Breednet Results

WARWICK FARM - Wednesday, May 30

Race 1 - #theraces Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:12.16 (35.76)
Prizemoney: $40,000
1
15/1
T: David Payne
R: K S Latham (57)
15/1
2g lope de vega (IRE) x uneasy silence (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Cheval Le Vent, I Love Champagne,
This nick: 10 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.1
15/4
T: Matthew Smith
R: J R Collett (55)
15/4
2f snitzel (AUS) x bint el noor (AUS) (secret savings (USA))
3
1.1
8/11F
T: P and P Snowden
R: M J Walker (57)
8/11F
2c fastnet rock (AUS) x mica's pride (AUS) (bite the bullet (USA))
4
1.2
9/1
T: Kurt Goldman
R: B Shinn (57)
9/1
5
2
80/1
T: J A Steinmetz
R: Tim Clark (57)
80/1
2g choistar (AUS) x canley cares (AUS) (e dubai (USA))
6
2.2
13/2
T: Brad Widdup
R: C Reith (57)
13/2
2g mossman (AUS) x moon candy (AUS) (canny lad (AUS))
7
3
100/1
T: Ms T Bateup
R: Ms J Taylor (55)
100/1
2f lope de vega (IRE) x sublissime (IRE) (rock of gibraltar (IRE))
8
3.4
16/1
T: R A Freedman
R: G Schofield (55)
16/1
2f savabeel (AUS) x pins on ice (NZ) (pins (AUS))
9
8.8
Pythia (8)
80/1
T: N Mayfield-Smith
R: J Ford (55)
80/1
2f not a single doubt (AUS) x delphi lodge (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Race 2 - Tab.Com.Au Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Soft(6) Time: 1:11.04 (35.22)
Prizemoney: $40,000
1
4/9F
T: L J Bridge
R: Tim Clark (55)
4/9F
3f sebring (AUS) x acouplamas (AUS) (al maher (AUS))
Winning siblings: Quick Thinker, The August, Yulong Code,
This nick: 9 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1.3
13/2
T: Matthew Smith
R: J R Collett (57)
13/2
3g dream ahead (USA) x shaan (AUS) (danewin (AUS))
3
4.1
50/1
T: Bjorn Baker
R: Jean Van Overmeire (55)
50/1
3g shocking (AUS) x baas (AUS) (anabaa (USA))
4
6.8
Mascot (3)
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (57)
5/1
3g redoute's choice (AUS) x love wings (USA) (grand slam (USA))
5
9
7/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (57)
7/1
3g street cry (IRE) x clothing (AUS) (commands (AUS))
6
9.3
60/1
T: W P Cave
R: Ms K O'Hara (57)
60/1
3g lucas cranach (GER) x laughing out loud (AUS) (happy giggle (AUS))
Race 3 - Casino Prince@vinery (Bm77) (2200m)
Class: Benchmark 77 Track: Soft(6) Time: 2:18.71 (37.08)
Prizemoney: $40,000
1
25/1
T: C J Waller
R: C W Brown (55)
25/1
4g show a heart (AUS) x royal green (NZ) (bachelor duke (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
7/2
T: Matthew Smith
R: K McEvoy (57.5)
7/2
5g tavistock (NZ) x dastaria (NZ) (stark south (USA))
3
0.5
7/1
T: C J Waller
R: B Shinn (57)
7/1
4
1.4
5/1
T: C J Waller
R: T Angland (60)
5/1
5
1.7
11/4F
T: C J Waller
R: B Avdulla (58.5)
11/4F
5g galileo (IRE) x ice mint (USA) (awesome again (CAN))
6
1.8
3/1
T: M, W and J Hawkes
R: M J Walker (54.5)
3/1
5g high chaparral (IRE) x sunday's choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
7
9.6
20/1
T: M and D Kearney
