Breednet Results

TOOWOOMBA - Saturday, December 5

Race 1 - Vanderfield - Rdo (Bm70) (1050m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(4) Time: 1:02.58 (35.74)
Prizemoney: $19,000
1
2/5F
T: M A Currie
R: Kyle Wilson-Taylor (54)
2/5F
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2018 Inglis Classic Yearling Sale
$80,000
Vendor: Gainsborough Lodge, Darling Downs, Qld
Buyer: Ben Currie Racing / Cameron Cooke Bloodstock
2
0.1
6/1
T: John Thomas
R: Ms R Palmer (54)
6/1
3
0.3
10/1
T: L J Hatch
R: Matthew Palmer (54.5)
10/1
5m shamus award (AUS) x maracoola (AUS) (freeze (AUS))
4
6.1
Divi (5)
20/1
T: Trevor Lambourn
R: Ms S Bogenhuber (54.5)
20/1
5m moshe (AUS) x divine decree (AUS) (commands (AUS))
5
6.3
Beware (2)
8/1
T: Brenton Andrew
R: Montanna Savva (57)
8/1
5g exceed and excel (AUS) x caveat (AUS) (elusive quality (USA))
6
9.6
20/1
T: Patrick Sexton
R: G Geran (58.5)
20/1
7g street cry (IRE) x camarena (NZ) (danehill (USA))
7
21.1
80/1
T: Vic Heading
R: Girish Goomany (60.5)
80/1
7g starcraft (NZ) x fashion police (AUS) (elusive quality (USA))
Race 2 - Vanderfield Hino (Bm62) (1200m)
Class: Benchmark 62 Track: Good(4) Time: 1:13.03 (36.05)
Prizemoney: $19,000
1
11/4
T: M A Currie
R: Emma Macpherson (54)
11/4
6m reset (AUS) x regarded (AUS) (redoute's choice (AUS))
Winning siblings: Idaho,
This nick: 22 runners; 17 winners; 2 SW. Details
2016 NZB Select Yearling Sale
$120,000
Vendor: Haunui Farm
Buyer: Next Level Bloodstock/Malua Racing
2
0.1
25/1
T: L J Hatch
R: J P Morris (57)
25/1
6m darci brahma (NZ) x pavan (NZ) (centaine (AUS))
3
0.2
4/1
T: M A Kropp
R: G Geran (60)
4/1
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$16,000
Vendor: Gainsborough Lodge Toowoomba Qld
Buyer: Matt Kropp
4
0.7
5/2F
T: Stephen Kirkwood
R: Kyle Wilson-Taylor (54.5)
5/2F
4m smart missile (AUS) x schipper (AUS) (elusive quality (USA))
5
1.7
15/2
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (53)
15/2
4g smart missile (AUS) x romantic moon (AUS) (more than ready (USA))
6
5.5
8/1
T: Paul Butterworth
R: Girish Goomany (58)
8/1
5g exceedingly good (AUS) x drawn to dubai (AUS) (dubai destination (USA))
7
7.3
11/2
T: Donald Baker
R: Ms S Bogenhuber (58)
11/2
4m bel esprit (AUS) x pintsize (NZ) (pins (AUS))
8
7.7
30/1
T: R G Coveney
R: M F Crawford (59)
30/1
5m turffontein (AUS) x blessed anna (AUS) (general nediym (AUS))
9
13
100/1
T: Scott Pedron
R: Ms R Palmer (56)
100/1
6m big brown (USA) x diana cazadora (CHI) (dushyantor (USA))
Race 3 - Vanderfield John Deere Hcp-C1 (1300m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:20.72 (35.42)
Prizemoney: $19,000
1
9/2
T: Neil Hocking
R: R Goltz (58.5)
9/2
This nick: 7 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
0.4
20/1
T: D B Reardon
R: Matthew Palmer (54)
20/1
4m zoffany (IRE) x coralina (AUS) (dylan thomas (IRE))
2018 MM Gold Coast Yearling Sale Book 2
$70,000
Vendor: Coolmore Stud Jerry's Plains NSW
Buyer: James Bester Bloodstock
3
1.2
13/8F
T: S P Tregea
R: G Geran (56)
13/8F
4m trusting (AUS) x dane princess (AUS) (snippetson (AUS))
4
1.4
8/1
T: M A Currie
R: Kyle Wilson-Taylor (54.5)
8/1
4g sidestep (AUS) x shahnameh (AUS) (war pass (USA))
5
2.2
13/2
T: C W Weston
R: Girish Goomany (56)
13/2
4m shamus award (AUS) x jessphine (AUS) (octagonal (NZ))
6
2.6
4/1
T: Tony & Maddysen Sears
R: J P Morris (58.5)
4/1
5g rothesay (AUS) x lady showheart (AUS) (show a heart (AUS))
7
5.1
7/1
T: K R Kemp
R: Ms S Bogenhuber (56)
7/1
