Breednet Results

WYONG - Sunday, February 12

Race 1 - Www.Tab.Com.Au Mdn Hcp (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:19.46 (35.61)
Prizemoney: $30,000
1
16/1
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Victoire (54)
16/1
3f northern meteor (AUS) x one sweet day (AUS) (elusive quality (USA))
Winning siblings: Homework, Mansa Musa,
This nick: 3 runners; 3 winners; 2 SW. Details
2
1.3
5/4F
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Parr (58)
5/4F
3g toorak toff (AUS) x steel a peak (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
3
1.5
7/2
T: James Cummings
R: Mitchell Bell (58)
7/2
3c cape blanco (IRE) x klarissa (AUS) (anabaa (USA))
4
2.6
40/1
T: Ms K Buchanan
R: Rachel King (55.5)
40/1
5
2.9
40/1
T: W T Prain
R: M McGillivray (58)
40/1
6
5.5
13/8
T: Chris Munce
R: B Avdulla (58.5)
13/8
3c sebring (AUS) x exquisite art (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
9.5
100/1
T: C E Conners
R: J Innes Jnr (52.5)
100/1
3f olympus (AUS) x first touch (AUS) (mull of kintyre (USA))
Race 2 - Nsw Parliament Members Cup-C1 (1350m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:20.38 (34.12)
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: Mark Schmetzer
R: T Angland (58)
7/2
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
15/2
T: Ms K Waugh
R: J Parr (59.5)
15/2
4g star witness (AUS) x legal thrills (AUS) (indian danehill (IRE))
3
1.2
12/1
T: J C Coyle
R: M McGillivray (58.5)
12/1
4g excites (AUS) x eight of diamonds (AUS) (lion heart (USA))
4
2
8/11F
T: G Waterhouse and A Bott
R: J Victoire (58.5)
8/11F
5
2.3
30/1
T: S Thomas
R: Rachel King (52.5)
30/1
6
10.1
40/1
T: C J Bashford
R: J Innes Jnr (52.5)
40/1
7
11.4
Mosrai (6)
9/1
T: Ms K Buchanan
R: P King (54)
9/1
3g moshe (AUS) x raising high (AUS) (secret savings (USA))
Race 3 - Kpp Valuers Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.67 (34.78)
Prizemoney: $30,000
1
8/1
T: R D Collett
R: J R Collett (54)
8/1
4g sakhee's secret (GB) x sister city (NZ) (elusive city (USA))
Winning siblings: Shadow Runner,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
13/4
T: Bjorn Baker
R: T Angland (56.5)
13/4
3g shocking (AUS) x just so (USA) (kris s. (USA))
3
0.8
3/1F
T: C J Waller
R: Charles Bishop (55.5)
3/1F
3f sepoy (AUS) x hidden wonder (AUS) (danzero (AUS))
4
3.2
7/1
T: P and P Snowden
R: Travis Wolfgram (54.5)
7/1
3f sebring (AUS) x demanding (AUS) (octagonal (NZ))
5
4.1
5/1
T: Ms K Buchanan
R: P King (58)
5/1
5g magic albert (AUS) x she's warrego (AUS) (giant's causeway (USA))
6
5
13/2
T: Lee and Anthony Freedman
R: J Parr (57)
13/2
3c snitzel (AUS) x alinghi (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
5.2
9/1
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (57)
9/1
8
7.4
50/1
T: Ms G Englebrecht
R: Ms K O'Hara (56.5)
50/1
3g gio ponti (USA) x choice blend (AUS) (redoute's choice (AUS))
9
9.5
150/1
T: J L Roberts
R: B McDougall (52)
150/1
Race 4 - Stay/Play @kooindah Waters Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:03.30 (35.37)
Prizemoney: $30,000
1
7/2
T: G A Ryan
