Breednet Results

RANDWICK - Saturday, March 10

Race 1 - City Ford Aspiration Qlty (1600m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:35.29 (34.41)
Prizemoney: $150,000
1
4/1
T: K A Lees
R: J R Collett (55.5)
4/1
4m nadeem (AUS) x just diamonds (NZ) (no excuse needed (GB))
Winning siblings: Jimato, Los Vargas, Sir Nate, Uncle Kenneth,
This nick: 3 runners; 3 winners; 3 SW. Details
2
0.2
2/1F
T: P and P Snowden
R: C W Brown (54.5)
2/1F
4m so you think (NZ) x spire (AUS) (danehill (USA))
3
0.3
7/2
T: Ms W Roche
R: Rachel King (55.5)
7/2
4m sebring (AUS) x cleanup (AUS) (dehere (USA))
4
0.8
9/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (55)
9/1
5m sebring (AUS) x soothe (USA) (coronado's quest (USA))
5
1.3
15/1
T: D K Weir
R: Tim Clark (57.5)
15/1
4m poet's voice (GB) x dagmar (AUS) (danehill (USA))
6
2.8
40/1
T: Matthew Smith
R: J Ford (53)
40/1
5m le havre (IRE) x love queen (IRE) (val royal (FR))
7
3.3
11/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
11/1
4m fastnet rock (AUS) x shawnee girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
3.4
20/1
T: Mitchell Beer
R: K McEvoy (53)
20/1
4m dream ahead (USA) x paris perfume (AUS) (kurofune (USA))
9
4.3
Shagra (9)
11/1
T: D R Brideoake
R: A Adkins (53)
11/1
Race 2 - Tokyo City Keiba Fireball Stks (1100m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:02.17 (33.95)
Prizemoney: $125,000
1
2/1
T: David Pfieffer
R: K McEvoy (54)
2/1
3f snitzel (AUS) x lady beckworth (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Flippant, Lord Beckworth,
This nick: 28 runners; 22 winners; 3 SW. Details
2
0.8
Acqume (7)
16/1
T: A J Edmonds
R: C W Brown (54)
16/1
3f sepoy (AUS) x acquired (NZ) (o'reilly (NZ))
3
3.1
15/8F
T: A J Edmonds
R: G Schofield (56.5)
15/8F
2020 MM Gold Coast Yearling Sale
$1,000,000
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone, NSW
Buyer: Asian Bloodstock Services Ltd
4
3.2
16/1
T: Brad Widdup
R: C Reith (54)
16/1
3f all too hard (AUS) x wiener (AUS) (more than ready (USA))
5
3.5
Perast (1)
10/1
T: P M Perry
R: J Parr (58.5)
10/1
6
3.6
20/1
T: John Thompson
R: B Shinn (57)
20/1
3f onemorenomore (AUS) x one funny honey (USA) (distorted humor (USA))
7
5.5
100/1
T: P and P Snowden
R: Tim Clark (54)
100/1
8
5.8
Jorda (4)
5/1
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
5/1
3f exceed and excel (AUS) x montmelo (AUS) (viscount (AUS))
9
18.8
20/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (56)
20/1
3f snitzel (AUS) x crystal choir (GB) (singspiel (IRE))
Race 3 - Daily Telegraph Reisling Stks (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:09.10 (34.24)
Prizemoney: $300,000
1
2/5F
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (55.5)
2/5F
2f snitzel (AUS) x response (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Alter Call, Remarque, Snappy Reply,
This nick: 14 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.4
16/1
T: P and P Snowden
R: J Parr (55.5)
16/1
2021 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$525,000
Vendor: Newhaven Park, Boorowa
Buyer: Annabel Neasham Racing / B McGuire
3
0.6
80/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: G Schofield (55.5)
80/1
2f uncle mo (USA) x unblemished (AUS) (danzero (AUS))
4
0.8
Gongs (3)
8/1
T: James Cummings
R: J Bowman (55.5)
8/1
2f dawn approach (IRE) x belcentra (AUS) (bel esprit (AUS))
5
2.5
6/1
T: T J Gollan
R: C W Brown (55.5)
6/1
2f spirit of boom (AUS) x pure purrfection (AUS) (general nediym (AUS))
6
2.6
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: K McEvoy (55.5)
16/1
2f fastnet rock (AUS) x hips don't lie (NZ) (stravinsky (USA))
7
7.2
60/1
T: M, W and J Hawkes
R: T Angland (55.5)
60/1
2f sepoy (AUS) x miss atom bomb (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
7.7
100/1
T: David Payne
R: J R Collett (55.5)
100/1
Race 4 - Unsw Todman Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.84 (34.78)
