Breednet Results

WYONG - Tuesday, July 23

Race 1 - Kooindah Waters Stay/Play Mdn (1600m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:39.86 (35.19)
Prizemoney: $35,000
1
5/4F
T: W J Gavenlock
R: B Looker (56.5)
5/4F
3g dawn approach (IRE) x st trinians (AUS) (black hawk (GB))
Winning siblings: Affair To Remember, Bahamas, Exodus, Kemeri,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
20/1
T: Jamie Thomsen
R: J Ford (54.5)
20/1
3f all too hard (AUS) x the warrior woman (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.6
14/1
T: K J Lantry
R: Ms L Day (51.5)
14/1
3g albrecht (AUS) x empress pegasus (USA) (fusaichi pegasus (USA))
4
2.4
7/2
T: Tess Wilkes
R: Ms K O'Hara (54.5)
7/2
3g smart missile (AUS) x furla (AUS) (spartacus (AUS))
5
5
8/1
T: T P Croft
R: Cejay Graham (51.5)
8/1
3f declaration of war (USA) x ballerina girl (AUS) (danehill dancer (IRE))
6
7.9
50/1
T: S Farley
R: Ms R Murray (54.5)
50/1
7
9.6
40/1
T: S I Singleton
R: S Guymer (57.5)
40/1
3g mosayter (USA) x oceanette (USA) (pancho villa (USA))
8
14.5
5/2
T: D Fromberg
R: C G O'Brien (58.5)
5/2
3g wanted (AUS) x surfari (AUS) (imperial prince (IRE))
Race 2 - Carlton Draught Mdn Plate (1350m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:22.17 (34.84)
Prizemoney: $35,000
1
2/7F
T: C J Waller
R: Tommy Berry (57)
2/7F
3f i am invincible (AUS) x woppitt (AUS) (danzero (AUS))
Winning siblings: Broodwar, Gossamer, Pizzly,
This nick: 4 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
Tisane (8)
8/1
T: James Cummings
R: B Avdulla (54.5)
8/1
2f hallowed crown (AUS) x camarena (NZ) (danehill (USA))
3
2.5
16/1
T: M C Conners
R: Ms K Adams (57)
16/1
3f zoffany (IRE) x queen esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
4
4.9
11/2
T: J G Sargent
R: Tim Clark (56.5)
11/2
2g proisir (AUS) x shezabella (NZ) (van nistelrooy (USA))
5
5.4
20/1
T: Grant Allard
R: S Lisnyy (59)
20/1
5g trusting (AUS) x paymistress (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
6
5.5
40/1
T: D Lane
R: C G O'Brien (57)
40/1
3f tickets (AUS) x oakfield dream (AUS) (desert king (IRE))
7
7.2
100/1
T: Tess Wilkes
R: S Guymer (59)
100/1
4g trusting (AUS) x o ren ishii (USA) (first samurai (USA))
Race 3 - Join Wyong Race Club Now Mdn (1000m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 0:57.42 (33.74)
Prizemoney: $35,000
1
1/1F
T: James Cummings
R: Tommy Berry (58)
1/1F
2g sepoy (AUS) x cataclysm (AUS) (marauding (NZ))
This nick: 3 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.5
7/4
T: G A Ryan
R: B Avdulla (56)
7/4
2f sebring (AUS) x private (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
2.5
9/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (58)
9/1
2c el roca (AUS) x bead of courage (NZ) (captain rio (GB))
4
8
66/1
T: Grant Allard
R: Ms L Day (53)
66/1
2f rubick (AUS) x chase the dame (AUS) (quest for fame (GB))
5
8.1
Varsity (16)
30/1
T: P M Perry
R: Tim Clark (57)
30/1
2g exceed and excel (AUS) x nediym's glow (AUS) (general nediym (AUS))
6
8.9
9/1
T: Mark Newnham
R: Rachel King (56)
9/1
2f snitzel (AUS) x inchita (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
10.5
30/1
T: Patrick Webster
R: Travis Wolfgram (55)
30/1
2f swiss ace (AUS) x joie d'amour (AUS) (more than ready (USA))
8
11.2
40/1
