Breednet Results

YARRA GLEN - Friday, December 16

Race 1 - Hockingstuart Mdn Plate (1950m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 2:01.96
Prizemoney: $20,000
1
5/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: Thomas Sadler (57)
5/1
3g redwood (GB) x lalla (GB) (silver hawk (USA))
Winning siblings: Free Rein, Poetic Licence, Suarez, Waterfront,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
9/4F
T: John McArdle
R: J Mott (58.5)
9/4F
4g tough speed (USA) x rule britannia (AUS) (flying spur (AUS))
3
0.5
8/1
T: R L Smith
R: A Lynch (58.5)
8/1
6g olympus (AUS) x mel's glory (AUS) (honour and glory (USA))
4
1.5
60/1
T: Trudi Christie
R: C A Robertson (58.5)
60/1
5
2.7
Belsbro (12)
7/1
T: J T Gunning
R: B Werner (58.5)
7/1
6
5
11/4
T: Andrew Noblet
R: Patrick Moloney (58.5)
11/4
4g equiano (FR) x chloe rose (AUS) (starcraft (NZ))
7
5.2
12/1
T: Kelvin Southey
R: Chris Caserta (54.5)
12/1
5m el cumbres (CHI) x aurism (AUS) (gold fever (USA))
8
8.9
12/1
T: Ms B Dunn
R: B Higgins (56.5)
12/1
4m host (CHI) x tiki tiger (AUS) (hold that tiger (USA))
9
20.9
100/1
T: B Muddle
R: Samuel Payne (58.5)
100/1
5g dylan thomas (IRE) x daub (AUS) (canny lad (AUS))
10
40.9
60/1
T: D T Curran
R: Dean Holland (55)
60/1
Race 2 - Conquest Sports Mdn Plate (1200m)
Class: Maiden Track: Good(4) Time: 1:10.50
Prizemoney: $20,000
1
7/4F
T: M D Moroney
R: Patrick Moloney (58)
7/4F
3g i am invincible (AUS) x blue showers (IRE) (rainbow quest (USA))
Winning siblings: Toffee Rain,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/4
T: M Ellerton and S Zahra
R: Chris Symons (56)
15/4
3f stratum (AUS) x soaressa (AUS) (twining (USA))
3
5.3
50/1
T: P G Carey
R: R McLeod (58)
50/1
3g astronomer royal (USA) x no other (AUS) (street cry (IRE))
4
6
10/1
T: Lee and Anthony Freedman
R: D Moor (58)
10/1
5
6.5
11/1
T: Ms W Kelly
R: C Newitt (58)
11/1
3g bon hoffa (AUS) x jest dreamin' (AUS) (rory's jester (AUS))
6
6.7
Tres (12)
8/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (56)
8/1
3f moshe (AUS) x spice dancer (AUS) (danehill dancer (IRE))
7
7.7
8/1
T: Shea Eden
R: J Benbow (58)
8/1
3c statue of liberty (USA) x mrs mcvoom (AUS) (aussie rules (USA))
8
8.4
80/1
T: John McArdle
R: D W Stackhouse (58)
80/1
3g savoire vivre (GB) x private nip (AUS) (el moxie (USA))
9
9.2
30/1
T: Shawn Mathrick
R: Ms J Beriman (58)
30/1
3g amadeus wolf (GB) x kiss me again (AUS) (brief truce (USA))
10
11.2
6/1
T: J R Welsh
R: B Werner (58)
6/1
3g street boss (USA) x our game plan (USA) (game plan (USA))
Race 3 - Nbd Designer Floors Cup Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:12.74 (35.86)
Prizemoney: $20,000
1
11/2
T: Craig Anderson
R: Paddy Pilley (56.5)
11/2
5g niello (AUS) x who's ya missus (AUS) (rohatyn (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
2/1F
T: D Binaisse
R: R T Tremsal (58.5)
2/1F
4g equiano (FR) x stings (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
3
1.2
6/1
T: Ms D Smith
R: A Mallyon (56.5)
6/1
4m magnus (AUS) x timeless winds (AUS) (mister c. (USA))
4
1.3
9/2
T: P G Carey
R: R McLeod (58.5)
9/2
5g bianconi (USA) x infrared (AUS) (spectrum (IRE))
5
1.5
66/1
T: Mark Thomas
R: Tahlia Hope (54.5)
66/1
4m sunday knight (AUS) x evangeline (AUS) (mukaddamah (USA))
6
1.9
12/1
T: Chris Calthorpe
R: J Duffy (56.5)
12/1
4m ruwi (GB) x mighty assunta (AUS) (crafty c. t. (USA))
7
2.3
9/4
T: L and T Corstens
R: D Moor (56.5)
9/4
