Breednet Results

SUNSHINE COAST - Sunday, April 30

Race 1 - Iga Sunshine Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.99 (34.64)
Prizemoney: $14,000
1
9/1
T: David Vandyke
R: J Lloyd (55)
9/1
2f real saga (AUS) x cubism (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Fallow, See Miracles, Stroak,
This nick: 16 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/4F
T: Chris Anderson
R: B N Stewart (57)
6/4F
2g show a heart (AUS) x scarlet tanager (AUS) (red dazzler (AUS))
3
0.8
Hang (2)
40/1
T: Ben Currie
R: Joshua Oliver (57)
40/1
2c clang (AUS) x godsana (AUS) (god's own (AUS))
4
2.1
25/1
T: K M Schweida
R: James Orman (55)
25/1
2f sequalo (AUS) x avenel (AUS) (scenic (IRE))
5
2.3
9/1
T: K Wood and P Gesler
R: L R Dittman (57)
9/1
2c duporth (AUS) x blue stocking (AUS) (royal academy (USA))
6
2.5
25/1
T: S W Kendrick
R: Adam Sewell (55)
25/1
2c americain (USA) x year of the cat (NZ) (tale of the cat (USA))
7
3.3
15/4
T: Natalie McCall
R: M Cahill (55)
15/4
2f bradbury's luck (AUS) x cheree's general (AUS) (general nediym (AUS))
8
3.5
150/1
T: D T Kelly
R: Gina Mitchell (52)
150/1
9
3.7
3/1
T: B and D Guy
R: G Colless (57)
3/1
2g smart missile (AUS) x lunasong (AUS) (unbridled's song (USA))
10
8
20/1
T: M A Kropp
R: A Spinks (55)
20/1
2f excelebration (IRE) x lacada siren (AUS) (giant's causeway (USA))
11
10
30/1
T: L D Wanless
R: P Hammersley (55)
30/1
2f monashee mountain (USA) x saran (AUS) (grand lodge (USA))
Race 2 - Iga Sunshine Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.25 (35.02)
Prizemoney: $14,000
1
15/4
T: Ben Hull
R: Ms T Harrison (57)
15/4
2g smart missile (AUS) x royal babe (AUS) (rory's jester (AUS))
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
Cruze (1)
16/1
T: B J Lockwood
R: B Pengelly (57)
16/1
2g pierro (AUS) x alessandra (AUS) (fastnet rock (AUS))
3
1.4
Howick (10)
6/4F
T: D T Kelly
R: Corey Bayliss (53)
6/4F
2f denmarket (AUS) x tricky tilly (AUS) (favorite trick (USA))
4
4.7
66/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57)
66/1
2g casino prince (AUS) x purple vein (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
4.8
6/1
T: Steven O'Dea
R: D J Browne (57)
6/1
2c more than ready (USA) x tartufi (USA) (mr. greeley (USA))
6
5
30/1
T: L F Birchley
R: G Colless (55)
30/1
7
5.1
7/2
T: T J Gollan
R: R Fradd (57)
7/2
2g more than ready (USA) x potential princess (AUS) (elusive quality (USA))
8
6.1
20/1
T: B and D Guy
R: P Hammersley (55)
20/1
2f captain sonador (AUS) x silky tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
9
7.6
14/1
T: M J Mair
R: Luke Tarrant (55)
14/1
10
9.9
150/1
T: J C Pointon
R: Michael Murphy (53.5)
150/1
Race 3 - Montrose Therapy & Respite Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.38 (35.45)
Prizemoney: $14,000
1
6/4F
T: B and D Guy
R: P Hammersley (56.5)
6/4F
3c street cry (IRE) x believe'n'succeed (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Bounding,
This nick: 14 runners; 11 winners; 1 SW. Details
2
3
25/1
T: Chris Anderson
R: M Cahill (54.5)
25/1
3f monashee mountain (USA) x dream gal (NZ) (dream well (FR))
3
3.2
12/1
T: L F Birchley
R: Ron Stewart (54.5)
12/1
4
3.3
20/1
T: Bradley Smith
R: James Orman (57.5)
20/1
4g statue of liberty (USA) x lekitama (AUS) (west quest (CAN))