T: P M Perry
R: G Buckley (58)
40/1
2g pierro (AUS) x longport (AUS) (casino prince (AUS))
9
14.7
Ziyadah (13)
100/1
T: R E Ollerton
R: B Looker (56)
100/1
2f smart missile (AUS) x kirovskaya (AUS) (french deputy (USA))
10
15.4
60/1
T: P M Farrell
R: S Lisnyy (55)
60/1
2f zoffany (IRE) x gundaroo esprit (AUS) (bel esprit (AUS))
Race 4 - Tab.Com.Au Prov & Ctry Mdn Hcp (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.19 (34.39)
Prizemoney: $35,000
1
9/10F
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (57.5)
9/10F
2g street boss (USA) x la kalima (AUS) (tuscany flyer (AUS))
Winning siblings: May Be Fate,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3
6/4
T: Brad Widdup
R: C Reith (57.5)
6/4
2f sacred falls (NZ) x fabulist (NZ) (savabeel (AUS))
3
4.3
12/1
T: K P Parker
R: Tim Clark (56)
12/1
4m dream ahead (USA) x vacation (AUS) (valixir (IRE))
4
5.9
60/1
T: R A Bailey
R: S Lisnyy (57.5)
60/1
2g dawn approach (IRE) x warrior girl (AUS) (ombra della sera (AUS))
5
6.4
60/1
T: S I Singleton
R: J Ford (57.5)
60/1
2g shamus award (AUS) x think fast (AUS) (lucky owners (NZ))
6
6.6
25/1
T: D Lane
R: A Bullock (57.5)
25/1
3g magnus (AUS) x songbird lane (AUS) (street cry (IRE))
7
9.1
Icksta (5)
20/1
T: Brad Widdup
R: S R Weatherley (57.5)
20/1
2g unencumbered (AUS) x bang on (AUS) (not a single doubt (AUS))
8
9.8
16/1
T: W J Gavenlock
R: C G O'Brien (57)
16/1
4g dash for cash (AUS) x divine spirit (NZ) (cape cross (IRE))
9
13.2
50/1
T: Wayne Seelin
R: G Buckley (58)
50/1
4m may'haab (AUS) x danse pas (AUS) (danehill dancer (IRE))
10
13.4
50/1
T: J L Roberts
R: Jenny Duggan (58)
50/1
11
17.3
100/1
T: M C Vella
R: B Spriggs (56)
100/1
6m ad valorem (USA) x dolphinima (AUS) (dolphin street (FR))
Race 5 - Nsw Parliament Former Membs-C2 (1000m)
Class: Class 2 Track: Good(4) Time: 0:57.29 (33.97)
Prizemoney: $35,000
1
7/4
T: Bjorn Baker
R: Rachel King (61)
7/4
3f i am invincible (AUS) x abound (AUS) (oratorio (IRE))
Winning siblings: Zoffspeed,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
2
40/1
T: W J Gavenlock
R: B Looker (55)
40/1
5g hinchinbrook (AUS) x solchow (AUS) (statue of liberty (USA))
3
3
10/1
T: Ms G Englebrecht
R: S R Weatherley (55)
10/1
5m tickets (AUS) x rosiesingstheblues (AUS) (king of roses (AUS))
4
3.7
5/1
T: Matthew Smith
R: C Reith (56.5)
5/1
4g all american (AUS) x reverenza (AUS) (commands (AUS))
5
4.5
15/2
T: Ms G Markwell
R: K S Latham (58)
15/2
3f excelebration (IRE) x piccadilly place (AUS) (general nediym (AUS))
6
4.8
11/8F
T: K A Lees
R: B Avdulla (55.5)
11/8F
3f power (GB) x deebee belle (NZ) (bin ajwaad (IRE))
7
6.2
Yeoman (8)
150/1
T: Nicole Hudson
R: Ms L Day (51)
150/1
5g fastnet rock (AUS) x mani bhavan (USA) (storm boot (USA))
Race 6 - Honourable John Books Mem.-C1 (1350m)
Class: Class 1 Track: Good(4) Time: 1:20.03 (35.66)
Prizemoney: $35,000
1
15/2
T: Wayne Seelin
R: Tommy Berry (55)
15/2
3g duporth (AUS) x fairytale ending (AUS) (redoute's choice (AUS))
This nick: 17 runners; 15 winners; 0 SW. Details
2
1.5
7/2
T: L J Bridge
R: Chris C Williams (56)
7/2
3g more than ready (USA) x all enfield (AUS) (red ransom (USA))
3
2.8
14/1
T: K J Lantry
R: Ms L Day (51)
14/1
4m excites (AUS) x moorfysh (NZ) (ishiguru (USA))
4
2.9
11/2
T: John Thompson
