Breednet Results

WYONG - Friday, August 3

Race 1 - Halekulani Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:21.06 (36.39)
Prizemoney: $30,000
1
6/4F
T: John Thompson
R: T Angland (57)
6/4F
3g snitzel (AUS) x royal mask (AUS) (royal academy (USA))
This nick: 16 runners; 10 winners; 0 SW. Details
2
0.2
13/8
T: Ms K Waugh
R: A Adkins (57)
13/8
3g smart missile (AUS) x pauline de lago (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
0.6
12/1
T: R L Pearse
R: Rachel King (57)
12/1
4
3.2
80/1
T: Ben Hill
R: S Lisnyy (57)
80/1
3g dreamscape (AUS) x jubilee (AUS) (dehere (USA))
5
5.2
40/1
T: J C Coyle
R: D McLellan (55)
40/1
3f crowded house (GB) x paulini (AUS) (singspiel (IRE))
6
5.4
100/1
T: M R Johnston
R: G Buckley (57)
100/1
3g sizzling (AUS) x princess caraboo (AUS) (elusive quality (USA))
7
6
3/1
T: David Payne
R: C Reith (57)
3/1
8
8.7
20/1
T: P M Perry
R: Josh Adams (55)
20/1
3f declaration of war (USA) x royal dance (AUS) (danehill dancer (IRE))
Race 2 - Bishop Collins C.A. Mdn Hcp (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:20.54 (35.79)
Prizemoney: $30,000
1
11/4
T: N Mayfield-Smith
R: C Lever (55.5)
11/4
5g haradasun (AUS) x ready to reign (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Polhampton,
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
2.3
12/1
T: R L Pearse
R: G Buckley (55.5)
12/1
6g reset (AUS) x commands a smile (AUS) (commands (AUS))
3
2.7
1/1F
T: R A Freedman
R: Rachel Hunt (55.5)
1/1F
4m all too hard (AUS) x jet past (SAF) (jet master (SAF))
4
3.1
11/1
T: John Higgins
R: Tim Clark (55.5)
11/1
5g star witness (AUS) x leximadeleine (AUS) (flying spur (AUS))
5
3.8
9/1
T: Stephen Schofield
R: S Lisnyy (59)
9/1
4g reset (AUS) x seeking susan (AUS) (flying spur (AUS))
6
5.2
Scarpa (4)
100/1
T: M R Johnston
R: R Brewer (57.5)
100/1
4g time thief (AUS) x elcarim (AUS) (brief truce (USA))
7
5.8
12/1
T: Ms A Langlar
R: Rachel King (55.5)
12/1
5g written tycoon (AUS) x de bruijn (AUS) (thunder gulch (USA))
8
7.5
30/1
T: S I Singleton
R: Ms M Weir (52.5)
30/1
5m authorized (IRE) x persian fable (AUS) (tale of the cat (USA))
9
8.8
30/1
T: G R Nickson
R: J R Collett (55.5)
30/1
4m choisir (AUS) x ivyrose (AUS) (strategic (AUS))
10
40
66/1
T: Martin McInerney
R: Josh Adams (57)
66/1
4m zed (NZ) x penelope pitstop (NZ) (pentire (GB))
Race 3 - P Kennedy's Boys Metro/Pro Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:38.57 (36.86)
Prizemoney: $40,000
1
9/10F
T: C J Waller
R: T Angland (59)
9/10F
4g ocean park (NZ) x eliza blues (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 42 runners; 22 winners; 0 SW. Details
2
2.8
11/4
T: C E Conners
R: Rachel King (54)
11/4
4m tickets (AUS) x coast city (AUS) (carnegie (IRE))
3
4.6
25/1
T: P O'Grady
R: G Buckley (54)
25/1
5g mastercraftsman (IRE) x otarama (NZ) (gold brose (AUS))
4
6.2
100/1
T: Stephen Schofield
R: S Lisnyy (54)
100/1
4g street cry (IRE) x mink (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