Prizemoney: $300,000
1
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: A Adkins (55.5)
16/1
2c siyouni (FR) x aloona (USA) (smart strike (CAN))
Winning siblings: Alighted, Arnaqueur,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
5/2
T: T J Gollan
R: C W Brown (55.5)
5/2
2g spirit of boom (AUS) x limealicious (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
1.5
15/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (55.5)
15/1
2c redoute's choice (AUS) x ballet blue (AUS) (stravinsky (USA))
4
2.3
14/1
T: G A Ryan
R: G Schofield (55.5)
14/1
2c not a single doubt (AUS) x rhodamine (AUS) (success express (USA))
5
3.7
9/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (55.5)
9/1
2c lonhro (AUS) x giggleswick (AUS) (elusive quality (USA))
6
4.7
50/1
T: P M Perry
R: A Hyeronimus (55.5)
50/1
2c denman (AUS) x m'lady pedrille (AUS) (al maher (AUS))
7
5.2
15/1
T: G Portelli
R: T Angland (55.5)
15/1
8
10.8
60/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (55.5)
60/1
300
10/9F
T: C J Waller
R: J Bowman (55.5)
10/9F
2c exceed and excel (AUS) x gavroche (AUS) (snippets (AUS))
Race 5 - Hyland Race Colours Chall Stks (1000m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:55.73 (33.09)
Prizemoney: $500,000
1
Redzel (1)
2/5F
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (58.5)
2/5F
5g snitzel (AUS) x millrich (AUS) (rubiton (AUS))
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.8
80/1
T: M A Bell
R: K Forrester (58.5)
80/1
7g dubawi (IRE) x jungle girl (NZ) (carnegie (IRE))
3
2.8
14/1
T: M C Conners
R: B Shinn (56.5)
14/1
4m hinchinbrook (AUS) x tails wins (AUS) (tale of the cat (USA))
4
2.9
6/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (56)
6/1
3c poet's voice (GB) x patina (AUS) (anabaa (USA))
5
3.9
8/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: C W Brown (56.5)
8/1
5m encosta de lago (AUS) x court (AUS) (anabaa (USA))
6
5.3
20/1
T: Joseph Pride
R: J R Collett (58.5)
20/1
8g captain rio (GB) x parfore (NZ) (gold brose (AUS))
7
5.6
40/1
T: G W Moore
R: Tim Clark (58.5)
40/1
5g stratum (AUS) x apamea (GB) (zafonic (USA))
8
5.8
150/1
T: P M Perry
R: J Parr (56)
150/1
3c choisir (AUS) x my amelia (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - Bisley Workwear Canterbury (1300m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:14.25 (34.15)
Prizemoney: $500,000
1
7/2F
T: Patrick Webster
R: B Shinn (59)
7/2F
7g teofilo (IRE) x busking (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 11 runners; 9 winners; 2 SW. Details
2
1.3
9/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (57)
9/2
4m star witness (AUS) x spectacula (AUS) (testa rossa (AUS))
3
2.8
13/2
T: K A Lees
R: C W Brown (57)
13/2
4
3.6
8/1
T: C J Waller
R: T Angland (59)
8/1
6h lope de vega (IRE) x desert drama (IRE) (green desert (USA))
5
4.1
Tulip (9)
7/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J R Collett (54)
7/1
3f pierro (AUS) x musidora (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
6
4.7
13/2
T: K A Lees
R: G Schofield (59)
13/2
7
5
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (56)
5/1
3c snitzel (AUS) x flidais (AUS) (timber country (USA))
8
5.8
11/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (57)
11/1
4m foxwedge (AUS) x butters (USA) (el prado (IRE))
9
8.2
Derryn (4)
60/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Parr (59)
60/1
4h hinchinbrook (AUS) x munhro (AUS) (lonhro (AUS))
Race 7 - Mostyn Copper Grp R'wick Gneas (1600m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:33.72 (34.72)
Prizemoney: $1,000,000
1
11/8F
T: James Cummings
R: G Schofield (56.5)
11/8F
3c lonhro (AUS) x yavanna (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Isilmo, Laurelin, Palurien, Telperion, Valaquenta,
This nick: 63 runners; 50 winners; 8 SW. Details
2
1.5
9/2
T: G D Hickman
R: C W Brown (56.5)
9/2
