Breednet Results

SALE - Monday, May 18

Race 1 - Southern Cross Ten Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:24.77 (34.95)
Prizemoney: $12,000
1
HANKS (3)
13/4
T: P G MOODY
R: L NOLEN (57.00)
13/4
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
9/4
T: D A HAYES
R: B RAWILLER (57.00)
9/4
2g royal academy (USA) x sky sparkle (AUS) (end sweep (USA))
3
0.5
2/1F
T: M G PRICE
R: CHRIS SYMONS (55.00)
2/1F
2f danehill dancer (IRE) x ela cassini (IRE) (ela-mana-mou (IRE))
4
1.5
16/1
T: JULIE SCOTT
R: B MELHAM (57.00)
16/1
2g dehere (USA) x park heiress (IRE) (sadler's wells (USA))
5
2.3
UMATAIN (11)
16/1
T: C W MCDONALD
R: MS MICHELLE PAYNE (55.00)
16/1
2f umatilla (NZ) x rain in settain (AUS) (torrential (USA))
6
5.3
6/1
T: A J VASIL
R: D BRERETON (57.00)
6/1
2c elvstroem (AUS) x miss bud (AUS) (hennessy (USA))
7
5.7
KASANE (10)
25/1
T: P G CAREY
R: L McGILL (55.00)
25/1
2f helenus (AUS) x minden (AUS) (todvega (AUS))
8
11.7
7/1
T: D L FREEDMAN
R: P MERTENS (57.00)
7/1
2g commands (AUS) x danrese (AUS) (hurricane sky (AUS))
9
26.7
20/1
T: D L FREEDMAN
R: A SPITERI (57.00)
20/1
2g elvstroem (AUS) x my capri (NZ) (zabeel (NZ))
Race 2 - Monacellars Wine & Spirits Mdn (1700m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:44.20 (34.95)
Prizemoney: $12,000
1
10/1
T: C W LITTLE
R: MS MICHELLE PAYNE (56.00)
10/1
3f foxhound (USA) x unbridled secret (AUS) (unbridled's song (USA))
Winning siblings: Demigod, Gondoliera, South Bay Girl,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
11/1
T: P G CAREY
R: B MELHAM (56.00)
11/1
3f galileo (IRE) x princess chutima (AUS) (regal classic (CAN))
3
0.5
5/2F
T: JOHN MCARDLE
R: M PEGUS (56.00)
5/2F
3f choisir (AUS) x succession (AUS) (kingston rule (USA))
4
3.8
11/1
T: MS B SAVIO
R: L McGILL (58.00)
11/1
3c jeune (GB) x emerald rein (AUS) (brummel who (AUS))
5
4
16/1
T: R VELLA
R: M CARSON (56.00)
16/1
5m faltaat (USA) x alohilani (NZ) (hula town (NZ))
6
4.1
7/2
T: D A HAYES
R: B RAWILLER (58.00)
7/2
3g stravinsky (USA) x rose of tralee (AUS) (sadler's wells (USA))
7
5.4
15/2
T: MS A BENNETT
R: MS S WYNNE (56.00)
15/2
3f street cry (IRE) x kiss the flame (AUS) (prince of birds (USA))
8
6.4
20/1
T: J W GILLIGAN
R: CHRIS SYMONS (58.00)
20/1
3g century city (IRE) x lady slew (NZ) (seattle slew (USA))
9
7.9
20/1
T: GIUSEPPE ALATI
R: D GAUCI (58.00)
20/1
3c choisir (AUS) x hayden clan (AUS) (marscay (AUS))
10
8
10/1
T: G R MALLINSON
R: D ADAM (58.00)
10/1
4g regal shot (AUS) x tindaroo lady (AUS) (ideal planet (AUS))
11
10
15/2
T: MS R MILES
R: M PUMPA (56.00)
15/2
7m west point (AUS) x anyone can (AUS) (anyone home (AUS))
12
17
4/1
T: R D GRIFFITHS
R: A SPITERI (56.00)
4/1
3f commands (AUS) x miss aryan (NZ) (masterclass (USA))
13
18.3
60/1
T: M A BURNELL
R: B HIGGINS (56.00)
60/1
14
20.3
16/1
T: JOHN ALLEN
R: M J ALLEN (58.00)
16/1
Race 3 - Subway Sale Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:10.87 (34.95)
Prizemoney: $12,000
1
7/1
T: C A BALFOUR
R: B MELHAM (57.00)
7/1
3c dash for cash (AUS) x lady penrhyn (AUS) (bahamian bounty (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/4F
