Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, September 8

Race 1 - Canadian Club (Bm78) (1500m)
Class: Benchmark 78 Track: Heavy(8) Time: 1:33.50 (37.81)
Prizemoney: $125,000
1
9/2
T: Ms G Markwell
R: S R Weatherley (58.5)
9/2
4m nicconi (AUS) x carolyn's star (AUS) (peintre celebre (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
13/2
T: A and E Cummings
R: C W Brown (53)
13/2
4m o'reilly (NZ) x line of sight (AUS) (elusive quality (USA))
3
2
11/1
T: G A Ryan
R: Fred W Kersley (55.5)
11/1
5m duporth (AUS) x viennese lass (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.1
7/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (56)
7/1
4m pierro (AUS) x courting destiny (IRE) (noverre (USA))
5
3.3
6/1
T: R and L Price
R: Ms K O'Hara (53)
6/1
4m mastercraftsman (IRE) x in essence (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
4
6/1
T: P and P Snowden
R: Tommy Berry (56)
6/1
4m sebring (AUS) x metonymy (AUS) (hotel grand (AUS))
7
4.1
4/1F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (58.5)
4/1F
4m sebring (AUS) x tapanappa (AUS) (giant's causeway (USA))
8
4.2
66/1
T: D A Williams
R: A Adkins (52)
66/1
5m krupt (AUS) x red zeppelin (AUS) (zedrich (AUS))
9
8.8
6/1
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
6/1
4m so you think (NZ) x procrastinate (AUS) (jade hunter (USA))
Race 2 - Tab Highway (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Heavy(8) Time: 1:14.00 (37.02)
Prizemoney: $75,000
1
5/2F
T: K Dryden and S Collings
R: J Ford (53.5)
5/2F
3g star witness (AUS) x assertively (AUS) (bernardini (USA))
Winning siblings: Litt Up,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2019 MM Gold Coast March Yearling Sale
$60,000
Vendor: Jorson Farm South Burnett Qld
Buyer: Ben Ahrens Racing
2
0.2
15/4
T: T J Robinson
R: J R Collett (54.5)
15/4
4g denman (AUS) x bella arena (AUS) (arena (AUS))
3
1
40/1
T: W A Mathie
R: Ms R Murray (53)
40/1
6g zariz (AUS) x summertown girl (AUS) (keepers (AUS))
4
2.7
3/1
T: D A Williams
R: J B McDonald (55.5)
3/1
4m snippetson (AUS) x bluelake (AUS) (delago brom (AUS))
5
4.5
Toast (16)
40/1
T: R R Milligan
R: Ms K O'Hara (53)
40/1
6g purrealist (AUS) x three cheers (AUS) (peintre celebre (USA))
6
5.3
9/1
T: D A Williams
R: K McEvoy (57.5)
9/1
4g barbados (AUS) x flinders island (AUS) (bellotto (USA))
7
5.5
8/1
T: Tash Burleigh
R: A Hyeronimus (55.5)
8/1
4g real saga (AUS) x ten eighty (NZ) (volksraad (GB))
8
5.8
60/1
T: R R Milligan
R: A Adkins (53)
60/1
5m arlington (AUS) x firefly magic (AUS) (magic albert (AUS))
9
6.3
66/1
T: Doug Gorrel
R: G Schofield (56.5)
66/1
5g exceed and excel (AUS) x joleur (AUS) (bite the bullet (USA))
10
6.5
25/1
T: Matthew Dale
R: Tommy Berry (57)
25/1
5g snippetson (AUS) x malabar rose (AUS) (not a single doubt (AUS))
11
6.7
100/1
T: Ms L Van Den Bos
R: Ms C R Van Der Werf (54.5)
100/1
6g husson (ARG) x notinitforluv (AUS) (show a heart (AUS))
12
7.5
200/1
T: Fred Skerbic
R: Ms K Adams (53)
200/1
6g silent shoto (AUS) x samer's luck (AUS) (al samer (AUS))
13
8
150/1
T: A P Ball
R: S Lisnyy (53)
150/1
7g floral pegasus (AUS) x ever special (AUS) (palace music (USA))
14
9.3
16/1
T: K Dryden and S Collings
R: C W Brown (55)
16/1
4m eavesdropper (USA) x mariah (IRE) (danzig (USA))
15
14.4
60/1
T: Angela Davies
R: Rachel King (53.5)
60/1
5g jet spur (AUS) x spectograph (AUS) (spectrum (IRE))
