Breednet Results

SANDOWN-HILLSIDE - Wednesday, August 31

Race 1 - The Cove Hotel Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:25.49 (35.15)
Prizemoney: $27,000
1
2/1
T: C J Waller
R: Craig Williams (56.5)
2/1
This nick: 11 runners; 5 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/4F
T: R F Cameron
R: Damian Lane (58.5)
7/4F
4g iffraaj (GB) x boogi on the grass (NZ) (yamanin vital (NZ))
3
1.6
11/1
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (56)
11/1
3c so you think (NZ) x stage beauty (AUS) (desert prince (IRE))
4
2.8
10/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: L Currie (58.5)
10/1
4h zabeel (NZ) x eloa (NZ) (volksraad (GB))
5
7.3
40/1
T: E V Musgrove
R: J Mott (58.5)
40/1
7g flying spur (AUS) x glimmers (AUS) (success express (USA))
6
7.4
11/1
T: Jamie Edwards
R: D Oliver (56.5)
11/1
4m mastercraftsman (IRE) x bak da chief (NZ) (chief bearhart (CAN))
7
10.9
100/1
T: G M Moloney
R: L Nolen (58.5)
100/1
4g hussonet (USA) x hill part (AUS) (danehill dancer (IRE))
8
11.3
50/1
T: Ms S Trolove
R: C Newitt (56.5)
50/1
6m magnus (AUS) x melinte (AUS) (el qahira (NZ))
9
11.8
12/1
T: Sam Pritchard-Gordon
R: Chris Parnham (56)
12/1
3g husson (ARG) x sarvon (AUS) (zabeel (NZ))
10
14.1
100/1
T: D J Cannon
R: Dylan Dunn (58.5)
100/1
8g beckett (IRE) x natural lil (AUS) (naturalism (NZ))
11
14.4
8/1
T: M D Moroney
R: D Dunn (56)
8/1
3c savabeel (AUS) x spiriting (NZ) (montjeu (IRE))
Race 2 - The Grand Hotel Frankston-Bm70 (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 0:57.83 (34.29)
Prizemoney: $40,000
1
3/1F
T: M D Moroney
R: Ryan Maloney (56.5)
3/1F
3c zoffany (IRE) x barcelona girl (AUS) (noverre (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
Tris (4)
15/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Dylan Dunn (56)
15/2
3f street boss (USA) x buratti (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
3.6
8/1
T: P A Banks
R: D Oliver (56.5)
8/1
3c sebring (AUS) x shantha's girl (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
3.6
12/1
T: D K Weir
R: M J Dee (58.5)
12/1
5
3.7
4/1
T: J A O'Shea
R: Craig Williams (58.5)
4/1
3c lonhro (AUS) x sung (AUS) (anabaa (USA))
6
3.8
11/1
T: Luke Oliver
R: Jye McNeil (54)
11/1
3c snitzel (AUS) x chausson dore (IRE) (hawk wing (USA))
7
4.1
9/1
T: R E Laing
R: K Forrester (55.5)
9/1
8
6.3
11/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (57)
11/2
3f wanted (AUS) x rock the moment (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
9
10.8
7/1
T: J A O'Shea
R: Ben Thompson (57.5)
7/1
3c lonhro (AUS) x come hither (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 3 - Schweppes (Bm64) (1800m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:52.70 (35.63)
Prizemoney: $35,000
1
13/2
T: Ms C Alderson
R: D Dunn (58)
13/2
5g street sense (USA) x cause to dream (USA) (giant's causeway (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Henry Dwyer
R: J Mott (59)
20/1
5g al maher (AUS) x rockellen (AUS) (rancho ruler (AUS))
3
0.9
9/2
T: John McArdle
R: Regan Bayliss (57.5)
9/2
5m written tycoon (AUS) x pentiara (NZ) (pentire (GB))
4
1
30/1
T: Mark C Webb
R: S Baster (54)
30/1
5m reset (AUS) x atlantico (NZ) (redoute's choice (AUS))
5
2
11/1
T: R Gillahan
R: Jack Martin (54)
11/1
8m brief truce (USA) x trista bay (AUS) (tristaplane (NZ))
6
2.1
7/4F
T: D K Weir
R: M J Dee (57.5)
7/4F
