Breednet Results

SCONE - Friday, May 15

Race 1 - Horsepower Hcp (1300m)
Class: Open Track: Good Time: 1:19.65
Prizemoney: $15,000
1
7/4F
T: A STAPLEFORD
R: C G O'BRIEN (58.50)
7/4F
This nick: 4 runners; 4 winners; 2 SW. Details
2
0.3
4/1
T: K A LEES
R: TIM CLARK (54.00)
4/1
3
0.6
7/1
T: P N MILLS
R: A BULLOCK (55.50)
7/1
8g youthful legs (USA) x harvest time (AUS) (switch in time (IRE))
4
1.5
7/2
T: R P NORTHAM
R: R THOMPSON (55.00)
7/2
5g langfuhr (CAN) x south brightia (AUS) (damister (USA))
5
1.6
TIGE (6)
16/1
T: DARRYN WICKS
R: G M RYAN (54.00)
16/1
8g sri pekan (USA) x indochine (AUS) (success express (USA))
6
1.7
12/1
T: W J FARROW
R: T J GREEN (56.00)
12/1
8g baryshnikov (AUS) x anna liffey (AUS) (dieu d'or (AUS))
7
1.8
5/1
T: MS K GAVENLOCK
R: T ANGLAND (54.00)
5/1
5g desert prince (IRE) x hunbunn (AUS) (ron bon (USA))
8
5.3
25/1
T: R E OLLERTON
R: S THURLOW (56.00)
25/1
9g nediym (IRE) x mihn (AUS) (almaarad (IRE))
Race 2 - 2009 Inglis Challenge (1300m)
Class: Special Condition Track: Good Time: 1:18.71
Prizemoney: $100,000
1
7/4F
T: BRETT THOMPSON
R: G SCHOFIELD (55.00)
7/4F
2g dane shadow (AUS) x zebithea (AUS) (barathea (IRE))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
2/1
T: A STAPLEFORD
R: C MUNCE (53.00)
2/1
2f noverre (USA) x flock (AUS) (brief truce (USA))
3
0.5
7/1
T: T S HOWLETT
R: A BULLOCK (55.00)
7/1
2c octagonal (NZ) x joyce (NZ) (faltaat (USA))
4
3.1
10/1
T: MS J GRAHAM
R: D PEISLEY (55.00)
10/1
2g king cugat (USA) x latealeaf (AUS) (air de france (USA))
5
3.4
4/1
T: M D GRIFFITH
R: K McEVOY (55.00)
4/1
6
4.5
50/1
T: MS D LUMSDEN
R: DALE SPRIGGS (53.00)
50/1
2f shamardal (USA) x star city light (USA) (risen star (USA))
7
5
16/1
T: LUKE GRIFFITH
R: G M RYAN (55.00)
16/1
2g danasinga (AUS) x tongsai bay (AUS) (desert prince (IRE))
8
6.8
40/1
T: D C ROBB
R: MS K O'HARA (55.00)
40/1
2g dubleo (USA) x alkoomi miss (AUS) (gielgud (USA))
9
7.7
50/1
T: A G SCORSE
R: B SPRIGGS (53.00)
50/1
2f untouchable (AUS) x malahini (AUS) (canny lad (AUS))
10
9.1
15/1
T: W J FARROW
R: R THOMPSON (53.00)
15/1
2f honours list (IRE) x aubade (AUS) (mukaddamah (USA))
11
9.3
100/1
T: R E OLLERTON
R: S THURLOW (55.00)
100/1
2c general nediym (AUS) x denver night (JPN) (timber country (USA))
12
13
25/1
T: S B HILL
R: G BUCKLEY (53.00)
25/1
2f fantastic light (USA) x kumazan (AUS) (night shift (USA))
13
14
50/1
T: ADAM SPITZER
R: TIM CLARK (55.00)
50/1
2c beautiful crown (USA) x manly maid (AUS) (captain's gold (USA))
14
26.1
100/1
T: S J GLEESON
R: PETER WELLS (53.00)
100/1