5
3.8
60/1
T: Ms K Stabe
R: R Fradd (56.5)
60/1
3g shocking (AUS) x champagne heights (NZ) (centaine (AUS))
6
4.6
5/1
T: Ms L Stratton
R: Luke Londregan (56.5)
5/1
3g solo flyer (AUS) x quiet as (AUS) (octagonal (NZ))
7
4.7
15/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: B N Stewart (56.5)
15/1
3g onemorenomore (AUS) x beachland (AUS) (falvelon (AUS))
8
5.7
15/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms S Lacy (53.5)
15/1
5m zupaone (AUS) x skiwi (NZ) (prized (USA))
9
5.8
100/1
T: Bond Robbins
R: Tiffani Brooker (55.5)
100/1
10
6.1
12/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (57.5)
12/1
5g reset (AUS) x apple express (AUS) (scenic (IRE))
11
6.3
15/4
T: G R Duncan
R: J Lloyd (56.5)
15/4
3g wanted (AUS) x snowtime (AUS) (royal academy (USA))
12
10.6
200/1
T: G P Hineman
R: M Hellyer (56.5)
200/1
3g easy rocking (AUS) x lady pearl (AUS) (woodman (USA))
13
11.6
100/1
T: B Mason
R: J Missen (54.5)
100/1
3f snippetson (AUS) x matilda's dance (AUS) (danehill dancer (IRE))
14
15.4
200/1
T: J L Johnston
R: N Thomas (57.5)
200/1
4g teranaba (AUS) x barsine (AUS) (telesto (NZ))
Race 4 - Iga Sunshine Coast Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:37.63 (35.50)
Prizemoney: $14,000
1
13/4F
T: L J Gough
R: D J Browne (56.5)
13/4F
3g nicconi (AUS) x street jam (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Golden Street, Natassa,
This nick: 12 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
4
150/1
T: T K Williams
R: Hannah English (53.5)
150/1
3
4.5
15/4
T: A P Williamson
R: R Fradd (56.5)
15/4
3g red dazzler (AUS) x seraphs dream (AUS) (last tycoon (IRE))
4
4.6
6/1
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (53)
6/1
3f al maher (AUS) x chai (AUS) (viscount (AUS))
5
4.9
Lyrids (5)
30/1
T: Michael Costa
R: M Hellyer (56.5)
30/1
3g northern meteor (AUS) x court flying (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.4
15/2
T: G Heinrich and B Rodgers
R: B N Stewart (56.5)
15/2
7
6.2
25/1
T: G K Taylor
R: Corey Bayliss (54.5)
25/1
3g show a heart (AUS) x avilde (AUS) (grand lodge (USA))
8
6.4
66/1
T: Ms T Cotsiopoulos
R: A Spinks (54.5)
66/1
3f foxwedge (AUS) x japali bike (AUS) (zabeel (NZ))
9
6.7
Miazumi (14)
11/2
T: B S Baldwin
R: J Lloyd (54.5)
11/2
3f haradasun (AUS) x millennial (AUS) (hatta's mill (GB))
10
7.7
20/1
T: Chris Anderson
R: P Hammersley (56.5)
20/1
3g pendragon (NZ) x zazabelle (NZ) (zabeel (NZ))
11
7.8
20/1
T: Natalie McCall
R: James Orman (55.5)
20/1
4m jet spur (AUS) x eleda (NZ) (deputy governor (USA))
12
8.3
12/1
T: Jeffrey Chan
R: M McGillivray (56.5)
12/1
3g dylan thomas (IRE) x pendulum miss (NZ) (savabeel (AUS))
13
8.7
20/1
T: R L Heathcote
R: Ron Stewart (56.5)
20/1
3g testa rossa (AUS) x serious rock (AUS) (fastnet rock (AUS))
14
8.8
60/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: M Cahill (56.5)
60/1
3g choisir (AUS) x swinging babe (AUS) (encosta de lago (AUS))
15
9
50/1
T: David Scanes
R: J L Taylor (57.5)
50/1
5g dubleo (USA) x stormy tango (AUS) (hurricane sky (AUS))
16
11
40/1
T: Ms K Stabe
R: Ms T Harrison (54.5)
40/1
3f all american (AUS) x la fleur (AUS) (flying spur (AUS))
Race 5 - Iga Sunshine Coast Hcp (C2) (1800m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:49.87 (36.08)
