Breednet Results

SCONE - Monday, March 18

Race 1 - Pryde's Easifeed Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.67 (35.43)
Prizemoney: $22,000
1
Timid (7)
8/1
T: John W Ramsey
R: R Thompson (56.5)
8/1
3f albrecht (AUS) x bashful (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2019 MM National Yearling Sale Book 2
$16,000
Vendor: Taghadoe Stud Scone NSW
Buyer: Darby Racing Pty Ltd
2
1
2/1F
T: K A Lees
R: D McLellan (58)
2/1F
3
1.1
Stone (6)
8/1
T: Merv Rumble
R: Ashley Morgan (57)
8/1
4
2.6
13/2
T: B F Cavanough
R: G Buckley (56.5)
13/2
3f sepoy (AUS) x vintedge (AUS) (flying spur (AUS))
5
2.9
7/2
T: J G Sargent
R: C Lever (59)
7/2
4m mastercraftsman (IRE) x torch (NZ) (deputy governor (USA))
6
4.5
12/1
T: P M Perry
R: S Guymer (56)
12/1
3f declaration of war (USA) x streaking comet (AUS) (northern meteor (AUS))
7
4.6
60/1
T: Ms R Cooper
R: Vad Bolozhinskyi (56)
60/1
8
5.3
Mended (2)
10/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (57)
10/1
9
6.2
16/1
T: R A Bailey
R: A Banks (56)
16/1
4m casino prince (AUS) x echo maid (NZ) (made of gold (USA))
10
12.2
25/1
T: B F Cavanough
R: Mitchell Bell (56)
25/1
3f illustrious blue (GB) x dynamic duchess (NZ) (bachelor duke (USA))
Race 2 - Newgate Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:18.51 (36.46)
Prizemoney: $22,000
1
30/1
T: C J Waller
R: Ashley Morgan (56.5)
30/1
3f reliable man (GB) x dunbarton (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Leven Lass, Susie Wolff,
This nick: 11 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
1/1F
T: R P Northam
R: R Thompson (57)
1/1F
4m hinchinbrook (AUS) x early spec (AUS) (spectrum (IRE))
3
3.1
25/1
T: Justin Bowen
R: Ms M Weir (57)
25/1
5m bushranger (IRE) x modest meisie (AUS) (johannesburg (USA))
4
3.8
Galina (11)
6/4
T: B F Cavanough
R: G Buckley (56.5)
6/4
3f smart missile (AUS) x ballet d'amour (USA) (stravinsky (USA))
5
5.3
16/1
T: Simon Casey
R: Reece Jones (53.5)
16/1
3f excelebration (IRE) x ready for more (AUS) (more than ready (USA))
6
6
50/1
T: P M Perry
R: S Guymer (58.5)
50/1
3c dream ahead (USA) x little black fish (AUS) (tale of the cat (USA))
7
6.6
60/1
T: Tanya Randell
R: Ms R Murray (57)
60/1
8
6.8
30/1
T: L K Roberts
R: M Squires (59)
30/1
5g time thief (AUS) x cool awesome (AUS) (just awesome (AUS))
9
7.4
150/1
T: P M Perry
R: L P Rolls (56.5)
150/1
3f pierro (AUS) x pinezero (AUS) (danzero (AUS))
10
8.6
Branui (5)
100/1
T: Mark Schmetzer
R: Mitchell Bell (57)
100/1
4m al maher (AUS) x shirra nui (AUS) (viscount (AUS))
11
9
100/1
T: P J Eggleston
R: B Spriggs (59)
100/1
5g master of design (AUS) x sans lee (AUS) (strategic (AUS))
12
9.4
30/1
T: D Lane
R: Jake Hull (58.5)
30/1
3g magnus (AUS) x songbird lane (AUS) (street cry (IRE))
13
10.5
Armina (9)
25/1
T: D I Atkins
R: D McLellan (56.5)
25/1
3f epaulette (AUS) x rich man's girl (AUS) (dash for cash (AUS))
14
12.9
150/1
T: Ms D Lumsden
R: S Lisnyy (59)
150/1
Race 3 - Inglis Easter Sale 9&10/4 Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:04.02 (34.59)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: R P Northam
R: R Thompson (54.5)
5/2
3f dreamscape (AUS) x shamtastic (AUS) (shamardal (USA))
Winning siblings: Darleb, Mi Sassy, Very Sharp,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: Stirling Osland
