Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, March 11

Race 1 - Schweppes (Bm89) (1350m)
Class: Benchmark 89 Track: Soft(7) Time: 1:21.62 (34.81)
Prizemoney: $100,000
1
9/4
T: J A O'Shea
R: W Buick (57)
9/4
4h medaglia d'oro (USA) x diamondrella (GB) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 6 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1
15/8F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (60)
15/8F
3
2.3
20/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (54)
20/1
5g sebring (AUS) x pride of africa (AUS) (desert sun (GB))
4
4.3
13/2
T: G R Nickson
R: T Angland (55)
13/2
4g beneteau (AUS) x ivyrose (AUS) (strategic (AUS))
5
6.2
11/4
T: R and L Price
R: A Adkins (51)
11/4
4g charge forward (AUS) x remnant (AUS) (danehill (USA))
6
8.5
20/1
T: C J Waller
R: G Schofield (60.5)
20/1
4g pins (AUS) x oh so glam (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 2 - Maurice McCarten (1100m) Gr3
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:04.99 (35.04)
Prizemoney: $150,000
1
5/1
T: P and P Snowden
R: S Clipperton (55)
5/1
5m shamardal (USA) x lady peony (AUS) (belong to me (USA))
Winning siblings: Azarose, Countryman, Zaalah,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
5/4F
T: P and P Snowden
R: B Shinn (59)
5/4F
6g mossman (AUS) x volantis (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.8
20/1
T: Ms S Grills
R: C Reith (53)
20/1
3f nicconi (AUS) x pie 'n the sky (AUS) (zeditave (AUS))
4
2.5
7/2
T: Joseph Pride
R: B Avdulla (58.5)
7/2
6g dubawi (IRE) x parfore (NZ) (gold brose (AUS))
5
7.1
Alart (6)
20/1
T: P M Farrell
R: Tim Clark (53)
20/1
4m excellent art (GB) x al sahra (AUS) (desert sun (GB))
6
8.1
16/1
T: Peter Robl
R: A Adkins (53)
16/1
3f myboycharlie (IRE) x zelady (AUS) (zeditave (AUS))
7
12.8
11/2
T: Matthew Smith
R: K McEvoy (53.5)
11/2
5m conatus (AUS) x piazza del campo (AUS) (general nediym (AUS))
Race 3 - Pago Pago (1200m) Gr3
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:12.46 (36.00)
Prizemoney: $175,000
1
4/1
T: G Portelli
R: T Angland (55.5)
4/1
2c not a single doubt (AUS) x cheetara (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Bovalino,
This nick: 29 runners; 23 winners; 5 SW. Details
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Corumbene Stud, Dunedoo
Buyer: Passed in - $ 350,000
2
0.2
10/9F
T: M, W and J Hawkes
R: B Shinn (55.5)
10/9F
2c snitzel (AUS) x beauty world (AUS) (danehill dancer (IRE))
3
1.5
9/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (55.5)
9/1
2c exceed and excel (AUS) x dazzler (AUS) (more than ready (USA))
4
2.5
20/1
T: P M Perry
R: G Schofield (55.5)
20/1
2c choisir (AUS) x my amelia (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.6
40/1
T: John Thompson
R: B Avdulla (55.5)
40/1
2c lope de vega (IRE) x family jewels (AUS) (secret savings (USA))
6
3.9
20/1
T: G W Moore
R: A Adkins (55.5)
20/1
7
4.2
40/1
T: A and E Cummings
R: S Clipperton (55.5)
40/1
2c uncle mo (USA) x anova lass (AUS) (oratorio (IRE))
8
14.5
15/2
T: J A O'Shea
R: K McEvoy (55.5)
15/2
2c lonhro (AUS) x ringstrasse (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
