Breednet Results

RANDWICK - Saturday, October 8

Race 1 - Capital Bluestone Kirkham Plte (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:56.75 (33.44)
Prizemoney: $100,000
1
Luiza (8)
11/2
T: C J Waller
R: G Schofield (55)
11/2
2f i am invincible (AUS) x zedski (AUS) (zeditave (AUS))
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.8
8/11F
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (57)
8/11F
2c snitzel (AUS) x flidais (AUS) (timber country (USA))
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: Withdrawn
3
1.8
Lightz (3)
10/1
T: J and G Lee
R: K Jennings (56)
10/1
2c sepoy (AUS) x polar success (AUS) (success express (USA))
4
4.7
9/2
T: P and P Snowden
R: B Avdulla (57)
9/2
5
5.8
20/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (57)
20/1
2c snitzel (AUS) x movie (AUS) (red ransom (USA))
6
7.4
80/1
T: J M Sharah
R: Deanne Panya (54)
80/1
2c bullet train (GB) x sexyaz (AUS) (catbird (AUS))
7
7.5
12/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57)
12/1
2c pierro (AUS) x rocha (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
9
Zatar (7)
30/1
T: P and P Snowden
R: J Parr (57)
30/1
Race 2 - Royal Randwick Fashions (Bm70) (1400m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:21.48 (33.55)
Prizemoney: $100,000
1
9/4F
T: P and P Snowden
R: K Jennings (59)
9/4F
3c nicconi (AUS) x nonchalance (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: National Velvet, Pres De Toi,
This nick: 5 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
1.8
15/4
T: C J Waller
R: J R Collett (59)
15/4
3c fastnet rock (AUS) x mica's pride (AUS) (bite the bullet (USA))
3
2
8/1
T: K A Lees
R: B Avdulla (57)
8/1
3g savabeel (AUS) x eloa (NZ) (volksraad (GB))
4
2.4
Pecans (8)
10/1
T: J A O'Shea
R: Tim Clark (55)
10/1
3f skilled (AUS) x walnut (AUS) (procol harum (NZ))
5
3.4
20/1
T: James Cummings
R: G Schofield (57.5)
20/1
3c dalghar (FR) x philippa chelsea (NZ) (viscount (AUS))
6
3.7
3/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (59.5)
3/1
3f i am invincible (AUS) x abscond (AUS) (galileo (IRE))
7
4
8/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (57.5)
8/1
3c husson (ARG) x sun classique (AUS) (fuji kiseki (JPN))
8
4.8
20/1
T: A J Cummings
R: J Parr (57.5)
20/1
Race 3 - Bowermans Furniture (Bm85) (1600m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 1:34.89 (34.68)
Prizemoney: $100,000
1
9/2
T: P and P Snowden
R: B Avdulla (54.5)
9/2
5g fastnet rock (AUS) x sun song (AUS) (desert sun (GB))
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: C J Waller
R: G Schofield (55.5)
12/1
4g encosta de lago (AUS) x adaline (AUS) (court of jewels (NZ))
3
0.3
20/1
T: C J Waller
R: J R Collett (58.5)
20/1
5g dansili (GB) x vituisa (GB) (bering (GB))
4
1.7
2/1F
T: L J Bridge
R: Tim Clark (54.5)
2/1F
4g duporth (AUS) x one true love (AUS) (galileo (IRE))
5
2.1
3/1
T: John Thompson
R: B McDougall (58)
3/1
6
2.2
8/1
T: Paul Murray
R: Deanne Panya (51)
8/1
6g darci brahma (NZ) x bye bye affair (USA) (black tie affair (IRE))
7
2.7
11/2
T: C J Waller
R: R Hutchings (58)
11/2
5g champs elysees (GB) x brightest (GB) (rainbow quest (USA))
8
6.5
30/1
T: Bruce Hill
R: C Reith (60)
30/1
6g hidden dragon (AUS) x fantastic flo jo (AUS) (fantastic light (USA))
Race 4 - Tab Highway Hcp (C3) (1600m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 1:36.12 (35.15)
Prizemoney: $60,000
1
4/1
T: David J Smith
R: K Jennings (56.5)
4/1
4g lookin at lucky (USA) x beautiful gem (AUS) (peintre celebre (USA))
Winning siblings: Gem Song, Miss Gem, The Omega Man,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Valatia (11)
60/1
T: S W Thompson
R: J R Collett (55)
60/1
6g valixir (IRE) x alsatia (AUS) (marauding (NZ))
3
0.6
8/1
T: M J Dunn
