Breednet Results

TOOWOOMBA - Sunday, October 1

Race 1 - Audi Centre Toowoomba Mdn (870m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:49.94 (33.08)
Prizemoney: $14,000
1
2/5F
T: M G Nolan
R: K Yoshida (53)
2/5F
3f real saga (AUS) x cascada (AUS) (lonhro (AUS))
Winning siblings: Karaja,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
4
7/2
T: Ms J Anderson
R: M Hellyer (55.5)
7/2
4m hard spun (USA) x fashion victim (AUS) (rory's jester (AUS))
3
4.3
30/1
T: Trevor White
R: M Gray (55.5)
30/1
4m dutch harry (AUS) x china tang (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
6.1
11/1
T: F Adams
R: R Plumb (57.5)
11/1
4g el nino (USA) x generally charming (AUS) (general nediym (AUS))
5
9.4
66/1
T: Bill Brown
R: Ms C Eaton (57.5)
66/1
6
10.2
Sidilly (11)
20/1
T: Mark F Webb
R: Ms S Lacy (54)
20/1
3c sidereus (AUS) x frilly (AUS) (tsuimai (AUS))
7
11.5
Reina (9)
80/1
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (53.5)
80/1
4m sepoy (AUS) x bella reina (AUS) (bite the bullet (USA))
8
12
100/1
T: J H Hearne
R: Gemma Steele (55.5)
100/1
6m pendragon (NZ) x monjita (AUS) (danehill dancer (IRE))
9
12.5
80/1
T: G J Banks
R: Beau Appo (57.5)
80/1
4g court command (AUS) x defrosting (AUS) (nuclear freeze (USA))
10
12.6
Kilrush (10)
66/1
T: K Waller
R: S Apthorpe (55)
66/1
3g longhorn (AUS) x sandy shore (AUS) (sandpit (BRZ))
11
14.1
Aguero (1)
100/1
T: Warren Morriss
R: Dakota Graham (55)
100/1
5g minardi (USA) x lostris (AUS) (king of kings (IRE))
Race 2 - Ray Bunch Machinery Mdn Plate (870m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:51.04 (33.94)
Prizemoney: $14,000
1
7/2
T: R J Hilton
R: G Geran (57.5)
7/2
4g swift alliance (AUS) x reformed (AUS) (buck's pride (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
15/8
T: Ben Currie
R: M Pegus (55.5)
15/8
3
1.7
80/1
T: Ms L Powell
R: N Tomizawa (55.5)
80/1
5m regal banquet (AUS) x betrayer (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
2.7
6/4F
T: C Smith
R: M McGillivray (55)
6/4F
3g congrats (USA) x moreover (AUS) (more than ready (USA))
5
2.9
20/1
T: Sandy Watkins
R: K Yoshida (53)
20/1
3f hidden dragon (AUS) x shyla's secret (AUS) (secret savings (USA))
6
5.7
60/1
T: Bill Brown
R: Ms C Eaton (55.5)
60/1
5m natural destiny (AUS) x exclusive dancer (NZ) (danehill dancer (IRE))
7
7.5
40/1
T: W Oakenfull
R: Beau Appo (55.5)
40/1
4m casino prince (AUS) x kooroora blue (AUS) (red ransom (USA))
8
9.8
16/1
T: B Robinson
R: S Bayliss (57.5)
16/1
6g bel esprit (AUS) x zooter (AUS) (rancho ruler (AUS))
9
12.6
Luvlee (6)
30/1
T: B P Phillips
R: Hannah Phillips (55)
30/1
100
0
100/1
T: M F Hemmings
R: M Schrapel (55.5)
100/1
6g henny hughes (USA) x fine kas (AUS) (general nediym (AUS))
Race 3 - Pengelly Trucks & Trailers-C5 (1200m)
Class: Class 5 Track: Good(4) Time: 1:12.22 (35.55)
Prizemoney: $16,000
1
7/4F
T: L J Hatch
R: B N Stewart (58)
7/4F
6g clang (AUS) x timeo (AUS) (switch in time (IRE))
Winning siblings: Muffled Drum, Silvereo,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