R: Jean Van Overmeire (53)
20/1
4g widden valley (AUS) x fabulash (AUS) (tobougg (IRE))
8
16.7
16/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (56)
16/1
Race 4 - Tab (Bm70) (1600m)
Class: Benchmark 70 Track: Soft(6) Time: 1:39.56 (35.96)
Prizemoney: $40,000
1
6/4F
T: Mark Newnham
R: J Parr (58.5)
6/4F
3f smart missile (AUS) x essence of success (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Masipag, Smart Success, Will To Excel,
This nick: 37 runners; 30 winners; 1 SW. Details
2
0.8
Cormac (4)
9/1
T: C J Waller
R: T Angland (58.5)
9/1
3
0.9
7/2
T: David Pfieffer
R: B Avdulla (61)
7/2
3c all american (AUS) x kvarena (AUS) (arena (AUS))
4
2.1
100/1
T: S I Singleton
R: J Ford (53)
100/1
3f mosayter (USA) x better days (AUS) (last tycoon (IRE))
5
2.5
30/1
T: Edward O'Rourke
R: C W Brown (58.5)
30/1
3g rock 'n' pop (AUS) x irish belle (NZ) (o'reilly (NZ))
6
3.2
Swiss (11)
25/1
T: Edward O'Rourke
R: Tim Clark (54.5)
25/1
3f delago deluxe (AUS) x sweet ransom (AUS) (red ransom (USA))
7
3.3
Surjin (2)
15/2
T: P M Perry
R: J R Collett (60)
15/2
8
4.9
Verlan (7)
5/1
T: R A Freedman
R: S Guymer (56)
5/1
9
6.4
20/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (55)
20/1
3f fastnet rock (AUS) x little surfer girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
12.1
100/1
T: J C Coyle
R: A Gibbons (55)
100/1
3f lope de vega (IRE) x charlbury (AUS) (dubawi (IRE))
11
12.5
30/1
T: C J Waller
R: G Schofield (55)
30/1
3f snitzel (AUS) x st. katherine (AUS) (barathea (IRE))
Race 5 - Ranvet Neutrolene (Bm75) (1600m)
Class: Benchmark 75 Track: Soft(6) Time: 1:40.08 (36.56)
Prizemoney: $40,000
1
Braces (7)
20/1
T: G D Hickman
R: C W Brown (56.5)
20/1
6g duporth (AUS) x mount juliet (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Hang On Tight, Mossman Flyer,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
4/5F
T: M, W and J Hawkes
R: B Avdulla (55.5)
4/5F
3
0.5
9/1
T: James Cummings
R: B Shinn (58.5)
9/1
3g sepoy (AUS) x nanda kot (AUS) (encosta de lago (AUS))
4
1.2
Penske (1)
9/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Q Krogh (57.5)
9/2
4g sebring (AUS) x princess natural (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
2.5
30/1
T: A G Scorse
R: J R Collett (55.5)
30/1
7g nadeem (AUS) x antonicheva (IRE) (sadler's wells (USA))
6
4.3
16/1
T: M C Conners
R: Ms R Murray (57)
16/1
7
6.4
20/1
T: Ms K Gavenlock
R: A Gibbons (58.5)
20/1
4g youthful legs (USA) x nikkirina (AUS) (beautiful crown (USA))
8
6.8
16/1
T: R and L Price
R: J Penza (54)
16/1
4m curata storm (AUS) x terrera (AUS) (intergaze (AUS))
9
7.9
12/1
T: C J Waller
R: K McEvoy (58)
12/1
4g dutch art (GB) x see emily play (IRE) (galileo (IRE))
10
8
100/1
T: P M Perry
R: Jean Van Overmeire (53.5)
100/1
6g testa rossa (AUS) x capto (AUS) (octagonal (NZ))
Race 6 - Bowermans Furniture (Bm72) (1100m)
Class: Benchmark 72 Track: Soft(6) Time: 1:05.00 (34.83)
Prizemoney: $40,000
1
9/2
T: James Cummings
R: G Schofield (58)
9/2