R: G Schofield (56.5)
8/1
5h danzero (AUS) x flitter (NZ) (bluebird (USA))
4
0.9
7/2F
T: Kurt Goldman
R: B Avdulla (56.5)
7/2F
5
1.6
25/1
T: Ms E Longmire
R: B McDougall (53)
25/1
6
1.8
8/1
T: T J Robinson
R: Tommy Berry (58)
8/1
6g choisir (AUS) x star mystic (AUS) (flying spur (AUS))
7
2.6
16/1
T: John Bateman
R: Ms K O'Hara (54.5)
16/1
6g dane shadow (AUS) x predestined (AUS) (king's best (USA))
8
2.9
16/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: D Yendall (54)
16/1
4g beneteau (AUS) x naeb (AUS) (red ransom (USA))
9
4.3
9/1
T: Kurt Goldman
R: Ms H E Poland (58)
9/1
4g casino prince (AUS) x flying footsteps (USA) (fusaichi pegasus (USA))
10
8.9
8/1
T: Dar Lunn
R: A Adkins (53)
8/1
6g eavesdropper (USA) x russian babe (AUS) (singspiel (IRE))
11
9.7
25/1
T: J A Sylvester
R: Tim Clark (54)
25/1
5g i am invincible (AUS) x cape croft (NZ) (cape cross (IRE))
12
9.8
15/1
T: D A Williams
R: B Spriggs (57.5)
15/1
5g al maher (AUS) x salsa storm (AUS) (hurricane sky (AUS))
13
10.6
Lethal (9)
20/1
T: J A Sylvester
R: Deanne Panya (53)
20/1
5g aussie rules (USA) x mina (AUS) (dracula (AUS))
14
12.8
20/1
T: Peter W Stanley
R: James P Innes (51)
20/1
6m strada (AUS) x mansfield (AUS) (adventurous (AUS))
15
15.6
Sadhika (13)
8/1
T: Greg Bennett
R: C Reith (54)
8/1
5m street cry (IRE) x sashenka (AUS) (orientate (USA))
16
20.8
100/1
T: G L Andrews
R: J Ford (54)
100/1
6g strada (AUS) x hymn (AUS) (palace music (USA))
Race 5 - Adina Apartment Hotels (Bm83) (2000m)
Class: Benchmark 83 Track: Good(3) Time: 2:03.25 (34.59)
Prizemoney: $100,000
1
6/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (55.5)
6/4F
5g raise the flag (GB) x anam cara (NZ) (straight strike (USA))
Winning siblings: Constant Barrage,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.5
8/1
T: K A Lees
R: T Angland (58.5)
8/1
3
3
30/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (61)
30/1
7g hurricane run (IRE) x akoya (IRE) (anabaa (USA))
4
3.1
25/1
T: Glen Thompson
R: J R Collett (54)
25/1
5
4.1
15/2
T: C J Waller
R: Tim Clark (57.5)
15/2
6
4.6
12/1
T: B Wallace and A Peard
R: C Reith (54)
12/1
4g o'reilly (NZ) x vickezzchardonnay (NZ) (don eduardo (NZ))
7
5.2
7/2
T: C J Waller
R: Tommy Berry (56.5)
7/2
4g choisir (AUS) x calm (GB) (montjeu (IRE))
8
8.9
11/1
T: C J Waller
R: G Schofield (57)
11/1
5g pentire (GB) x foxtrot (AUS) (rory's jester (AUS))
9
14.1
20/1
T: J W Scobie
R: D Yendall (54)
20/1
7g danzero (AUS) x lithgow flash (IRE) (mark of esteem (IRE))
Race 6 - #theraces October Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:20.77 (34.04)
Prizemoney: $100,000
1
40/1
T: A J Cummings
R: T Angland (63)
40/1
6h lucky owners (NZ) x pink pier (AUS) (galileo (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
15/4
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (54)
15/4
7g shamardal (USA) x princess serena (USA) (unbridled's song (USA))
3
0.6
13/2
T: C J Waller
R: R Hutchings (58.5)
13/2
6g choisir (AUS) x sacred witness (AUS) (el moxie (USA))
2016 Inglis Australian Easter Yearling Sale Session 2
$35,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains
Buyer: Spicer Thoroughbreds
4
0.8
6/1
T: James Cummings
R: G Schofield (54)
6/1
5g northern meteor (AUS) x dearness (AUS) (snippets (AUS))
5
2.5
9/4F
T: J A O'Shea
R: Tim Clark (54.5)
9/4F
4g street cry (IRE) x lobola (AUS) (anabaa (USA))
6
4.2
9/1
T: Luke Price
R: Ms K O'Hara (54)
9/1
4g manhattan rain (AUS) x moonsong (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
5.5
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (55.5)
5/1
7g god's own (AUS) x sinistra (GB) (dracula (AUS))
8
7.2
11/1
T: P and P Snowden
R: C Reith (54)
11/1
4m more than ready (USA) x purespeed (AUS) (flying spur (AUS))