6.4
66/1
T: Jeremy Smith
R: Ms M Weir (51)
66/1
4m rothesay (AUS) x belle asteri (AUS) (fasliyev (USA))
6
6.8
Maleko (7)
25/1
T: G R Nickson
R: Rachel Hunt (52)
25/1
3c medaglia d'oro (USA) x kaimana (USA) (tale of the cat (USA))
7
7.3
3/1
T: G A Ryan
R: Tim Clark (55)
3/1
3f star witness (AUS) x in lighten (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
7.4
66/1
T: Wayne Seelin
R: Ms R Murray (54)
66/1
Race 4 - Northrop Consul. Engineers Mdn (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.57 (35.57)
Prizemoney: $30,000
1
4/13F
T: T J Bartley
R: J R Collett (59)
4/13F
4g dream ahead (USA) x nesnas (AUS) (danewin (AUS))
This nick: 5 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.5
5/1
T: Wayne Seelin
R: T Angland (57)
5/1
3
0.6
12/1
T: Jason Attard
R: C Reith (57)
12/1
4m your song (AUS) x she's in demand (AUS) (commands (AUS))
4
4
14/1
T: Lauri Wray
R: B Spriggs (57)
14/1
4m shrapnel (AUS) x shegoeswell (AUS) (shovhog (AUS))
5
5.4
50/1
T: A and E Cummings
R: A Adkins (59)
50/1
4g encosta de lago (AUS) x first look (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
7.2
150/1
T: Darryl Roberts
R: Aimee Taylor (59)
150/1
4g snippetson (AUS) x ilringya (AUS) (honours list (IRE))
7
8.8
100/1
T: C R Dixon
R: Alena Skerritt (56)
100/1
6g dubleo (USA) x regrade (AUS) (danzero (AUS))
8
9.1
50/1
T: L J Tilley
R: Ms R Murray (57)
50/1
6m oratorio (IRE) x queen's revenge (AUS) (kaaptive edition (NZ))
9
10.2
30/1
T: Luke A Thomas
R: Ms L Day (54)
30/1
5m strada (AUS) x severeni (AUS) (armidale (AUS))
Race 5 - Wideline Windows & Doors-Bm64 (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:04.34 (34.64)
Prizemoney: $30,000
1
5/2F
T: J N Englebrecht
R: Alena Skerritt (51)
5/2F
9g bureaucracy (NZ) x laura's girl (AUS) (oliver's lot (AUS))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Nosey (2)
4/1
T: L J Tilley
R: Ms M Weir (60)
4/1
5g eavesdropper (USA) x viognier (AUS) (fantastic light (USA))
3
0.7
13/2
T: J Dodgson
R: G Buckley (54)
13/2
9g nuclear freeze (USA) x gentle air (AUS) (fossicker (AUS))
4
1.3
3/1
T: Ms K Buchanan
R: Rachel Hunt (56)
3/1
6g written tycoon (AUS) x improvisation (AUS) (pure theatre (AUS))
5
1.6
11/2
T: R R Milligan
R: Tim Clark (56.5)
11/2
5m arlington (AUS) x firefly magic (AUS) (magic albert (AUS))
6
2.2
4/1
T: P M Perry
R: Jake Hull (63.5)
4/1
4g i am invincible (AUS) x italian romance (AUS) (honours list (IRE))
Race 6 - Your Local Club (Bm65) (1350m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(4) Time: 1:20.10 (35.39)
Prizemoney: $30,000
1
13/4
T: John Thompson
R: T Angland (59.5)
13/4
4g your song (AUS) x find the cash (AUS) (secret savings (USA))
Winning siblings: Adayondek, Grift, Halo Shine,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.8
8/1
T: Jamie Thomsen
R: B Spriggs (59.5)
8/1
5g duporth (AUS) x shadow miss (AUS) (dane shadow (AUS))
3
2.9
7/4F
T: J M Austin
R: Tim Clark (58.5)
7/4F
5g dubleo (USA) x requite (NZ) (honour and glory (USA))
