Breednet Results

TAREE - Friday, August 16

Race 1 - R&L Refrigeration Mdn Hcp (1250m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.95 (35.28)
Prizemoney: $22,000
1
2/1
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (57.5)
2/1
4m o'reilly (NZ) x aspinal (NZ) (pins (AUS))
Winning siblings: Craftmanship,
This nick: 82 runners; 61 winners; 6 SW. Details
2
1.3
13/8F
T: Ms K Waugh
R: S Lisnyy (56.5)
13/8F
3f smart missile (AUS) x pauline de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
3.6
25/1
T: R N Godbolt
R: Brooke Stower (54)
25/1
4m myboycharlie (IRE) x king's queen (AUS) (king of kings (IRE))
4
3.7
3/1
T: M J Robinson
R: B Looker (56)
3/1
5
3.9
20/1
T: B F Cavanough
R: C Reith (54.5)
20/1
4m epaulette (AUS) x lucentino (AUS) (mossman (AUS))
6
4.9
30/1
T: D G Callaughan
R: Ms L Day (55.5)
30/1
5m time thief (AUS) x salsa storm (AUS) (hurricane sky (AUS))
7
5.5
60/1
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (58)
60/1
5m mosayter (USA) x leica mirage (AUS) (desert prince (IRE))
8
7.3
150/1
T: Jason Waters
R: A E Denby (54)
150/1
4m duporth (AUS) x dee lilly (AUS) (dane shadow (AUS))
9
8.3
Amberle (10)
20/1
T: J A Sprague
R: A Gibbons (54)
20/1
10
9.2
40/1
T: Mick O'Neill
R: A Bullock (57)
40/1
4m frisco view (USA) x woz one (AUS) (carry the flag (GB))
11
10.4
200/1
T: Stephen Schofield
R: Jenny Duggan (54)
200/1
5m mosayter (USA) x plaisance (AUS) (commands (AUS))
12
10.8
200/1
T: Ben Hill
R: J Kehoe (54)
200/1
4m krupt (AUS) x mythical candi (AUS) (nadeem (AUS))
13
12.9
150/1
T: Nick Mitchell
R: C G O'Brien (57)
150/1
4m pluck (USA) x creative song (AUS) (giant's causeway (USA))
Race 2 - Hicks Business Services Mdn (1250m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:14.29 (36.43)
Prizemoney: $22,000
1
8/1
T: R N Godbolt
R: C Reith (57.5)
8/1
Winning siblings: Gentlemen's Words, Short Term,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2018 MM Gold Coast Yearling Sale
$240,000
Vendor: Vinery Stud Scone NSW
Buyer: Blandford Bloodstock
2
0.1
10/9F
T: K A Lees
R: A Gibbons (55.5)
10/9F
3c animal kingdom (USA) x flowerchild (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.1
9/2
T: B J Dodson
R: M Bennett (59)
9/2
4g niagara (AUS) x stratum strikes (AUS) (stratum (AUS))
2018 NZB Karaka - Book 2
$16,000
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Yu Long Investment
4
1.8
4/1
T: T S Howlett
R: Ms S Clenton (55.5)
4/1
5
3
150/1
T: Ms A Lee
R: Jenny Duggan (54)
150/1
5g encosta de lago (AUS) x secret relations (AUS) (secret savings (USA))
6
3.1
50/1
T: P M Perry
R: S Lisnyy (54)
50/1
4g star witness (AUS) x jiale (AUS) (royal academy (USA))
7
3.9
12/1
T: Ms R Dunn
R: A E Denby (54.5)
12/1
3g kuroshio (AUS) x zafer (NZ) (johar (USA))
8
4.8
66/1
T: J D Cooper
R: C G O'Brien (58)
66/1
4h pomellato (GER) x anne boleyn (GB) (rainbow quest (USA))
9
5.2
Balboa (10)
60/1
T: G Prosser
R: P Graham (54.5)
60/1
5g duporth (AUS) x kapcat (AUS) (catbird (AUS))
10
6.2
50/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (57.5)
50/1