R: Travis Wolfgram (55)
7/2
3f star witness (AUS) x glenrae girl (AUS) (testa rossa (AUS))
This nick: 9 runners; 6 winners; 2 SW. Details
2
1.8
9/4F
T: C E Conners
R: J R Collett (58)
9/4F
4g o'reilly (NZ) x nursery rhyme (USA) (tale of the cat (USA))
3
2
5/2
T: A and E Cummings
R: A Hyeronimus (55.5)
5/2
4m medaglia d'oro (USA) x basra (AUS) (desert king (IRE))
4
2.1
13/2
T: Ken Tynan
R: J Penza (54)
13/2
4m zariz (AUS) x golden briar (AUS) (magic ring (IRE))
5
4.2
80/1
T: Jay Hopkins
R: P King (54)
80/1
4m casino prince (AUS) x boondock (NZ) (centaine (AUS))
6
4.4
Sebbag (9)
16/1
T: Scott Dixon
R: Brock Ryan (52)
16/1
4g sebring (AUS) x hairy (AUS) (fuji kiseki (JPN))
7
4.5
6/1
T: Richard Litt
R: J Innes Jnr (52.5)
6/1
8
5.8
20/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (54)
20/1
4m dane shadow (AUS) x quipster (AUS) (snippets (AUS))
9
6.8
50/1
T: A J Foran
R: Ms K O'Hara (54)
50/1
Race 5 - Carlton Champions Marquee Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.25 (35.37)
Prizemoney: $30,000
1
11/2
T: J A O'Shea
R: B Avdulla (56.5)
11/2
3f sepoy (AUS) x watchful eyes (IRE) (street sense (USA))
Winning siblings: Lucky Quality,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: Bjorn Baker
R: J Ford (58.5)
9/2
3g written tycoon (AUS) x silken spur (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.5
4/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Parr (59)
4/1
4g fastnet rock (AUS) x power of one (AUS) (gilded time (USA))
4
0.6
11/2
T: John Thompson
R: T Angland (57)
11/2
4m time thief (AUS) x hoonose (AUS) (ron bon (USA))
5
1.5
Japhite (11)
13/4F
T: R D Collett
R: J R Collett (56.5)
13/4F
3f choisir (AUS) x folk music (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
1.8
6/1
T: A and E Cummings
R: A Hyeronimus (57)
6/1
7
2.6
13/2
T: G A Ryan
R: Travis Wolfgram (56.5)
13/2
3f lope de vega (IRE) x alynya (AUS) (husson (ARG))
8
3
Zoeasy (10)
30/1
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (55)
30/1
3f zoffany (IRE) x easy play (AUS) (easy rocking (AUS))
9
4.4
100/1
T: Adam Vine
R: S Lisnyy (59)
100/1
5g snitzel (AUS) x demandehere (AUS) (dehere (USA))
10
4.6
50/1
T: J A Steinmetz
R: Ms J Taylor (56.5)
50/1
Race 6 - Great Northern On Tap (Bm70) (1350m)
Class: Benchmark 70 Track: Good(3) Time: 1:20.10 (35.78)
Prizemoney: $30,000
1
20/1
T: A and E Cummings
R: J R Collett (54)
20/1
4m medaglia d'oro (USA) x mysterious light (AUS) (fantastic light (USA))
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
1
1/1F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (56.5)
1/1F
3
1.1
20/1
T: James Cummings
R: Brock Ryan (59.5)
20/1
5g pendragon (NZ) x it's all money (AUS) (magic of money (AUS))
4
1.5
8/1
T: J G Sargent
R: T Angland (60)
8/1
4g roman emperor (NZ) x erthakit (AUS) (catbird (AUS))
5
2
40/1
T: P M Farrell
R: G Buckley (60)
40/1
8g amalfi (NZ) x lion queen (AUS) (lion hunter (AUS))
6
2.1
Hinch (9)
7/1
T: Natalie McCall
R: Mitchell Bell (57.5)
7/1
4g hinchinbrook (AUS) x no fear here (AUS) (don't say halo (USA))
7
2.2
16/1
T: James Cummings
R: Nick Heywood (60)
16/1
