Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, September 28

Race 1 - Monstar Foundation (Bm88) (1900m)
Class: Benchmark 88 Track: Good(4) Time: 1:57.36 (34.02)
Prizemoney: $125,000
1
6/1
T: C Maher & D Eustace
R: R Dolan (59.5)
6/1
5g dansili (GB) x pongee (GB) (barathea (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
13/4
T: G Waterhouse & A Bott
R: A Hyeronimus (55)
13/4
5g high chaparral (IRE) x amouage (NZ) (viking ruler (AUS))
3
2
9/4F
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (53)
9/4F
5g fastnet rock (AUS) x humdrum (GB) (dr fong (USA))
4
2.2
16/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (54)
16/1
5g camelot (GB) x spritza (IRE) (spectrum (IRE))
5
3.2
20/1
T: K A Lees
R: G Boss (57.5)
20/1
8g lord jim (ARG) x kerzaz (AUS) (arena (AUS))
6
3.4
7/1
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (56.5)
7/1
5g tamayuz (GB) x walayef (USA) (danzig (USA))
7
3.9
30/1
T: David Payne
R: G Schofield (56.5)
30/1
8
4.4
14/1
T: C J Waller
R: Tommy Berry (53)
14/1
4m savabeel (AUS) x lily bollinger (NZ) (o'reilly (NZ))
9
10
11/2
T: David Payne
R: J R Collett (54)
11/2
4g americain (USA) x la famelia (AUS) (strategic (AUS))
Race 2 - Tab Highway Hcp (C2) (1500m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:30.16 (36.56)
Prizemoney: $75,000
1
11/1
T: M R Stitt
R: A Adkins (53)
11/1
4m so you think (NZ) x pendolin (NZ) (pentire (GB))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/1
T: W T Wilkes
R: J Ford (56.5)
7/1
3
2.3
11/2
T: R P Northam
R: N Rawiller (56.5)
11/2
4
2.4
9/2F
T: Ms B Joseph
R: J R Collett (57)
9/2F
4g mossman (AUS) x successful lass (AUS) (snitzel (AUS))
5
3.2
15/1
T: Ms C Reid
R: A Hyeronimus (55)
15/1
5g nicconi (AUS) x sassy gal (AUS) (valixir (IRE))
6
3.6
Vertex (8)
15/1
T: Ben Borham
R: B Avdulla (55)
15/1
5m arlington (AUS) x art deco (AUS) (excites (AUS))
7
3.8
40/1
T: D A Williams
R: Ms J Taylor (53)
40/1
3g fiorente (IRE) x rock of ages (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
3.9
14/1
T: Colt Prosser
R: Chris C Williams (56)
14/1
4g direct charge (AUS) x beautiful princess (AUS) (beautiful crown (USA))
9
4.7
20/1
T: Todd Smart
R: G Boss (54)
20/1
5m high chaparral (IRE) x amaranda (IRE) (fasliyev (USA))
10
4.9
Defy (15)
14/1
T: E & L Longmire
R: R Dolan (51.5)
14/1
6g ad valorem (USA) x angalreem (USA) (mr. prospector (USA))
11
5.7
9/1
T: N F Gardner
R: G Schofield (55)
9/1
12
5.8
7/1
T: N J Osborne
R: Simon Miller (56.5)
7/1
4m zoffany (IRE) x lolita star (AUS) (jeune (GB))
13
9.1
20/1
T: Aleacia Bennett
R: S Lisnyy (53)
20/1
4m fastnet rock (AUS) x azumi (AUS) (encosta de lago (AUS))
14
10.9
16/1
T: D A Williams
R: Rachel King (53)
16/1
Race 3 - Schweppes Heritage Stakes (1100m) LR
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:03.09 (33.86)
Prizemoney: $140,000
1
10/1
T: G A Ryan
R: Tommy Berry (56)
10/1
3c exceed and excel (AUS) x bahia (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Longreach, Marishka, Overreach, Skylimit,
This nick: 29 runners; 24 winners; 5 SW. Details
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Corumbene Stud, Dunedoo
Buyer: Passed in - $ 950,000
2
0.2
7/4F
T: P & P Snowden
R: J B Mc Donald (58.5)
7/4F
3c deep field (AUS) x little zeta (AUS) (commands (AUS))
3
1.2
11/4
T: James Cummings
R: J Bowman (56)
11/4
3g sepoy (AUS) x cataclysm (AUS) (marauding (NZ))
4
2
25/1
T: M, W & J Hawkes
R: G Boss (56)
25/1
3c written tycoon (AUS) x maidel (AUS) (ad valorem (USA))
5
2.2
10/1
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (58)
10/1
3c brazen beau (AUS) x ready as elle (AUS) (more than ready (USA))
6
3.5
11/1
T: P & P Snowden
R: B Avdulla (57)
11/1
7
5
Zedward (10)
30/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (54)
30/1