4g mosayter (USA) x lovewood (AUS) (charnwood forest (IRE))
11
6.6
16/1
T: W T Wilkes
R: Ms L Day (55)
16/1
12
7.8
66/1
T: Nick Mitchell
R: B Looker (54)
66/1
7g beneteau (AUS) x blond rocket (AUS) (rory's jester (AUS))
13
10
150/1
T: M J Robinson
R: A Bullock (57)
150/1
7g lawyer (AUS) x worth her wait (AUS) (desert sun (GB))
14
12.5
100/1
T: J D Cooper
R: L Cumberland (58)
100/1
4g havana gold (IRE) x indian story (IRE) (indian ridge (IRE))
Race 3 - Eddies Fresh Chickens (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:06.97 (36.60)
Prizemoney: $22,000
1
2/1F
T: W J Gavenlock
R: A Bullock (57.5)
2/1F
Winning siblings: Crown Him, Furphy, If You Can Dream, Zealot,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
40/1
T: Ms J Lynch
R: Brooke Stower (55.5)
40/1
7g magic albert (AUS) x savanna pride (AUS) (lion hunter (AUS))
3
1.2
10/1
T: C Inwood & D Matts
R: M Paget (59.5)
10/1
4
1.3
Weston (3)
30/1
T: Wayne Seelin
R: C G O'Brien (59)
30/1
6g myboycharlie (IRE) x zakusa (NZ) (zabeel (NZ))
5
1.9
5/1
T: A P Ball
R: Ms S Clenton (55.5)
5/1
5g prince arthur (AUS) x it's all money (AUS) (magic of money (AUS))
6
2.5
6/1
T: Ms J Graham
R: B Looker (57)
6/1
7
2.6
25/1
T: S L Brewer
R: P Graham (58)
25/1
6g widden valley (AUS) x fabulash (AUS) (tobougg (IRE))
8
3
40/1
T: V B Jones
R: Jenny Duggan (57)
40/1
8g fast company (IRE) x walk on quest (FR) (rainbow quest (USA))
9
3.3
8/1
T: P M Perry
R: A Gibbons (54.5)
8/1
5m lucas cranach (GER) x adabelle (AUS) (ad valorem (USA))
10
3.7
11/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (56.5)
11/1
6m smart missile (AUS) x lapse (AUS) (thunder gulch (USA))
11
4.6
30/1
T: Luke A Thomas
R: Ms B Hodder (54.5)
30/1
5m rebel raider (AUS) x stormy flyer (USA) (storm bird (CAN))
12
5
Sealum (15)
100/1
T: Nick Mitchell
R: Ms M Weir (54)
100/1
7g stratum (AUS) x firm seal (AUS) (falbrav (IRE))
13
14.5
8/1
T: D Lane
R: Jake Hull (61)
8/1
5g captain sonador (AUS) x in lights (AUS) (fantastic light (USA))
Race 4 - Treasury Wines Hcp (C1) (1000m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 0:57.22 (34.39)
Prizemoney: $22,000
1
13/4
T: Nick Mitchell
R: A Bullock (58)
13/4
4g uncle mo (USA) x nash rambler (AUS) (diatribe (AUS))
Winning siblings: Mathematics,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
10/9F
T: A J Denham
R: B Looker (56)
10/9F
3f pluck (USA) x malapert (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
4.3
80/1
T: Ms T Williams
R: S Lisnyy (54)
80/1
6m red element (AUS) x priced (AUS) (alannon (AUS))
4
6.2
80/1
T: T & P Vigouroux
R: Qin Yong (52)
80/1
6m salade (AUS) x saginaw (AUS) (snippets (AUS))
5
6.7
30/1
T: R R Milligan
R: Ms B Hodder (54)
30/1
5m nicconi (AUS) x pin up lass (NZ) (pins (AUS))
6
7.1
60/1
T: M P Quinn
R: Liam Blanch (51)
60/1
5m denman (AUS) x hindsight (AUS) (show a heart (AUS))
7
7.2
16/1
T: Tim McIntosh
R: Jenny Duggan (55)
16/1
4m nicconi (AUS) x journalise (AUS) (johannesburg (USA))
8
7.3
5/2
T: E B Holland
R: Ms M Weir (58.5)
5/2
6g dream ballad (AUS) x crezned (AUS) (manner hill (AUS))
9
8
20/1
T: B A Partelle
R: A Gibbons (56)