T: M J ELLERTON
R: CHRIS SYMONS (55.00)
9/4F
3
0.8
20/1
T: MS R WAYMOUTH
R: D MOOR (57.00)
20/1
3g shagny (USA) x ambrosine (AUS) (unbridled's song (USA))
4
1.9
VENNOM (12)
6/1
T: G A THORNTON
R: D BRERETON (57.00)
6/1
3g invincible spirit (IRE) x taymah (AUS) (military plume (NZ))
5
2.1
15/4
T: B D BURKE
R: B HIGGINS (57.00)
15/4
3g gundane (AUS) x blue cabaret (AUS) (spritely knight (AUS))
6
2.2
25/1
T: A M WILLIAMS
R: A SPITERI (57.00)
25/1
7
3
40/1
T: MARK LOFT
R: D ADAM (57.00)
40/1
3g sirius slew (CAN) x kahuna delago (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
3.8
LYNDORO (15)
40/1
T: MS W KELLY
R: M PUMPA (55.00)
40/1
3f bianconi (USA) x sunny halo (AUS) (don't say halo (USA))
9
4
20/1
T: MS A BENNETT
R: D GAUCI (57.00)
20/1
3g hillman (AUS) x yes please (AUS) (scrupules (IRE))
10
4.2
11/2
T: R D GRIFFITHS
R: M J ALLEN (57.00)
11/2
3g court of jewels (NZ) x flutes (AUS) (lunchtime (GB))
11
4.3
7/1
T: D A HAYES
R: L NOLEN (55.00)
7/1
3f secret savings (USA) x la rosa (AUS) (cossack warrior (AUS))
12
7.8
40/1
T: M P HYLAND
R: M PEGUS (57.00)
40/1
3g distant music (USA) x debcat (AUS) (jugah (USA))
13
8.8
20/1
T: R J BESANKO
R: A AUSTIN (57.00)
20/1
14
13.6
40/1
T: K F MILHAM
R: L McGILL (55.00)
40/1
3f strategic (AUS) x picturesque (AUS) (palace music (USA))
15
23.6
40/1
T: CAMERON TEMPLETON
R: M CARSON (57.00)
40/1
3c delago brom (AUS) x startle (AUS) (flying spur (AUS))
Race 4 - Macalister Prestige Homes Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:10.49 (34.95)
Prizemoney: $12,000
1
10/1
T: Q J SCOTT
R: MS L J MEECH (56.00)
10/1
3f hold that tiger (USA) x inertia (AUS) (belong to me (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: R D GRIFFITHS
R: P MERTENS (58.00)
9/2
4g snaadee (USA) x express (AUS) (boucher (USA))
3
0.3
CHANG (4)
5/2F
T: MARK RILEY
R: B RAWILLER (58.00)
5/2F
4g show a heart (AUS) x royal graceful (AUS) (royal academy (USA))
4
1.8
GO LUCY (13)
8/1
T: JOHN PASCOE
R: A DARMANIN (56.00)
8/1
4m jeune (GB) x go marion (AUS) (king of kings (IRE))
5
3.8
5/2F
T: L R DUNSTONE
R: D BRERETON (58.00)
5/2F
3g delago brom (AUS) x sea gems (AUS) (zephyr zip (NZ))
6
4.3
20/1
T: MS M CID
R: B KNOBEL (55.00)
20/1
5g brief truce (USA) x eye that lady (AUS) (vite cheval (NZ))
7
5.3
20/1
T: R PECORA
R: JACOB RULE (56.00)
20/1
3f perugino (USA) x demon angle (AUS) (pag asa (AUS))
8
6.8
16/1
T: J L WILSON
R: MS S WYNNE (58.00)
16/1
4g woodhill (AUS) x hally maree (AUS) (kings island (IRE))
9
7
16/1
T: MS W KELLY
R: A McCABE (55.00)
16/1
4g bianconi (USA) x military amour (AUS) (military plume (NZ))
10
9.3
9/1
T: L J MCARTHUR
R: A AUSTIN (58.00)
9/1
4g brief truce (USA) x regal jade (AUS) (ark regal (NZ))
11
10.3
40/1
T: R GILLAHAN
R: L McGILL (56.00)
40/1
4m traditionally (USA) x miss rumba (NZ) (citidancer (IRE))
12
10.5
40/1
T: KATRINA ROSE
R: M CARSON (58.00)
40/1
4g west quest (CAN) x donna majella (AUS) (royal academy (USA))
13
22.5
25/1
T: D P BLACKSHAW
R: M PEGUS (56.00)
25/1
4m falak (USA) x turfside magic (AUS) (mukddaam (USA))
14
23.8