4/1
T: L J Hatch
R: Baylee Nothdurft (55)
4/1
5m testa rossa (AUS) x arms wide open (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.6
5/2
T: Pat W Webster
R: M McGillivray (55)
5/2
6g easy rocking (AUS) x daphne ellen (AUS) (legal opinion (AUS))
4
1.4
7/2
T: Ben Currie
R: R M Goldsbury (52.5)
7/2
4m rothesay (AUS) x mona lisa smile (AUS) (honour and glory (USA))
5
3.4
100/1
T: W P Baker
R: Leslie Tilley (54)
100/1
7g oratorio (IRE) x spy's lass (AUS) (spectacular spy (USA))
6
4.9
12/1
T: T J Dougall
R: Hannah English (52)
12/1
5g walking or dancing (NZ) x toogoolawah (AUS) (legal opinion (AUS))
7
6.4
25/1
T: Patrick Sexton
R: N Tomizawa (54.5)
25/1
5g falvelon (AUS) x kai cibo (AUS) (sanction (AUS))
Race 4 - Land Transport Plate (C3) (1625m)
Class: Class 3 Track: Good(4) Time: 1:38.92 (36.03)
Prizemoney: $16,000
1
6/4F
T: David Murphy
R: B N Stewart (59)
6/4F
5g rothesay (AUS) x reshoot (AUS) (mossman (AUS))
Winning siblings: Imagery, Upshot,
This nick: 10 runners; 8 winners; 0 SW. Details
2
1.5
13/2
T: Jennifer Fraser
R: G Geran (57.5)
13/2
5g murtajill (AUS) x shine bridge (ARG) (westbridge (USA))
3
2.8
9/2
T: Ben Currie
R: R M Goldsbury (54)
9/2
4
3.6
9/1
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (55.5)
9/1
6g redoute's choice (AUS) x tears i cry (USA) (chester house (USA))
5
6.9
7/2
T: Ms M Brosnan
R: C Small (57.5)
7/2
5g zabeel (NZ) x wanaka (NZ) (green perfume (USA))
6
10.2
100/1
T: B Robinson
R: S Bayliss (59)
100/1
6g real saga (AUS) x aunty borney (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
7
10.7
100/1
T: R G Kelly
R: M Gray (57.5)
100/1
5g purrealist (AUS) x miss rosedale (AUS) (celtic swing (GB))
8
11.2
8/1
T: W P Nugent
R: K Yoshida (57)
8/1
6m fastnet rock (AUS) x quick start (GB) (zamindar (USA))
9
14.5
50/1
T: K T Webb
R: M Hellyer (57.5)
50/1
5g all bar one (AUS) x exuberance (AUS) (last tycoon (IRE))
Race 5 - Truck Spares Pat O'Shea Plate (1000m)
Class: Open Track: Good(4) Time: 0:59.87 (34.85)
Prizemoney: $50,000
1
5/2
T: J W Zielke
R: L R Dittman (57)
5/2
2g jet spur (AUS) x besame mucho (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 18 runners; 17 winners; 0 SW. Details
2
4.8
9/2
T: M G Nolan
R: N Tomizawa (55)
9/2
2f jet spur (AUS) x special package (AUS) (secret savings (USA))
4
7.8
10/9F
T: L F Birchley
R: M McGillivray (57)
10/9F
2c uncle mo (USA) x awe inspiring (IRE) (montjeu (IRE))
5
11.3
Huey (5)
9/1
T: Allan Kehoe
R: James Orman (57)
9/1
6
11.8
50/1
T: Mark F Webb
R: N Thomas (55)
50/1
2f sidereus (AUS) x move to the groove (NZ) (one cool cat (USA))
7
12.8
50/1
T: Mark F Webb
R: M Hellyer (55)
50/1
2f bernardini (USA) x accepted (AUS) (more than ready (USA))
8
15.3
100/1
T: Mark F Webb
R: Ms S Lacy (55)
100/1
9
16.8
Sujani (8)
150/1
T: Mark F Webb
R: K Yoshida (55)
150/1
2f sidereus (AUS) x kantha (AUS) (strategic (AUS))
10
19.3
15/1
T: J W Zielke
R: R Plumb (57)
15/1
2c choisir (AUS) x arundel (AUS) (canny lad (AUS))