Race 3 - Schweppes (Bm78) (1400m)
Class: Benchmark 78 Track: Heavy(8) Time: 1:27.29 (36.74)
Prizemoney: $125,000
1
25/1
T: C E Conners
R: J R Collett (58)
25/1
7g time thief (AUS) x quadrunner (AUS) (zeditave (AUS))
Winning siblings: Assertive Az, Assessed, Quadacus,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.5
30/1
T: D K Weir
R: C Reith (60)
30/1
3
1.3
20/1
T: Bjorn Baker
R: J Parr (60.5)
20/1
5g street cry (IRE) x rheinfels (AUS) (lonhro (AUS))
4
1.4
3/1
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (59.5)
3/1
4g dream ahead (USA) x renascent (AUS) (domesday (AUS))
5
1.6
20/1
T: P and P Snowden
R: C W Brown (59)
20/1
6g high chaparral (IRE) x sky queen (NZ) (hey baba riba (NZ))
6
2.4
5/2F
T: D A Williams
R: T Angland (64)
5/2F
5g bon hoffa (AUS) x cherry tree (AUS) (forest glow (USA))
7
3.9
60/1
T: G W Murray
R: S R Weatherley (58.5)
60/1
8
4.1
Merovee (10)
9/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (56.5)
9/1
4h frankel (GB) x more strawberries (AUS) (more than ready (USA))
9
5.5
Andaz (12)
11/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (54.5)
11/2
4g dash for cash (AUS) x amoroso (AUS) (revoque (IRE))
10
6.5
Voilier (14)
100/1
T: G R Nickson
R: Ms K O'Hara (54.5)
100/1
6g beneteau (AUS) x ivyrose (AUS) (strategic (AUS))
11
8.2
Volpe (11)
30/1
T: D A Williams
R: B Prebble (55.5)
30/1
5g foxwedge (AUS) x rash promise (AUS) (more than ready (USA))
12
8.5
10/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
10/1
4g makfi (GB) x skeena (AUS) (commands (AUS))
13
17.9
16/1
T: John Thompson
R: G Schofield (54.5)
16/1
4g your song (AUS) x find the cash (AUS) (secret savings (USA))
Race 4 - Stan Fox (1500m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:33.82 (37.63)
Prizemoney: $200,000
1
Tarka (8)
20/1
T: David Payne
R: J B McDonald (56.5)
20/1
3c all too hard (AUS) x gayika (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Dummy Run, Strike Sika,
This nick: 11 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
0.1
13/2
T: C J Waller
R: J Bowman (56.5)
13/2
3c dundeel (NZ) x sport chic (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.4
11/8F
T: C J Waller
R: K McEvoy (56.5)
11/8F
4
2.9
11/1
T: M, W and J Hawkes
R: L Currie (56.5)
11/1
3c dundeel (NZ) x cerberus gal (AUS) (general nediym (AUS))
5
3.6
Mizzy (11)
20/1
T: A and E Cummings
R: A Adkins (54.5)
20/1
3f zoustar (AUS) x missy cummings (AUS) (magnus (AUS))
6
5.4
Danawi (6)
5/1
T: T R Martin
R: B Prebble (56.5)
5/1
7
6.3
20/1
T: David Payne
R: J R Collett (56.5)
20/1
3g lope de vega (IRE) x skibo castle (AUS) (carnegie (IRE))
8
6.6
16/1
T: G Portelli
R: Rachel King (56.5)
16/1
3c medaglia d'oro (USA) x seeking attention (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
8
11/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tommy Berry (56.5)
11/2
3c sebring (AUS) x hanky panky (AUS) (anabaa (USA))
Race 5 - Theo Marks Stakes (1300m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:19.34 (35.96)
Prizemoney: $200,000
1
9/2
T: James Cummings
R: G Schofield (57.5)
9/2
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2
15/8F
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
15/8F
4h so you think (NZ) x fullazz (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3.3
9/2
T: G A Ryan
R: T Angland (61)
9/2