4
3
5/2
T: G A Ryan
R: A Adkins (60.5)
5/2
4g star witness (AUS) x dinkum diamond (AUS) (keep the faith (AUS))
5
3.8
6/1
T: S Thomas
R: Ms R Murray (56)
6/1
5m love conquers all (AUS) x lekhani (IRE) (imperial ballet (IRE))
6
4.5
25/1
T: B W Draper
R: G Buckley (54)
25/1
7m mosayter (USA) x bumpy (AUS) (lure (USA))
7
5.1
60/1
T: P M Perry
R: S Lisnyy (55.5)
60/1
6m choisir (AUS) x french fantasy (AUS) (french deputy (USA))
8
7.7
40/1
T: C R Dixon
R: Alena Skerritt (51.5)
40/1
9g pure theatre (AUS) x sun river (IRE) (last tycoon (IRE))
Race 7 - Bonython Tower Hcp (C2) (1600m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:38.39 (34.64)
Prizemoney: $30,000
1
9/10F
T: David Pfieffer
R: T Angland (57.5)
9/10F
4g all too hard (AUS) x shack (AUS) (canny lad (AUS))
Winning siblings: Easy Grand, Magnanimous, Metonymy, Zoushack,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.5
11/2
T: M C Conners
R: Rachel King (54)
11/2
3
3.3
3/1
T: C J Waller
R: Tim Clark (57)
3/1
4g reliable man (GB) x repenting (NZ) (ekraar (USA))
4
4.1
15/1
T: David Payne
R: C Reith (58.5)
15/1
4g animal kingdom (USA) x frenchs forest (AUS) (french deputy (USA))
5
5.9
30/1
T: A P Ball
R: A Adkins (54)
30/1
4g prince arthur (AUS) x it's all money (AUS) (magic of money (AUS))
6
6.5
10/1
T: J D Shelton
R: Josh Adams (54)
10/1
4g gonski (AUS) x gen and tonic (AUS) (general nediym (AUS))
7
7.1
20/1
T: J N Englebrecht
R: S Lisnyy (54)
20/1
5m smart missile (AUS) x lapse (AUS) (thunder gulch (USA))
8
9.3
Shierro (10)
150/1
T: A P Ball
R: G Buckley (54)
150/1
4g pierro (AUS) x shania dane (AUS) (danehill (USA))
Race 8 - Westpac Rescue Helicopter-C1 (1200m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:10.63 (36.46)
Prizemoney: $30,000
1
Yeoman (8)
20/1
T: Jeremy Smith
R: Ms L Day (51)
20/1
5g fastnet rock (AUS) x mani bhavan (USA) (storm boot (USA))
Winning siblings: Mumbai Rock, Petrelle,
This nick: 3 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: D Lane
R: A Adkins (54)
12/1
3
0.2
7/2
T: G Portelli
R: S Lisnyy (54)
7/2
3c patronize (AUS) x red belly black (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
2019 MM Perth Yearling Sale Book 2
$28,000
Vendor: Western Breeders Alliance
Buyer: Morton Racing
4
0.3
16/1
T: J L Roberts
R: Aimee Taylor (56)
16/1
5g moshe (AUS) x sleek'n'sassy (AUS) (danehill star (AUS))
5
0.6
150/1
T: Nicole Hudson
R: J Kehoe (54)
150/1
5m skilled (AUS) x irreversible (AUS) (last tycoon (IRE))
6
1.4
9/4
T: Ms K Waugh
R: J R Collett (57)
9/4
4m lonhro (AUS) x super smudge (AUS) (flying spur (AUS))
7
6
30/1
T: Mitch Newman
R: Josh Adams (58)
30/1
4g your song (AUS) x belisarda (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
8
6.7
40/1
T: Wayne Austin
R: Ms R Murray (56.5)
40/1
5m duporth (AUS) x let's burn a debt (AUS) (lion heart (USA))
9
8.6
6/4F
T: J G Sargent
R: Rachel King (58.5)
6/4F
4g smart missile (AUS) x mallard (NZ) (falkirk (NZ))
* Nick figures are for Australasia.