Breednet Results

TATURA - Friday, November 1

Race 1 - Admoor Plumbing Mdn Plate (1450m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:28.91 (36.20)
Prizemoney: $23,000
1
8/15F
T: C Maher & D Eustace
R: H Coffey (55)
8/15F
Winning siblings: Smokin' Bella, Smokin' Pierro,
This nick: 11 runners; 9 winners; 1 SW. Details
2
2
15/8
T: Rachael Cunningham
R: J Maskiell (58.5)
15/8
3
2.8
16/1
T: D T Curran
R: Alana Kelly (54.5)
16/1
4m sizzling (AUS) x stylish lass (AUS) (barathea (IRE))
4
4.2
30/1
T: Ms M Cunningham
R: J Lorensini (58.5)
30/1
6g moshe (AUS) x gemabaa (AUS) (anabaa (USA))
5
6.5
11/1
T: Anthony Chibnall
R: Campbell Rawiller (54)
11/1
3g americain (USA) x miss chatter (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
6
13.5
40/1
T: Ms A Macpherson
R: Jarrod Fry (58.5)
40/1
5g phenomenons (AUS) x el naturale (AUS) (mossman (AUS))
Race 2 - Kuttafurra Mdn Plate (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:06.49 (35.95)
Prizemoney: $23,000
1
5/1
T: Ms M Lawson
R: Dean Holland (57)
5/1
3f mulaazem (AUS) x silkesong (AUS) (commands (AUS))
Winning siblings: Ville Chanson,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
5/4F
T: R D Griffiths
R: M J Allen (57)
5/4F
3f toronado (IRE) x pontington (AUS) (delago brom (AUS))
3
1.1
13/4
T: Daniel Bowman
R: Declan Bates (57)
13/4
4
1.8
11/1
T: Matthew Cumani
R: Samuel Payne (57)
11/1
3f dissident (AUS) x eire hostess (NZ) (o'reilly (NZ))
5
2.1
10/1
T: Luke Oliver
R: Patrick Moloney (57)
10/1
3f war (AUS) x oscar dreams (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
3.6
15/1
T: J P Salanitri
R: B Higgins (57)
15/1
3f bon hoffa (AUS) x messy times (AUS) (danzero (AUS))
7
4.8
8/1
T: G Eurell
R: Randy Tan (57)
8/1
Race 3 - Kevin Hicks Real Estate Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:06.27 (35.49)
Prizemoney: $23,000
1
50/1
T: Chris Calthorpe
R: Damien Thornton (56.5)
50/1
5m time thief (AUS) x bahamian star (AUS) (bahamian bounty (GB))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/4
T: B J Goodwin
R: Jarrod Fry (56.5)
15/4
4m magnus (AUS) x ashtaroth (AUS) (ashkalani (IRE))
3
2.5
12/1
T: J P Salanitri
R: B Higgins (56.5)
12/1
4m stryker (AUS) x jamelden (AUS) (kenny's best pal (AUS))
4
2.9
11/1
T: Michael Trotter
R: H Coffey (56.5)
11/1
5
3.1
4/6F
T: Daniel Bowman
R: Dean Holland (57)
4/6F
3g better than ready (AUS) x bellanger (AUS) (holy roman emperor (IRE))
6
3.3
9/1
T: R D Griffiths
R: Carleen Hefel (52)
9/1
3f canford cliffs (IRE) x prospect royale (AUS) (royal academy (USA))
7
7.3
12/1
T: V Proctor
R: Matthew Cartwright (52.5)
12/1
4m unencumbered (AUS) x copa de oro (AUS) (hector protector (USA))
8
8.6
66/1
T: I W Lister
R: J Baldock (56.5)
66/1
4m danesis (IRE) x mio trezoro (AUS) (more than ready (USA))
Race 4 - Phoenix Designs Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:39.04 (36.62)
Prizemoney: $23,000
1
7/2
T: Peter Smith
R: Jarrod Fry (56.5)
7/2
5m redente (AUS) x anglayse (NZ) (beau zam (NZ))
Winning siblings: Delglayse, Hillcrest,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/1F
T: M J Enright
R: Jack Hill (58.5)
2/1F
3
2.5
9/1
T: D T Curran
R: Alana Kelly (58.5)
9/1
5g anacheeva (AUS) x fairness (NZ) (danehill (USA))
4
4.2
Spa (5)
11/1
T: Ms M Cunningham
R: J Lorensini (58.5)
11/1
4g bullet train (GB) x blushow (AUS) (show a heart (AUS))
5
4.9
7/2
T: S Fliedner
R: H Coffey (58.5)
7/2
5g mulaazem (AUS) x precarious (AUS) (snippets (AUS))
6
6.4
6/1
T: Robert Hickmott
R: Samuel Payne (58.5)
6/1
4g fiorente (IRE) x regimental dance (AUS) (general nediym (AUS))
7
6.7
15/2
T: E V Musgrove
R: Dean Holland (56.5)
15/2
8
15.7
50/1
T: Chris Calthorpe
R: Damien Thornton (56.5)
50/1
4m ruwi (GB) x inaura (AUS) (fantastic light (USA))
Race 5 - Varapodio Family Italian-Bm58 (1450m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:28.22 (35.22)
Prizemoney: $22,000
1
4/1
T: Ms B Dunn
R: J Maskiell (57)
4/1