2f arena (AUS) x opulent star (AUS) (mister c. (USA))
Race 3 - Darley Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good Time: 1:06.63 (32.65)
Prizemoney: $20,000
1
16/1
T: K A LEES
R: A ROBINSON (56.00)
16/1
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
5/1
T: KEVIN MOSES
R: MS K O'HARA (58.00)
5/1
4g falvelon (AUS) x quizas (AUS) (prince echo (IRE))
3
0.4
11/2
T: A STAPLEFORD
R: C G O'BRIEN (58.00)
11/2
4g rhythm (USA) x sweet chloe (AUS) (distinctly north (USA))
4
2.4
5/2F
T: G A RYAN
R: G SCHOFIELD (58.00)
5/2F
3g danzero (AUS) x next to me (AUS) (covetous (AUS))
5
2.5
10/1
T: B A PARTELLE
R: K McEVOY (56.00)
10/1
3f king cugat (USA) x opulent miss (AUS) (zeditave (AUS))
6
3.7
7/2
T: K A LEES
R: C MUNCE (58.00)
7/2
7
5.4
PARADED (15)
11/2
T: P J QUINN
R: R THOMPSON (58.00)
11/2
3g commands (AUS) x dance parade (AUS) (personal hope (USA))
8
7.9
100/1
T: R E OLLERTON
R: S THURLOW (58.00)
100/1
3g rhythm (USA) x markedly absent (AUS) (marquetry (USA))
9
9.6
9/1
T: G PORTELLI
R: NATHAN BERRY (56.00)
9/1
4m falvelon (AUS) x jester kiss (AUS) (rory's jester (AUS))
10
10.3
RIBERY (6)
20/1
T: K A LEES
R: TIM CLARK (58.00)
20/1
4g choisir (AUS) x markka (AUS) (marscay (AUS))
11
15.6
14/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (56.00)
14/1
3f piccolo (GB) x courageous dancer (IRE) (cadeaux genereux (GB))
12
15.9
100/1
T: K T DIXON
R: MS C McPHERSON (54.00)
100/1
3g lawyer (AUS) x stumbling (AUS) (hurricane sky (AUS))
13
16.8
30/1
T: LUKE GRIFFITH
R: G M RYAN (56.00)
30/1
14
28
30/1
T: A J FORAN
R: MS J DRURY (56.00)
30/1
5g blazcay (AUS) x jade kianarda (AUS) (pauillac (AUS))
Race 4 - Yalumba Hcp (62) (1100m)
Class: Restricted 62 Track: Good Time: 1:05.81
Prizemoney: $15,000
1
9/2
T: T R MARTIN
R: K McEVOY (60.00)
9/2
Winning siblings: Deceiver, Matesy, Saddle The Stars,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
1
9/1
T: S FARLEY
R: NATHAN BERRY (60.00)
9/1
Winning siblings: Sincero,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
3
0.5
16/1
T: K A LEES
R: P ROBL (59.50)
16/1
4g magic albert (AUS) x maitland gold (AUS) (made of gold (USA))
4
1.2
7/2
T: PAUL MESSARA
R: C MUNCE (57.50)
7/2
5
1.5
CHASTE (11)
11/4F
T: GREG BENNETT
R: T ANGLAND (57.50)
11/4F
3f lonhro (AUS) x thunder belle (AUS) (thunder gulch (USA))
6
1.8
40/1
T: R E OLLERTON
R: G BUCKLEY (57.50)
40/1
7m towkay (AUS) x mission star (NZ) (starjo (NZ))
7
2.7
25/1
T: K T DIXON
R: MS J DRURY (55.50)
25/1
7m darbonne (USA) x missouri maid (AUS) (kampala (GB))
8
2.8
11/2
T: N R WARD
R: C G O'BRIEN (58.50)
11/2
3g catbird (AUS) x magic times (AUS) (switch in time (IRE))