4h flying spur (AUS) x lady succeed (JPN) (brian's time (USA))
7
2.5
15/2
T: K M Keys
R: Ben Thompson (56.5)
15/2
4h magnus (AUS) x hop (AUS) (snippets (AUS))
8
3.8
14/1
T: J P Salanitri
R: M Aitken (52)
14/1
5g nadeem (AUS) x mine game (AUS) (general nediym (AUS))
9
4.5
16/1
T: Byron Cozamanis
R: Jordan Childs (58)
16/1
8g untouchable (AUS) x divinyl (NZ) (rodrigo de triano (USA))
10
5.3
25/1
T: A W Noonan
R: Jye McNeil (54.5)
25/1
11
5.8
40/1
T: B L Jenkins
R: Jake Bayliss (56)
40/1
7g churchill downs (AUS) x omit (NZ) (zabeel (NZ))
12
6.8
10/1
T: D K Weir
R: Damian Lane (58.5)
10/1
5g starcraft (NZ) x hagiadzo (AUS) (dehere (USA))
Race 4 - The Resimax Plate (Bm84) (1000m)
Class: Benchmark 84 Track: Soft(5) Time: 0:57.47 (33.95)
Prizemoney: $40,000
1
15/8F
T: Byron Cozamanis
R: C Newitt (54.5)
15/8F
5g churchill downs (AUS) x favorite spice (AUS) (favorite trick (USA))
Winning siblings: Pimento,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: D K Weir
R: M J Dee (58.5)
15/4
3
1.4
4/1
T: Dane Smith
R: Jack Hill (56)
4/1
4
2.6
15/4
T: R W Smerdon
R: D Dunn (58)
15/4
5
3
12/1
T: Ms C Alderson
R: Craig Williams (54)
12/1
4m gonski (AUS) x i'm posh (AUS) (happy giggle (AUS))
6
5.7
16/1
T: P J White
R: D Oliver (59.5)
16/1
6g california dane (AUS) x inspect (AUS) (integra (AUS))
7
13.7
9/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Katelyn Mallyon (54)
9/1
5m casino prince (AUS) x sparks are flying (AUS) (mull of kintyre (USA))
Race 5 - New Zealand Bloodstock (Bm70) (1300m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 1:18.62 (35.66)
Prizemoney: $40,000
1
13/4
T: C J Waller
R: B Melham (57)
13/4
4m commands (AUS) x zulu queen (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Cebile, Queen Charlotte,
This nick: 6 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/8F
T: M, W and J Hawkes
R: D Dunn (57)
11/8F
5m o'reilly (NZ) x night chaser (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.5
12/1
T: R D Griffiths
R: M J Allen (59)
12/1
4
1.6
13/2
T: D K Weir
R: M J Dee (58.5)
13/2
6m lonhro (AUS) x mad desire (AUS) (covetous (AUS))
5
1.7
9/2
T: A W Noonan
R: Jye McNeil (56.5)
9/2
5m commands (AUS) x jacqueline rouge (AUS) (ne coupez pas (USA))
6
1.8
11/1
T: Craig Anderson
R: Patrick Moloney (55)
11/1
5m turffontein (AUS) x ku de tah (AUS) (spinning world (USA))
7
11.8
300/1
T: R C Manning
R: Ms J Da Rose (54)
300/1
6m snitzel (AUS) x rescues (AUS) (quest for fame (GB))
8
12.6
20/1
T: M Beer and M Hinton
R: Dylan Dunn (56)
20/1
6m volitant (AUS) x brahms legacy (AUS) (brahms (USA))
Race 6 - Ladbrokes Challenge (Bm84) (1600m)
Class: Benchmark 84 Track: Soft(5) Time: 1:39.17 (36.11)
Prizemoney: $40,000
1
11/1
T: D K Weir
R: Dylan Dunn (58.5)
11/1
6h hard spun (USA) x glory be (AUS) (royal academy (USA))
Winning siblings: Five Amigos, Good Ride, Hot Glory, Lunulae,
This nick: 10 runners; 7 winners; 2 SW. Details
2
0.1
12/1
T: Trudi Christie
R: S Baster (59)
12/1
7g fastnet rock (AUS) x silken song (AUS) (unbridled's song (USA))
3
0.6
5/1
T: P A Preusker
R: Jordan Childs (57)
5/1
4
2.8
5/2F
T: C J Waller
R: Craig Williams (57)
5/2F
5
2.9
50/1
T: T and K O'Sullivan
R: L Currie (61)
50/1
5g savoire vivre (GB) x gehenna (AUS) (ladoni (GB))
6
3
15/2
T: C W Little
R: D Oliver (56)
15/2
7g dane shadow (AUS) x al terzo (AUS) (brave warrior (AUS))
7
3.2
9/2
T: M G Price
R: Ben Thompson (56.5)
