Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, February 24

Race 1 - Tab Highway Hcp (C2) (1100m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:05.12 (34.60)
Prizemoney: $60,000
1
13/8F
T: R P Northam
R: B McDougall (55)
13/8F
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: D A Williams
R: B Shinn (59)
9/2
3f denman (AUS) x wintour (AUS) (commands (AUS))
3
3
60/1
T: R T Waters
R: J Ford (53.5)
60/1
4m master harry (AUS) x not so coy (AUS) (not a single doubt (AUS))
4
3.5
66/1
T: M D Kelley
R: A Hyeronimus (55)
66/1
5m wanted (AUS) x discretionary (AUS) (hurricane sky (AUS))
5
4.1
8/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (52)
8/1
3f shrapnel (AUS) x ellehro (AUS) (lonhro (AUS))
6
5
25/1
T: M Petrovic
R: Jean Van Overmeire (53)
25/1
4m snippetson (AUS) x birkin (AUS) (sequalo (AUS))
7
5.4
6/1
T: M K Mason
R: J Bowman (58.5)
6/1
8
5.5
12/1
T: Colt Prosser
R: A Adkins (55)
12/1
3f pendragon (NZ) x roulette wheel (AUS) (spinning world (USA))
9
6.8
150/1
T: Terry Evans
R: S Lisnyy (53)
150/1
5g annenkov (IRE) x mithali (AUS) (jeune (GB))
10
7.6
30/1
T: M C Lynch
R: M A Cahill (57)
30/1
5g bon hoffa (AUS) x tinsley (AUS) (bellotto (USA))
11
10
11/2
T: D T Kelly
R: C W Brown (58.5)
11/2
4g shocking (AUS) x rixi (AUS) (strategic (AUS))
Race 2 - #slipperstyle Hcp (1500m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:30.18 (34.44)
Prizemoney: $100,000
1
2/1
T: C J Waller
R: B Shinn (56)
2/1
4g mossman (AUS) x vintage blend (AUS) (cape cross (IRE))
Winning siblings: Cellargirl, Cellarmaid,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.5
7/4F
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (55)
7/4F
6g excites (AUS) x tag jeur (AUS) (jeune (GB))
3
0.8
12/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (54)
12/1
5g aqlaam (GB) x sharedah (IRE) (pivotal (GB))
4
1.3
7/1
T: David Pfieffer
R: Ms W Costin (53)
7/1
5g artie schiller (USA) x enrich (USA) (dynaformer (USA))
5
1.6
9/1
T: J C Coyle
R: B Avdulla (53)
9/1
9g king cugat (USA) x natural time (AUS) (naturalism (NZ))
6
1.9
9/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (53.5)
9/1
3c snitzel (AUS) x bramble rose (NZ) (shinko king (IRE))
7
2.6
30/1
T: C J Waller
R: J Ford (53)
30/1
4m fastnet rock (AUS) x shawnee girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
2.9
30/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (53)
30/1
6g sebring (AUS) x pride of africa (AUS) (desert sun (GB))
Race 3 - Silver Slipper Stakes (1100m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.51 (34.13)
Prizemoney: $250,000
1
15/8
T: Tony McEvoy
R: Tim Clark (54.5)
15/8
2f zoustar (AUS) x solar charged (AUS) (charge forward (AUS))
Winning siblings: Halogen, Sheikha, Sisstar, Solar Cry,
This nick: 3 runners; 2 winners; 2 SW. Details
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$1,100,000
Vendor: Widden Stud, Widden Valley
Buyer: Hawkes Racing
2
0.3
10/9F
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (54.5)
10/9F
2f snitzel (AUS) x response (AUS) (charge forward (AUS))
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Arrowfield Stud, Scone
Buyer: Withdrawn
3
7.1
Gongs (5)
7/1
T: James Cummings
R: G Schofield (54.5)
7/1
2f dawn approach (IRE) x belcentra (AUS) (bel esprit (AUS))
4
10.2
11/2
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56.5)
11/2
2c sebring (AUS) x dama de noche (AUS) (snippets (AUS))
5
10.4
50/1
T: G D Hickman
R: C W Brown (56.5)
50/1
Race 4 - Spark Of Life Hcp (1100m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:03.84 (33.54)
Prizemoney: $100,000
1
7/2F
T: David Pfieffer
R: B Shinn (57)
7/2F
3f snitzel (AUS) x lady beckworth (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Flippant, Lord Beckworth,
This nick: 28 runners; 22 winners; 3 SW. Details
