Breednet Results

ROSEHILL - Saturday, March 14

Race 1 - Iron Jack (Bm78) (1900m)
Class: Benchmark 78 Track: Soft(6) Time: 1:59.55 (36.89)
Prizemoney: $125,000
1
12/1
T: Joseph Ible
R: S Clipperton (56.5)
12/1
5g zoffany (IRE) x snake dancer (AUS) (okawango (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: Bjorn Baker
R: N Rawiller (60)
8/1
4g zed (NZ) x adriatico (NZ) (stravinsky (USA))
3
0.4
13/2
T: Ms K Waugh
R: Jean Van Overmeire (59.5)
13/2
5g animal kingdom (USA) x princess pedrille (AUS) (desert prince (IRE))
4
0.9
15/4F
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (58.5)
15/4F
4g medaglia d'oro (USA) x anne of kiev (IRE) (oasis dream (GB))
5
1.1
6/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (55)
6/1
4m camelot (GB) x onethingatatime (AUS) (catcher in the rye (IRE))
6
1.7
20/1
T: C J Waller
R: R Dolan (58.5)
20/1
5g fastnet rock (AUS) x humdrum (GB) (dr fong (USA))
7
3.1
Monegal (12)
15/1
T: Ms T Bateup
R: Brock Ryan (52.5)
15/1
4m lope de vega (IRE) x sublissime (IRE) (rock of gibraltar (IRE))
8
3.4
13/2
T: Joseph Pride
R: K Mc Evoy (59)
13/2
5g so you think (NZ) x soft landing (AUS) (al maher (AUS))
9
4.5
14/1
T: W P Cave
R: Ms K O'Hara (57)
14/1
5g elvstroem (AUS) x lady in paris (AUS) (zeditave (AUS))
10
5.8
20/1
T: R & M Freedman
R: T Marquand (57)
20/1
6m star witness (AUS) x thanksgiving (NZ) (generous (IRE))
11
6.4
50/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (55.5)
50/1
12
7.9
14/1
T: Brent Stanley
R: M J Walker (58.5)
14/1
5g monaco consul (NZ) x yaourt (AUS) (commands (AUS))
13
11.2
Domed (11)
60/1
T: John Thompson
R: A Adkins (55.5)
60/1
14
13.2
20/1
T: M C Conners
R: Tim Clark (60)
20/1
Race 2 - Pago Pago Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:13.01 (35.97)
Prizemoney: $175,000
1
Prague (2)
13/2
T: C Maher & D Eustace
R: T Marquand (55.5)
13/2
This nick: 5 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1.5
Kumasi (7)
15/4
T: G A Ryan
R: B Avdulla (55.5)
15/4
2c snitzel (AUS) x world joy (AUS) (anabaa (USA))
3
2
10/1
T: M, W & J Hawkes
R: J Parr (55.5)
10/1
4
2.2
Aim (1)
13/4
T: P & P Snowden
R: K Mc Evoy (55.5)
13/4
2c star witness (AUS) x vintage strike (USA) (smart strike (CAN))
5
2.5
15/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Rachel King (55.5)
15/1
2c vancouver (AUS) x never forget (FR) (westerner (GB))
6
5.9
11/4F
T: G Eurell
R: N Rawiller (55.5)
11/4F
7
6
Osamu (4)
12/1
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (55.5)
12/1
2c exceed and excel (AUS) x written dash (AUS) (written tycoon (AUS))
8
12
9/1
T: P & P Snowden
R: Tim Clark (55.5)
9/1
Race 3 - Magic Night Stakes (1200m) Gr3
Class: Open Track: Soft(6) Time: 1:13.62 (37.34)
Prizemoney: $175,000
1
20/1
T: James Cummings
R: J B Mc Donald (55.5)
20/1
2f exosphere (AUS) x glows (AUS) (canny lad (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.4
7/1
T: G A Ryan
R: B Avdulla (55.5)
7/1
2f snitzel (AUS) x rose of sharon (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.6
Jemss (10)
100/1