ALLYMAC (17)
60/1
T: MS K EVERLEIGH
R: E CASSAR (56.00)
60/1
4m speed merchant (AUS) x blue magna (AUS) (blue vain (AUS))
15
29.8
100/1
T: MICHAEL BRADY
R: W R DAVIS (58.00)
100/1
5g encores (NZ) x pompeii glory (NZ) (pompeii court (USA))
Race 5 - Prestney Bros Mercedes Hcp-62 (1400m)
Class: Restricted 62 Track: Good Time: 1:23.76
Prizemoney: $12,000
1
13/4F
T: C W LITTLE
R: D BRERETON (58.00)
13/4F
3g lonhro (AUS) x rainshine (GB) (rainbow quest (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
9/1
T: M C KENT
R: MS M WALTERS (57.50)
9/1
4g keltrice (AUS) x lady josephine (AUS) (lord seymour (IRE))
3
1.3
10/1
T: MS A BENNETT
R: CHRIS SYMONS (55.00)
10/1
5m lion hunter (AUS) x green bandit (AUS) (marauding (NZ))
4
2.3
NADOBE (3)
16/1
T: C G MURRAY
R: B RAWILLER (58.00)
16/1
5g belong to me (USA) x annadorf (AUS) (palace music (USA))
5
3.3
7/2
T: D L FREEDMAN
R: S W ARNOLD (58.00)
7/2
3g anabaa (USA) x apparel (AUS) (barathea (IRE))
6
3.4
7/2
T: R D GRIFFITHS
R: P MERTENS (57.00)
7/2
7
3.5
25/1
T: R J BESANKO
R: K L BRADLEY (57.50)
25/1
8
3.6
9/1
T: R F CAMERON
R: B HIGGINS (57.50)
9/1
9
5.9
16/1
T: GIUSEPPE ALATI
R: A DARMANIN (57.50)
16/1
10
7.4
20/1
T: MS W KELLY
R: D MOOR (55.50)
20/1
6m catbird (AUS) x erigina (AUS) (archregent (CAN))
11
7.9
11/2
T: K M KEYS
R: L NOLEN (58.00)
11/2
4g redding (NZ) x metal mistress (AUS) (metal storm (FR))
12
8
60/1
T: A C MANNING
R: W R DAVIS (53.00)
60/1
6g ladoni (GB) x mittens (AUS) (dieu d'or (AUS))
13
9.8
60/1
T: P E FELL
R: M CARSON (53.00)
60/1
4m sandtrap (USA) x kara kum (NZ) (desert sun (GB))
14
17.8
25/1
T: J L WILSON
R: MS S WYNNE (53.00)
25/1
4m masterclass (USA) x all approved (AUS) (wallenda (USA))
Race 6 - Esso Australia Hcp (72) (1700m)
Class: Restricted 72 Track: Good Time: 1:42.67
Prizemoney: $13,000
1
15/4
T: L XUEREB
R: MS L J MEECH (57.00)
15/4
5g scenic (IRE) x invent (AUS) (marscay (AUS))
Winning siblings: Make Us Richo,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.8
30/1
T: C G MURRAY
R: I GUNDOGDU (57.00)
30/1
7g danske (NZ) x little klaire (AUS) (moyglare (AUS))
3
2.1
6/4F
T: M C KENT
R: MS M WALTERS (53.00)
6/4F
4g gundane (AUS) x twin ramble (AUS) (raami (GB))
4
2.5
40/1
T: MS M MURRAY
R: B KNOBEL (55.00)
40/1
8g west quest (CAN) x joker's jewel (AUS) (top of the pack (AUS))
5
2.7
15/4
T: R D GRIFFITHS
R: A SPITERI (54.00)
15/4
4g delago brom (AUS) x russian ballet (AUS) (baryshnikov (AUS))
6
3.2
16/1
T: E G FISCHER
R: D ADAM (55.00)
16/1
6g encosta de lago (AUS) x elana (AUS) (el qahira (NZ))
7
3.3
13/4
T: JULIE SCOTT
R: P MERTENS (55.00)
13/4
3g testa rossa (AUS) x jazz baby (NZ) (zabeel (NZ))
8
8.3
ZUBERE (6)
12/1
T: GIUSEPPE ALATI
R: D GAUCI (56.00)
12/1
5h devaraja (NZ) x swift avenger (AUS) (francis bacon (IRE))
9
10.6
60/1
T: MALCOLM LEYS
R: M CARSON (53.00)
60/1
6g northern drake (AUS) x siobhan (AUS) (western symphony (USA))
Race 7 - Pantac Security Hcp (68) (1200m)
Class: Restricted 68 Track: Good Time: 1:09.51
Prizemoney: $12,000
1
7/1
T: D J WILLIAMS
R: L McGILL (55.50)
7/1
Winning siblings: Ankara, Short Changed,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/4F