2
0.3
9/2
T: James Cummings
R: T Angland (56)
9/2
3g street cry (IRE) x koala bear (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
0.4
9/1
T: Brad Widdup
R: C Reith (53.5)
9/1
3f all too hard (AUS) x wiener (AUS) (more than ready (USA))
4
0.6
4/1
T: James Cummings
R: G Schofield (57)
4/1
3g street cry (IRE) x outdoor (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
1.9
Acqume (7)
6/1
T: Brad Widdup
R: C W Brown (55.5)
6/1
3f sepoy (AUS) x acquired (NZ) (o'reilly (NZ))
7
10.4
8/1
T: R J Quinton
R: J Bowman (57)
8/1
3f snitzel (AUS) x patronella (AUS) (mister c. (USA))
8
17.9
6/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (55.5)
6/1
Race 5 - Millie Fox Stakes (1300m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:16.84 (33.77)
Prizemoney: $200,000
1
13/2
T: R J Quinton
R: A Adkins (56)
13/2
5m domesday (AUS) x see a victory (AUS) (mister c. (USA))
This nick: 3 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
12/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (54)
12/1
3
0.3
4/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
4/1
4m foxwedge (AUS) x butters (USA) (el prado (IRE))
4
0.4
13/8F
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Shinn (57)
13/8F
4m beneteau (AUS) x prompt (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
1.2
11/1
T: J C Coyle
R: C W Brown (54)
11/1
4m beneteau (AUS) x nonsensical (AUS) (hussonet (USA))
6
1.9
14/1
T: T R Martin
R: A Hyeronimus (58)
14/1
6m street cry (IRE) x reggie (NZ) (germano (GB))
7
2.1
9/2
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (55)
9/2
5m stratum (AUS) x our egyptian raine (NZ) (desert sun (GB))
8
4.2
100/1
T: R T Leemon
R: Jean Van Overmeire (54)
100/1
4m poet's voice (GB) x dagmar (AUS) (danehill (USA))
Race 6 - Parramatta Advertiser Cup (1900m) LR
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:56.75 (35.27)
Prizemoney: $125,000
1
40/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (53)
40/1
Winning siblings: Hard Promise, Perfect Award,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.1
9/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (58)
9/4F
5g sebring (AUS) x demanding (AUS) (octagonal (NZ))
3
0.3
12/1
T: C J Waller
R: J Ford (53)
12/1
5g nom du jeu (NZ) x tradewind (NZ) (al akbar (AUS))
4
1.7
20/1
T: Allan Kehoe
R: B McDougall (53)
20/1
5
2
7/2
T: C J Waller
R: B Avdulla (53.5)
7/2
5g zoffany (IRE) x cartama (GB) (mark of esteem (IRE))
6
2.1
25/1
T: R A Freedman
R: J Bowman (57.5)
25/1
7g le havre (IRE) x ameyrah (IRE) (in the wings (GB))
7
3.7
25/1
T: K A Lees
R: Jean Van Overmeire (53)
25/1
5g fastnet rock (AUS) x demerger (AUS) (saithor (USA))
8
5.2
10/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (53.5)
10/1
5g paco boy (IRE) x telescopic (GB) (galileo (IRE))
9
6.6
20/1
T: G Portelli
R: T Angland (58)
20/1
6g testa rossa (AUS) x moonlight shadow (AUS) (flying spur (AUS))
10
11.1
40/1
T: Lauri Wray
R: C W Brown (53.5)
40/1
4g i am invincible (AUS) x flying mahal (AUS) (flying spur (AUS))
11
23.5
7/2
T: K A Lees
R: G Schofield (57)
7/2
Race 7 - Hobartville Stakes (1400m) Gr2
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:22.43 (34.38)
Prizemoney: $400,000
1
9/4F
T: James Cummings
R: G Schofield (56.5)
9/4F
3c lonhro (AUS) x yavanna (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Isilmo, Laurelin, Palurien, Telperion, Valaquenta,
This nick: 60 runners; 49 winners; 8 SW. Details
2
1
7/2
T: G D Hickman
R: C W Brown (56.5)
7/2
3c pierro (AUS) x november flight (AUS) (flying spur (AUS))
3
1.1
5/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
5/1
3c so you think (NZ) x fullazz (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
1.6
13/4
T: G A Ryan
R: Tim Clark (56.5)
13/4
3c snitzel (AUS) x treppes (AUS) (domesday (AUS))