3f lonhro (AUS) x dreamy (AUS) (bel esprit (AUS))
Winning siblings: Distracted, Unrealistic,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
2
5/2F
T: T S Howlett
R: Ms M Weir (57)
5/2F
5g nicconi (AUS) x sweet revenge (NZ) (justice prevails (AUS))
3
3.3
10/1
T: Joseph Pride
R: C W Brown (54.5)
10/1
3f pluck (USA) x llanga (NZ) (kashani (USA))
4
3.9
12/1
T: A G Scorse
R: K McEvoy (59.5)
12/1
5g floral dynamite (AUS) x late declaration (AUS) (halo homewrecker (USA))
5
4
14/1
T: P and P Snowden
R: T Angland (59.5)
14/1
6
4.2
Misery (1)
8/1
T: S W Kendrick
R: Jean Van Overmeire (60.5)
8/1
5g natural destiny (AUS) x domina (AUS) (flying spur (AUS))
7
4.6
50/1
T: Mark Gee
R: J Ford (53)
50/1
6m mossman (AUS) x whatsaname (AUS) (ascot knight (CAN))
8
5.2
30/1
T: P M Perry
R: Ms R Murray (60)
30/1
5g written tycoon (AUS) x fighting fragrance (AUS) (general nediym (AUS))
9
5.7
60/1
T: G W Murray
R: Ms W Costin (57)
60/1
5g oratorio (IRE) x magical misty (AUS) (magic albert (AUS))
10
6.1
30/1
T: P M Perry
R: Jenny Duggan (54)
30/1
5g sebring (AUS) x off the canvas (AUS) (elusive quality (USA))
11
6.2
7/1
T: B A Partelle
R: Tim Clark (56.5)
7/1
4m foxwedge (AUS) x claystone (AUS) (zabeel (NZ))
12
6.7
80/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (58)
80/1
7g ready's image (USA) x burford (AUS) (commands (AUS))
Race 7 - Australian Turf Club (Bm71) (1300m)
Class: Benchmark 71 Track: Soft(6) Time: 1:19.34 (36.60)
Prizemoney: $40,000
1
14/1
T: James Cummings
R: K McEvoy (59.5)
14/1
3g exceed and excel (AUS) x pure joy (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
Winning siblings: Alegria, Citations,
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.5
16/1
T: Matthew Smith
R: Nick Heywood (58.5)
16/1
3g stratum (AUS) x combat kitty (AUS) (general nediym (AUS))
3
3.5
9/4F
T: James Cummings
R: G Schofield (61)
9/4F
4
5.4
66/1
T: Ms D Scott
R: J Innes Jnr (55.5)
66/1
4g congrats (USA) x forever hailey (AUS) (more than ready (USA))
5
5.5
11/2
T: A Newing
R: J Parr (57)
11/2
4g charge forward (AUS) x bambolear (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
5.8
6/1
T: Ms G Williams
R: Ms M Weir (56.5)
6/1
6g bon hoffa (AUS) x orchard glory (AUS) (monde bleu (GB))
7
6.9
20/1
T: C E Conners
R: Jean Van Overmeire (59)
20/1
8
8
20/1
T: J N Englebrecht
R: A Adkins (60.5)
20/1
6g dreamscape (AUS) x mandra (AUS) (canny lad (AUS))
9
9
15/4
T: Mark Newnham
R: B Shinn (59.5)
15/4
4g smart missile (AUS) x high heels (AUS) (canny lad (AUS))
10
9.1
40/1
T: J C Coyle
R: Ms K O'Hara (53)
40/1
8g excites (AUS) x belle of all (AUS) (alannan (USA))
11
9.4
16/1
T: Craig Weeding
R: C W Brown (60)
16/1
3g choisir (AUS) x polite (USA) (elusive quality (USA))
12
11.2
100/1
T: R T Leemon
R: Ms J Taylor (57)
100/1
6g elvstroem (AUS) x rosa's wish (AUS) (rory's jester (AUS))
13
11.5
25/1
T: M P Tubman
R: Ms W Costin (58.5)
25/1
5g dubleo (USA) x ashley kate (AUS) (brocco (USA))
* Nick figures are for Australasia.