20/1
4m walking or dancing (NZ) x dantains quest (AUS) (quest for fame (GB))
10
10.9
Burn'm (3)
30/1
T: Ms K Owen
R: M Bennett (58)
30/1
5g bernardini (USA) x crash'm (AUS) (shamardal (USA))
11
13.4
Luckier (13)
150/1
T: Tom Higgins
R: Jacob Golden (51)
150/1
7m ready's image (USA) x topsinga (NZ) (danasinga (AUS))
Race 5 - Mercedes Amg Plate (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(3) Time: 1:37.01 (37.61)
Prizemoney: $22,000
1
6/4F
T: T S Howlett
R: A Bullock (59)
6/4F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
30/1
T: Tom Higgins
R: Jacob Golden (53)
30/1
5m big brown (USA) x nazzuca (AUS) (canny lad (AUS))
3
2.8
6/1
T: J A Sprague
R: A Gibbons (59)
6/1
4
3.5
11/2
T: B J Ratcliff
R: R Spokes (59)
11/2
4g dare to dream (IRE) x kim heaven (AUS) (shamardal (USA))
5
5.2
20/1
T: Ms L Thomson
R: P Graham (59)
20/1
5g stryker (AUS) x princess houdini (AUS) (man of illusion (AUS))
6
5.4
30/1
T: Terry Evans
R: Ms M Weir (57)
30/1
6m spinning world (USA) x cherine (AUS) (brief truce (USA))
7
5.6
9/2
T: A J Denham
R: B Looker (59)
9/2
4g sepoy (AUS) x looking for love (AUS) (street cry (IRE))
8
7.2
60/1
T: Chris Chadwick
R: Jenny Duggan (56.5)
60/1
9
7.3
60/1
T: Ms K Owen
R: Ms B Hodder (54.5)
60/1
10
7.4
12/1
T: G L Payne
R: Qin Yong (54.5)
12/1
4g reset (AUS) x be my person (AUS) (personal flag (USA))
11
9.6
100/1
T: Ben Hill
R: J Kehoe (54.5)
100/1
4m balestrini (IRE) x manila i scream (AUS) (fighting falcon (USA))
12
10.2
100/1
T: Ronald Broomhall
R: L Cumberland (54.5)
100/1
6m elvstroem (AUS) x hurricane run (AUS) (hurricane sky (AUS))
13
16.2
Revere (4)
9/1
T: J D Shelton
R: M Paget (59)
9/1
5g your song (AUS) x gone wild (AUS) (viscount (AUS))
14
25.7
150/1
T: Tom Higgins
R: A E Denby (56.5)
150/1
5g ocean park (NZ) x sara ann (NZ) (stravinsky (USA))
Race 6 - Taree Volkswagen Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 1:24.86 (36.20)
Prizemoney: $22,000
1
7/4
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (55)
7/4
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
11/8F
T: J C Deamer
R: Ms S Clenton (58)
11/8F
4g myboycharlie (IRE) x collodi (AUS) (testa rossa (AUS))
3
1.4
9/1
T: Terry Evans
R: Ms M Weir (54.5)
9/1
6g savoire vivre (GB) x private nip (AUS) (el moxie (USA))
4
3.6
11/2
T: Ms K Buchanan
R: Jake Hull (58.5)
11/2
7g written tycoon (AUS) x improvisation (AUS) (pure theatre (AUS))
5
4.6
40/1
T: L J Tilley
R: B Looker (54.5)
40/1
6
5
25/1
T: Tess Wilkes
R: Ms L Day (54)
25/1
6g jimmy choux (NZ) x shadow ray (JPN) (groom dancer (USA))
7
5.1
50/1
T: Sally Taylor
R: M Bennett (55)
50/1
7m starcraft (NZ) x la saronet (AUS) (hussonet (USA))
8
5.2
25/1
T: W J Gavenlock
R: L Cumberland (54.5)
25/1
9
6.2
100/1
T: B D Bellamy
R: P Graham (54.5)
100/1
6m congrats (USA) x palo duro (AUS) (more than ready (USA))
10
6.6
100/1
T: P Cheers
R: Brooke Stower (54)
100/1
11
6.7
150/1
T: Tom Higgins
R: Jacob Golden (51)
150/1
12
7.1
150/1
T: Terry Evans
R: J Kehoe (54)
150/1
6g tickets (AUS) x concentration (AUS) (intergaze (AUS))
13
7.8
100/1
T: Nick Mitchell
R: S Lisnyy (54)