Race 6 - The Great White Campaign Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:13.05 (36.11)
Prizemoney: $14,000
1
9/10F
T: T J Gollan
R: Zoe White (56)
9/10F
4m rothesay (AUS) x classic heart (AUS) (show a heart (AUS))
This nick: 26 runners; 20 winners; 2 SW. Details
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
Vendor: KBL Thoroughbreds Beaudesert Qld
Buyer: Psd $14000 Res $15000
2
3.3
20/1
T: Jennifer Fraser
R: G Geran (57)
20/1
3
3.8
Wilma (14)
16/1
T: M G Nolan
R: R M Goldsbury (52.5)
16/1
4m wanted (AUS) x wild manners (AUS) (tale of the cat (USA))
4
4.6
10/1
T: K R Kemp
R: M McGillivray (56.5)
10/1
3g teofilo (IRE) x real allure (AUS) (lure (USA))
5
4.7
8/1
T: W P Nugent
R: Emma Ljung (58.5)
8/1
4g foxwedge (AUS) x dynamic love (AUS) (brave warrior (AUS))
6
6.7
Noreena (12)
150/1
T: G R Schwenke
R: Ms R Williams (55)
150/1
4m nothing to lose (USA) x hello persian gulf (AUS) (nothin' leica dane (AUS))
7
7.5
16/1
T: Ms C Allardyce
R: James Orman (56)
16/1
8
8
5/1
T: Jason Gregory
R: Baylee Nothdurft (54.5)
5/1
5m captain sonador (AUS) x coral trout (AUS) (testa rossa (AUS))
9
11.3
100/1
T: T J Dougall
R: Sally Sweeney (54)
100/1
3g ferocity (AUS) x courallie star (AUS) (pure theatre (AUS))
10
11.4
30/1
T: Michael Frappell
R: N Tomizawa (55)
30/1
5m outback prince (AUS) x over and over (AUS) (baryshnikov (AUS))
11
12.4
100/1
T: Norm Larkin
R: Adam Spinks (53)
100/1
4m easy rocking (AUS) x jennifer robyn (AUS) (general nediym (AUS))
12
12.5
50/1
T: K R Kemp
R: K Yoshida (57.5)
50/1
13
15.3
100/1
T: Michael Frappell
R: Ms T Chambers (56)
100/1
4m choistar (AUS) x noble gold (AUS) (snippets (AUS))
14
43.3
40/1
T: Shane Parsons
R: Hannah English (55)
40/1
4m casino prince (AUS) x theatre fan (USA) (theatrical (IRE))
Race 7 - Compass Bus. Accounting (Bm65) (870m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 0:50.07 (33.34)
Prizemoney: $16,000
1
6/4F
T: Ben Currie
R: R M Goldsbury (59)
6/4F
5m nicconi (AUS) x perilla (FR) (mark of esteem (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
9/2
T: Patrick Sexton
R: Hannah English (54.5)
9/2
7m not a single doubt (AUS) x bellucci (AUS) (van nistelrooy (USA))
3
2
8/1
T: Ben Currie
R: Beau Appo (54.5)
8/1
4m captain sonador (AUS) x devil's angel (AUS) (danehill dancer (IRE))
4
3
40/1
T: Paula Cartledge
R: M Schrapel (55.5)
40/1
4g dane supreme (AUS) x sweet ascent (AUS) (deadly storm (USA))
5
3.2
20/1
T: F J Carter
R: Adam Spinks (56)
20/1
6g sequalo (AUS) x jazz lass (AUS) (celestial dancer (IRE))
6
3.5
30/1
T: Warren Morriss
R: Sally Sweeney (53.5)
30/1
6m eavesdropper (USA) x noor el ain (AUS) (johannesburg (USA))
7
3.6
15/1
T: P M Kalinowski
R: T Banks (56.5)
15/1
8
3.8
30/1
T: R T Hay
R: Leslie Tilley (58)
30/1
7g statue of liberty (USA) x coinage (AUS) (show a heart (AUS))
9
4
7/1
T: B P Phillips
R: Hannah Phillips (55.5)
7/1
5m duporth (AUS) x shadow miss (AUS) (dane shadow (AUS))
10
4.8
15/1
T: P R Overell
R: Baylee Nothdurft (53)
15/1
11
5.6
100/1
T: Jason Gregory
R: N Tomizawa (54)