9
3.3
20/1
T: T S HOWLETT
R: A BULLOCK (58.50)
20/1
4g hayil (USA) x night out (AUS) (star watch (AUS))
10
3.4
30/1
T: R P NORTHAM
R: PETER WELLS (59.00)
30/1
3g catbird (AUS) x pitrizza (AUS) (green line express (USA))
11
4.1
WINNOW (10)
12/1
T: R P NORTHAM
R: R THOMPSON (58.00)
12/1
3f choisir (AUS) x blue music (AUS) (bluebird (USA))
12
4.2
40/1
T: W B DWYER
R: MS K O'HARA (59.00)
40/1
5g secret savings (USA) x mehtaab (NZ) (sackford (USA))
13
7.1
14/1
T: K A LEES
R: A ROBINSON (58.50)
14/1
3g exceed and excel (AUS) x concert star (NZ) (pompeii court (USA))
14
7.5
11/1
T: LUKE GRIFFITH
R: G M RYAN (58.00)
11/1
15
8.5
25/1
T: LUKE GRIFFITH
R: TIM CLARK (57.50)
25/1
3f youthful legs (USA) x santon (AUS) (twig moss (FR))
16
10.8
VANDAL (16)
50/1
T: ROD BYRNES
R: B SPRIGGS (55.00)
50/1
4m orpen (USA) x dream bay (AUS) (personal hope (USA))
Race 5 - Prydes Easifeed Hcp (67) (1400m)
Class: Restricted 67 Track: Good Time: 1:24.44 (34.04)
Prizemoney: $15,000
1
TRAUMA (3)
9/4F
T: PAUL MESSARA
R: J PARR (59.00)
9/4F
Winning siblings: Tarangower, Tarawera,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
7/1
T: GREG BENNETT
R: C MUNCE (57.00)
7/1
4g magic albert (AUS) x dancing chimes (AUS) (johann quatz (FR))
3
0.5
10/1
T: PAUL BERRIGAN
R: G M RYAN (57.50)
10/1
4m reassure (USA) x zaghaareed (USA) (riverman (USA))
4
2.4
16/1
T: LUKE GRIFFITH
R: G BUCKLEY (55.50)
16/1
4g lawyer (AUS) x kwila (AUS) (mister kwila (AUS))
5
2.5
10/1
T: P M FARRELL
R: P ROBL (58.00)
10/1
7g polish laughter (USA) x sassie lassie (AUS) (al khawaaneeg (USA))
6
3.2
8/1
T: P H ST VINCENT
R: R THOMPSON (57.50)
8/1
4m general nediym (AUS) x sutra (AUS) (jade hunter (USA))
7
3.5
9/1
T: A J EDMONDS
R: G SCHOFIELD (58.50)
9/1
4g flying spur (AUS) x freedom fields (NZ) (bluebird (USA))
8
3.9
60/1
T: P CLEAL
R: MS K O'HARA (55.00)
60/1
9
4.3
6/1
T: J A O'SHEA
R: TIM CLARK (56.00)
6/1
5g distant music (USA) x prima model (AUS) (royal academy (USA))
10
4.4
8/1
T: K A LEES
R: T ANGLAND (60.00)
8/1
11
4.7
60/1
T: J R HINE
R: MS J DRURY (55.00)
60/1
12
4.8
20/1
T: K A LEES
R: DALE SPRIGGS (57.00)
20/1
3f beautiful crown (USA) x let's hurry (AUS) (vite cheval (NZ))
13
5.5
HAVACRY (11)
50/1
T: R J DAVIES
R: A BULLOCK (55.50)
50/1
4m street cry (IRE) x rovos (AUS) (greig (NZ))
14
7.3
15/1
T: S FARLEY
R: NATHAN BERRY (55.50)
15/1
5m danske (NZ) x rhythm and black (NZ) (centaine (AUS))
15
7.9
30/1
T: W THOMPSON
R: PETER WELLS (58.50)
30/1
7g humam (IRE) x the rogers girl (AUS) (the rogers four (USA))
16
8.1
60/1
T: S J HODGE