3g spirit of boom (AUS) x plumage (AUS) (red dazzler (AUS))
8
5.9
60/1
T: Michael Frappell
R: K Yoshida (57)
60/1
5g tycoon ruler (AUS) x intimate act (AUS) (foreplay (AUS))
Race 4 - Horsch @ Vanderfield Hcp (C1) (1625m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:41.74 (36.73)
Prizemoney: $19,000
1
11/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (52)
11/1
3f jabali (AUS) x angelic (AUS) (giant's causeway (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/4
T: A J Cowell
R: Matthew Palmer (55)
13/4
4g rothesay (AUS) x she who knows (AUS) (starcraft (NZ))
3
1.2
9/2
T: Kerry Baumann
R: J P Morris (55)
9/2
4m reset (AUS) x sweet ella (AUS) (niello (AUS))
4
2.2
5/2F
T: K R Kemp
R: Kyle Wilson-Taylor (52.5)
5/2F
4g red dazzler (AUS) x araluen star (AUS) (spinning world (USA))
5
2.7
Tyrian (9)
50/1
T: Neil Hocking
R: M F Crawford (54)
50/1
5g bernardini (USA) x purple (AUS) (commands (AUS))
6
4.5
7/1
T: Steve Field
R: Ms G Cartwright (55.5)
7/1
7
6.8
8/1
T: Cameron Byrne
R: K Yoshida (54)
8/1
5g love conquers all (AUS) x fastnet kate (AUS) (fastnet rock (AUS))
8
13.3
10/1
T: Scott Pedron
R: Ms R Palmer (54)
10/1
4m dissident (AUS) x mafia miss (AUS) (mossman (AUS))
9
15.8
14/1
T: J M Judge
R: Ms S Bogenhuber (54)
14/1
6m bullet train (GB) x donna amore (AUS) (danewin (AUS))
10
17.6
Totten (10)
100/1
T: Stewart Boyd
R: C Small (54)
100/1
6g exceed and excel (AUS) x boca chita (AUS) (elusive quality (USA))
Race 5 - Kuhn @ Vanderfield (Bm55) (1850m)
Class: Benchmark 55 Track: Good(4) Time: 1:55.61 (38.49)
Prizemoney: $19,000
1
9/2
T: T J Dougall
R: Girish Goomany (57)
9/2
4m instinction (AUS) x index page (AUS) (greenwood lake (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.3
7/4F
T: M G Nolan
R: Kyle Wilson-Taylor (59)
7/4F
4g mahisara (AUS) x sunlight express (AUS) (desert prince (IRE))
3
4.8
13/4
T: K R Kemp
R: Ms G Cartwright (60.5)
13/4
7g hidden dragon (AUS) x mystic belle (AUS) (success express (USA))
4
6.8
10/1
T: L Richardson
R: Ms S Bogenhuber (54)
10/1
6m tickets (AUS) x clonakilty (NZ) (stravinsky (USA))
5
7.6
14/1
T: Kerry Baumann
R: J P Morris (58)
14/1
6
9.6
10/1
T: B J Dais
R: Matthew Palmer (57.5)
10/1
8g teofilo (IRE) x blue sea (AUS) (sea road (AUS))
7
10.4
8/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (54.5)
8/1
5g so you think (NZ) x freckled face (AUS) (polish patriot (USA))
8
10.5
20/1
T: Ms S Batten
R: G Geran (57.5)
20/1
6m drumbeats (AUS) x jubilee (AUS) (dehere (USA))
9
23.8
150/1
T: M G Arnold
R: J Geppert (55.5)
150/1
4m trusting (AUS) x my lady in waiting (AUS) (universal prince (AUS))
Race 6 - Furneys Stock Feeds Mdn Plate (1300m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:20.27 (36.74)
Prizemoney: $19,000
1
10/9F
T: L J Hatch
R: Kyle Wilson-Taylor (52.5)
10/9F
4m olympic glory (IRE) x absolute faith (AUS) (not a single doubt (AUS))
Winning siblings: Hard Faith, Octagon, Thetruthisoutthere,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2018 Inglis Classic Yearling Sale
$40,000
Vendor: Bhima Thoroughbreds, Scone
Buyer: Boom Racing Thoroughbreds Pty Ltd
2
2.3
11/1
T: Dale Groves
R: R Goltz (57.5)
11/1
4g better than ready (AUS) x bellanger (AUS) (holy roman emperor (IRE))
2018 Inglis Premier Yearling Sale Book 2
$50,000
Vendor: Henley Park, Cambridge, NZ
Buyer: DJ Bowman Racing
2017 MM National Weanling Sale
$25,000
Vendor: Yarramalong Park Kalbar Qld
Buyer: Devcich Bloodstock Ltd
3
2.8
7/1
T: M A Currie
R: J P Morris (55.5)