4m starcraft (NZ) x shantreusse (AUS) (danehill (USA))
8
5.8
60/1
T: Timothy Grace
R: Harry Grace (55.5)
60/1
4g bianconi (USA) x cup of courage (AUS) (raise a cup (USA))
Race 4 - Wsp Services Mdn Plate (1500m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:31.69
Prizemoney: $20,000
1
9/1
T: G R Mallinson
R: B Higgins (58.5)
9/1
5g kingston rule (USA) x happy henrietta (AUS) (mr. henrysee (USA))
Winning siblings: Dreidel, Red Dubai, Simcha,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
4.3
30/1
T: S P Nichols
R: Jack Hill (58.5)
30/1
4g not a single doubt (AUS) x lou (NZ) (black minnaloushe (USA))
3
6.6
Panada (11)
12/1
T: R D Griffiths
R: Nathan Rose (55)
12/1
3f street cry (IRE) x amarazetti (AUS) (commands (AUS))
4
7
9/2
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: J Duffy (57)
9/2
5
8
7/1
T: K and G Mayberry
R: L Currie (58.5)
7/1
5h niello (AUS) x lyn's gold (AUS) (golden snake (USA))
6
10.7
60/1
T: G R Hicks
R: Gary Phillips (58.5)
60/1
5g globetrotter (USA) x sixty watt (AUS) (way of light (USA))
7
12
5/4F
T: Heath Conners
R: R McLeod (58.5)
5/4F
4g escapism (AUS) x black espresso (AUS) (esperero (USA))
8
12.4
20/1
T: Ms R Waymouth
R: N Callow (58.5)
20/1
4g daliapour (IRE) x college beauty (AUS) (spectrum (IRE))
9
12.6
16/1
T: Jamie Edwards
R: J Mott (58.5)
16/1
10
16.6
8/1
T: Ms A Johnston
R: D W Stackhouse (58.5)
8/1
4g choisir (AUS) x sacha royale (AUS) (fasliyev (USA))
Race 5 - Tony "ts" Smith (Bm58) (1000m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 0:59.03
Prizemoney: $16,000
1
5/4F
T: Nick Ryan
R: L Currie (59.5)
5/4F
3c pluck (USA) x enemy dragline (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Combatant, Derby Star,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.4
14/1
T: J C Griffiths
R: Dean Holland (60)
14/1
8g towkay (AUS) x abenezra (AUS) (rory's jester (AUS))
3
1.2
5/1
T: J W Price
R: B Higgins (59.5)
5/1
5m written tycoon (AUS) x canhill (AUS) (dangerous (AUS))
4
2.1
13/2
T: R J Besanko
R: A Lynch (60)
13/2
5
3.4
50/1
T: Matthew Brown
R: M Aitken (55)
50/1
6
4.1
25/1
T: Nathan McPherson
R: Chris Caserta (53.5)
25/1
5m danerich (AUS) x mota (AUS) (at talaq (USA))
7
5.4
13/2
T: M A Bell
R: Ms G Cartwright (55)
13/2
6m strategic (AUS) x our sharapova (AUS) (fasliyev (USA))
8
6.6
20/1
T: R F Cameron
R: Thomas Sadler (58.5)
20/1
9
7.9
13/2
T: G B Andrews
R: N Callow (57)
13/2
5g keep the faith (AUS) x counteract (AUS) (geiger counter (USA))
Race 6 - Axieo (Bm64) (1950m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 2:02.39
Prizemoney: $20,000
1
5/4F
T: L and T Corstens
R: J Mott (58.5)
5/4F
4g tavistock (NZ) x she's country (NZ) (kenfair (NZ))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.2
2/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: N Callow (60.5)
2/1
4g show a heart (AUS) x regally red (AUS) (court of jewels (NZ))
3
0.5
12/1
T: Jamie Edwards
R: D Moor (58.5)
12/1
6g niello (AUS) x conscription (AUS) (vettori (IRE))
4
1.5
Kilts (10)
8/1
T: P G Carey
R: Patrick Moloney (54.5)
8/1
4m super saver (USA) x pleats (FR) (green desert (USA))
5
5
20/1
T: J R Dore
R: B Higgins (55.5)
20/1
6g any given saturday (USA) x lindt (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.1
16/1
T: M A Bell
R: Ms J Da Rose (54.5)
16/1
7
9.6
10/1
T: Wez Hunter
R: J Noonan (57)
10/1
4g bushranger (IRE) x johanna (AUS) (umatilla (NZ))