R: C Lever (57.5)
8/1
3g salade (AUS) x celtic night (AUS) (secret savings (USA))
3
2.7
15/4
T: P J Eggleston
R: Ms R Murray (57.5)
15/4
3g albrecht (AUS) x little emily (AUS) (sequalo (AUS))
4
3.3
6/4F
T: Ms K Buchanan
R: S Lisnyy (57.5)
6/4F
3g direct charge (AUS) x joy division (AUS) (easy rocking (AUS))
5
4.1
30/1
T: R H Holloway
R: Mitchell Bell (57.5)
30/1
3g may'haab (AUS) x julelinda (NZ) (lucky unicorn (AUS))
6
4.9
25/1
T: R E Ollerton
R: Ashley Morgan (54)
25/1
3f ad valorem (USA) x love and fear (AUS) (magic winner (AUS))
7
8.5
150/1
T: S J Gleeson
R: A Banks (54)
150/1
4g beautiful crown (USA) x western show (AUS) (best western (AUS))
8
9.1
16/1
T: Mitchell Beer
R: Ms L Day (53)
16/1
3f bernardini (USA) x final deal (AUS) (final card (AUS))
9
10.5
20/1
T: P M Perry
R: Billy Cray (55.5)
20/1
3f foxwedge (AUS) x treadmill (USA) (e dubai (USA))
Race 4 - Yarraman Park Hcp (C1) (900m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 0:51.60 (33.05)
Prizemoney: $22,000
1
2/1F
T: R P Northam
R: R Thompson (57)
2/1F
5g swift alliance (AUS) x trust in me (AUS) (not a single doubt (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Timion (3)
6/1
T: Ms J Bowen
R: G Buckley (57.5)
6/1
4g time thief (AUS) x cordelion (AUS) (lion heart (USA))
3
1.9
3/1
T: Zach Hatch
R: Ms R Murray (56.5)
3/1
3g ready as (AUS) x azarcea (AUS) (seidnazar (AUS))
4
3.8
15/2
T: Melissa Dennett
R: Ms L Day (52.5)
15/2
4m big brown (USA) x diamond cove (AUS) (octagonal (NZ))
5
3.9
15/1
T: A G Scorse
R: D McLellan (56)
15/1
6
4
50/1
T: L K Roberts
R: M Squires (54)
50/1
6g all american (AUS) x bella costa (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.4
20/1
T: Ms D Lumsden
R: S Lisnyy (56.5)
20/1
8
5
40/1
T: J A Sylvester
R: L P Rolls (56.5)
40/1
4g domesday (AUS) x always loyal (AUS) (bradbury's luck (AUS))
9
5.4
50/1
T: Zach Hatch
R: Chelsea Ings (54)
50/1
5m murtajill (AUS) x time release (AUS) (switch in time (IRE))
10
7.9
4/1
T: Melanie O'Gorman
R: L Cumberland (58)
4/1
4g onemorenomore (AUS) x zazie (AUS) (zabeel (NZ))
11
8.3
100/1
T: P Clare
R: B Spriggs (54)
100/1
6g time thief (AUS) x remember pru (AUS) (bletchingly (AUS))
Race 5 - Star Turn @ Vinery Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Soft(5) Time: 1:23.74 (35.59)
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: R P Northam
R: Reece Jones (60.5)
7/2
6g lonhro (AUS) x speedy natalie (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: Sweet And Speedy,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/4F
T: J C Deamer
R: C Lever (58.5)
9/4F
3g time thief (AUS) x summer raid (AUS) (marauding (NZ))
3
3.3
20/1
T: Ms G Williams
R: Ashley Morgan (54)
20/1
4
3.4
Neruda (2)
8/1
T: Ms K Buchanan
R: Ms L Day (59.5)
8/1
4g poet's voice (GB) x lonrose (AUS) (lonhro (AUS))
5
3.8
20/1
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (58)
20/1
4g shocking (AUS) x chickilicious (NZ) (stark south (USA))
6
3.9
Guided (13)
100/1
T: John Bannister
R: A Banks (54)
100/1
7g henrythenavigator (USA) x highest accolade (GB) (shirley heights (GB))
7
4.1
80/1
T: D Lane
R: A E Denby (54)
80/1
8
4.3
8/1
T: Ms J Clement
R: Ms M Weir (55)
8/1
4g swift alliance (AUS) x cameleica (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