3c pierro (AUS) x november flight (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.8
9/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (56.5)
9/1
3c snitzel (AUS) x treppes (AUS) (domesday (AUS))
4
2.3
20/1
T: David Payne
R: T Angland (56.5)
20/1
3c high chaparral (IRE) x come sunday (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.5
40/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: C Reith (56.5)
40/1
3c fastnet rock (AUS) x rose of cimmaron (AUS) (bite the bullet (USA))
6
3
20/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
20/1
3c savabeel (AUS) x fast love (NZ) (fastnet rock (AUS))
7
3.4
5/1
T: C J Waller
R: A Adkins (56.5)
5/1
3c so you think (NZ) x fullazz (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
3.5
Condor (13)
150/1
T: P M Perry
R: J Parr (56.5)
150/1
3g fastnet rock (AUS) x ronan's bay (USA) (johannesburg (USA))
9
5.4
200/1
T: Paul Butterworth
R: A Hyeronimus (56.5)
200/1
3g ad valorem (USA) x zuzao (AUS) (delzao (AUS))
10
5.5
60/1
T: T Busuttin and N Young
R: B Shinn (56.5)
60/1
3g reliable man (GB) x lady winifred (NZ) (casual lies (USA))
11
5.9
50/1
T: D K Weir
R: J R Collett (56.5)
50/1
12
6.5
100/1
T:
R: K McEvoy (56.5)
100/1
3c frankel (GB) x our echezeaux (NZ) (zabeel (NZ))
13
7.4
8/1
T: D K Weir
R: B Rawiller (56.5)
8/1
14
8.2
100/1
T: C J Waller
R: J Ford (56.5)
100/1
3c snitzel (AUS) x bramble rose (NZ) (shinko king (IRE))
Race 8 - Schweppes Wenona Girl Qlty (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:08.85 (34.07)
Prizemoney: $150,000
1
5/4F
T: K A Lees
R: J R Collett (53)
5/4F
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (53.5)
9/1
4m fastnet rock (AUS) x tarcoola diamond (AUS) (last tycoon (IRE))
3
0.6
11/1
T: R Weston and J Nisbet
R: C Reith (53.5)
11/1
6m shaft (AUS) x shelly sue (AUS) (marauding (NZ))
4
0.7
Ravi (1)
7/1
T: P and P Snowden
R: K McEvoy (59)
7/1
5
1.9
25/1
T: Mark Newnham
R: A Adkins (53)
25/1
4m manhattan rain (AUS) x gibraltar campion (NZ) (rock of gibraltar (IRE))
6
2.6
25/1
T: P and P Snowden
R: Rachel King (53)
25/1
7
3.2
13/4
T: L J Bridge
R: Tim Clark (53)
13/4
4m duporth (AUS) x hot flash (AUS) (elusive quality (USA))
8
3.9
100/1
T: Bjorn Baker
R: Ms W Costin (53)
100/1
4m smart missile (AUS) x my amelia (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
4
100/1
T: P M Perry
R: Ms J Taylor (53)
100/1
4m uncle mo (USA) x royal dance (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
4.9
16/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: G Schofield (55)
16/1
5m pendragon (NZ) x forever rafter (USA) (delineator (USA))
11
5.2
40/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (55)
40/1
5m makfi (GB) x imposingly (AUS) (zabeel (NZ))
Race 9 - Randwick City Stakes (2000m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:02.79 (35.39)
Prizemoney: $125,000
1
7/1
T: P and P Snowden
R: A Adkins (53)
7/1
4g roman emperor (NZ) x laylia (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Itamay, Shamalia, Smiling City,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
0.1
2/1F
T: C J Waller
R: K McEvoy (53.5)
2/1F
5g aqlaam (GB) x sharedah (IRE) (pivotal (GB))
3
1.1
8/1
T: K A Lees
R: G Schofield (58)
8/1
4
1.4
7/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (54)
7/1
5g nom du jeu (NZ) x tradewind (NZ) (al akbar (AUS))
5
1.9
Tally (2)
12/1
T: James Cummings
R: T Angland (58.5)
12/1
5g street cry (IRE) x itemise (USA) (kris s. (USA))
6
2
7/2
T: C J Waller
R: B Shinn (55.5)
7/2
6g gallant guru (AUS) x mega babe (NZ) (personal escort (USA))
7
2.9
15/2
T: C J Waller
R: J Ford (53)
15/2
5g zoffany (IRE) x cartama (GB) (mark of esteem (IRE))
8
3.7
66/1
T: P M Perry
R: Ms W Costin (53)
66/1
4g zoffany (IRE) x centaure (NZ) (centaine (AUS))
9
3.8
16/1
T: John McArdle
R: C W Brown (53)
16/1
4m so you think (NZ) x satirical lady (AUS) (giant's causeway (USA))
* Nick figures are for Australasia.