4h snitzel (AUS) x treppes (AUS) (domesday (AUS))
4
3.7
10/1
T: C J Waller
R: J B McDonald (56)
10/1
7m savabeel (AUS) x trocair (AUS) (flying spur (AUS))
5
6.9
60/1
T: M, W and J Hawkes
R: C W Brown (53)
60/1
6
7.8
20/1
T: B F Cavanough
R: K McEvoy (55.5)
20/1
5m foxwedge (AUS) x butters (USA) (el prado (IRE))
7
11.8
11/4
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (53)
11/4
4h fastnet rock (AUS) x rose of cimmaron (AUS) (bite the bullet (USA))
Race 6 - The Run To The Rose (1200m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:13.59 (37.52)
Prizemoney: $200,000
1
12/1
T: C J Waller
R: T Angland (57.5)
12/1
3c zoustar (AUS) x she's meaner (AUS) (falvelon (AUS))
Winning siblings: Smart Devil,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Graff (3)
2/1F
T: K A Lees
R: J R Collett (57)
2/1F
3c star witness (AUS) x dinkum diamond (AUS) (keep the faith (AUS))
3
1
Jonker (9)
12/1
T: D I Atkins
R: K McEvoy (56)
12/1
4
3.3
15/4
T: C J Waller
R: J B McDonald (57.5)
15/4
3c zoustar (AUS) x pasar silbano (IRE) (elnadim (USA))
5
3.9
8/1
T: Brad Widdup
R: C W Brown (56)
8/1
3c snitzel (AUS) x tallow (AUS) (street cry (IRE))
6
5.2
40/1
T: G A Ryan
R: B Prebble (55)
40/1
3c not a single doubt (AUS) x rhodamine (AUS) (success express (USA))
7
5.4
11/2
T: C J Waller
R: J Bowman (57)
11/2
3c exceed and excel (AUS) x gavroche (AUS) (snippets (AUS))
8
6.7
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Tommy Berry (56)
12/1
3c fastnet rock (AUS) x frustrating (AUS) (stravinsky (USA))
9
19.9
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Currie (55)
12/1
3g smart missile (AUS) x nobody but you (AUS) (testa rossa (AUS))
10
23.2
60/1
T: T J Gollan
R: A Adkins (53)
60/1
3f sepoy (AUS) x miss atom bomb (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
28.8
66/1
T: G W Moore
R: C Reith (57)
66/1
Race 7 - Sheraco Stakes (1200m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(8) Time: 1:13.35 (36.42)
Prizemoney: $200,000
1
8/1
T: C J Waller
R: J Bowman (56)
8/1
5m i am invincible (AUS) x abscond (AUS) (galileo (IRE))
Winning siblings: Secret Blaze,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.1
Noire (10)
7/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (54)
7/1
5m foxwedge (AUS) x valadon (AUS) (woodman (USA))
3
2.4
50/1
T: G A Ryan
R: J Ford (54)
50/1
6m star witness (AUS) x this magic moment (AUS) (magic albert (AUS))
3
2.4
13/8F
T: Bjorn Baker
R: J B McDonald (55)
13/8F
5
2.7
20/1
T: R Weston and J Nisbet
R: C Reith (54)
20/1
7m shaft (AUS) x shelly sue (AUS) (marauding (NZ))
6
4.2
7/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (58)
7/1
6m domesday (AUS) x see a victory (AUS) (mister c. (USA))
7
4.3
Memes (11)
40/1
T: J C Coyle
R: Rachel King (54)
40/1
5m time thief (AUS) x patois (AUS) (street cry (IRE))
8
6.7
12/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (55.5)
12/1
6m stratum (AUS) x our egyptian raine (NZ) (desert sun (GB))
9
7
12/1
T: Kurt Goldman
R: C W Brown (55)
12/1
5m i am invincible (AUS) x comrie (AUS) (choisir (AUS))
10
8.2
20/1
T: James Cummings
R: G Schofield (55.5)
20/1
5m street cry (IRE) x clothing (AUS) (commands (AUS))
11
8.3
11/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: K McEvoy (57)
11/1
4m fastnet rock (AUS) x jolie's shinju (JPN) (jolie's halo (USA))
12
19.5
25/1
T: K A Lees
R: B Prebble (55)
25/1
