Breednet Results

WERRIBEE - Friday, February 24

Race 1 - Better Solar Mdn Plate (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.68 (36.32)
Prizemoney: $20,000
1
7/2
T: R F Cameron
R: D W Stackhouse (58.5)
7/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
1/2F
T: P G Carey
R: R McLeod (58)
1/2F
3g high chaparral (IRE) x our serena (AUS) (fantastic light (USA))
3
2.3
16/1
T: Ms J Beriman
R: Ms J Beriman (56)
16/1
3f myboycharlie (IRE) x spureline (AUS) (flying spur (AUS))
4
4
12/1
T: Ms B Dunn
R: Ms N Beriman (56.5)
12/1
4m host (CHI) x tiki tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
5
6
14/1
T: R Pecora
R: Dean Holland (56.5)
14/1
5m purrealist (AUS) x sminker (AUS) (giant's causeway (USA))
6
8.3
30/1
T: M Beer and M Hinton
R: Ryan Maloney (56.5)
30/1
7
9
100/1
T: D E Coombes
R: C A Robertson (56.5)
100/1
8
10.5
100/1
T: M Beer and M Hinton
R: B Higgins (58)
100/1
3g myboycharlie (IRE) x la rieuse (AUS) (brief truce (USA))
Race 2 - Martin Collins Australia Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:05.64 (35.62)
Prizemoney: $20,000
1
9/10F
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (57.5)
9/10F
3f written tycoon (AUS) x miss american pie (AUS) (unbridled's song (USA))
Winning siblings: Onetimeatbandcamp,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
5/2
T: A G Sawden
R: C A Robertson (57.5)
5/2
3f moshe (AUS) x todi (AUS) (elvstroem (AUS))
3
0.7
Kastor (5)
60/1
T: Rachael Cunningham
R: J C Bates (57.5)
60/1
4
2
15/1
T: D Shepherd
R: Liam Riordan (55.5)
15/1
3f helmet (AUS) x self portrait (USA) (peintre celebre (USA))
5
2.4
9/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (57.5)
9/2
3f wanted (AUS) x fine society (AUS) (marscay (AUS))
6
3.1
20/1
T: Luke Oliver
R: M Pegus (57.5)
20/1
7
4.9
Hildi (2)
40/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (55.5)
40/1
3f dylan thomas (IRE) x tamieka (AUS) (viscount (AUS))
8
5.9
50/1
T: T J Glasson
R: L Currie (58)
50/1
5m rock of gibraltar (IRE) x endesa (AUS) (marauding (NZ))
Race 3 - Wrc Function Centre Mdn Plate (1400m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:25.87 (37.02)
Prizemoney: $20,000
1
15/4
T: Andrew Payne
R: J Benbow (58.5)
15/4
4g widden valley (AUS) x lajourn (AUS) (good journey (USA))
Winning siblings: Fekitoa, Miocic, Rue De La Vie,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
12/1
T: C W McDonald
R: D W Stackhouse (58)
12/1
3g al maher (AUS) x cosmic beam (AUS) (geiger counter (USA))
3
1.5
4/1
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (58.5)
4/1
4g fastnet rock (AUS) x rosetta stone (GB) (sadler's wells (USA))
4
1.9
30/1
T: Symon Wilde
R: C J Parish (58)
30/1
3g hussonet (USA) x just pete (AUS) (royal academy (USA))
5
2.3
8/1
T: R E Laing
R: A Lynch (58.5)
8/1
4g denman (AUS) x but one regret (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
2.4
15/8F
T: M, W and J Hawkes
R: J Mott (58)
15/8F
3g wanted (AUS) x raja lane (AUS) (devaraja (NZ))
7
4.1
100/1
T: M J Cerchi
R: Jye McNeil (58.5)
100/1
4g street cry (IRE) x valourina (AUS) (snippets (AUS))
8
4.4
10/1
T: Kent Fleming
R: M Pegus (58)
10/1
9
4.5
15/1
T: M Beer and M Hinton
R: Ryan Maloney (58)
15/1