R: B SPRIGGS (53.00)
60/1
7g shovhog (AUS) x accelerare (AUS) (don't say halo (USA))
Race 6 - Inglis/Htba Dark Jewel Classic (1400m) LR
Class: Quality Track: Good Time: 1:23.63
Prizemoney: $110,000
1
RIO OSA (11)
11/1
T: PETER SNOWDEN
R: T ANGLAND (53.00)
11/1
4m canny lad (AUS) x peach (AUS) (vain (AUS))
Winning siblings: Denman, Fragar, Spain,
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2
HAIRY (3)
7/1
T: DAVID PAYNE
R: MS K O'HARA (57.00)
7/1
5m fuji kiseki (JPN) x final waltz (AUS) (danehill (USA))
3
2.3
4/1F
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (58.00)
4/1F
3f red ransom (USA) x snowdrift (FR) (polish precedent (USA))
4
2.4
7/1
T: MS K GAVENLOCK
R: G BUCKLEY (57.50)
7/1
4m twining (USA) x elysium (NZ) (concert dancer (USA))
5
2.6
13/2
T: R R MILLIGAN
R: C MUNCE (53.50)
13/2
5m rubiton (AUS) x killara park (AUS) (sir dapper (AUS))
6
2.8
12/1
T: G PORTELLI
R: NATHAN BERRY (53.00)
12/1
7
3.4
100/1
T: LUKE GRIFFITH
R: G M RYAN (53.00)
100/1
8
3.8
7/1
T: J C COYLE
R: P ROBL (53.00)
7/1
4m danehill dancer (IRE) x sly smile (USA) (crafty prospector (USA))
9
3.9
LIMANI (12)
40/1
T: A J EDMONDS
R: G SCHOFIELD (53.00)
40/1
6m high yield (USA) x zabori (NZ) (zabeel (NZ))
10
4
9/1
T: J A O'SHEA
R: TIM CLARK (56.00)
9/1
4m flying spur (AUS) x la rose noir (NZ) (centaine (AUS))
11
4.2
11/2
T: R P NORTHAM
R: R THOMPSON (53.00)
11/2
4m danewin (AUS) x pinprick (AUS) (luskin star (AUS))
12
4.3
14/1
T: GREG BENNETT
R: DALE SPRIGGS (53.00)
14/1
5m honours list (IRE) x midnight cruise (AUS) (fearless pride (AUS))
13
5.8
40/1
T: LUKE GRIFFITH
R: A ROBINSON (53.00)
40/1
7m dexter (GB) x only a baby (AUS) (timothy (AUS))
14
6.5
100/1
T: A STAPLEFORD
R: S THURLOW (53.00)
100/1
4m more than ready (USA) x our jane (AUS) (lion hunter (AUS))
15
8.6
100/1
T: M EVELEIGH
R: TIMOTHY BELL (53.00)
100/1
4m snaadee (USA) x forgotten miss (AUS) (el moxie (USA))
16
9.7
30/1
T: W T WILKES
R: A GIBBONS (53.00)
30/1
6m jetball (AUS) x time is hope (AUS) (river rough (NZ))
Race 7 - Emirates Park Scone Cup (1600m) LR
Class: Quality Track: Good Time: 1:36.79
Prizemoney: $110,000
1
20/1
T: PAUL MESSARA
R: DALE SPRIGGS (53.00)
20/1
4g redoute's choice (AUS) x opera queen (USA) (pleasant colony (USA))
Winning siblings: Falqueen, Fledermaus, Operatics, Operational,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
0.2
4/1
T: KEVIN MOSES
R: TIM CLARK (53.00)
4/1
4g hussonet (USA) x miss heath (AUS) (octagonal (NZ))
3
0.3
SOILED (6)
13/2
T: J C COYLE
R: P ROBL (53.00)
13/2
6g sandpit (BRZ) x subtle miss (AUS) (nadeed (USA))