5g pendragon (NZ) x cardsino (AUS) (final card (AUS))
8
2.8
50/1
T: J C Coyle
R: A Hyeronimus (60.5)
50/1
9
4.5
11/1
T: C E Conners
R: B McDougall (56.5)
11/1
7g olympus (AUS) x unique style (AUS) (rocket to mars (AUS))
10
5.4
12/1
T: Damien Lappin
R: B Avdulla (56)
12/1
5g savabeel (AUS) x wailing countess (NZ) (entrepreneur (GB))
11
5.6
Kanguru (10)
10/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (57.5)
10/1
Race 7 - Prov Cships At Wyong 23/2-Bm65 (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 1:38.70 (36.28)
Prizemoney: $30,000
1
5/1
T: G W Moore
R: A Adkins (58)
5/1
This nick: 48 runners; 35 winners; 8 SW. Details
2
4.5
10/1
T: A and E Cummings
R: B Avdulla (59)
10/1
3
5.3
8/1
T: W T Prain
R: J Penza (61.5)
8/1
4
5.4
7/2F
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (55.5)
7/2F
3f savabeel (AUS) x croix du sud (NZ) (howbaddouwantit (USA))
5
5.5
10/1
T: Ms G Englebrecht
R: Ms K O'Hara (57.5)
10/1
3g snippetson (AUS) x quibble (AUS) (zabeel (NZ))
6
5.6
14/1
T: Ms T Bateup
R: J Innes Jnr (52.5)
14/1
5m red element (AUS) x extension of life (AUS) (flying spur (AUS))
7
6.3
13/2
T: J A O'Shea
R: Brock Ryan (59.5)
13/2
4m bernardini (USA) x sweet corn (AUS) (scenic (IRE))
8
6.5
80/1
T: R A Bailey
R: C G O'Brien (59)
80/1
7g hannouma (IRE) x spark sept (FR) (septieme ciel (USA))
9
7.1
9/1
T: C E Ritchie
R: Jason Devrimol (57)
9/1
4m pins (AUS) x catch the day (NZ) (keeper (AUS))
10
7.8
9/1
T: Paul Matts
R: A Hyeronimus (57.5)
9/1
7g ad valorem (USA) x oakfield queen (AUS) (naturalism (NZ))
11
8
60/1
T: J G Sargent
R: G Buckley (58)
60/1
3g high chaparral (IRE) x heavenly dreamer (USA) (fusaichi pegasus (USA))
12
13.7
12/1
T: J C Deamer
R: C Lever (60.5)
12/1
4g excellent art (GB) x del amore (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 8 - Go Electrical Tuggerah Hcp-C2 (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(3) Time: 0:57.42 (34.41)
Prizemoney: $30,000
1
11/8F
T: G Waterhouse and A Bott
R: A Hyeronimus (55.5)
11/8F
4m duporth (AUS) x baby corn (AUS) (exceed and excel (AUS))
This nick: 14 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
2.5
9/2
T: C E Conners
R: J Innes Jnr (53.5)
9/2
3f swiss ace (AUS) x saskia (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
2.9
11/2
T: M P Byers
R: J Penza (54)
11/2
5m kaphero (AUS) x creates (AUS) (rubiton (AUS))
4
3.3
6/1
T: Allan Kehoe
R: T Angland (57.5)
6/1
4g sebring (AUS) x gourmet garage (NZ) (canny lad (AUS))
5
4.1
9/1
T: K J Berry
R: Nick Heywood (55)
9/1
4g shellscrape (AUS) x dan baroness (AUS) (statue of liberty (USA))
6
4.3
14/1
T: C J Bashford
R: A Adkins (52.5)
14/1
4m duporth (AUS) x chula vista (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
6.8
25/1
T: Ms J Bowen
R: G Buckley (54)
25/1
5g trotamondo (CHI) x friends for life (AUS) (special bond (AUS))
8
8.3
Tribe (7)
50/1
T: P M Kalinowski
R: J Ford (54.5)
50/1
5g shaft (AUS) x margaret river (AUS) (brief truce (USA))
9
13
50/1
T: D Lane
R: S Lisnyy (54.5)
50/1
4g artie schiller (USA) x blue venus (AUS) (hurricane sky (AUS))
* Nick figures are for Australasia.