Breednet Results

STRATHALBYN - Sunday, May 27

Race 1 - Aap Valves And Fittings Mdn (1350m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:24.42 (37.45)
Prizemoney: $13,000
1
18/10F
T: R A Long
R: D Tourneur (57.5)
18/10F
3g star witness (AUS) x sherrin (AUS) (court of jewels (NZ))
Winning siblings: Madame Niccollene, Sherrin The Love,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Ciroc (1)
55/10
T: Jake Stephens
R: Todd Pannell (57.5)
55/10
3c dalakhani (IRE) x drunken sister (AUS) (bianconi (USA))
3
0.4
4/1
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (55.5)
4/1
3f dr doute's (AUS) x the lot (AUS) (belong to me (USA))
4
1.8
5/1
T: Peter Hardacre
R: Justin Huxtable (54)
5/1
3f foxwedge (AUS) x loves sarova (AUS) (carnegie (IRE))
5
1.9
6/1
T: N O'Shea and A Downing
R: J Potter (55.5)
6/1
6
7.2
30/1
T: D R Jolly
R: Kayla Crowther (55.5)
30/1
3g domesday (AUS) x catitude (AUS) (catbird (AUS))
7
12.9
11/1
T: P L Seater
R: J Holder (57.5)
11/1
3g skilled (AUS) x miss debra (AUS) (grandera (IRE))
8
17.9
100/1
T: Grant Young
R: Ms K Bishop (57.5)
100/1
3g good journey (USA) x exalted dane (AUS) (indian danehill (IRE))
9
31.6
30/1
T: David Tootell
R: R J Hurdle (55.5)
30/1
3f anacheeva (AUS) x vara remarco (AUS) (devaraja (NZ))
Race 2 - Daish Irrigation / Vinidex Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:15.33 (36.71)
Prizemoney: $13,000
1
Shuck (4)
14/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (57.5)
14/10
4m snitzel (AUS) x snipify (AUS) (snippets (AUS))
Winning siblings: Battant, Elle Lou, Snitzify, Zelify,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2018 MM National Yearling Sale
$105,000
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: Triple Crown Syndications Pty Ltd
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
Vendor: Widden Stud Widden Valley NSW
Buyer: Psd $380000 Res $400000
2
3.3
1/1F
T: D R Jolly
R: Kayla Crowther (55)
1/1F
3f snitzel (AUS) x arrival (AUS) (choisir (AUS))
3
4.6
30/1
T: P L Seater
R: Todd Pannell (57)
30/1
3f host (CHI) x thanks a bundle (AUS) (danewin (AUS))
4
5.1
50/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (57)
50/1
3f typhon (AUS) x belleap (AUS) (bel esprit (AUS))
5
5.7
66/1
T: J R Searle
R: Raquel Clark (57)
66/1
3f ambidexter (AUS) x persian palace (AUS) (dubai destination (USA))
6
5.9
45/10
T: J F Macmillan
R: J Holder (57)
45/10
3f nicconi (AUS) x good decision (AUS) (good journey (USA))
7
7.7
100/1
T: R H Wilkinson
R: D Caboche (56)
100/1
4m clangalang (AUS) x happy times (AUS) (suave dancer (USA))
Race 3 - Team Poly (C1) (2050m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 2:13.20 (37.80)
Prizemoney: $15,000
1
20/1
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (54.5)
20/1
This nick: 19 runners; 15 winners; 2 SW. Details
2
0.5
16/1
T: Ms C Rose
R: D Tourneur (59)
16/1
4g host (CHI) x crown fantasy (AUS) (tayasu tsuyoshi (JPN))
3
0.6
150/1
T: D S Irlam
R: Eran Boyd (55)
150/1
4m ustinov (AUS) x tristarumba roo (AUS) (blazing reality (AUS))
4
1.1
28/10
T: Grant Young
R: Todd Pannell (59)
28/10
4g skilled (AUS) x exalted beauty (AUS) (blevic (AUS))
5
1.7
10/1
T: Ethan Ensby
R: A K Chan (55.5)
10/1