9
4.5
6/1
T: B F Cavanough
R: G Buckley (54.5)
6/1
10
4.6
8/1
T: K A Lees
R: D McLellan (56.5)
8/1
4g dream ballad (AUS) x zamunda (AUS) (bureaucracy (NZ))
11
5.4
10/1
T: J F Macmillan
R: B Spriggs (59)
10/1
4g poet's voice (GB) x tornado lil (AUS) (umatilla (NZ))
Race 6 - Arrowfield (Bm66) (1600m)
Class: Benchmark 66 Track: Soft(5) Time: 1:36.71 (35.38)
Prizemoney: $22,000
1
11/4
T: P A Youngberry
R: Mitchell Bell (60)
11/4
Winning siblings: Real Natural,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
Christo (10)
2/1F
T: Cameron Crockett
R: S Guymer (57)
2/1F
4h duporth (AUS) x margherita (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.3
20/1
T: P M Perry
R: L P Rolls (61)
20/1
4g all too hard (AUS) x ashley's kitty (USA) (tale of the cat (USA))
4
3.6
14/1
T: K A Lees
R: D McLellan (55.5)
14/1
4m azamour (IRE) x lady peony (AUS) (belong to me (USA))
5
4
9/1
T: Ms S Grills
R: Ms M Weir (60.5)
9/1
6
5.3
11/2
T: Paul Messara
R: Ashley Morgan (57)
11/2
3f animal kingdom (USA) x synaesthesia (USA) (quiet american (USA))
7
6
12/1
T: Ms G Williams
R: G Buckley (57)
12/1
6g intergaze (AUS) x miss frome (AUS) (way of light (USA))
8
6.9
40/1
T: D Lane
R: A Banks (58)
40/1
4g bullet train (GB) x rich addiction (AUS) (last tycoon (IRE))
9
7.2
Valatia (14)
60/1
T: S W Thompson
R: Ms L Day (52.5)
60/1
8g valixir (IRE) x alsatia (AUS) (marauding (NZ))
10
7.3
Ratler (5)
9/1
T: Melissa Dennett
R: Jake Hull (60)
9/1
4g bullet train (GB) x annunaki (AUS) (air de france (USA))
11
7.8
25/1
T: Stirling Osland
R: Reece Jones (56.5)
25/1
4g salade (AUS) x dane island (AUS) (danewin (AUS))
12
16.1
100/1
T: G D Lunn
R: B Spriggs (54)
100/1
6g god's own (AUS) x african lady (AUS) (somalia (AUS))
Race 7 - Cressfield's Top Ten 10 (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Soft(5) Time: 1:03.72 (34.60)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: P and P Snowden
R: Travis Wolfgram (59.5)
5/2
Winning siblings: Miss Dior,
This nick: 11 runners; 6 winners; 1 SW. Details
2
0.8
30/1
T: B G Lawrence
R: Ms M Weir (61)
30/1
7m murphy's blu boy (AUS) x beneficial (AUS) (high yield (USA))
3
0.9
25/1
T: John W Ramsey
R: Mitchell Bell (56.5)
25/1
3f congrats (USA) x fitness (AUS) (more than ready (USA))
4
1.2
3/1
T: R P Northam
R: Reece Jones (55.5)
3/1
4m olympus (AUS) x sutton queen (AUS) (beautiful crown (USA))
5
1.8
7/4F
T: Paul Messara
R: Ashley Morgan (59)
7/4F
3f redoute's choice (AUS) x luna bella (NZ) (stravinsky (USA))
6
2.2
150/1
T: P M Perry
R: S Lisnyy (60)
150/1
5m zoffany (IRE) x just pamela (AUS) (thunder gulch (USA))
7
4.8
30/1
T: P M Perry
R: L P Rolls (55)
30/1
8
5.3
11/2
T: J C Deamer
R: D McLellan (58)
11/2
5m duporth (AUS) x papoose (AUS) (exceed and excel (AUS))
9
6.4
100/1
T: S W Thompson
R: Ms L Day (52.5)
100/1
6g choisir (AUS) x ausbred chic (AUS) (grand lodge (USA))
10
8.1
30/1
T: Ms S Grills
R: G Buckley (59)
30/1
11
10.3
Sticks (7)
25/1
T: M K Mason
R: R Thompson (59)
25/1
3g denman (AUS) x carlton show (AUS) (hold that tiger (USA))
12
11
200/1
T: L K Roberts
R: M Squires (54)
200/1
9g artie schiller (USA) x ice dancer (AUS) (mister frisky (USA))
13
20.2
200/1
T: J A Sylvester
R: Jake Hull (59)
200/1
* Nick figures are for Australasia.