15
All Day (10)
80/1
T: John Thompson
R: J Ford (55.5)
80/1
2c domesday (AUS) x always loyal (AUS) (bradbury's luck (AUS))
10
17.1
100/1
T: John Thompson
R: C Reith (55.5)
100/1
2c sepoy (AUS) x gai's choice (AUS) (general nediym (AUS))
Race 4 - Magic Night Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:12.01 (35.69)
Prizemoney: $175,000
1
Tulip (1)
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: K McEvoy (55.5)
7/2
2f pierro (AUS) x musidora (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
1.8
Alizee (14)
6/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (55.5)
6/1
2f sepoy (AUS) x essaouira (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
4.3
40/1
T: A and E Cummings
R: S Clipperton (55.5)
40/1
2f your song (AUS) x snapshots (AUS) (success express (USA))
4
4.4
15/4
T: John Thompson
R: T Angland (55.5)
15/4
2f casino prince (AUS) x dorothy evelyn (AUS) (royal academy (USA))
5
4.5
2/1F
T: T R Martin
R: Tim Clark (55.5)
2/1F
2f i am invincible (AUS) x limbo down (NZ) (fastnet rock (AUS))
6
5.9
12/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (55.5)
12/1
2f denman (AUS) x la mamma rosa (AUS) (testa rossa (AUS))
7
6
40/1
T: John Thompson
R: J Parr (55.5)
40/1
2f snitzel (AUS) x airways (AUS) (general nediym (AUS))
8
6.9
100/1
T: John Thompson
R: J Ford (55.5)
100/1
2f sebring (AUS) x cataclopse (AUS) (catbird (AUS))
9
7.8
100/1
T: John Thompson
R: C Reith (55.5)
100/1
2f fastnet rock (AUS) x necessary evil (USA) (harlan's holiday (USA))
10
8
150/1
T: T R Martin
R: C Lever (55.5)
150/1
2f bel esprit (AUS) x bold moment (AUS) (fasliyev (USA))
11
8.2
14/1
T: C E Conners
R: G Schofield (55.5)
14/1
12
8.6
Seababe (17)
150/1
T: G Portelli
R: Ms W Costin (55.5)
150/1
2f sebring (AUS) x swinging babe (AUS) (encosta de lago (AUS))
13
9.8
25/1
T: James Cummings
R: B Shinn (55.5)
25/1
2f snitzel (AUS) x exceedingly happy (AUS) (exceed and excel (AUS))
14
10.6
100/1
T: John Thompson
R: D Moor (55.5)
100/1
2f congrats (USA) x pilgrim (AUS) (danehill (USA))
15
12.6
200/1
T: David Payne
R: Ms K O'Hara (55.5)
200/1
2f delago deluxe (AUS) x alezan thunder (AUS) (written tycoon (AUS))
16
22.5
150/1
T: G K White
R: A Adkins (55.5)
150/1
2f casino prince (AUS) x shadow minister (AUS) (dane shadow (AUS))
Race 5 - Sky High Stakes (2000m) Gr3
Class: Open Track: Soft(7) Time: 2:03.87 (36.77)
Prizemoney: $350,000
1
8/1
T: T Busuttin and N Young
R: B Shinn (58)
8/1
4g tavistock (NZ) x sara ann (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 32 runners; 19 winners; 3 SW. Details
2
3.3
10/9F
T: C J Waller
R: T Angland (55)
10/9F
4g shocking (AUS) x crystalthecowgirl (NZ) (high chaparral (IRE))
3
3.6
16/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (55.5)
16/1
5g street cry (IRE) x cajou (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
4.5
16/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
16/1
6g lawman (FR) x true crystal (IRE) (sadler's wells (USA))
5
4.9
11/2
T: G A Ryan
R: J Parr (55.5)
11/2
7g excites (AUS) x red obsession (AUS) (red ransom (USA))
6
5.3
8/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (56.5)
