Breednet Results

WARWICK FARM - Wednesday, May 31

Race 1 - All Too Hard@vinery Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.07 (35.62)
Prizemoney: $40,000
1
5/2
T: David Pfieffer
R: K McEvoy (55)
5/2
2f snitzel (AUS) x lady beckworth (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Flippant, Lord Beckworth,
This nick: 27 runners; 22 winners; 3 SW. Details
2
0.5
25/1
T: Matthew Smith
R: B Spriggs (57)
25/1
2g excelebration (IRE) x quest for success (AUS) (quest for fame (GB))
3
0.6
15/2
T: James Cummings
R: Tommy Berry (55)
15/2
2f lonhro (AUS) x easy out (AUS) (anabaa (USA))
4
0.9
20/1
T: C E Conners
R: J R Collett (55)
20/1
2f tickets (AUS) x coast city (AUS) (carnegie (IRE))
5
1.9
25/1
T: David Payne
R: J Bowman (57)
25/1
2g animal kingdom (USA) x frenchs forest (AUS) (french deputy (USA))
6
2.2
Iowa (9)
8/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (55)
8/1
2f all american (AUS) x lahana (AUS) (hussonet (USA))
7
2.5
13/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (53)
13/2
2f pierro (AUS) x brandish (AUS) (elusive quality (USA))
8
2.8
20/1
T: G K White
R: B Shinn (57)
20/1
2g snitzel (AUS) x river thames (AUS) (fastnet rock (AUS))
9
4.3
30/1
T: David Pfieffer
R: C W Brown (55)
30/1
2f magic albert (AUS) x search the stars (AUS) (tale of the cat (USA))
10
5.4
9/4F
T: James Cummings
R: B Avdulla (55)
9/4F
2f exceed and excel (AUS) x trim (AUS) (lonhro (AUS))
11
6.1
20/1
T: Ms J Pracey
R: Ms K O'Hara (55)
20/1
2f sebring (AUS) x callista (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 2 - Tab.Com.Au Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:10.17 (34.45)
Prizemoney: $40,000
1
4/5F
T: K A Lees
R: G Schofield (56)
4/5F
3g smart missile (AUS) x dearness (AUS) (snippets (AUS))
This nick: 12 runners; 12 winners; 0 SW. Details
2
1
9/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (56)
9/2
3g lonhro (AUS) x tivoli dancer (NZ) (pins (AUS))
3
1.2
7/4
T: G A Ryan
R: B Shinn (56)
7/4
3c lonhro (AUS) x monsoon wedding (AUS) (danehill (USA))
4
4.1
Weston (7)
20/1
T: Peter Robl
R: B Avdulla (56)
20/1
3g myboycharlie (IRE) x zakusa (NZ) (zabeel (NZ))
5
11.5
66/1
T: R L Pearse
R: K Jennings (56)
66/1
3g medaglia d'oro (USA) x more than royal (AUS) (more than ready (USA))
Race 3 - Hyland Race Colours Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.08 (35.30)
Prizemoney: $40,000
1
9/2
T: M, W and J Hawkes
R: Tommy Berry (56)
9/2
3f wanted (AUS) x crystal wit (AUS) (distorted humor (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
14/1
T: R J Quinton
R: A Adkins (54.5)
14/1
3
0.4
7/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tim Clark (56)
7/4F
3f foxwedge (AUS) x rose of montana (AUS) (more than ready (USA))
4
0.9
8/1
T: G Portelli
R: B Shinn (56)
8/1
3f northern meteor (AUS) x school blue (AUS) (geiger counter (USA))
5
1
30/1
T: K J Parker
R: Josh Adams (56)
30/1
3f makfi (GB) x chinamora (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
1.7
Varese (7)
9/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (54)
9/1
3f so you think (NZ) x purespeed (AUS) (flying spur (AUS))
7
2.1
2/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (56)
2/1
3f exceed and excel (AUS) x aforethought (AUS) (encosta de lago (AUS))
Race 4 - Tab Rewards (Bm67) (2200m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 2:16.84 (35.75)
Prizemoney: $40,000
1
11/4F
T: Clare Cunningham
R: Nick Heywood (59)
11/4F
5g ekraar (USA) x drumline (NZ) (spectacular love (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2
20/1
T: J M Austin
R: Rachel King (58)
20/1
7g samum (GER) x nova (GER) (winged love (IRE))
3
3
9/1
T: B K Cross
R: Rachel Hunt (57)
9/1
4
3.8
7/1
T: John Thompson
R: B Shinn (58.5)
7/1
4g savabeel (AUS) x cinnie (NZ) (keeper (AUS))
5
4.1
25/1
T: Benjamin Smith
R: J Parr (57)
25/1
5g niello (AUS) x desserts (AUS) (desert prince (IRE))
6
4.5
11/4F
T: Andrew Dale
R: A Adkins (62)
11/4F
5g don eduardo (NZ) x carluke (AUS) (tierce (AUS))
7
4.7
11/2
T: C J Waller
R: K McEvoy (61)
11/2
4g kyllachy (GB) x thousandkissesdeep (IRE) (night shift (USA))
8
5.2
100/1
T: J F Borham
R: Ms K O'Hara (53)
100/1
5g adam (AUS) x scarlet rose (AUS) (kingston seattle (USA))
9
7.5
