Breednet Results

TAREE - Monday, January 14

Race 1 - Winning Post Function Ctr-Bm66 (1250m)
Class: Benchmark 66 Track: Good(3) Time: 1:13.63 (36.17)
Prizemoney: $22,000
1
2/1
T: R R Milligan
R: M Bennett (60)
2/1
5m ad valorem (USA) x beata (AUS) (rory's jester (AUS))
Winning siblings: Beautifulhandshake, Blinkin Hot, Kreskin,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.4
6/1
T: Ms K Buchanan
R: Josh Adams (59.5)
6/1
5m dubleo (USA) x strategic escape (AUS) (strategic (AUS))
3
0.6
7/4F
T: M R Stitt
R: M McGuren (60.5)
7/4F
4g street cry (IRE) x harpers (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
5.4
8/1
T: R N Godbolt
R: L Cumberland (59)
8/1
7g al samer (AUS) x dix (AUS) (strategic (AUS))
5
6.1
5/1
T: M P Byers
R: Wendy Peel (57)
5/1
6m husson (ARG) x noise maker (AUS) (clang (AUS))
6
6.8
16/1
T: Terry Evans
R: A Layt (59.5)
16/1
6m excellent art (GB) x surprise bid (AUS) (general nediym (AUS))
7
7.3
16/1
T: John Bannister
R: Travis Wolfgram (57.5)
16/1
6g california dane (AUS) x silent dawn (AUS) (best western (AUS))
Race 2 - XXXX Gold Mdn Hcp (1000m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 0:58.65 (36.85)
Prizemoney: $22,000
1
7/2
T: G McFarlane
R: A Layt (56)
7/2
5m salade (AUS) x lady octa (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: Sadhana, Six Foot,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1
40/1
T: M J Robinson
R: J Watkins (57.5)
40/1
3g home on the grange (AUS) x table jest (AUS) (table limit (USA))
3
1.2
5/4F
T: D Lane
R: Travis Wolfgram (56)
5/4F
3f helmet (AUS) x smash (AUS) (quest for fame (GB))
4
1.4
8/1
T: S L Brewer
R: Josh Adams (58)
8/1
5g pendragon (NZ) x reown (AUS) (god's own (AUS))
5
2.9
20/1
T: R R Milligan
R: C G O'Brien (55.5)
20/1
3f dream ahead (USA) x desert trick (GB) (green desert (USA))
6
3.8
15/2
T: D Lane
R: Jake Hull (57.5)
15/2
3g dundeel (NZ) x oakfield beauty (AUS) (danewin (AUS))
7
4.7
11/2
T: G McFarlane
R: R Thompson (57)
11/2
4m decertare (AUS) x viscondesa (AUS) (viscount (AUS))
8
6.4
8/1
T: K A Lees
R: Ms L Day (54.5)
8/1
3f reliable man (GB) x ugly betty (AUS) (high yield (USA))
Race 3 - Hydra Hose Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:38.29 (38.47)
Prizemoney: $22,000
1
Syrah (11)
5/1
T: M R Stitt
R: Cejay Graham (52.5)
5/1
5g helmet (AUS) x star shiraz (AUS) (sequalo (AUS))
Winning siblings: Durif, Meursault, Mondeuse, Retsina,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
7/1
T: Aiden St Vincent
R: J Watkins (57.5)
7/1
5g show a heart (AUS) x pachanga (NZ) (redoute's choice (AUS))
3
2
8/1
T: Tom Higgins
R: Ms M Weir (54)
8/1
4
2.1
5/2F
T: K A Lees
R: Ms L Day (54.5)
5/2F
3g myboycharlie (IRE) x miss murphy's law (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
5
2.2
50/1
T: R N Godbolt
R: L Cumberland (56.5)
50/1
4m tickets (AUS) x flutterena (AUS) (arena (AUS))
6
2.3
15/1
T: S G Morton
R: Ms B Hodder (54)
15/1
5m duporth (AUS) x komachi (AUS) (commands (AUS))