T: N A BLACKISTON
R: P MERTENS (56.00)
11/4F
4g special bond (AUS) x kersail (AUS) (kala dancer (GB))
3
0.6
6/1
T: R D GRIFFITHS
R: A SPITERI (53.50)
6/1
4
1.4
7/1
T: SAAB HASAN
R: B RAWILLER (57.00)
7/1
6g flying spur (AUS) x kisses of gold (AUS) (broad reach (NZ))
5
1.9
15/2
T: R F CAMERON
R: M PEGUS (55.00)
15/2
6
2.9
20/1
T: R J BESANKO
R: K L BRADLEY (54.50)
20/1
5m lake coniston (IRE) x beltrice (AUS) (keltrice (AUS))
7
3.4
9/1
T: MS W KELLY
R: D MOOR (53.50)
9/1
4m testa rossa (AUS) x bella vita (NZ) (marauding (NZ))
8
4.4
12/1
T: GIUSEPPE ALATI
R: D GAUCI (56.50)
12/1
4g octagonal (NZ) x happen (AUS) (zeditave (AUS))
9
4.5
10/1
T: MS A BENNETT
R: I GUNDOGDU (55.00)
10/1
4g dolphin street (FR) x fleur de moi (AUS) (clay hero (AUS))
10
6.5
25/1
T: R GILLAHAN
R: MS S WYNNE (53.00)
25/1
5g viscount (AUS) x gypsy frolic (AUS) (bluebird (USA))
11
6.9
9/1
T: N G EADES
R: D BRERETON (56.50)
9/1
8g rubiton (AUS) x old habit (AUS) (habituate (IRE))
12
7.9
20/1
T: MS B MCPHAN
R: A DARMANIN (53.50)
20/1
4g gundane (AUS) x ruby joy (AUS) (bletchway (AUS))
13
8.9
12/1
T: E G FISCHER
R: D ADAM (56.00)
12/1
14
13.7
150/1
T: A C MANNING
R: W R DAVIS (53.50)
150/1
10g mister c. (USA) x dunbeath (AUS) (archregent (CAN))
Race 8 - G P G Mobil Hcp (62) (1700m)
Class: Restricted 62 Track: Good Time: 1:45.24
Prizemoney: $12,000
1
12/1
T: R V CLELAND
R: B HIGGINS (56.50)
12/1
Winning siblings: Magnifique Soleil, Samer's Atom,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
25/1
T: T A SCANLON
R: D GAUCI (56.00)
25/1
10g distinctly north (USA) x miss haughty (AUS) (pride of kellina (AUS))
3
0.5
20/1
T: MS V GRYLLS
R: L McGILL (56.00)
20/1
4
0.7
10/1
T: C W LITTLE
R: D BRERETON (55.50)
10/1
4m galileo (IRE) x miss peridot (AUS) (rory's jester (AUS))
5
1.7
6/1
T: L XUEREB
R: P MERTENS (57.00)
6/1
5g jeune (GB) x alzabella (AUS) (alzao (USA))
6
1.9
6/1
T: J W MASON
R: MS MICHELLE PAYNE (56.00)
6/1
4g o'reilly (NZ) x tall story (NZ) (carnegie (IRE))
7
2
7/1
T: C W MCDONALD
R: B RAWILLER (57.50)
7/1
3c dash for cash (AUS) x la vierge (AUS) (success express (USA))
8
2.1
TORO (11)
25/1
T: MS K HILL
R: MS L J MEECH (56.00)
25/1
7g thunder gulch (USA) x merrymaker (AUS) (bluebird (USA))
9
3.6
10/1
T: K M KEYS
R: I GUNDOGDU (56.00)
10/1
6m danzero (AUS) x pillow blush (USA) (blushing john (USA))
10
4.1
50/1
T: J D COOPER
R: I CULLIVER (55.00)
50/1
11
4.2
5/4F
T: D A HAYES
R: S W ARNOLD (58.00)
5/4F
3g golan (IRE) x alice blue gown (AUS) (alshinfarah (GB))
12
4.3
50/1
T: P E FELL
R: B KNOBEL (52.00)
50/1
13
5.3
40/1
T: R E LAING
R: MS J DA ROSE (55.50)
40/1
8g pentire (GB) x startrix (NZ) (star way (GB))
14
5.4
INTACTO (13)
40/1
T: E V MUSGROVE
R: E CASSAR (55.50)
40/1
4g encosta de lago (AUS) x citronella (AUS) (kenny's best pal (AUS))
15
6.4
40/1
T: D C CUNNINGHAM
R: MS S WYNNE (55.00)
40/1
8g marwina (AUS) x sarellen (AUS) (el qahira (NZ))
16
31.4
50/1
T: MERV MATHESON
R: A DARMANIN (54.00)
50/1
7g cape cross (IRE) x ala nami (NZ) (crested wave (USA))
* Nick figures are for Australasia.