3g stryker (AUS) x great act (USA) (seeking the gold (USA))
10
4.8
100/1
T: Ms B Dunn
R: B Higgins (58)
100/1
3g snippetson (AUS) x broccoli (AUS) (brocco (USA))
11
7.8
150/1
T: M A Bell
R: Ms J Da Rose (56.5)
150/1
5m benicio (AUS) x maitrise (AUS) (commands (AUS))
Race 4 - Tobin Brothers (Bm64) (1000m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 0:58.35 (34.66)
Prizemoney: $20,000
1
13/2
T: Brent Stanley
R: L Currie (58)
13/2
Winning siblings: Ozzy Upstage, Zooming,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.8
Angasi (9)
15/8F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Regan Bayliss (56.5)
15/8F
3f street boss (USA) x teneales pearl (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
4.1
11/2
T: P A Healey
R: B Higgins (58)
11/2
4m keep the faith (AUS) x court swinging (AUS) (rory's jester (AUS))
4
5.3
11/4
T: Ms D Smith
R: Jye McNeil (57)
11/4
4m turffontein (AUS) x lominata (AUS) (esperero (USA))
5
7.8
12/1
T: C E Ritchie
R: Ryan Maloney (56)
12/1
3f snitzel (AUS) x revolutions (AUS) (spinning world (USA))
6
11.5
16/1
T: M Sell
R: Liam Riordan (57)
16/1
3g moshe (AUS) x hi way babe (AUS) (archway (IRE))
7
11.7
20/1
T: Julie Scott
R: Dean Holland (58)
20/1
4g street boss (USA) x afterburn (AUS) (super jet (USA))
8
14.2
16/1
T: R G Bell
R: C Newitt (60.5)
16/1
7g commands (AUS) x river express (AUS) (blazing sword (AUS))
Race 5 - The Tigers Clubhouse (Bm58) (1100m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:05.23 (35.52)
Prizemoney: $16,000
1
4/1
T: R W Smerdon
R: L Currie (60.5)
4/1
4g equiano (FR) x join the dance (NZ) (stravinsky (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
5/2F
T: M A Kavanagh
R: J Mott (59.5)
5/2F
4g equiano (FR) x porte triage (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.7
8/1
T: E W Ewert
R: C A Robertson (59.5)
8/1
4m duporth (AUS) x zatano (AUS) (king's best (USA))
4
1.9
50/1
T: H J Barry
R: Chelsea Hall (52.5)
50/1
6m musee d'orsay (AUS) x ruleville (AUS) (kingston rule (USA))
5
2.7
8/1
T: R D Griffiths
R: Nathan Rose (61)
8/1
5g starcraft (NZ) x night and day (AUS) (catbird (AUS))
6
4.4
15/1
T: J F Moloney
R: Jarrod Fry (57)
15/1
4m time thief (AUS) x red pointes (AUS) (testa rossa (AUS))
7
5.7
5/2F
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (57)
5/2F
9
9.9
40/1
T: D J Connors
R: Jye McNeil (57)
40/1
6m keep the faith (AUS) x sea frolic (AUS) (dolphin street (FR))
Race 6 - Tab (Bm58) (1400m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:26.86 (35.40)
Prizemoney: $16,000
1
8/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: D W Stackhouse (57)
8/1
4m reward for effort (AUS) x sea frolic (AUS) (dolphin street (FR))
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
0.8
12/1
T: M C Watts
R: Jarrod Fry (60.5)
12/1
6g bel esprit (AUS) x sera cielo (AUS) (el moxie (USA))
3
1
9/2
T: Saab Hasan
R: C Newitt (59.5)
9/2
4
1.1
Chima (1)
15/4F
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (61.5)
15/4F
5g haradasun (AUS) x busty (AUS) (danzero (AUS))
5
1.3
12/1
T: P T Hyland
R: Liam Riordan (60.5)
12/1
6
1.7
Voluto (6)
11/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (59.5)
11/2
4g wanted (AUS) x latigo (AUS) (lonhro (AUS))
7
2.7
7/1
T: Luke Oliver
R: J Mott (59)