100/1
6g conatus (AUS) x mythical memory (AUS) (sunday knight (AUS))
12
5.7
15/2
T: Pat W Webster
R: M McGillivray (60)
15/2
5g reward for effort (AUS) x belsoeur (AUS) (royal academy (USA))
Race 8 - Betta Home Living (Bm62) (1300m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 1:19.51 (36.59)
Prizemoney: $16,000
1
12/1
T: E J Hayes
R: Corey Bayliss (53)
12/1
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
5/1
T: N L Hilton
R: Michael Murphy (54.5)
5/1
5g all american (AUS) x khasahn (AUS) (commands (AUS))
3
2.8
11/4F
T: T J Gollan
R: Zoe White (57)
11/4F
4g shrapnel (AUS) x hot show (AUS) (snitzel (AUS))
4
3.3
15/2
T: Ben Currie
R: Beau Appo (55.5)
15/2
7g valixir (IRE) x misty dawn (AUS) (mister c. (USA))
5
4.8
13/2
T: Campbell Roberts
R: B N Stewart (56.5)
13/2
6
5
11/1
T: K R Kemp
R: Nicholas Keal (54.5)
11/1
4m red dazzler (AUS) x miss bellatori (AUS) (air express (IRE))
7
6.5
20/1
T: Pat W Webster
R: G Geran (60)
20/1
8
8.3
50/1
T: P H Duncan
R: Ms T Chambers (55)
50/1
6m istidaad (USA) x la velista (NZ) (yachtie (AUS))
9
8.8
12/1
T: R W Stephenson
R: Baylee Nothdurft (55)
12/1
4m choistar (AUS) x liddy rules (NZ) (faltaat (USA))
10
9.6
6/1
T: G P Stephens
R: M Pegus (58)
6/1
6g excites (AUS) x woodford (AUS) (woodman (USA))
11
12.9
30/1
T: Rob Davidson
R: M Schrapel (53.5)
30/1
7m de beers (NZ) x newenham (AUS) (orpen (USA))
12
25.2
66/1
T: G J Baker
R: Leslie Tilley (58.5)
66/1
6g i am invincible (AUS) x momoco (AUS) (rory's jester (AUS))
Race 9 - O'Shea Family Cup Hcp (C1) (1050m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:02.22 (35.57)
Prizemoney: $16,000
1
4/5F
T: Ben Currie
R: M Pegus (59)
4/5F
4g per incanto (USA) x mazij (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Kharir, Tamazoj,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
25/1
T: S N Rodgers
R: Hannah English (53.5)
25/1
4g wicked style (USA) x zerotami (AUS) (tsuimai (AUS))
3
2.6
30/1
T: Michael Frappell
R: James Orman (55.5)
30/1
4g tycoon ruler (AUS) x make a buck (AUS) (buck's pride (AUS))
4
2.7
9/1
T: Stephen Kirkwood
R: Nicholas Keal (56)
9/1
5g dusty moon (AUS) x i'm pearl (AUS) (i'm dandy (AUS))
5
3.1
150/1
T: K R Kemp
R: K Yoshida (54)
150/1
6
3.5
30/1
T: T Rogers
R: J P Morris (57.5)
30/1
4g fastnet rock (AUS) x avienus (AUS) (reset (AUS))
7
4.3
60/1
T: Ms J Anderson
R: M Hellyer (54)
60/1
4m captain sonador (AUS) x mary tee (AUS) (brave hawk (AUS))
8
5.1
12/1
T: T J Dougall
R: B N Stewart (56)
12/1
4g drumbeats (AUS) x kosa (AUS) (sequalo (AUS))
9
7.9
40/1
T: Patrick Sexton
R: N Tomizawa (54)
40/1
3f masked assassin (AUS) x tat's raku (AUS) (clay hero (AUS))
10
8.4
9/1
T: Norma King
R: M Schrapel (53)
9/1
5g beepee (AUS) x kanche blu (AUS) (murphy's blu boy (AUS))
11
8.7
6/1
T: M G Nolan
R: Ms R Williams (55.5)
6/1
4m smart missile (AUS) x torah (AUS) (spinning world (USA))
12
9.7
25/1
T: P M Cox
R: Sally Sweeney (53)
25/1
4m rothesay (AUS) x nero cavallo (AUS) (charnwood forest (IRE))
* Nick figures are for Australasia.