7
2.6
40/1
T: R R Milligan
R: M Bennett (56)
40/1
5g may'haab (AUS) x woolwich woman (AUS) (quest for fame (GB))
8
5
100/1
T: Ms J Lynch
R: P Graham (54)
100/1
6g magic albert (AUS) x savanna pride (AUS) (lion hunter (AUS))
9
5.1
7/1
T: Ms J Graham
R: R Thompson (54)
7/1
5g helmet (AUS) x butterfield (NZ) (fasliyev (USA))
10
6.2
8/1
T: K A Lees
R: A Gibbons (58.5)
8/1
4r iffraaj (GB) x cape princess (NZ) (cape cross (IRE))
11
6.5
9/2
T: B F Cavanough
R: Jake Hull (57.5)
9/2
5g written tycoon (AUS) x take your mark (AUS) (flying spur (AUS))
12
10.4
30/1
T: Ms R Dunn
R: A E Denby (54)
30/1
5g hinchinbrook (AUS) x rich hussy (AUS) (hussonet (USA))
Race 4 - De Bortoli Wines Mdn Plate (1250m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:13.92 (36.93)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Ms K Buchanan
R: Josh Adams (57)
5/2
4m excites (AUS) x grand cooler (AUS) (grandera (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
13/4
T: K A Lees
R: A Gibbons (57.5)
13/4
3g shamus award (AUS) x romantic moon (AUS) (more than ready (USA))
3
3.3
15/8F
T: Ms K Waugh
R: A Layt (57.5)
15/8F
3g smart missile (AUS) x pauline de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
3.6
9/1
T: K A Lees
R: R Thompson (57.5)
9/1
3g street boss (USA) x judaea (AUS) (holy roman emperor (IRE))
5
7.2
12/1
T: D G Callaughan
R: Ms L Day (55.5)
12/1
4m time thief (AUS) x salsa storm (AUS) (hurricane sky (AUS))
6
7.5
15/1
T: D Lane
R: C G O'Brien (55.5)
15/1
3f tickets (AUS) x oakfield dream (AUS) (desert king (IRE))
7
7.6
20/1
T: Ms J Bowen
R: M Squires (55.5)
20/1
3f time thief (AUS) x tully lea (NZ) (senor pete (USA))
8
10
40/1
T: J A Sprague
R: Cejay Graham (57.5)
40/1
4g encosta de lago (AUS) x secret relations (AUS) (secret savings (USA))
9
10.8
150/1
T: M R Stitt
R: Brooke Stower (59)
150/1
4g tickets (AUS) x colourful chimes (AUS) (chime zam (AUS))
10
12.1
30/1
T: D Lane
R: M Bennett (56)
30/1
3f dundeel (NZ) x oakfield pearl (AUS) (viscount (AUS))
11
12.5
20/1
T: W T Wilkes
R: M McGuren (57.5)
20/1
3g big brown (USA) x miss fascinator (AUS) (fasliyev (USA))
12
18.7
150/1
T: Ms J Lynch
R: P Graham (59)
150/1
4g all american (AUS) x egerszegi (AUS) (danehill (USA))
Race 5 - Hannam Vale Cup 15/3 (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:06.22 (38.60)
Prizemoney: $22,000
1
15/8F
T: M R Stitt
R: Cejay Graham (52.5)
15/8F
4g helmet (AUS) x herewegoagain (AUS) (hussonet (USA))
Winning siblings: Another One, Oh No Not Again, Oneira,
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Sealum (5)
7/2
T: Nick Mitchell
R: Ms M Weir (54.5)
7/2
6g stratum (AUS) x firm seal (AUS) (falbrav (IRE))
3
1
5/2
T: J C Deamer
R: A Gibbons (61)
5/2
4m delago deluxe (AUS) x real special (AUS) (thunder gulch (USA))
4
1.6
9/1
T: M J Robinson
R: J Watkins (63.5)
9/1
7g akacheeta (AUS) x carefully (AUS) (dangerous (AUS))
5
1.8
100/1
T: Colin Hughes
R: Ms K Stanley (54)