Prizemoney: $14,000
1
4/1F
T: G K Taylor
R: Corey Bayliss (56)
4/1F
4g encosta de lago (AUS) x groovy choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 30 runners; 20 winners; 2 SW. Details
2
0.3
9/2
T: Chris Munce
R: Michael Murphy (55.5)
9/2
3
1.3
11/1
T: Kristie Clark-Peoples
R: Ms S Lacy (54)
11/1
5g floral pegasus (AUS) x safety first (AUS) (well protected (AUS))
4
1.4
Portsea (10)
5/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (54.5)
5/1
5g high chaparral (IRE) x sorrento (NZ) (just a dancer (NZ))
5
4.7
20/1
T: Ms K Stabe
R: Ms T Harrison (56.5)
20/1
4g northern meteor (AUS) x vera's pride (AUS) (youthful legs (USA))
6
5.5
Nossuh (8)
16/1
T: D L Heinemann
R: M Hellyer (56)
16/1
4g husson (ARG) x miss deception (AUS) (stravinsky (USA))
7
5.6
20/1
T: A P Williamson
R: L R Dittman (59)
20/1
4g lope de vega (IRE) x lime squeeze (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
5.9
5/1
T: L F Birchley
R: Adam Sewell (56.5)
5/1
4m pins (AUS) x paolino (NZ) (housebuster (USA))
9
6
14/1
T: P H Duncan
R: Tiffani Brooker (54.5)
14/1
5m istidaad (USA) x la velista (NZ) (yachtie (AUS))
10
10.8
20/1
T: Jon Walk
R: J L Taylor (54)
20/1
5g husson (ARG) x atom angel (NZ) (defensive play (USA))
11
99.9
13/2
T: Natalie McCall
R: M Cahill (56.5)
13/2
3g rothesay (AUS) x valuabelle (AUS) (face value (AUS))
Race 6 - Iga Sunshine Coast Hcp (C1) (1400m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:24.96 (36.33)
Prizemoney: $14,000
1
15/1
T: Jason Edwards
R: M Hellyer (56)
15/1
4m henrythenavigator (USA) x watches (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 10 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
16/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms S Lacy (54.5)
16/1
4g beneteau (AUS) x hey pretty katie (AUS) (beautiful crown (USA))
3
0.9
13/2
T: J F Meagher
R: Ron Stewart (56)
13/2
4
1.1
11/4
T: S A Mackinnon
R: Adam Sewell (55)
11/4
5
1.2
15/1
T: A P Williamson
R: L R Dittman (58.5)
15/1
4g krupt (AUS) x shoodbee (AUS) (bureaucracy (NZ))
6
2.5
11/1
T: Paul Butterworth
R: M McGillivray (57)
11/1
7
2.7
66/1
T: T B Thomas
R: Luke Tarrant (54.5)
66/1
4m anton pillar (AUS) x danarca (AUS) (sanction (AUS))
8
2.9
11/2
T: M A Kropp
R: G Colless (55.5)
11/2
3f red dazzler (AUS) x beach lady (NZ) (scaredee cat (NZ))
9
3.9
Sakan (12)
60/1
T: S Mesken
R: Corey Bayliss (52)
60/1
3g al maher (AUS) x wadeema (AUS) (secret savings (USA))
10
4.4
9/4F
T: A J Edmonds
R: J Lloyd (58.5)
9/4F
4m snippetson (AUS) x sky love (AUS) (octagonal (NZ))
11
6.2
60/1
T: Selina Leef
R: A Spinks (54)
60/1
Race 7 - Iga Sunshine Coast Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:57.99 (34.35)
Prizemoney: $14,000
1
9/1
T: K Hickmott
R: L R Dittman (57.5)
9/1
4g snippetson (AUS) x autumn dash (AUS) (dash for cash (AUS))
Winning siblings: Abracadash,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
5/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: J Lloyd (58)
5/1
4m charge forward (AUS) x regimental gal (AUS) (general nediym (AUS))
3
2
11/4
T: Steven O'Dea
R: P Hammersley (57)
11/4
4m jet spur (AUS) x sad (AUS) (sovereign red (NZ))
4
2.2
Le Jeu (10)
40/1
T: S W Kendrick
R: N Thomas (54)
40/1
4m jet spur (AUS) x jouer le jeu (NZ) (montjeu (IRE))