6g snippetson (AUS) x broccoli (AUS) (brocco (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
2/1
T: C Maher & D Eustace
R: Matthew Cartwright (56.5)
2/1
3g street boss (USA) x buratti (AUS) (exceed and excel (AUS))
3
1.7
6/4F
T: Henry Dwyer
R: Campbell Rawiller (55.5)
6/4F
3f cluster (AUS) x alynya (AUS) (husson (ARG))
4
1.8
Shakam (3)
11/2
T: Brent Stanley
R: Damien Thornton (59.5)
11/2
5
2.5
12/1
T: Ms E Haworth
R: Dean Holland (54.5)
12/1
8g casino prince (AUS) x fastfilly (AUS) (royal academy (USA))
6
5.2
16/1
T: Adele Garraway
R: B Higgins (56)
16/1
6g written tycoon (AUS) x take your mark (AUS) (flying spur (AUS))
Race 6 - Bet365 (Bm58) (1980m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 2:03.03 (36.27)
Prizemoney: $22,000
1
7/1
T: D & B Hayes & T Dabernig
R: Patrick Moloney (55)
7/1
5g americain (USA) x fair choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Fairer America,
This nick: 5 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
0.8
11/4
T: C Maher & D Eustace
R: H Coffey (58.5)
11/4
3f ocean park (NZ) x high joy (NZ) (high chaparral (IRE))
3
1.2
2/1F
T: Jason Warren
R: J Maskiell (58)
2/1F
5m snitzel (AUS) x st. katherine (AUS) (barathea (IRE))
4
4.6
16/1
T: M A Kavanagh
R: A Tomita (56.5)
16/1
4m zoustar (AUS) x maria di castiglia (GB) (danehill (USA))
5
5.6
13/2
T: R G Symons
R: Dean Holland (58)
13/2
5g lucas cranach (GER) x dancing darl (AUS) (danehill dancer (IRE))
99
5/2
T: R D Griffiths
R: M J Allen (59.5)
5/2
4g rebel raider (AUS) x play the fool (AUS) (hold that tiger (USA))
Race 7 - Land Management Surveys (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:37.82 (35.88)
Prizemoney: $22,000
1
5/2
T: Thomas Conlan
R: Jaden Lloyd (58.5)
5/2
7g undoubtedly (AUS) x hanover (AUS) (marscay (AUS))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
11/2
T: M M Laurie
R: Damien Thornton (59)
11/2
4m savabeel (AUS) x villifye (NZ) (o'reilly (NZ))
2018 NZB Karaka - Book 1
$190,000
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Waterford Bloodstock / Prima Park
2018 NZB Ready To Run Sale of 2YOs
Vendor: Prima Park
Buyer: Psd, Res $300,000
3
0.3
Lady (6)
6/4F
T: G W Egan
R: Logan McNeil (55)
6/4F
4m stryker (AUS) x tiger storm (AUS) (hold that tiger (USA))
4
1.5
7/1
T: Saab Hasan
R: Campbell Rawiller (57.5)
7/1
7g turffontein (AUS) x ready charm (AUS) (encosta de lago (AUS))
5
3.5
11/1
T: S Fliedner
R: H Coffey (56.5)
11/1
6g all american (AUS) x prayers'n'promises (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
4.5
14/1
T: Sean Mott
R: Jack Hill (58.5)
14/1
5m all too hard (AUS) x jewelled (NZ) (zabeel (NZ))
7
8.3
10/1
T: Rachael Cunningham
R: J Maskiell (57.5)
10/1
6g host (CHI) x noble glow (AUS) (jeune (GB))
Race 8 - Rushton Park T'bred (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:05.52 (35.10)
Prizemoney: $22,000
1
20/1
T: Russell Osborne
R: Patrick Moloney (55)
20/1
6m hillman (AUS) x lim's falcon (AUS) (fasliyev (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
Armona (8)
7/2
T: Peter Smith
R: Jaden Lloyd (50.5)
7/2
12g monashee mountain (USA) x lady of aragon (AUS) (rustic amber (IRE))
3
4.8
Gojazz (6)
14/1
T: S S Cunningham
R: Tara-Jane Duffy (55.5)
14/1
7g gonski (AUS) x shamrock jazz (AUS) (almurtajaz (NZ))
4
5
20/1
T: Chris Nash
R: Dean Holland (61)
20/1
4g epaulette (AUS) x country lodge (AUS) (grand lodge (USA))
5
5.5
80/1
T: Brett Bunfield
R: Campbell Rawiller (53)
80/1
6g pluck (USA) x beyond compare (AUS) (jade robbery (USA))
6
5.7
9/2
T: L J Lake
R: Logan McNeil (58)
9/2
6m o'lonhro (AUS) x arch of capri (AUS) (archway (IRE))
7
8
5/1
T: Ms L Tolson & Ms L Proctor
R: Matthew Cartwright (50.5)
5/1
6g snitzel (AUS) x kinder (AUS) (hurricane sky (AUS))
8
11.5
11/2
T: M A Kavanagh
R: A Tomita (57)
11/2
9
26.5
5/2F
T: K Hann
R: H Coffey (59.5)
5/2F
6g bel esprit (AUS) x majestic wish (AUS) (sir dapper (AUS))
* Nick figures are for Australasia.