7m redoute's choice (AUS) x zest (AUS) (marauding (NZ))
Race 8 - Zyrtec Spring Sprint (Bm88) (1100m)
Class: Benchmark 88 Track: Heavy(8) Time: 1:07.33 (36.51)
Prizemoney: $125,000
1
9/4F
T: James Cummings
R: J B McDonald (55)
9/4F
4m lonhro (AUS) x dreamy (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Distracted, Unrealistic,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
Maximus (12)
9/1
T: P and P Snowden
R: Tommy Berry (54)
9/1
3
0.4
Resin (14)
25/1
T: James Cummings
R: Rachel King (52.5)
25/1
4
2
30/1
T: G D Hickman
R: Jean Van Overmeire (54)
30/1
7g high chaparral (IRE) x honi (AUS) (marauding (NZ))
5
2.1
9/1
T: G McFarlane
R: T Angland (57.5)
9/1
5g new approach (IRE) x dorky (AUS) (grand lodge (USA))
6
2.2
5/1
T: D A Williams
R: J Bowman (57.5)
5/1
4m denman (AUS) x wintour (AUS) (commands (AUS))
7
3.7
16/1
T: Joseph Pride
R: A Adkins (52.5)
16/1
5g sebring (AUS) x la goulue (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
4.1
150/1
T: John Bateman
R: Fred W Kersley (56.5)
150/1
8g supreme class (AUS) x eldenta (AUS) (ideal planet (AUS))
9
4.3
16/1
T: G A Ryan
R: B Prebble (58.5)
16/1
10
5.2
Jorda (17)
30/1
T: James Cummings
R: G Schofield (56.5)
30/1
4m exceed and excel (AUS) x montmelo (AUS) (viscount (AUS))
11
5.7
10/1
T: S C Jones
R: J R Collett (59.5)
10/1
5g nicconi (AUS) x very bright (AUS) (general nediym (AUS))
12
8.1
14/1
T: Bjorn Baker
R: A Hyeronimus (55)
14/1
6m swiss ace (AUS) x rosenborg (AUS) (danehill (USA))
13
9.7
60/1
T: Wayne Seelin
R: C Reith (57.5)
60/1
8g choisir (AUS) x a little naughty (AUS) (rustic amber (IRE))
14
10
11/1
T: Melanie O'Gorman
R: C W Brown (57)
11/1
Race 9 - Iron Jack (Bm78) (1800m)
Class: Benchmark 78 Track: Heavy(8) Time: 1:56.44 (36.21)
Prizemoney: $125,000
1
5/1F
T: C J Waller
R: J Bowman (59)
5/1F
7g shamardal (USA) x zarkasha (IRE) (kahyasi (IRE))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.5
12/1
T: Joseph Pride
R: G Schofield (56.5)
12/1
5g redwood (GB) x our squeezer (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.7
7/1
T: Ms G Markwell
R: Tommy Berry (55.5)
7/1
4h poet's voice (GB) x dream machine (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
4
3.4
12/1
T: Matthew Dale
R: B Prebble (56)
12/1
5
4.3
12/1
T: Clare Cunningham
R: C Reith (56)
12/1
6g keeper (AUS) x black widow (NZ) (black minnaloushe (USA))
6
4.8
12/1
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (55.5)
12/1
7
5.8
8/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (58)
8/1
6g dalakhani (IRE) x censored (GB) (pivotal (GB))
8
5.9
12/1
T: G K White
R: T Angland (58.5)
12/1
5m dane shadow (AUS) x ruby ransom (AUS) (red ransom (USA))
9
6.3
16/1
T: C J Waller
R: J R Collett (59)
16/1
7g dansili (GB) x shimah (USA) (storm cat (USA))
10
8
20/1
T: C J Waller
R: J Ford (60.5)
20/1
5g high chaparral (IRE) x miss mushu (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
8.2
12/1
T: M C Conners
R: Rachel King (54.5)
12/1
5m tickets (AUS) x queen esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
12
8.6
11/1
T: C J Waller
R: S R Weatherley (57)
11/1
6g faltaat (USA) x zorzi (NZ) (kaapstad (NZ))
13
10.4
10/1
T: P and P Snowden
R: C W Brown (56)
10/1
5g ilovethiscity (AUS) x mosstara (AUS) (encores (NZ))
14
34
25/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Parr (59)
25/1
* Nick figures are for Australasia.