T: David Payne
R: G Schofield (55.5)
100/1
2f exosphere (AUS) x carbon tax (AUS) (more than ready (USA))
4
1.1
11/1
T: A J Cummings
R: A Adkins (55.5)
11/1
2f snitzel (AUS) x sovereign duchess (AUS) (last tycoon (IRE))
5
1.6
2/1F
T: P & P Snowden
R: K Mc Evoy (55.5)
2/1F
2f not a single doubt (AUS) x negotiate (AUS) (red ransom (USA))
6
2
60/1
T: K A Lees
R: M J Walker (55.5)
60/1
2f zoustar (AUS) x igraine (AUS) (denman (AUS))
7
3.5
30/1
T: G Portelli
R: Rachel King (55.5)
30/1
8
4.8
7/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (55.5)
7/1
2f pride of dubai (AUS) x jezzabba (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
5.9
60/1
T: Bjorn Baker
R: J R Collett (55.5)
60/1
2f brazen beau (AUS) x belle's ready (AUS) (more than ready (USA))
10
6.6
20/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: A Hyeronimus (55.5)
20/1
11
8.1
13/2
T: G Waterhouse & A Bott
R: N Rawiller (55.5)
13/2
2f artie schiller (USA) x above perfection (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
9
14/1
T: C Maher & D Eustace
R: T Marquand (55.5)
14/1
2f brazen beau (AUS) x fairygem (NZ) (viscount (AUS))
13
10.7
Sancy (4)
8/1
T: P & P Snowden
R: Tommy Berry (55.5)
8/1
2f i am invincible (AUS) x thiamandi (AUS) (street boss (USA))
14
12.3
Hembrow (11)
60/1
T: Michael Costa
R: Jean Van Overmeire (55.5)
60/1
2f smart missile (AUS) x ajaweed (AUS) (hennessy (USA))
15
22.4
30/1
T: John Thompson
R: Jye McNeil (55.5)
30/1
2f super one (AUS) x embellished (USA) (bellamy road (USA))
Race 4 - Maurice McCarten (1100m) Gr3
Class: Open Track: Soft(7) Time: 1:06.45 (36.85)
Prizemoney: $160,000
1
5/1
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (57)
5/1
5g ocean park (NZ) x stella livia (GB) (titus livius (FR))
Winning siblings: Alcides, Lucky Mission, Spieth, Thrill, Travancore,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1
30/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (53)
30/1
4m epaulette (AUS) x amber's crown (AUS) (excites (AUS))
3
1.1
15/1
T: P & P Snowden
R: K Mc Evoy (53)
15/1
6g snitzel (AUS) x madame trop vite (IRE) (invincible spirit (IRE))
4
1.3
9/4F
T: M, W & J Hawkes
R: B Avdulla (57.5)
9/4F
5g master of design (AUS) x miracle magic (AUS) (dash for cash (AUS))
5
2.9
14/1
T: M, W & J Hawkes
R: Jye McNeil (53)
14/1
4h snitzel (AUS) x top cuban (AUS) (anabaa (USA))
6
3.2
14/1
T: Joseph Pride
R: J Ford (53)
14/1
5m your song (AUS) x search for fame (AUS) (quest for fame (GB))
7
3.3
5/2
T: T J Gollan
R: Tim Clark (55)
5/2
4g zoustar (AUS) x fashion (GER) (anabaa (USA))
8
4.6
11/2
T: K A Lees
R: N Rawiller (59)
11/2
6g bel esprit (AUS) x above perfection (AUS) (encosta de lago (AUS))
9
13.5
60/1
T: R S Englebrecht
R: Deanne Panya (53)
60/1
Race 5 - Phar Lap Stakes (1500m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(9) Time: 1:35.26 (36.64)
Prizemoney: $200,000
1
8/15F
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (54.5)
8/15F
3f adelaide (IRE) x starspangled (IRE) (danehill (USA))
This nick: 5 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