R: Rachel King (57)
11/2
3f lope de vega (IRE) x always loyal (AUS) (bradbury's luck (AUS))
5
4.3
40/1
T: Ben Hill
R: B Looker (55)
40/1
3g dreamscape (AUS) x jubilee (AUS) (dehere (USA))
6
4.6
25/1
T: Stephen Schofield
R: S Guymer (54)
25/1
4g reset (AUS) x seeking susan (AUS) (flying spur (AUS))
7
10.9
Couru (6)
5/2F
T: G Waterhouse and A Bott
R: C Reith (55)
5/2F
3f all too hard (AUS) x pas de deux (IRE) (sadler's wells (USA))
8
13.3
5/2
T: T J Bartley
R: Cejay Graham (57)
5/2
Race 7 - Wyong Gold Cup Day 6/9 (Bm64) (1600m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:37.93 (35.57)
Prizemoney: $35,000
1
Joigny (8)
10/9F
T: T J Bartley
R: G Buckley (57)
10/9F
3f excelebration (IRE) x delarouze (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Adverbs, Top Beautiful,
This nick: 8 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.5
8/1
T: Bjorn Baker
R: J Ford (59.5)
8/1
3f stratum (AUS) x warpath (AUS) (reset (AUS))
3
2.3
25/1
T: Craig Bermingham
R: Rachel King (55)
25/1
8g exceed and excel (AUS) x chandelier (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
4
2.4
9/2
T: M C Conners
R: Tim Clark (57.5)
9/2
5m street sense (USA) x masterkova (AUS) (fairy king (USA))
5
2.8
9/2
T: Ms K Waugh
R: B Avdulla (58)
9/2
5g zariz (AUS) x moville slipper (AUS) (moville dancer (AUS))
6
3.3
12/1
T: C J Waller
R: C Lever (57)
12/1
3f so you think (NZ) x champagne dance (AUS) (encosta de lago (AUS))
7
3.6
14/1
T: John Thompson
R: B Spriggs (60)
14/1
4g oasis dream (GB) x insoumise (IRE) (galileo (IRE))
8
5
100/1
T: S J Gleeson
R: Ms L Day (52.5)
100/1
5g myboycharlie (IRE) x silent song (NZ) (stravinsky (USA))
9
5.7
15/1
T: R and M Freedman
R: C Reith (60.5)
15/1
6g galileo (IRE) x a z warrior (USA) (bernardini (USA))
Race 8 - M.M. 2yo Sale Oct 15-16 (Bm64) (1100m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(4) Time: 1:03.88 (34.75)
Prizemoney: $35,000
1
13/8F
T: K A Lees
R: Ms S Clenton (57)
13/8F
Winning siblings: Enforcement, Harmony And Rich,
This nick: 8 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2019 Inglis Australian Easter Yearling Sale
$360,000
Vendor: Yarraman Park Stud, Scone
Buyer: Hermitage Thoroughbreds Pty Ltd
2
0.2
8/1
T: D Lane
R: Chris C Williams (54.5)
8/1
3
1.5
20/1
T: Ms G Englebrecht
R: S R Weatherley (59.5)
20/1
4m hinchinbrook (AUS) x wreckage (AUS) (zeditave (AUS))
4
1.8
10/1
T: D I Atkins
R: Ms L Day (57.5)
10/1
3g uncle mo (USA) x star acclaimed (AUS) (langfuhr (CAN))
5
1.9
14/1
T: J A Sprague
R: Cejay Graham (59)
14/1
5m shellscrape (AUS) x backwhereibelong (AUS) (belong to me (USA))
6
2.4
Mosuo (12)
13/4
T: Mark Newnham
R: Rachel King (56.5)
13/4
7
2.5
30/1
T: Matthew Smith
R: K S Latham (57.5)
30/1
4m i am invincible (AUS) x sister samantha (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
3.6
100/1
T: Ms K Gavenlock
R: C G O'Brien (61)
100/1
4g pierro (AUS) x majestic music (AUS) (al maher (AUS))
9
3.8
50/1
T: D Lane
R: Jake Hull (60)
50/1
8g murtajill (AUS) x nervate (AUS) (more than ready (USA))
10
4
9/1
T: Bjorn Baker
R: C Reith (57.5)
9/1
3f all too hard (AUS) x daly river (AUS) (general nediym (AUS))
12
4.2
11/1
T: Kurt Goldman
R: Tommy Berry (59.5)
11/1
4g hinchinbrook (AUS) x equivalence (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.