8/1
8g yamanin vital (NZ) x ears carol (NZ) (carolingian (AUS))
7
5.5
15/1
T: L W Curtis
R: J Ford (56)
15/1
3f beneteau (AUS) x supriym story (AUS) (general nediym (AUS))
8
10.6
10/1
T: J A O'Shea
R: S Clipperton (58)
10/1
9
15.7
50/1
T: C J Waller
R: G Schofield (58)
50/1
7g dansili (GB) x margarula (IRE) (doyoun (IRE))
Race 6 - Phar Lap Stakes (1500m) Gr2
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:30.57 (36.11)
Prizemoney: $200,000
1
4/5F
T: C J Waller
R: K McEvoy (54.5)
4/5F
3f foxwedge (AUS) x butters (USA) (el prado (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
20/1
T: L J Bridge
R: Tim Clark (54.5)
20/1
3f choisir (AUS) x zenith (AUS) (fantastic light (USA))
3
1.6
9/1
T: M C Kent
R: S Clipperton (56.5)
9/1
3g reset (AUS) x riddles (AUS) (distorted humor (USA))
4
4.7
20/1
T: D A Williams
R: J Ford (54.5)
20/1
3f star witness (AUS) x thanksgiving (NZ) (generous (IRE))
5
6.2
14/1
T: M, W and J Hawkes
R: R Thompson (56.5)
14/1
6
6.4
10/1
T: J A O'Shea
R: T Angland (56.5)
10/1
3g helmet (AUS) x dawn attack (IRE) (fantastic light (USA))
7
7.8
20/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56.5)
20/1
3c fastnet rock (AUS) x dance on by (IRE) (sadler's wells (USA))
8
12.4
12/1
T: M, W and J Hawkes
R: C Reith (56.5)
12/1
3c northern meteor (AUS) x rockin babe (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
13.1
66/1
T: C E Conners
R: B Shinn (56.5)
66/1
3c beneteau (AUS) x tyche (AUS) (saltgrass (USA))
10
17
30/1
T: David Payne
R: Ms K O'Hara (54.5)
30/1
3f lope de vega (IRE) x la famelia (AUS) (strategic (AUS))
100
0
Bezel (2)
8/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (56.5)
8/1
3c street cry (IRE) x beaded (AUS) (lonhro (AUS))
Race 7 - Coolmore Classic (1500m) Gr1
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:29.65 (35.46)
Prizemoney: $600,000
1
25/1
T: T R Martin
R: T Angland (55)
25/1
5m street cry (IRE) x reggie (NZ) (germano (GB))
Winning siblings: Pindan Pearl,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
8/1
T: Andrew Noblet
R: S Clipperton (54.5)
8/1
4m war chant (USA) x fiorentina (AUS) (dubai destination (USA))
3
0.2
20/1
T: K A Lees
R: G Schofield (54.5)
20/1
5m dane shadow (AUS) x madame flurry (AUS) (perugino (USA))
4
1.2
20/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (51)
20/1
4m domesday (AUS) x see a victory (AUS) (mister c. (USA))
5
2.8
20/1
T: Benjamin Smith
R: J Parr (56)
20/1
4m time thief (AUS) x hell it's hot (AUS) (zeditave (AUS))
6
3.6
Zanbagh (13)
50/1
T: John Thompson
R: C Reith (53)
50/1
6m bernardini (USA) x wild iris (AUS) (spectrum (IRE))
7
3.9
7/2F
T: C J Waller
R: B Avdulla (52.5)
7/2F
3f high chaparral (IRE) x irish lights (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
4.3
30/1
T: D R Brideoake
R: D Moor (53)
30/1
4m commands (AUS) x pantenny (AUS) (canny lad (AUS))
9
4.4
100/1
T: K R Kemp
R: Luke Tarrant (51)
100/1
4m collate (AUS) x buena chava (NZ) (o'reilly (NZ))
10
5.2
100/1
T: C J Waller
R: C Lever (54)
100/1
11
5.5
5/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: K McEvoy (55.5)
5/1
3f star witness (AUS) x spectacula (AUS) (testa rossa (AUS))