100/1
6
1.9
7/1
T: G McFarlane
R: A Layt (54)
7/1
5m shrapnel (AUS) x adhocracy (AUS) (bureaucracy (NZ))
7
14.2
40/1
T: Ms C Reid
R: Wendy Peel (52.5)
40/1
5m poet's voice (GB) x exceed expectation (AUS) (exceed and excel (AUS))
8
20.9
9/1
T: Colt Prosser
R: Mollie Partridge (57)
9/1
6m dane fever (AUS) x cosmetic crown (AUS) (beautiful crown (USA))
Race 6 - Tab.Com.Au Hcp (C3) (1000m)
Class: Class 3 Track: Good(3) Time: 0:57.36 (35.26)
Prizemoney: $22,000
1
6/1
T: B F Cavanough
R: A E Denby (56)
6/1
5m manhattan rain (AUS) x beauty school (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 8 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
2
6/1
T: Ms J Bowen
R: Cejay Graham (55)
6/1
5m snippetson (AUS) x vamps (AUS) (hennessy (USA))
3
3
100/1
T: M R Stitt
R: Brooke Stower (54)
100/1
4
4.1
15/2
T: Colt Prosser
R: Ms B Hodder (58)
15/2
4m pendragon (NZ) x roulette wheel (AUS) (spinning world (USA))
5
4.7
9/2
T: Terry Evans
R: C G O'Brien (58)
9/2
4g all too hard (AUS) x ashenti (AUS) (ashkalani (IRE))
6
4.9
20/1
T: R N Godbolt
R: Travis Wolfgram (55)
20/1
3f hinchinbrook (AUS) x never doubt me (AUS) (not a single doubt (AUS))
7
7.6
10/1
T: Ms L Sheppard
R: A Gibbons (60.5)
10/1
5g arlington (AUS) x parsa (USA) (risen star (USA))
8
8.4
5/4F
T: J D Shelton
R: Leah Kilner (57)
5/4F
4m i am invincible (AUS) x miss chaos (NZ) (van nistelrooy (USA))
9
11.9
30/1
T: M J Robinson
R: A Layt (54)
30/1
5g super jet (USA) x tasman princess (NZ) (the jogger (USA))
10
17.8
Wolfram (12)
100/1
T: M P O'Neill
R: P Graham (54)
100/1
5g al aseel (AUS) x horbury terrace (AUS) (fantastic light (USA))
Race 7 - Mvrc Conference Packages (C2) (1300m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:17.87 (38.37)
Prizemoney: $22,000
1
5/2F
T: M P Byers
R: R Thompson (56)
5/2F
6m dubai's choice (AUS) x eyewina (AUS) (marwina (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/4
T: W T Wilkes
R: Travis Wolfgram (57.5)
11/4
3
1.8
50/1
T: S L Brewer
R: A Layt (54)
50/1
3f mosayter (USA) x casino hussler (AUS) (hussonet (USA))
4
3.5
7/2
T: K A Lees
R: A Gibbons (57)
7/2
3g dream ahead (USA) x sboog (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
4.2
10/1
T: R N Godbolt
R: L Cumberland (55.5)
10/1
5g new approach (IRE) x crystal snip (AUS) (snippets (AUS))
6
6
12/1
T: Jay Hopkins
R: M McGuren (61)
12/1
4g exceed and excel (AUS) x secret liaison (AUS) (artie schiller (USA))
7
8.2
80/1
T: R R Milligan
R: Ms B Hodder (54)
80/1
8
8.5
13/2
T: G Prosser
R: P Graham (59.5)
13/2
4g youthful legs (USA) x pauline's dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
10.5
20/1
T: T S Howlett
R: C G O'Brien (55.5)
20/1
10
11.1
150/1
T: M P O'Neill
R: Cejay Graham (52.5)
150/1
5g arlington (AUS) x ms gatecrasher (AUS) (mr. henrysee (USA))
11
21.1
30/1
T: D G Callaughan
R: Ms L Day (52.5)
30/1
7g bel esprit (AUS) x motto's belle (AUS) (bellotto (USA))
* Nick figures are for Australasia.