4
0.6
40/1
T: G A ROGERSON
R: PETER WELLS (53.00)
40/1
5
1.1
60/1
T: MS R COOPER
R: MS K O'HARA (53.00)
60/1
4g easy rocking (AUS) x ophir (AUS) (varick (USA))
6
1.6
6/1
T: PETER SNOWDEN
R: K McEVOY (56.50)
6/1
6g octagonal (NZ) x ochiltree (AUS) (twig moss (FR))
7
1.8
9/1
T: J N ENGLEBRECHT
R: A BULLOCK (58.50)
9/1
8g spectrum (IRE) x primas (AUS) (luskin star (AUS))
8
2.7
9/4F
T: G H WALTER
R: C MUNCE (53.00)
9/4F
4g danehill dancer (IRE) x swing again (NZ) (take your partner (AUS))
9
3.4
13/2
T: A J EDMONDS
R: G SCHOFIELD (53.00)
13/2
5g over (AUS) x marcent (NZ) (centaine (AUS))
10
3.8
20/1
T: LUKE GRIFFITH
R: G BUCKLEY (58.00)
20/1
11
5
25/1
T: MARCUS WILSON
R: G M RYAN (53.00)
25/1
8g charnwood forest (IRE) x violet spring (IRE) (exactly sharp (USA))
12
5.7
66/1
T: W J FARROW
R: T J GREEN (53.00)
66/1
6g legal opinion (AUS) x valerie ann (AUS) (air de france (USA))
13
6
12/1
T: J DENHAM
R: R THOMPSON (54.00)
12/1
6g danzero (AUS) x calfree (AUS) (canny lad (AUS))
Race 8 - Husson Qlty Hcp (1000m)
Class: Quality Track: Good Time: 0:58.00
Prizemoney: $50,000
1
6/1
T: G A RYAN
R: J PARR (53.00)
6/1
5g dyslexia (AUS) x packed house (NZ) (jetball (AUS))
Winning siblings: El Rey Dorado,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: T R MARTIN
R: C MUNCE (55.50)
5/2F
6m more than ready (USA) x turned on (AUS) (switch in time (IRE))
3
0.5
14/1
T: P M FARRELL
R: P ROBL (53.00)
14/1
5g sir laurence (NZ) x proudest lady (AUS) (proud knight (AUS))
4
2.4
MOTSPUR (11)
12/1
T: K A LEES
R: T ANGLAND (53.00)
12/1
6g flying spur (AUS) x crusading lil (USA) (crusader sword (USA))
5
3.6
5/1
T: KEVIN MOSES
R: TIM CLARK (58.50)
5/1
5g agnes world (USA) x she's purring (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.1
16/1
T: R E OLLERTON
R: K McEVOY (58.50)
16/1
7g flying spur (AUS) x tamari (USA) (nureyev (USA))
7
4.6
25/1
T: A M BRITT
R: NATHAN BERRY (53.00)
25/1
8
5.8
30/1
T: K J LANTRY
R: MS K O'HARA (53.00)
30/1
5g intergaze (AUS) x delicate flight (NZ) (luskin star (AUS))
9
6.2
100/1
T: N F BOLAND
R: MS C PETTIGREW (50.00)
100/1
10
6.9
4/1
T: MS S GRILLS
R: TIMOTHY BELL (51.50)
4/1
11
8.5
20/1
T: W J GAVENLOCK
R: S THURLOW (53.00)
20/1
5m catbird (AUS) x la bird (AUS) (bluebird (USA))
12
9.2
12/1
T: D I ATKINS
R: A GIBBONS (53.00)
12/1
13
11.8
JOKINI (17)
20/1
T: P H BLOOMFIELD
R: R THOMPSON (53.00)
20/1
3f johannesburg (USA) x jambala (NZ) (mughtanim (USA))
14
13.1
9/1
T: R E OLLERTON
R: G BUCKLEY (55.00)
9/1
6g flying spur (AUS) x temple fire (AUS) (bletchingly (AUS))
* Nick figures are for Australasia.