Race 7 - Moet & Chandon Spring Champion (2000m) Gr1
Class: Open Track: Good(3) Time: 2:02.43 (34.92)
Prizemoney: $500,000
1
5/4F
T: David Vandyke
R: D Yendall (54.5)
5/4F
This nick: 5 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.5
Swear (3)
11/2
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56.5)
11/2
3c redoute's choice (AUS) x crossyourheart (NZ) (show a heart (AUS))
3
0.6
5/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56.5)
5/1
4
1.5
15/1
T: C J Waller
R: R Hutchings (56.5)
15/1
3c medaglia d'oro (USA) x stacked (AUS) (belong to me (USA))
5
1.8
12/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (56.5)
12/1
3c street cry (IRE) x mead (AUS) (galileo (IRE))
6
4.1
12/1
T: C J Waller
R: T Angland (56.5)
12/1
7
4.3
9/1
T: C J Waller
R: J R Collett (56.5)
9/1
3c high chaparral (IRE) x miss mushu (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.5
20/1
T: J A O'Shea
R: Tim Clark (56.5)
20/1
3c bernardini (USA) x exchanges (AUS) (domesday (AUS))
9
8.4
50/1
T: P G Carey
R: J Parr (56.5)
50/1
3c helenus (AUS) x katsumi (AUS) (galileo (IRE))
10
13.1
100/1
T: M, W and J Hawkes
R: C Reith (56.5)
100/1
3c sepoy (AUS) x sister madly (AUS) (redoute's choice (AUS))
11
13.5
150/1
T: R E Ollerton
R: C G O'Brien (56.5)
150/1
3g tickets (AUS) x cute and cuddly (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 8 - Tab Angst Stakes (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:34.01 (34.18)
Prizemoney: $150,000
1
9/4
T: R J Quinton
R: Tim Clark (54)
9/4
Winning siblings: Able Green, Authenticated, Dixie Lass,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
4/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (55)
4/1
6m thorn park (AUS) x mia le fay (NZ) (zabeel (NZ))
3
3.1
15/2
T: P and P Snowden
R: B Avdulla (54)
15/2
4
3.6
15/8F
T: P and P Snowden
R: C Reith (54)
15/8F
5
4.2
15/1
T: John Thompson
R: T Angland (57)
15/1
6m bernardini (USA) x wild iris (AUS) (spectrum (IRE))
6
4.6
25/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (55)
25/1
4m darci brahma (NZ) x mystique (NZ) (montjeu (IRE))
7
5.1
16/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Ford (54)
16/1
5m not a single doubt (AUS) x chocaholic (AUS) (general nediym (AUS))
8
5.5
30/1
T: T J Bartley
R: D Yendall (54)
30/1
6m domesday (AUS) x angel fish (AUS) (dolphin street (FR))
9
7.6
50/1
T: Greg Bennett
R: B Spriggs (54)
50/1
10
8.5
40/1
T: B K Cross
R: J R Collett (56)
40/1
Race 9 - Sensis Dash (Bm85) (1200m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 1:08.64 (33.90)
Prizemoney: $100,000
1
5/1
T: P and P Snowden
R: T Angland (55.5)
5/1
4m denman (AUS) x pampurr (AUS) (tale of the cat (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
11/1
T: R J Price
R: Ms K O'Hara (54)
11/1
4m darci brahma (NZ) x leamington (USA) (pleasant tap (USA))
3
0.8
7/1
T: Bjorn Baker
R: B Avdulla (60)
7/1
5g murtajill (AUS) x smoothing (AUS) (tale of the cat (USA))
4
1.2
5/1
T: P and P Snowden
R: J Parr (58.5)
5/1
4g keano (NZ) x intrigues (AUS) (night shift (USA))
5
2.1
8/1
T: Bruce Hill
R: G Schofield (54)
8/1
4g haradasun (AUS) x dutchy's lass (AUS) (dutch harry (AUS))
6
2.2
10/1
T: M, W and J Hawkes
R: C Reith (54)
10/1
7
2.5
7/2F
T: David Pfieffer
R: Tommy Berry (54)
7/2F
4m star witness (AUS) x dixie paradise (USA) (dixie union (USA))
8
3.8
11/2
T: P and P Snowden
R: J R Collett (54)
11/2
4m stratum (AUS) x anabarbarian (AUS) (anabaa (USA))
9
3.9
30/1
T: James Cummings
R: K Jennings (59.5)
30/1
7g starcraft (NZ) x spirited dancer (IRE) (sadler's wells (USA))
10
4.2
16/1
T: Ms B Joseph and P A Jones
R: Tim Clark (57)
16/1
6g more than ready (USA) x fun in flight (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
* Nick figures are for Australasia.