7/1
4m hidden dragon (AUS) x nano (AUS) (king of kings (IRE))
2018 MM Gold Coast March Yearling Sale
$10,000
Vendor: Bileena Stud Warwick Qld
Buyer: Eugene & Marion Nolan
4
7.3
5/2
T: C J Waller
R: Anthony Allen (54)
5/2
3f more than ready (USA) x sunday joy (AUS) (sunday silence (USA))
5
7.6
16/1
T: B J Costello
R: G Geran (55.5)
16/1
6
11.9
60/1
T: T D Gillespie
R: N Tomizawa (57.5)
60/1
4g canny show (AUS) x mishki (AUS) (danzero (AUS))
7
13.9
150/1
T: Brendan Jones
R: Louise Dillon (54)
150/1
8
14
11/1
T: K R Kemp
R: Ms S Bogenhuber (55.5)
11/1
9
15.5
100/1
T: M F Hemmings
R: Matthew Palmer (55.5)
100/1
10
17.8
60/1
T: Stephanie Sixtus
R: K Yoshida (55.5)
60/1
6m sequalo (AUS) x scrawl (NZ) (zabeel (NZ))
11
35.3
50/1
T: Matt Boland
R: Montanna Savva (52.5)
50/1
5m lope de vega (IRE) x poison (AUS) (grand lodge (USA))
Race 7 - Sander Partners Account. Mdn (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.02 (36.80)
Prizemoney: $19,000
1
10/9F
T: Troy Pascoe
R: Kyle Wilson-Taylor (52.5)
10/9F
4m spirit of boom (AUS) x fragile (AUS) (commands (AUS))
This nick: 8 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
5
16/1
T: B D Azel
R: G Geran (57.5)
16/1
4g longhorn (AUS) x myra's grace (AUS) (dark lord (NZ))
3
5.2
20/1
T: Ms K Monckton
R: Girish Goomany (55.5)
20/1
4
7
13/8
T: Scott Hilton
R: Emma Macpherson (54)
13/8
4m bel esprit (AUS) x time to exceed (AUS) (exceed and excel (AUS))
5
7.2
50/1
T: Brett Sturgess
R: Josh Adams (57.5)
50/1
4g el nino (USA) x commanding lass (AUS) (commands (AUS))
6
7.3
50/1
T: Matt Boland
R: J Geppert (56)
50/1
3g sizzling (AUS) x back red 'n' black (AUS) (tiger hill (IRE))
7
7.4
12/1
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (54)
12/1
3f nicconi (AUS) x red opal (IRE) (flying spur (AUS))
8
8.7
12/1
T: Ben Ahrens
R: M Gray (55.5)
12/1
4m real saga (AUS) x indiana secret (AUS) (storm of indya (USA))
9
9.2
100/1
T: Vic Heading
R: Montanna Savva (54.5)
100/1
4g sebring (AUS) x brand new choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
14.5
50/1
T: K J Jones
R: Ms G Cartwright (57.5)
50/1
6g the hammer (AUS) x smart of course (AUS) (canny lad (AUS))
11
25.5
100/1
T: L J Roche
R: K Yoshida (55.5)
100/1
4m bel esprit (AUS) x old time waltz (AUS) (st averil (USA))
Race 8 - Win Local News Mdn Plate (1050m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:03.91 (35.80)
Prizemoney: $19,000
1
Orson (2)
5/4F
T: Tony & Maddysen Sears
R: Kyle Wilson-Taylor (54.5)
5/4F
4g bel esprit (AUS) x then he kissed me (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 11 runners; 9 winners; 0 SW. Details
2
0.3
6/4
T: M A Currie
R: Josh Adams (57.5)
6/4
4g tycoon ruler (AUS) x river georgia (AUS) (murtajill (AUS))
3
1.8
25/1
T: K R Kemp
R: N Tomizawa (56)
25/1
3g mahisara (AUS) x rocklet (AUS) (easy rocking (AUS))
4
7.8
20/1
T: B J Costello
R: G Geran (57.5)
20/1
4g monashee mountain (USA) x not yet (AUS) (cape cross (IRE))
5
8
30/1
T: B J Hudson
R: Emma Macpherson (54)
30/1
5m moshe (AUS) x devil of a gem (AUS) (royal academy (USA))
6
8.8
8/1
T: R G Lipp
R: Ms G Cartwright (54)
8/1
3f epaulette (AUS) x rain swept (AUS) (i am invincible (AUS))
7
8.9
12/1
T: R W Stephenson
R: K Yoshida (55.5)
12/1
4m uncle mo (USA) x rockin' ransom (AUS) (red ransom (USA))
8
14.4
30/1
T: G Barbierato
R: J Geppert (55.5)
30/1
4m spirit of boom (AUS) x head north (AUS) (street cry (IRE))
9
14.9
60/1
T: Matt Boland
R: J P Morris (56)
60/1
* Nick figures are for Australasia.