9/2
5g magnus (AUS) x silverbeat (AUS) (distant music (USA))
8
4.2
40/1
T: A H Parker
R: Jye McNeil (57)
40/1
8g one cool cat (USA) x egeria (IRE) (daylami (IRE))
9
4.5
30/1
T: Jason Warren
R: B Melham (60.5)
30/1
6g halling (USA) x tremiere (FR) (anabaa (USA))
10
5.3
9/2
T: D K Weir
R: Damian Lane (59)
9/2
5g any given saturday (USA) x leica mine (AUS) (belong to me (USA))
11
5.4
25/1
T: M G Price
R: M J Dee (53)
25/1
7g show a heart (AUS) x true peace (AUS) (brief truce (USA))
Race 7 - Le Pine Funerals (Bm64) (1400m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:26.04 (35.32)
Prizemoney: $35,000
1
7/1
T: J F Moloney
R: Jordan Childs (60)
7/1
4g husson (ARG) x sapphire flash (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
6/4F
T: M C Kent
R: L Nolen (61.5)
6/4F
4h lonhro (AUS) x mermaid island (IRE) (mujadil (USA))
3
3.2
100/1
T: Steven Roberts
R: Regan Bayliss (57)
100/1
5m kaphero (AUS) x lady chorister (NZ) (rhythm (USA))
4
4.9
14/1
T: G Eurell
R: Ms J Payne (58)
14/1
6g al samer (AUS) x classical connie (AUS) (lake coniston (IRE))
5
5.3
3/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: D Oliver (57.5)
3/1
4m not a single doubt (AUS) x get ready bertie (USA) (more than ready (USA))
6
5.4
15/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
15/1
4g sebring (AUS) x zarsho (AUS) (shovhog (AUS))
7
6.6
9/1
T: M A Kavanagh
R: Craig Williams (57.5)
9/1
8
8.6
40/1
T: Ms S Trolove
R: Ben Thompson (56)
40/1
4g hard spun (USA) x volkiss (NZ) (volksraad (GB))
9
10.1
9/1
T: Ms W Kelly
R: C Newitt (57)
9/1
4h equiano (FR) x simply rossa (AUS) (testa rossa (AUS))
10
13.1
16/1
T: C C Parry
R: Katelyn Mallyon (56.5)
16/1
6g exceed and excel (AUS) x hot riff (AUS) (palace music (USA))
Race 8 - Crown Lager (Bm70) (1000m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(5) Time: 0:57.92 (34.19)
Prizemoney: $40,000
1
7/2F
T: C Maher
R: L Nolen (58.5)
7/2F
4m bel esprit (AUS) x fanciful bella (AUS) (bellotto (USA))
This nick: 9 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.4
50/1
T: Stephen Lenehan
R: Alan Creighton (58.5)
50/1
7m face value (AUS) x saintly halo (AUS) (don't say halo (USA))
3
0.9
5/1
T: L and T Corstens
R: Brooke Sweeney (56.5)
5/1
4m swiss ace (AUS) x regal kiss (AUS) (royal academy (USA))
4
2.6
9/2
T: John McArdle
R: M Aitken (58.5)
9/2
4m street boss (USA) x renaka (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
3.4
9/1
T: J D Sadler
R: Jordan Childs (57.5)
9/1
6
3.8
40/1
T: P G Carey
R: Jack Martin (57.5)
40/1
6m excites (AUS) x jacquinella (AUS) (zeditave (AUS))
7
4.5
Moqla (13)
11/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Dylan Dunn (56)
11/2
8
5.3
12/1
T: Mark Riley
R: Jack Hill (58.5)
12/1
4m swiss ace (AUS) x katmai (AUS) (strategic (AUS))
9
5.5
50/1
T: D and R Beriman
R: Jake Bayliss (57)
50/1
7m stormhill (AUS) x clearly unique (AUS) (clear choice (USA))
10
5.6
Sheree (2)
25/1
T: Ms C Heffernan
R: Ben Thompson (59.5)
25/1
5m danerich (AUS) x stage crossing (AUS) (lacryma cristi (IRE))
11
7.8
40/1
T: Ms W Kelly
R: C Newitt (58)
40/1
6m stratum (AUS) x jest dreamin' (AUS) (rory's jester (AUS))
12
8.8
9/2
T: D K Weir
R: M J Dee (59.5)
9/2
4m snitzel (AUS) x be cool (NZ) (grosvenor (NZ))
13
12.3
25/1
T: R D Griffiths
R: Jye McNeil (59.5)
25/1
6m magnus (AUS) x coniston gem (AUS) (greig (NZ))
* Nick figures are for Australasia.