3f charge forward (AUS) x zedity (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
8
12
7/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (58.5)
7/2
3c pierro (AUS) x bellevue girl (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 4 - Tooheys 150 B'day Shannon Stks (1500m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:29.11 (34.14)
Prizemoney: $200,000
1
8/1
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (58.5)
8/1
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
11/8F
T: K A Lees
R: B Avdulla (56.5)
11/8F
4h your song (AUS) x beautiful gem (AUS) (peintre celebre (USA))
3
1.8
11/1
T: C J Waller
R: G Schofield (56)
11/1
9g dylan thomas (IRE) x roshanak (IRE) (spinning world (USA))
4
2.2
Noire (5)
11/2
T: C J Waller
R: J R Collett (55)
11/2
6m foxwedge (AUS) x valadon (AUS) (woodman (USA))
5
2.4
9/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (54)
9/2
6m scat daddy (USA) x temple street (USA) (street cry (IRE))
6
5.2
50/1
T: C J Waller
R: J Ford (53.5)
50/1
7g cacique (IRE) x kinnaird (IRE) (dr devious (IRE))
7
6
5/1
T: J W Richards
R: K Mc Evoy (54.5)
5/1
4m fastnet rock (AUS) x asavant (NZ) (zabeel (NZ))
8
7.3
40/1
T: G N Richardson
R: A Adkins (56.5)
40/1
6m foxwedge (AUS) x bardego (AUS) (barathea (IRE))
Race 5 - Tab Golden Pendant (1400m) Gr2
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:22.58 (33.59)
Prizemoney: $400,000
1
Mizzy (3)
9/2
T: A J Cummings
R: Tommy Berry (56)
9/2
4m zoustar (AUS) x missy cummings (AUS) (magnus (AUS))
Winning siblings: Combat Queen,
This nick: 4 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.3
13/4
T: Bjorn Baker
R: N Rawiller (56)
13/4
3
1.5
6/1
T: M, W & J Hawkes
R: J Ford (54)
6/1
5m foxwedge (AUS) x easy to read (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
4.3
8/1
T: C J Waller
R: K Mc Evoy (58)
8/1
6m i am invincible (AUS) x abscond (AUS) (galileo (IRE))
5
4.5
6/4F
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (54.5)
6/4F
6m testa rossa (AUS) x favourite star (AUS) (more than ready (USA))
6
4.6
25/1
T: J A O'Shea
R: J Parr (56)
25/1
7
4.7
16/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Tim Clark (54)
16/1
4m not a single doubt (AUS) x centafaith (AUS) (keep the faith (AUS))
Race 6 - Jra Colin Stephen Quality (2400m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 2:29.87 (34.59)
Prizemoney: $160,000
1
7/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: A Hyeronimus (59)
7/2
7h high chaparral (IRE) x nothin' leica cat (NZ) (tale of the cat (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
2
15/2
T: R & M Freedman
R: B Avdulla (54)
15/2
3
2.8
25/1
T: John Thompson
R: Rachel King (54)
25/1
9g medicean (GB) x shastye (IRE) (danehill (USA))
4
4.1
13/8F
T: C J Waller
R: R Dolan (53)
13/8F
5g redoute's choice (AUS) x dabista (IRE) (highest honor (FR))
5
7.1
5/2
T: C J Waller
R: Tommy Berry (53)
5/2
5m pierro (AUS) x jaipur princess (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
8.9
12/1
T: A J Cummings
R: G Boss (53)
12/1
4m fastnet rock (AUS) x lady of spain (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
17.8
25/1
T: Joseph Pride
R: J Parr (56.5)
25/1
8
29.3
100/1
T: R & L Price
R: A Adkins (53)
100/1
6m curata storm (AUS) x terrera (AUS) (intergaze (AUS))
9
41
40/1
T: A J Morley
R: J Ford (53)
40/1
6g bullbars (AUS) x peony rose (NZ) (st reims (NZ))
Race 7 - De Bortoli Wines Golden Rose (1400m) Gr1
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:21.88 (33.78)
Prizemoney: $1,000,000
1
6/4F
T: James Cummings
R: J Bowman (56.5)
6/4F
3c exceed and excel (AUS) x dazzler (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Coruscate, Glittery, Sparks,
This nick: 9 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
0.2
13/4
T: C J Waller
R: N Rawiller (56.5)