9/4
T: J W Richards
R: K Mc Evoy (54.5)
9/4
3f savabeel (AUS) x far fetched (NZ) (pins (AUS))
3
2.8
14/1
T: M Baker & A Forsman
R: Tim Clark (56.5)
14/1
3c so you think (NZ) x acouplamas (AUS) (al maher (AUS))
4
10.4
40/1
T: J G Sargent
R: A Adkins (54.5)
40/1
5
12.7
20/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
20/1
3c shooting to win (AUS) x alcatraz (AUS) (fastnet rock (AUS))
6
12.9
50/1
T: Bryce Heys
R: M J Walker (56.5)
50/1
3g reset (AUS) x yours i am (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 6 - Ajax Stakes (1500m) Gr2
Class: Open Track: Heavy(9) Time: 1:35.60 (37.85)
Prizemoney: $200,000
1
11/2
T: C J Waller
R: J B Mc Donald (57)
11/2
5h oasis dream (GB) x mirror lake (GB) (dubai destination (USA))
Winning siblings: Super Titus,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.3
14/1
T: C J Waller
R: N Rawiller (58)
14/1
3
2.3
5/1
T: James Cummings
R: G Schofield (57)
5/1
5g new approach (IRE) x falls of lora (IRE) (street cry (IRE))
4
3.7
7/2F
T: Mark Newnham
R: J Parr (58.5)
7/2F
5
4.7
11/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (56.5)
11/1
6g redwood (GB) x glory run (AUS) (exceed and excel (AUS))
6
6.3
6/1
T: A J Cummings
R: Jean Van Overmeire (54)
6/1
4g lope de vega (IRE) x rainy daze (AUS) (commands (AUS))
7
6.7
5/1
T: P & P Snowden
R: K Mc Evoy (53)
5/1
4h footstepsinthesand (GB) x fastnet lady (IRE) (fastnet rock (AUS))
8
8.6
16/1
T: Kacy Fogden
R: M J Walker (59)
16/1
9
8.8
10/1
T: Anthony Freedman
R: R Dolan (53)
10/1
4h sebring (AUS) x maybe i (AUS) (red ransom (USA))
10
11.8
100/1
T: C J Waller
R: Ms K O'Hara (53)
100/1
4g reliable man (GB) x royal prize (NZ) (prized (USA))
Race 7 - Coolmore Classic (1500m) Gr1
Class: Open Track: Heavy(9) Time: 1:35.55 (38.69)
Prizemoney: $600,000
1
20/1
T: G Waterhouse & A Bott
R: Tim Clark (55)
20/1
6m scat daddy (USA) x temple street (USA) (street cry (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
40/1
T: K A Lees
R: K Mc Evoy (54)
40/1
4m frankel (GB) x samantha miss (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.5
Noire (9)
11/1
T: C J Waller
R: Ms K O'Hara (54.5)
11/1
6m foxwedge (AUS) x valadon (AUS) (woodman (USA))
4
6.9
8/1
T: C W McDonald
R: A Adkins (51)
8/1
4m americain (USA) x the gem (AUS) (scenic (IRE))
5
7.3
12/1
T: C J Waller
R: R Dolan (52)
12/1
5m sepoy (AUS) x bacchanal woman (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
7.6
16/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: T Marquand (54.5)
16/1
4m lope de vega (IRE) x cutting remark (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
9
16/1
T: M, W & J Hawkes
R: B Avdulla (56.5)
16/1
5m all too hard (AUS) x dawned (NZ) (one cool cat (USA))
8
9.2
7/2F
T: James Cummings
R: J B Mc Donald (55.5)
7/2F
4m medaglia d'oro (USA) x lumina (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
10
14/1
T: K A Lees
R: J R Collett (55.5)
14/1
4m ilovethiscity (AUS) x solanas (NZ) (zabeel (NZ))
10
10.2
12/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (54.5)
