctly north (USA))
100
80/1
T: Tess Wilkes
R: Ms R Murray (54)
80/1
7g casino prince (AUS) x bella coureuse (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 8 - Sovereign Hills Hcp (C1) (1108m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:06.17 (35.00)
Prizemoney: $22,000
1
6/4F
T: B F Cavanough
R: Leah Kilner (54.5)
6/4F
4m skilled (AUS) x risingdane (AUS) (danzero (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4.3
12/1
T: J A Sprague
R: R Thompson (56)
12/1
4g reward for effort (AUS) x unbridled fire (AUS) (unbridled's song (USA))
3
5.3
11/1
T: G G Slattery
R: Jenny Duggan (60.5)
11/1
4m snippetson (AUS) x hypnotize (AUS) (belong to me (USA))
4
5.4
6/1
T: B P Walker
R: D McLellan (54.5)
6/1
4m your song (AUS) x play just for me (USA) (stravinsky (USA))
5
6.2
12/1
T: M P Quinn
R: Liam Blanch (51)
12/1
3f scintillo (GB) x sakhra (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
6.3
30/1
T: R N Godbolt
R: Ms B Hodder (54.5)
30/1
3f choisir (AUS) x tallulah bee (AUS) (high chaparral (IRE))
7
6.4
12/1
T: R R Milligan
R: M Bennett (56)
12/1
3f ad valorem (USA) x bedizened (AUS) (commands (AUS))
8
7.2
5/1
T: John McLachlan
R: L Cumberland (56.5)
5/1
4g eavesdropper (USA) x another bid (AUS) (al jaasi (AUS))
9
9.2
40/1
T: B J Ratcliff
R: S Lisnyy (58.5)
40/1
10
9.6
9/1
T: A Newing
R: B Looker (54.5)
9/1
3f charge forward (AUS) x in the clear (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
9.8
16/1
T: K J Lantry
R: Ashley Morgan (59.5)
16/1
4m excites (AUS) x moorfysh (NZ) (ishiguru (USA))
* Nick figures are for Australasia.