13/4
3c rubick (AUS) x sin sin sin (AUS) (fantastic light (USA))
3
0.7
15/4
T: M, W & J Hawkes
R: Tommy Berry (56.5)
15/4
3c exceed and excel (AUS) x bonnie mac (NZ) (thorn park (AUS))
4
1.5
8/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: A Hyeronimus (56.5)
8/1
5
3.5
14/1
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (56.5)
14/1
3c shooting to win (AUS) x alcatraz (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
3.6
40/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (56.5)
40/1
3c dawn approach (IRE) x raja lane (AUS) (devaraja (NZ))
7
4.1
9/1
T: Richard Litt
R: J Parr (56.5)
9/1
3c dundeel (NZ) x st. therese (AUS) (dehere (USA))
8
9.9
60/1
T: A J Cummings
R: K Mc Evoy (56.5)
60/1
3c fastnet rock (AUS) x lady paget (AUS) (testa rossa (AUS))
Race 8 - Antler Gloaming Stakes (1800m) Gr3
Class: Open Track: Good(4) Time: 1:49.10 (36.57)
Prizemoney: $200,000
1
15/8F
T: Mark Newnham
R: J Parr (56.5)
15/8F
3g pierro (AUS) x sookie (AUS) (casino prince (AUS))
Winning siblings: Picaro,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2020 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$360,000
Vendor: Newgate Farm, Aberdeen
Buyer: Laurel Oak Bloodstock (FBAA) / Grant Bloodstock
2
3.3
9/1
T: James Cummings
R: K Mc Evoy (56.5)
9/1
3
4.3
3/1
T: M Baker & A Forsman
R: Damian Lane (56.5)
3/1
3c so you think (NZ) x acouplamas (AUS) (al maher (AUS))
4
4.5
9/4
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (56.5)
9/4
3g so you think (NZ) x nothin' leica cat (NZ) (tale of the cat (USA))
5
5.3
Persan (11)
150/1
T: David Payne
R: G Schofield (56.5)
150/1
3c pierro (AUS) x ofcourseican (AUS) (mossman (AUS))
6
8.3
100/1
T: J C Coyle
R: Ms J Taylor (56.5)
100/1
3g hampton court (AUS) x siraiki (AUS) (singspiel (IRE))
7
11.1
20/1
T: M Baker & A Forsman
R: J R Collett (56.5)
20/1
3g pluck (USA) x grand lady (AUS) (grandera (IRE))
8
11.5
Fasano (6)
16/1
T: David Payne
R: N Rawiller (56.5)
16/1
3c lonhro (AUS) x florentina (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
13
50/1
T: David Payne
R: G Boss (56.5)
50/1
10
15.3
100/1
T: J G Sargent
R: Rachel King (54.5)
100/1
3f verrazano (USA) x dashing eagle (AUS) (danehill (USA))
11
23.5
66/1
T: G W Moore
R: A Hyeronimus (56.5)
66/1
3g holy roman emperor (IRE) x lucky romance (AUS) (lucky unicorn (AUS))
12
23.7
100/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
100/1
3c redoute's choice (AUS) x once were wild (AUS) (johannesburg (USA))
Race 9 - Sydney's West (Bm88) (1400m)
Class: Benchmark 88 Track: Good(4) Time: 1:22.51 (35.23)
Prizemoney: $125,000
1
Ranier (4)
6/1
T: James Cummings
R: J B Mc Donald (57.5)
6/1
4g lonhro (AUS) x kanzan (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Katalin,
This nick: 54 runners; 39 winners; 5 SW. Details
2
0.5
20/1
T: R & M Freedman
R: B Avdulla (55)
20/1
3
1.8
10/1
T: J C Coyle
R: Chris C Williams (56)
10/1
5g so you think (NZ) x bianca jewel (AUS) (lion heart (USA))
4
2
5/2F
T: M, W & J Hawkes
R: Tommy Berry (53)
5/2F
4m all too hard (AUS) x secret indulgence (NZ) (fastnet rock (AUS))
5
2.2
6/1
T: K A Lees
R: G Boss (53.5)
6/1
5g hard spun (USA) x sexy siren (AUS) (excites (AUS))
6
2.4
16/1
T: John Thompson
R: N Rawiller (56)
16/1
5g lope de vega (IRE) x family jewels (AUS) (secret savings (USA))
7
4.4
Baller (3)
8/1
T: A J Cummings
R: Damian Lane (58.5)
8/1
4h high chaparral (IRE) x fuwa (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
4.9
30/1
T: P & P Snowden
R: Tim Clark (56)
30/1
9
9.9
13/4
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (55)
13/4
4g dundeel (NZ) x cerberus gal (AUS) (general nediym (AUS))
10
28.9
25/1
T: K A Lees
R: R Dolan (57.5)
25/1
5g snitzel (AUS) x dyna slam (USA) (grand slam (USA))
* Nick figures are for Australasia.