5
3.1
30/1
T: David Payne
R: T Angland (56.5)
30/1
3c high chaparral (IRE) x come sunday (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
4.8
100/1
T: J G Sargent
R: J Ford (54.5)
100/1
7
6
50/1
T: P and P Snowden
R: A Adkins (56.5)
50/1
3c your song (AUS) x brave choice (AUS) (dr fong (USA))
8
6.6
16/1
T: P and P Snowden
R: B Shinn (56.5)
16/1
3c sebring (AUS) x jester's girl (AUS) (commands (AUS))
9
6.7
10/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: B Avdulla (56.5)
10/1
3c fastnet rock (AUS) x rose of cimmaron (AUS) (bite the bullet (USA))
10
7
150/1
T: Paul Butterworth
R: J R Collett (56.5)
150/1
3g ad valorem (USA) x zuzao (AUS) (delzao (AUS))
11
11.1
150/1
T: Paul Messara
R: C Reith (56.5)
150/1
Race 8 - Schweppes (Bm95) (1100m)
Class: Benchmark 95 Track: Good(3) Time: 1:04.31 (33.64)
Prizemoney: $100,000
1
6/1
T: R Weston and J Nisbet
R: Tim Clark (54)
6/1
6m shaft (AUS) x shelly sue (AUS) (marauding (NZ))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1
5/2F
T: Ms S Grills
R: C W Brown (56)
5/2F
4m nicconi (AUS) x pie 'n the sky (AUS) (zeditave (AUS))
3
1.2
12/1
T: R E Ollerton
R: C Reith (57.5)
12/1
5g snippetson (AUS) x cute and cuddly (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
1.3
11/1
T: A and E Cummings
R: J R Collett (56)
11/1
6m conatus (AUS) x zefta (AUS) (zeditave (AUS))
5
1.5
14/1
T: C E Conners
R: B Shinn (58.5)
14/1
8g haradasun (AUS) x crimson lane (AUS) (danehill (USA))
6
2.7
Selita (15)
12/1
T: Mark Newnham
R: B Avdulla (53.5)
12/1
6m shaft (AUS) x katie kerfuffle (AUS) (strategic (AUS))
7
3.1
10/1
T: David Pfieffer
R: Jean Van Overmeire (53)
10/1
6g cheval de troy (NZ) x she's no miss (AUS) (desert king (IRE))
8
3.2
11/4
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
11/4
4g darci brahma (NZ) x shalaka (AUS) (lonhro (AUS))
9
4.2
Memes (3)
20/1
T: J C Coyle
R: Rachel King (59)
20/1
4m time thief (AUS) x patois (AUS) (street cry (IRE))
10
4.6
Kudero (5)
50/1
T: C E Conners
R: B McDougall (56)
50/1
7g choisir (AUS) x bomba (AUS) (last tycoon (IRE))
11
5.9
100/1
T: G Portelli
R: Ms W Costin (56.5)
100/1
8g stratum (AUS) x weekend gossip (AUS) (hussonet (USA))
Race 9 - Triple M Marquee (Bm89) (1350m)
Class: Benchmark 89 Track: Good(3) Time: 1:20.82 (34.41)
Prizemoney: $100,000
1
13/2
T: John Bateman
R: Jean Van Overmeire (55.5)
13/2
7g supreme class (AUS) x eldenta (AUS) (ideal planet (AUS))
Winning siblings: Ellavanelle, Rovinita, Sir Derek,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: C J Waller
R: B Shinn (56)
8/1
5g castledale (IRE) x elianto (NZ) (desert sun (GB))
3
1
30/1
T: James Cummings
R: C W Brown (59.5)
30/1
4
1.1
5/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
5/1
5m darci brahma (NZ) x one perfect day (NZ) (fusaichi pegasus (USA))
5
1.7
9/4F
T: James Cummings
R: T Angland (56.5)
9/4F
4g medaglia d'oro (USA) x moravany (AUS) (elusive quality (USA))
6
1.8
14/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (54)
14/1
5m sebring (AUS) x soothe (USA) (coronado's quest (USA))
7
2
10/1
T: D L Mills
R: J R Collett (56.5)
10/1
6g magic albert (AUS) x satirical impact (AUS) (distorted humor (USA))
8
3.9
25/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57.5)
25/1
4g master of design (AUS) x sarchi lodge (AUS) (grand lodge (USA))
9
4.2
11/1
T: P and P Snowden
R: Tim Clark (58)
11/1
10
4.4
Denpurr (11)
16/1
T: P and P Snowden
R: A Adkins (55.5)
16/1
5m denman (AUS) x pampurr (AUS) (tale of the cat (USA))
11
6.7
150/1
T: P and P Snowden
R: Ms W Costin (56.5)
150/1
6g northern meteor (AUS) x exciting to win (AUS) (peintre celebre (USA))
12
11.5
16/1
T: Ms A Turner and M Poletti
R: Peter Wells (57.5)
16/1
5g sebring (AUS) x debutante (GB) (medicean (GB))
* Nick figures are for Australasia.