12
6.1
50/1
T: N J Olive
R: Ms K O'Hara (55)
50/1
13
6.6
6/1
T: R J Quinton
R: Tim Clark (56)
6/1
14
6.8
30/1
T: David Pfieffer
R: Peter Wells (52)
30/1
4m denman (AUS) x magic zefta (AUS) (viscount (AUS))
15
7
20/1
T: John Thompson
R: B Shinn (58)
20/1
5m fastnet rock (AUS) x episode (AUS) (scenic (IRE))
16
8.9
16/1
T: M C Kent
R: Beau Mertens (52)
16/1
17
9.4
50/1
T: C J Waller
R: J Victoire (51)
50/1
5m savabeel (AUS) x trocair (AUS) (flying spur (AUS))
18
9.8
20/1
T: M, W and J Hawkes
R: R Thompson (53)
20/1
4m rip van winkle (IRE) x polish princess (GB) (polish precedent (USA))
19
10
9/1
T: A and M Brown
R: J Ford (54.5)
9/1
Race 8 - Ajax Stakes (1500m) Gr2
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:31.04 (35.58)
Prizemoney: $200,000
1
8/1
T: J A O'Shea
R: W Buick (59)
8/1
6g dynaformer (USA) x sometime (IRE) (royal academy (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
9/1
T: Joseph Pride
R: B Avdulla (53)
9/1
3
0.4
14/1
T: G Portelli
R: S Clipperton (55)
14/1
5g testa rossa (AUS) x moonlight shadow (AUS) (flying spur (AUS))
4
1.6
3/1F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: K McEvoy (58.5)
3/1F
4g roc de cambes (NZ) x clerihew (GB) (lomitas (GB))
5
2.2
20/1
T: A and E Cummings
R: D Moor (53)
20/1
4h not a single doubt (AUS) x alalunga (USA) (machiavellian (USA))
6
2.5
100/1
T: K A Lees
R: A Adkins (53)
100/1
9g distorted humor (USA) x slow down (USA) (seattle slew (USA))
7
2.6
11/2
T: Desleigh Forster
R: G Schofield (56)
11/2
4g showcasing (GB) x queen's colours (GB) (rainbow quest (USA))
8
2.7
30/1
T: J A O'Shea
R: J Ford (53)
30/1
4h medaglia d'oro (USA) x flashing (USA) (a.p. indy (USA))
9
2.8
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: B Shinn (58)
7/2
7g shamardal (USA) x dibiya (IRE) (caerleon (USA))
10
2.9
5/1
T: C J Waller
R: T Angland (58.5)
5/1
11
6.8
14/1
T: K A Lees
R: Tim Clark (53.5)
14/1
Race 9 - Tab.Com.Au (Bm83) (1900m)
Class: Benchmark 83 Track: Soft(6) Time: 1:59.01 (37.00)
Prizemoney: $100,000
1
3/1
T: C J Waller
R: J Innes Jnr (55.5)
3/1
4g lonhro (AUS) x hootenanny (AUS) (best western (AUS))
Winning siblings: Striking Distance, Thingamajig, Velrosso,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
16/1
T: Jean Dubois
R: A Adkins (59)
16/1
5g smart strike (CAN) x only green (IRE) (green desert (USA))
3
2.9
11/2
T: T R Martin
R: S Clipperton (54.5)
11/2
7g stratum (AUS) x takeiteasyedye (USA) (opening verse (USA))
4
3.4
50/1
T: David Payne
R: J Ford (56.5)
50/1
4g high chaparral (IRE) x fiammarosa (AUS) (danehill (USA))
5
3.9
5/2F
T: C J Waller
R: K McEvoy (53)
5/2F
3g high chaparral (IRE) x vinavion (AUS) (flying spur (AUS))
6
7.2
8/1
T: Chris Munce
R: B Avdulla (60)
8/1
5g road to rock (AUS) x minori express (AUS) (green line express (USA))
7
7.5
20/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (53.5)
20/1
8
9.1
9/2
T: C J Waller
R: G Schofield (59.5)
9/2
3c medaglia d'oro (USA) x stacked (AUS) (belong to me (USA))
9
24.1
50/1
T: C Maher
R: J Parr (60.5)
50/1
8g reset (AUS) x boisterous lady (AUS) (rivotious (USA))
* Nick figures are for Australasia.