4m starcraft (NZ) x sky academy (AUS) (royal academy (USA))
6
1.9
2/1F
T: T T Oxlade
R: J Potter (56.5)
2/1F
3f americain (USA) x cislunar (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
2
20/1
T: Grant Young
R: Kayla Crowther (52.5)
20/1
3f face value (AUS) x dancing lass (AUS) (akhadan (AUS))
8
4.4
50/1
T: G P Moody
R: R J Hurdle (57)
50/1
4m magic albert (AUS) x quirina (GB) (red ransom (USA))
9
5.5
35/10
T: Lloyd Kennewell
R: J Bowditch (56.5)
35/10
3f savabeel (AUS) x tell no lies (NZ) (casual lies (USA))
10
6.1
30/1
T: K M Sweeney
R: Justin Huxtable (55.5)
30/1
4g amadeus wolf (GB) x shez a gaze (AUS) (stargazer (NZ))
12
11.2
40/1
T: G D Searle
R: J Maund (54.5)
40/1
3f wanted (AUS) x sunwise (AUS) (lonhro (AUS))
Race 4 - Adelaide Belt & Hose Hcp (C1) (1100m)
Class: Class 1 Track: Soft(5) Time: 1:08.24 (36.20)
Prizemoney: $15,000
1
35/10
T: G P Moody
R: W Lau (50)
35/10
5m reward for effort (AUS) x randhawa (NZ) (monolith (AUS))
Winning siblings: Do Over,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/10F
T: Ms S Jaensch
R: Raquel Clark (57)
11/10F
3f hussonet (USA) x pick o' the bunch (AUS) (fantastic light (USA))
3
3.1
11/1
T: Alexander Justice
R: J Holder (58.5)
11/1
5g reward for effort (AUS) x relativity (AUS) (geiger counter (USA))
4
3.8
32/10
T: Grant Young
R: Kayla Crowther (56.5)
32/10
6m stratum (AUS) x exalted madam (AUS) (blevic (AUS))
5
3.9
100/1
T: A B Beswick
R: Ms K Bishop (54)
100/1
4m kaphero (AUS) x stockinette (AUS) (brief truce (USA))
6
5.8
65/10
T: David Tootell
R: Justin Huxtable (54)
65/10
7
22.1
66/1
T: A Kallus
R: D McWhinney (54.5)
66/1
6g reaan (AUS) x shebeen queen (AUS) (johannesburg (USA))
Race 5 - Grundfos Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Soft(5) Time: 1:42.52 (38.01)
Prizemoney: $13,000
1
8/1
T: Kirsten Mooney
R: Kayla Crowther (54)
8/1
4m rebel raider (AUS) x banditti (AUS) (last tycoon (IRE))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2018 MM Adelaide Yearling Sale
$12,000
Vendor: Chanti Creek Macclesfield SA
Buyer: Peter Blanch
2
0.1
14/1
T: N O'Shea and A Downing
R: Raquel Clark (55.5)
14/1
3f hard spun (USA) x silent stash (AUS) (dash for cash (AUS))
3
0.4
32/10
T: Philip Day
R: R J Hurdle (57.5)
32/10
3g uncle mo (USA) x victoriana (AUS) (conatus (AUS))
4
1.7
12/10F
T: P Stokes
R: D Caboche (56)
12/10F
3g so you think (NZ) x faint perfume (AUS) (shamardal (USA))
5
2.3
45/10
T: D W O'Leary
R: J Bowditch (58)
45/10
5g gallo di ferro (USA) x arinna (AUS) (lake coniston (IRE))
6
4.2
80/1
T: T T Oxlade
R: J Potter (58)
80/1
4g rebel raider (AUS) x saving par (AUS) (secret savings (USA))
7
4.7
30/1
T: T G Trenowden
R: Ms C Lindop (56)
30/1
8
6.2
60/1
T: G P Moody
R: W Lau (52)
60/1
5m tickets (AUS) x valse des fleurs (NZ) (stravinsky (USA))
9
10.3
20/1
T: Peter Hardacre
R: Justin Huxtable (54)
20/1
3f manhattan rain (AUS) x modern etiquette (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
12.9
20/1
T: R F Moore
R: J Holder (58)
20/1
4g face value (AUS) x misty valley miss (AUS) (king charlemagne (USA))
11
19.8
150/1
T: B D Brook
R: Ms K Bishop (58)
150/1
4g authorized (IRE) x blue orchid (USA) (kingmambo (USA))
12
22.1
200/1
