Breednet Results

WYONG - Thursday, May 2

Race 1 - Hma Group Mdn Hcp (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:37.71 (36.01)
Prizemoney: $35,000
1
7/2
T: G Waterhouse and A Bott
R: Rachel King (58)
7/2
3g americain (USA) x paris tryst (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2019 Inglis Melbourne Premier Yearling Sale Book 2
Vendor: Daisy Hill, Doreen
Buyer: Passed in - $ 40,000
2
2.3
15/8
T: L J Bridge
R: S Clipperton (54)
15/8
3f redoute's choice (AUS) x morrego (AUS) (more than ready (USA))
3
2.4
7/4F
T: G A Ryan
R: J Innes Jnr (59.5)
7/4F
3c lonhro (AUS) x armed for action (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
6.9
80/1
T: P M Perry
R: A Gibbons (54)
80/1
3g hinchinbrook (AUS) x italian romance (AUS) (honours list (IRE))
5
7.7
9/1
T: A J Cummings
R: Travis Wolfgram (54)
9/1
3g medaglia d'oro (USA) x la fluorescent (NZ) (general nediym (AUS))
6
11.9
5/1
T: M, W and J Hawkes
R: Mitchell Bell (55.5)
5/1
3f fiorente (IRE) x mist (IRE) (galileo (IRE))
Race 2 - Hma Instrumentation Mdn Plate (2100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:13.82 (35.73)
Prizemoney: $35,000
1
10/9F
T: M, W and J Hawkes
R: K Jennings (57)
10/9F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
80/1
T: David Payne
R: S Clipperton (58)
80/1
3g sebring (AUS) x marsawra (NZ) (zabeel (NZ))
3
1.5
16/1
T: J G Sargent
R: R Dolan (56.5)
16/1
3g camelot (GB) x poste restante (NZ) (postponed (USA))
4
2.2
10/9
T: G W Moore
R: G Schofield (59)
10/9
5
3.2
100/1
T: Michael Plummer
R: Jean Van Overmeire (58)
100/1
3g husson (ARG) x take your mark (AUS) (flying spur (AUS))
6
4.8
14/1
T: R A Bailey
R: D McLellan (57)
14/1
4m casino prince (AUS) x echo maid (NZ) (made of gold (USA))
7
7.8
9/1
T: David Payne
R: J Parr (58)
9/1
3g poet's voice (GB) x sheen (AUS) (cape cross (IRE))
Race 3 - Hma Power Generation Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:20.73 (35.23)
Prizemoney: $35,000
1
11/4
T: Mark Newnham
R: J Parr (59)
11/4
Winning siblings: Southern Lights,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
3
3.1
8/11F
T: J G Sargent
R: G Schofield (54.5)
8/11F
2f dissident (AUS) x sense of pride (CAN) (lemon drop kid (USA))
4
6.7
150/1
T: Michael Plummer
R: Chris C Williams (56)
150/1
3g street boss (USA) x cait colleen (AUS) (carnegie (IRE))
5
7.1
30/1
T: Wayne Austin
R: Ms R Murray (57)
30/1
6
7.2
25/1
T: Steven Pateman
R: C Lever (59)
25/1
7
15.3
50/1
T: Michael Plummer
R: Jean Van Overmeire (57)
50/1
3f congrats (USA) x barefootdancer (AUS) (footstepsinthesand (GB))
8
19.2
150/1
T: G L Andrews
R: Ashley Morgan (59)
150/1
5g dixie prospect (USA) x fetching (GB) (zamindar (USA))
Race 4 - Hma Materials Handling Mdn Hcp (1100m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:04.22 (35.03)
Prizemoney: $40,000
1
6/1
T: James Cummings
R: Rachel King (57)
6/1
Winning siblings: Stone,
This nick: 33 runners; 26 winners; 4 SW. Details
2
0.8
5/1
T: G A Ryan
R: Mitchell Bell (56.5)
5/1
2c snitzel (AUS) x precious sophia (NZ) (cecconi (AUS))
3
0.9
6/4F
T: Joseph Pride
R: S Clipperton (55.5)
6/4F
3f i am invincible (AUS) x equiano (AUS) (al maher (AUS))
4
1.9
7/1
T: David Pfieffer
R: R Dolan (56)
7/1
3f bullet train (GB) x aradina (AUS) (monde bleu (GB))
5
2.6
11/2
T: James Cummings
R: J Parr (59)
11/2
6
2.7
11/2
T: J C Coyle
R: Chris C Williams (54)
11/2
3f so you think (NZ) x bianca jewel (AUS) (lion heart (USA))
7
5.8
16/1
T: A J Cummings
R: Travis Wolfgram (58)
16/1
3c fastnet rock (AUS) x koonoomoo (AUS) (dubleo (USA))
Race 5 - Hma Flow & Industrial Hcp (C1) (1600m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:38.35 (36.05)
Prizemoney: $35,000
1
9/2
T: R and M Freedman
R: K S Latham (58)
9/2
3g dalghar (FR) x ustinova (NZ) (ustinov (AUS))
Winning siblings: Sontana,
This nick: 7 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2019 NZB Karaka Book 3
$11,000