12/1
6m delegator (GB) x chushka (GB) (pivotal (GB))
11
14.7
15/1
T: T Busuttin & N Young
R: J Ford (51)
15/1
3f savabeel (AUS) x hollywood (NZ) (pins (AUS))
12
15.6
20/1
T: K A Lees
R: Rachel King (58)
20/1
13
15.8
Fiesta (13)
20/1
T: C J Waller
R: Jye McNeil (53)
20/1
4m i am invincible (AUS) x now now (AUS) (danehill dancer (IRE))
14
17.3
20/1
T: M Price & M Kent Jnr
R: M J Walker (54.5)
20/1
4m ocean park (NZ) x danex (NZ) (danasinga (AUS))
15
44.4
11/2
T: M, W & J Hawkes
R: Tommy Berry (55)
11/2
4m snitzel (AUS) x found the one (AUS) (bel esprit (AUS))
Race 8 - Sky High Stakes (2000m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 2:11.45 (38.08)
Prizemoney: $350,000
1
5/4F
T: M, W & J Hawkes
R: Tommy Berry (55)
5/4F
5g maxios (GB) x magma (GER) (dubai destination (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
3.5
11/4
T: K A Lees
R: K Mc Evoy (55)
11/4
7g medicean (GB) x qelaan (USA) (dynaformer (USA))
3
3.7
Carif (11)
15/1
T: P & P Snowden
R: Tim Clark (55)
15/1
4h so you think (NZ) x norzita (NZ) (thorn park (AUS))
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
Vendor: Lime Country Thoroughbreds Pty Ltd, Burradoo
Buyer: Withdrawn
4
3.9
15/2
T: C J Waller
R: J R Collett (56.5)
15/2
8g thewayyouare (USA) x dont cross tina (IRE) (cape cross (IRE))
5
4.4
16/1
T: Ms G Markwell
R: S Clipperton (58)
16/1
4g animal kingdom (USA) x scarletini (AUS) (bernardini (USA))
6
6.4
14/1
T: K A Lees
R: J Parr (58)
14/1
5g redoute's choice (AUS) x bal de la rose (IRE) (cadeaux genereux (GB))
7
16.2
20/1
T: K A Lees
R: A Mallyon (54)
20/1
8
23.9
30/1
T: C J Waller
R: G Schofield (55)
30/1
4g jukebox jury (IRE) x djumama (IRE) (aussie rules (USA))
9
25.1
20/1
T: C J Waller
R: B Avdulla (58)
20/1
5g blackfriars (AUS) x russian playmate (AUS) (dr johnson (USA))
Race 9 - Cerrone (Bm88) (1350m)
Class: Benchmark 88 Track: Heavy(10) Time: 1:25.95 (38.52)
Prizemoney: $125,000
1
9/2
T: Bjorn Baker
R: J B Mc Donald (56)
9/2
4m stratum (AUS) x warpath (AUS) (reset (AUS))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2.8
3/1F
T: R J Quinton
R: A Adkins (55.5)
3/1F
4h excelebration (IRE) x crimson code (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
3.6
16/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (55)
16/1
6g shocking (AUS) x just so (USA) (kris s. (USA))
4
5.1
8/1
T: J G Sargent
R: J Parr (56)
8/1
4m alamosa (NZ) x shez sinsational (NZ) (ekraar (USA))
5
14
9/2
T: James Cummings
R: K Mc Evoy (59)
9/2
4g lonhro (AUS) x mannington (AUS) (danehill (USA))
6
16.2
9/2
T: C J Waller
R: N Rawiller (56)
9/2
3g brazen beau (AUS) x ready as elle (AUS) (more than ready (USA))
7
17.3
13/2
T: A J Cummings
R: Jean Van Overmeire (57.5)
13/2
5g smart missile (AUS) x jahre (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
17.7
20/1
T: David Pfieffer
R: J R Collett (57.5)
20/1
5g all too hard (AUS) x shack (AUS) (canny lad (AUS))
9
39.5
16/1
T: Matthew Smith
R: Jye McNeil (56.5)
16/1
* Nick figures are for Australasia.