T: Kristi Evans
R: Eran Boyd (56)
200/1
4m niccolini (AUS) x destiny's star (AUS) (dubai destination (USA))
Race 6 - Philmac (Bm60) (1200m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(5) Time: 1:14.85 (36.78)
Prizemoney: $15,000
1
55/10
T: D R Jolly
R: Kayla Crowther (56)
55/10
5g snitzel (AUS) x zedazest (AUS) (fuji kiseki (JPN))
Winning siblings: Mr Showdown,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.3
8/1
T: Ms J Giles
R: Eran Boyd (54)
8/1
5g red arrow (AUS) x makabelle (AUS) (prince of birds (USA))
3
5.3
3/1
T: Jamie Opperman
R: Gary Lo (57)
3/1
5g bianconi (USA) x dol de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
6.8
2/1F
T: P F Maher
R: W Lau (55)
2/1F
7g keep the faith (AUS) x ilgatto (AUS) (catbird (AUS))
5
7.7
30/1
T: Grant Kluske
R: Cody Collins (54)
30/1
8m alert (ARG) x jocular (AUS) (hennessy (USA))
6
10.8
22/10
T: Chris Bieg
R: Justin Huxtable (58.5)
22/10
5g raheeb (AUS) x daft (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
Race 7 - Orange Pumps (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Soft(5) Time: 1:08.92 (36.40)
Prizemoney: $15,000
1
65/10
T: K M Sweeney
R: W Lau (52)
65/10
6m mint lane (USA) x chasing gold (AUS) (made of gold (USA))
Winning siblings: Pure Quartz,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
18/10F
T: Grant Young
R: Raquel Clark (57)
18/10F
4m ad valorem (USA) x miss canny (AUS) (canny lad (AUS))
3
3.5
8/1
T: K M Sweeney
R: Ms C Lindop (54.5)
8/1
7m niello (AUS) x wiradancing (AUS) (kenvain (AUS))
4
4
28/10
T: D L Hewitt
R: Justin Huxtable (58.5)
28/10
7m keltrice (AUS) x shuttlebug (AUS) (shuttlecock corner (USA))
5
5.8
6/1
T: K M Sweeney
R: A K Chan (52.5)
6/1
5m mint lane (USA) x recollection (AUS) (snippets (AUS))
6
7.2
45/10
T: G L Lesnikowski
R: Ms K Bishop (57)
45/10
7m face value (AUS) x solicitous (AUS) (strategic (AUS))
Race 8 - Davey (Bm60) (1350m)
Class: Benchmark 60 Track: Soft(5) Time: 1:25.03 (37.98)
Prizemoney: $15,000
1
45/10
T: W F Francis and G Kent
R: Kayla Crowther (56)
45/10
Winning siblings: Ask For Joe, Imterrific, Peace An Quiet,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.8
3/1F
T: L Macdonald and A Gluyas
R: Ms C Lindop (58)
3/1F
4g so you think (NZ) x see you there (AUS) (lucky owners (NZ))
3
2.2
15/2
T: Grant Kluske
R: W Lau (50)
15/2
7g primus (AUS) x ma biche (AUS) (tertian (USA))
4
3.3
65/10
T: Peter Hardacre
R: Cody Collins (56.5)
65/10
4m commands (AUS) x tahnee topaz (AUS) (lonhro (AUS))
5
3.5
12/1
T: K M Sweeney
R: A K Chan (52.5)
12/1
5g tickets (AUS) x sutton smile (AUS) (beautiful crown (USA))
6
3.9
45/10
T: Grant Young
R: Todd Pannell (61.5)
45/10
7g de beers (NZ) x traditional blues (AUS) (traditional means (AUS))
7
4.6
100/1
T: B O Potter
R: D McWhinney (56)
100/1
8
6.5
30/1
T: G P Moody
R: Raquel Clark (54)
30/1
9m niello (AUS) x regal lagoon (NZ) (deputy governor (USA))
9
6.7
9/1
T: Ms J Potts
R: J Potter (59)
9/1
10
8.5
20/1
T: J R Searle
R: Justin Huxtable (55.5)
20/1
6g street cry (IRE) x so much joy (AUS) (red ransom (USA))
11
9.3
14/1
T: J Dodgson
R: R J Hurdle (56)
14/1
8g oamaru force (AUS) x three for free (AUS) (primo valentino (IRE))
* Nick figures are for Australasia.