4/1
T: C J Waller
R: J Bowman (58)
4/1
4g galileo (IRE) x ice mint (USA) (awesome again (CAN))
Race 5 - Schweppes (Bm72) (1600m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:37.48 (35.55)
Prizemoney: $40,000
1
9/2
T: L J Bridge
R: Tim Clark (60.5)
9/2
3g rothesay (AUS) x singin 'n' dancin (AUS) (unbridled's song (USA))
Winning siblings: Rhythm Nation,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/1F
T: C J Waller
R: J Bowman (60)
4/1F
4g zoffany (IRE) x cartama (GB) (mark of esteem (IRE))
3
0.3
7/1
T: A and E Cummings
R: J Parr (57)
7/1
5g high chaparral (IRE) x miss o'brien (AUS) (fastnet rock (AUS))
4
0.9
11/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (57.5)
11/1
3f redoute's choice (AUS) x glendelvine (AUS) (sunday silence (USA))
5
1
8/1
T: M J Dunn
R: C W Brown (57)
8/1
5g lonhro (AUS) x lamarr (AUS) (quest for fame (GB))
6
1.5
6/1
T: John Thompson
R: T Angland (61.5)
6/1
4g mossman (AUS) x hussyanna (AUS) (hussonet (USA))
7
3.6
4/1F
T: M A Oates
R: Tommy Berry (58.5)
4/1F
5g elusive city (USA) x fair fly (NZ) (kenfair (NZ))
8
3.8
25/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (58)
25/1
9
5.3
60/1
T: J G Sargent
R: B Shinn (60)
60/1
5g reaan (AUS) x zejester (AUS) (rory's jester (AUS))
10
5.6
Braces (6)
12/1
T: G D Hickman
R: J R Collett (59.5)
12/1
5g duporth (AUS) x mount juliet (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 6 - Tab (Bm67) (1100m)
Class: Benchmark 67 Track: Good(3) Time: 1:04.94 (34.93)
Prizemoney: $40,000
1
11/1
T: G Portelli
R: J Parr (58.5)
11/1
6g fastnet rock (AUS) x best dress (AUS) (king's best (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
1
40/1
T: M P Byers
R: K McEvoy (56)
40/1
5m kaphero (AUS) x creates (AUS) (rubiton (AUS))
3
1.5
14/1
T: David Pfieffer
R: T Angland (60.5)
14/1
3g magic albert (AUS) x kvarena (AUS) (arena (AUS))
4
1.6
6/1
T: Luke Pepper
R: B McDougall (56.5)
6/1
4g magnus (AUS) x northpoint (AUS) (dehere (USA))
5
2.4
Penske (8)
8/11F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Tommy Berry (59)
8/11F
3g sebring (AUS) x princess natural (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
2.7
80/1
T: G P Vella
R: Ms K O'Hara (58.5)
80/1
5g domesday (AUS) x verkko (AUS) (flying spur (AUS))
7
3.8
Rolston (13)
200/1
T: P O'Grady
R: A Adkins (51.5)
200/1
8g ad valorem (USA) x glenbawn (AUS) (bigstone (IRE))
8
4.3
100/1
T: Allan Kehoe
R: C W Brown (56.5)
100/1
5g california dane (AUS) x arbutus (AUS) (reenact (AUS))
9
6
15/2
T: K A Lees
R: J Bowman (59.5)
15/2
3f smart missile (AUS) x pride of pine (AUS) (lion cavern (USA))
10
6.5
20/1
T: A J Denham
R: J R Collett (59.5)
20/1
4g nadeem (AUS) x morecambe bay (AUS) (diatribe (AUS))
400
0
11/1
T: L J Bridge
R: Tim Clark (59.5)
11/1
4g tavistock (NZ) x keep alight (NZ) (keeper (AUS))
Race 7 - #theraces (Bm72) (1300m)
Class: Benchmark 72 Track: Good(3) Time: 1:17.36 (35.78)
Prizemoney: $40,000
1
20/1
T: J C Coyle
R: Rachel King (56)
20/1
4m ad valorem (USA) x summer touch (AUS) (foreplay (AUS))
Winning siblings: Maxey Campo,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
13/2
T: James Cummings
R: B Avdulla (60)
13/2
3f commands (AUS) x serenissima (AUS) (lonhro (AUS))
3
1.4
15/2
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (60.5)
15/2
4m curlin (USA) x bootsey (USA) (cat thief (USA))
4
2.5
Abohar (6)
11/1
T: Richard Laming
R: A Adkins (58)
11/1
5m magnus (AUS) x rubyraja (AUS) (devaraja (NZ))
5
2.6
13/4F
T: John Thompson
R: J Bowman (58)
13/4F
3f encosta de lago (AUS) x tabasco kitten (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.4
7/1
T: J M Cleary
R: Brock Ryan (50)
7/1
7
6.1
16/1
T: David J Smith
R: R Hutchings (58.5)
16/1
4m excellent art (GB) x surprise bid (AUS) (general nediym (AUS))
8
6.8
7/1
T: David Pfieffer
R: T Angland (60.5)
7/1
4m magic albert (AUS) x sexyaz (AUS) (catbird (AUS))
9
8.2
30/1
T: P A Youngberry
R: C W Brown (56)
30/1
6m war pass (USA) x bella senora (AUS) (lacryma cristi (IRE))
10
16.2
Gretna (1)
8/1
T: C J Waller
R: L Magorrian (59)
8/1
400
0
9/1
T: N Mayfield-Smith
R: Nick Heywood (56.5)
9/1
4m denman (AUS) x dramatic choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
* Nick figures are for Australasia.