5
2.3
9/1
T: Chris Munce
R: Ron Stewart (57.5)
9/1
4g publishing (AUS) x dodgette (AUS) (dodge (AUS))
6
3.6
25/1
T: Tony Haydon
R: James Orman (54.5)
25/1
7
3.7
16/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (57)
16/1
4g jet spur (AUS) x chabeli (AUS) (iglesia (AUS))
8
4
5/2F
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (59)
5/2F
3g bel esprit (AUS) x bitabling (AUS) (commands (AUS))
9
4.2
13/2
T: Greg Gatti
R: Corey Bayliss (52)
13/2
5m za-im (GB) x coochen jenny wren (AUS) (manshood (CAN))
Race 8 - Iga Sunshine Coast (Bm75) (1000m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(3) Time: 0:57.75 (34.10)
Prizemoney: $14,000
1
4/1
T: D J Hansen
R: Luke Tarrant (58)
4/1
4g exceed and excel (AUS) x red for lou (AUS) (testa rossa (AUS))
Winning siblings: Le Cap, Louisiana Rouge,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1.5
9/1
T: T N Miller
R: M Cahill (56.5)
9/1
4g real saga (AUS) x cruyff i'm good (AUS) (johan cruyff (GB))
3
1.9
11/2
T: R L Heathcote
R: B E Grylls (54)
11/2
4g red element (AUS) x jomar star (AUS) (johannesburg (USA))
4
2.2
15/4F
T: David Murphy
R: James Orman (55)
15/4F
4g all bar one (AUS) x kacheek (AUS) (jetball (AUS))
5
2.4
15/2
T: Chris Munce
R: D J Browne (56)
15/2
5g jet spur (AUS) x quality appeal (AUS) (elusive quality (USA))
6
2.7
66/1
T: S L Watters
R: N Thomas (54)
66/1
7
3.5
4/1
T: L J Mayfield-Smith
R: M McGillivray (57)
4/1
5g natural destiny (AUS) x southern sister (AUS) (skilful star (AUS))
8
5
12/1
T: Jon Walk
R: J L Taylor (55)
12/1
9
7
100/1
T: T B Thomas
R: Ms T Chambers (60.5)
100/1
8g foreplay (AUS) x docile (AUS) (quest for fame (GB))
200
10/1
T: B Herne
R: N Seymour (57)
10/1
7g commands (AUS) x high shakira (NZ) (soviet star (USA))
400
20/1
T: J G Symons and S Laxon
R: Ms S Lacy (54)
20/1
8m bel esprit (AUS) x the dash (AUS) (more than ready (USA))
Race 9 - Iga Sunshine Coast Hcp (C4) (1200m)
Class: Class 4 Track: Good(3) Time: 1:11.33 (35.10)
Prizemoney: $14,000
1
25/1
T: S W Kendrick
R: Luke Tarrant (54)
25/1
4m show a heart (AUS) x spectroscope (AUS) (geiger counter (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/1
T: T N Miller
R: Adam Sewell (55.5)
5/1
3g nadeem (AUS) x queen's colours (GB) (rainbow quest (USA))
3
0.5
10/1
T: G R Duncan
R: D J Browne (57.5)
10/1
4g showcasing (GB) x zafonique (NZ) (bigstone (IRE))
4
0.8
11/1
T: G Heinrich and B Rodgers
R: Ron Stewart (59)
11/1
7g flying spur (AUS) x sally magic (AUS) (keltrice (AUS))
5
1.8
60/1
T: K C Anderson
R: M Hellyer (54)
60/1
6
2
9/1
T: B Herne
R: J Lloyd (55)
9/1
7
3.5
8/1
T: Chris Munce
R: James Orman (58.5)
8/1
4g snitzel (AUS) x helvetia (AUS) (flying spur (AUS))
8
4
20/1
T: R L Heathcote
R: R Fradd (54)
20/1
6m danasinga (AUS) x battle line (AUS) (galileo (IRE))
9
4.5
25/1
T: S W Kendrick
R: Tiffani Brooker (55.5)
25/1
6g artie schiller (USA) x danira (IRE) (danehill (USA))
10
4.8
5/2F
T: R L Heathcote
R: Ms T Harrison (54.5)
5/2F
4m snitzel (AUS) x shelbey (AUS) (gilded time (USA))
11
5.2
15/2
T: M J Mair
R: Corey Bayliss (52.5)
15/2
4g tickets (AUS) x cutting (AUS) (snippets (AUS))
12
5.5
11/1
T: L F Birchley
R: B N Stewart (58)
11/1
6g kaphero (AUS) x flying love (AUS) (st. covet (AUS))
* Nick figures are for Australasia.