Vendor: Brighthill Farm
Buyer: Mr SD & Mrs KJ Alexander
2
0.1
5/4F
T: Ms K Waugh
R: S Lisnyy (59)
5/4F
4g sebring (AUS) x dream 'n' believe (AUS) (shamardal (USA))
3
0.2
9/1
T: Brad Widdup
R: K Jennings (56)
9/1
3f camelot (GB) x whippy van (AUS) (street cry (IRE))
4
3.2
7/2
T: Ms G Markwell
R: Mitchell Bell (56)
7/2
4g rothesay (AUS) x thunderunder (AUS) (thunder gulch (USA))
5
3.8
150/1
T: R A Bailey
R: Ms R Murray (54)
150/1
7g any given saturday (USA) x our matisse (AUS) (palace music (USA))
6
5.1
11/2
T: S I Singleton
R: B Griffiths (54)
11/2
7
6.5
16/1
T: L W Curtis
R: Reece Jones (51.5)
16/1
3g smart missile (AUS) x gentle spirit (AUS) (break the vault (AUS))
8
9.4
40/1
T: Brooke Somers
R: Rachel King (54)
40/1
3g artie schiller (USA) x latin (AUS) (domesday (AUS))
9
11.5
30/1
T: Stephen Schofield
R: D McLellan (54.5)
30/1
4g reset (AUS) x seeking susan (AUS) (flying spur (AUS))
Race 6 - Hma Geotechnical Hcp (C2) (1350m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 1:20.90 (34.47)
Prizemoney: $35,000
1
9/1
T: R L Pearse
R: Rachel King (54)
9/1
6g reset (AUS) x commands a smile (AUS) (commands (AUS))
This nick: 12 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.4
Celer (2)
9/2
T: Ms K Waugh
R: S Lisnyy (58.5)
9/2
3g excelebration (IRE) x amalfi cat (NZ) (catbird (AUS))
3
1.7
6/4F
T: K A Lees
R: D McLellan (58.5)
6/4F
3g shamexpress (NZ) x polish princess (GB) (polish precedent (USA))
4
3.3
14/1
T: David Pfieffer
R: Jean Van Overmeire (58.5)
14/1
4m tickets (AUS) x pedrinate (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
4
15/4
T: Joseph Pride
R: J Parr (57.5)
15/4
6
4.3
9/1
T: G W Moore
R: J Innes Jnr (58.5)
9/1
4g longhorn (AUS) x karliyka (IRE) (last tycoon (IRE))
7
4.9
Muse (6)
60/1
T: N Mayfield-Smith
R: Reece Jones (52)
60/1
5g husson (ARG) x ithinkso (AUS) (anabaa (USA))
8
6.4
5/1
T: John McLachlan
R: R Dolan (52.5)
5/1
4g eavesdropper (USA) x another bid (AUS) (al jaasi (AUS))
Race 7 - Hma Wear Solutions (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:10.51 (34.78)
Prizemoney: $35,000
1
9/4F
T: P M Perry
R: Reece Jones (56)
9/4F
3g choisir (AUS) x pure intent (AUS) (bianconi (USA))
Winning siblings: Sister Ellie,
This nick: 4 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
7/2
T: W T Wilkes
R: A Gibbons (60)
7/2
5g snippetson (AUS) x missonet (AUS) (hussonet (USA))
3
2.5
13/2
T: Ms S Murray-Leslie
R: Jacob Gilchrist (59)
13/2
4g alert (ARG) x yorked (AUS) (foreplay (AUS))
4
2.6
100/1
T: John McLachlan
R: R Dolan (55.5)
100/1
7m eavesdropper (USA) x ceberano (NZ) (stravinsky (USA))
5
2.7
9/4F
T: Ms K Waugh
R: J Parr (58)
9/4F
6
2.8
30/1
T: N Mayfield-Smith
R: C Lever (56.5)
30/1
5g haradasun (AUS) x ready to reign (AUS) (more than ready (USA))
7
2.9
13/2
T: J G Sargent
R: Ms R Murray (60)
13/2
4g helmet (AUS) x royal reign (NZ) (viscount (AUS))
Race 8 - Hma Gtech Cyclones (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:03.57 (34.13)
Prizemoney: $35,000
1
Inanup (1)
13/8F
T: J M Austin
R: Chris C Williams (57.5)
13/8F
5g bon hoffa (AUS) x our slew (AUS) (gilded time (USA))
Winning siblings: Danpivot, My Southern Slew,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
3/1
T: M, W and J Hawkes
R: J Parr (58.5)
3/1
3g choisir (AUS) x berning affair (AUS) (bernardini (USA))
3
2.8
15/1
T: L J Tilley
R: Ms R Murray (55)
15/1
5m home on the grange (AUS) x tinonee road (AUS) (proud knight (AUS))
4
4.3
13/2
T: James Cummings
R: Rachel King (57.5)
13/2
3f lonhro (AUS) x portillo (AUS) (red ransom (USA))
5
4.6
6/1
T: A J Denham
R: A Gibbons (58)
6/1
4m pluck (USA) x alameda (AUS) (frisco view (USA))
6
4.8
7/2
T: David Pfieffer
R: Jean Van Overmeire (57)
7/2
4m star witness (AUS) x roadstop (AUS) (bluebird (USA))
7
13.5
100/1
T: G L Andrews
R: S Lisnyy (54.5)
100/1
7g time thief (AUS) x secret habit (AUS) (royal academy (USA))
* Nick figures are for Australasia.