Race 7 - Jotomex Civil Contracting-Bm58 (1500m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:30.89
Prizemoney: $16,000
1
7/2F
T: G W McGreal
R: B Werner (59.5)
7/2F
Winning siblings: Buddy Amazing, Tracey's Daisy,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
15/4
T: Lee and Anthony Freedman
R: Liam Riordan (59.5)
15/4
4g onemorenomore (AUS) x drivel (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.2
15/4
T: C Maher
R: Jack Hill (58.5)
15/4
5m pentire (GB) x my guardian (NZ) (volksraad (GB))
2017 NZB Festival Yearling Sale
$6,000
Vendor: Rich Hill Stud
Buyer: Mr GL Hughes
4
2.2
11/2
T: M Ellerton and S Zahra
R: A Mallyon (57.5)
11/2
4m super saver (USA) x inertia (AUS) (belong to me (USA))
5
2.3
13/2
T: M C Watts
R: J Mott (59)
13/2
6g bel esprit (AUS) x sera cielo (AUS) (el moxie (USA))
6
3.8
10/1
T: P Gorman
R: Ms S Hunter (56.5)
10/1
7m golan (IRE) x rose chapel (NZ) (college chapel (GB))
7
7
9/1
T: S P Nichols
R: D W Stackhouse (58)
9/1
4m domesday (AUS) x courtney's cuddles (AUS) (brief truce (USA))
8
9.8
80/1
T: Gary Cluning
R: Ms J Beriman (54)
80/1
5m dangerous (AUS) x sister spin (AUS) (ashkalani (IRE))
9
10.2
Rubme (2)
16/1
T: S C Bottomley
R: B Higgins (60.5)
16/1
4g hemingway (IRE) x rubadub red (AUS) (redding (NZ))
Race 8 - Barry Plant Boronia (Bm58) (1500m)
Class: Benchmark 58 Track: Good(3) Time: 1:31.46
Prizemoney: $16,000
1
13/4F
T: Jim Cerchi Jnr
R: A Lynch (58)
13/4F
4m krupt (AUS) x bold mover (AUS) (jeune (GB))
Winning siblings: Bright Move, Daryl,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
15/2
T: M Beer and M Hinton
R: J Mott (59.5)
15/2
5g niello (AUS) x elyraq (AUS) (lacryma cristi (IRE))
3
0.6
6/1
T: M Ellerton and S Zahra
R: Tahlia Hope (56.5)
6/1
5m primus (AUS) x portland paije (AUS) (portland pirate (AUS))
4
1.1
8/1
T: Ms R Waymouth
R: J R Todd (59)
8/1
5g big brown (USA) x pavlova (AUS) (singspiel (IRE))
5
1.3
4/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: Ms G Cartwright (58)
4/1
4g artie schiller (USA) x partywave (AUS) (hurricane sky (AUS))
6
1.8
20/1
T: Heath Conners
R: R McLeod (56)
20/1
5m casino prince (AUS) x tedious (AUS) (brief truce (USA))
7
3
20/1
T: Wez Hunter
R: Liam Riordan (60)
20/1
6g magnus (AUS) x johanna (AUS) (umatilla (NZ))
8
3.2
100/1
T: R A Hockley
R: J Lyon (54)
100/1
9
3.6
20/1
T: Ms D Smith
R: J Noonan (58)
20/1
5g legal opinion (AUS) x alsaah (AUS) (al khawaaneeg (USA))
10
4.9
7/2
T: Byron Cozamanis
R: M Aitken (58.5)
7/2
4g excellent art (GB) x bubona (AUS) (lion hunter (AUS))
Race 9 - Zonzo Estate (Bm64) (1200m)
Class: Benchmark 64 Track: Good(3) Time: 1:10.88
Prizemoney: $20,000
1
9/4
T: F G Finnegan
R: A Lynch (57.5)
9/4
4m iffraaj (GB) x trickle (NZ) (storm creek (USA))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
6/1
T: G R Mallinson
R: J Benbow (60)
6/1
7g danbird (AUS) x belle zeddaan (AUS) (keltrice (AUS))
3
1.3
9/4F
T: T A Scanlon
R: N Callow (60)
9/4F
4
1.4
20/1
T: Chris Calthorpe
R: J Duffy (59.5)
20/1
5
1.5
5/1
T: Jason Warren
R: Chris Caserta (57.5)
5/1
6m bel esprit (AUS) x gladden (AUS) (covetous (AUS))
6
1.8
12/1
T: D and B Hayes and T Dabernig
R: C J Parish (57.5)
12/1
3g krupt (AUS) x gifted spirit (AUS) (thunder gulch (USA))
7
3.1
30/1
T: Nathan McPherson
R: Ms J Beriman (54)
30/1
9g niello (AUS) x lakshimi (NZ) (canny lad (AUS))
8
4.6
8/1
T: N J Dyer
R: Nathan Punch (58)
8/1
5g bel esprit (AUS) x mrs. bently (AUS) (euclase (AUS))
* Nick figures are for Australasia.