7/1
7m consolidator (USA) x march to glory (AUS) (honour and glory (USA))
8
3.4
5/1
T: E Jusufovic
R: M J Allen (61.5)
5/1
4g medaglia d'oro (USA) x lekhani (IRE) (imperial ballet (IRE))
9
3.9
66/1
T: Ms A Johnston
R: Jye McNeil (54)
66/1
10
4.2
20/1
T: Ms K McAdam
R: Ms N Beriman (57.5)
20/1
7g tale of the cat (USA) x myamble (AUS) (sir dapper (AUS))
11
7.7
20/1
T: Rodney Foster
R: Ms S Thornton (55.5)
20/1
5m dane shadow (AUS) x unistudent (AUS) (universal prince (AUS))
Race 7 - Manor Lakes (Bm58) (1600m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 1:39.26 (36.30)
Prizemoney: $16,000
1
15/2
T: E W Ewert
R: Ms N Beriman (58)
15/2
6g gallant guru (AUS) x personal column (NZ) (personal escort (USA))
Winning siblings: Confused, Golden Flag, Structure,
This nick: 35 runners; 26 winners; 2 SW. Details
2
0.8
11/2
T: M J Cerchi
R: L Currie (59.5)
11/2
5m casino prince (AUS) x lycme (AUS) (canny lad (AUS))
3
1.6
6/1
T: R E Laing
R: A Lynch (57.5)
6/1
5m pentire (GB) x best offer (AUS) (marscay (AUS))
4
1.9
15/4F
T: B J Goodwin
R: J Mott (61)
15/4F
10g masterofceremonies (AUS) x spectres (AUS) (quest for fame (GB))
5
2.9
16/1
T: R F Gill
R: Jarrod Fry (57)
16/1
6
3.1
12/1
T: G A Thornton
R: Ms S Thornton (56)
12/1
7m tsigane (FR) x soft win (AUS) (jugah (USA))
7
3.8
6/1
T: M M Laurie
R: D W Stackhouse (60.5)
6/1
4m starcraft (NZ) x miss gai flyer (AUS) (flying spur (AUS))
8
4
8/1
T: M A Kavanagh
R: C A Robertson (57.5)
8/1
4m fastnet rock (AUS) x earthen cool (AUS) (real quiet (USA))
9
4.1
20/1
T: Luke Oliver
R: Chelsea Hall (59)
20/1
4g shocking (AUS) x lodge place (NZ) (lord ballina (AUS))
10
4.3
20/1
T: M Beer and M Hinton
R: Ryan Maloney (59)
20/1
5g niello (AUS) x elyraq (AUS) (lacryma cristi (IRE))
11
4.8
12/1
T: Rachael Cunningham
R: J C Bates (59.5)
12/1
Race 8 - Multicultural R'day 4/4 (Bm58) (2000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(4) Time: 2:08.87 (36.12)
Prizemoney: $16,000
1
3/1F
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (58)
3/1F
4m super saver (USA) x inertia (AUS) (belong to me (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: M Pegus (58)
7/2
4m fastnet rock (AUS) x fusaichi rose (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
2018 Inglis Classic Yearling Sale
$150,000
Vendor: Newgate Farm, Aberdeen
Buyer: Lindsay Park Racing
2017 Inglis Chairmans Sale
$150,000
Vendor: Coolmore Stud, Jerry's Plains
Buyer: Andrew Williams Bloodstock
3
1.5
7/2
T: G A Osborne
R: Ms L J Meech (56.5)
7/2
5m floral pegasus (AUS) x magic morning (NZ) (gold brose (AUS))
4
1.8
6/1
T: Symon Wilde
R: C Newitt (60)
6/1
4g purrealist (AUS) x eumeralla miss (AUS) (favorite trick (USA))
5
5.1
60/1
T: Kelvin Southey
R: Jye McNeil (54)
60/1
6
5.5
16/1
T: B I Stanaway
R: Declan Bates (58.5)
16/1
4h good journey (USA) x cuplet (AUS) (will dancer (FR))
8
5.7
20/1
T: R J Besanko
R: C A Robertson (56)
20/1
9
5.8
16/1
T: E W Nichols
R: Ms J Payne (59)
16/1
4g domesday (AUS) x litowinda (AUS) (king's best (USA))
10
7.3
Taqneen (13)
100/1
T: M A Bell
R: Ms J Da Rose (54)
100/1
5g lonhro (AUS) x makybe diva (GB) (desert king (IRE))
11
9.3
11/1
T: E V Musgrove
R: B Higgins (57.5)
11/1
* Nick figures are for Australasia.