100/1
6g pendragon (NZ) x ravissant (AUS) (falbrav (IRE))
14
9
100/1
T: B D Bellamy
R: Ms B Hodder (54)
100/1
Race 7 - Hopkins Livermore Cup (1400m)
Class: Open Track: Good(3) Time: 1:23.72 (36.55)
Prizemoney: $32,000
1
7/2
T: J D Shelton
R: B Looker (58.5)
7/2
7g red element (AUS) x greenmount belle (AUS) (magic albert (AUS))
Winning siblings: Ede Fuse, Eden Eagle, Sizzling Belle,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/4F
T: W T Wilkes
R: Ms L Day (54.5)
9/4F
6g murtajill (AUS) x subtle miss (AUS) (nadeed (USA))
3
1.4
15/2
T: S G Morton
R: Jenny Duggan (54)
15/2
5g smart missile (AUS) x easy tee (USA) (lil e. tee (USA))
4
2.1
12/1
T: M R Stitt
R: Brooke Stower (56)
12/1
5g street cry (IRE) x harpers (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
2.2
Evopex (2)
7/2
T: J L Jarvis
R: Jake Hull (60.5)
7/2
6g northern meteor (AUS) x emotivity (USA) (theatrical (IRE))
6
2.6
20/1
T: W T Wilkes
R: L Cumberland (54)
20/1
5g host (CHI) x haumea (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
4.1
12/1
T: Ms J Graham
R: A Bullock (56.5)
12/1
7g excellent art (GB) x nesnas (AUS) (danewin (AUS))
8
4.6
40/1
T: Grant Marshall
R: M Bennett (55)
40/1
6g helmet (AUS) x dawn attack (IRE) (fantastic light (USA))
9
6.7
12/1
T: Ms R Dunn
R: A E Denby (54)
12/1
6m stratum (AUS) x solanas (NZ) (zabeel (NZ))
10
6.8
30/1
T: R P Northam
R: Jacob Golden (57)
30/1
7g redoute's choice (AUS) x hades (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 8 - Taree Leagues Sports Club-Bm58 (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 0:57.88 (34.82)
Prizemoney: $22,000
1
10/9F
T: P M Perry
R: Ms S Clenton (56)
10/9F
3f zoustar (AUS) x chimerique (AUS) (choisir (AUS))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
11/2
T: J L Jarvis
R: Jake Hull (61)
11/2
3
1.9
9/2
T: Luke A Thomas
R: A Bullock (57.5)
9/2
5g hidden dragon (AUS) x you see a star (AUS) (our maizcay (AUS))
4
2
8/1
T: B F Cavanough
R: C Reith (61)
8/1
7g natural destiny (AUS) x pimpala gift (AUS) (canadian silver (CAN))
5
2.6
25/1
T: B D Bellamy
R: R Spokes (59.5)
25/1
6m myboycharlie (IRE) x texas melody (AUS) (el moxie (USA))
6
3.6
20/1
T: M J Robinson
R: A Gibbons (57.5)
20/1
7
4
100/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (59.5)
100/1
10g bureaucracy (NZ) x laura's girl (AUS) (oliver's lot (AUS))
8
5
30/1
T: R N Godbolt
R: Ms L Day (55.5)
30/1
4m hinchinbrook (AUS) x never doubt me (AUS) (not a single doubt (AUS))
9
5.3
16/1
T: D Lane
R: Liam Blanch (53)
16/1
5m sequalo (AUS) x bonne affaire (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
5.7
Akamin (4)
25/1
T: M J Robinson
R: B Looker (60)
25/1
8g akacheeta (AUS) x minma (AUS) (flying nicko (AUS))
11
6.7
20/1
T: J D Shelton
R: M Paget (62)
20/1
6g shocking (AUS) x rixi (AUS) (strategic (AUS))
12
6.9
150/1
T: D Wagstaff
R: R J Agnew (59.5)
150/1
9g outback prince (AUS) x florete (NZ) (volksraad (GB))
13
9.4
150/1
T: B A Partelle
R: M Bennett (55)
150/1
9g sequalo (AUS) x macintyre river (AUS) (king ivor (AUS))
* Nick figures are for Australasia.