Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, September 19
Sha Tin
Wednesday, September 15
Happy Valley
Sunday, September 12
Sha Tin
Wednesday, September 8
Happy Valley
Sunday, September 5
Sha Tin

SHA TIN - Sunday, May 24

Race 1 - Pakistan Star Griffin Plate (1200m)
Class: Griffin Track: Good Time: 1:10.78 (22.50)
Prizemoney: $850,000
1
7/2
T: J Moore
R: Z Purton (56)
7/2
2g akeed mofeed (GB) x calemore (AUS) (more than ready (USA))
Winning siblings: Thunder Cat, Unyielding,
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.5
10/1
T: K W Lui
R: A Hamelin (57)
10/1
3c carpe diem (USA) x bliss (USA) (flashy bull (USA))
3
1.8
80/1
T: C S Shum
R: B Shinn (57)
80/1
3g elzaam (AUS) x five fields (USA) (chester house (USA))
4
2.8
5/1
T: D Whyte
R: C Schofield (53)
5/1
2c ocean park (NZ) x pastrana (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
3
3/1
T: D Whyte
R: J Moreira (57)
3/1
3g acclamation (GB) x enigmatique (GB) (arcano (IRE))
6
4
100/1
T: P D O'Sullivan
R: M Chadwick (51.5)
100/1
7
4.8
6/4F
T: K W Lui
R: C Y Ho (60.5)
6/4F
3g flatter (USA) x suzee sunrise (USA) (chester house (USA))
8
4.9
150/1
T: Y S Tsui
R: M L Yeung (57)
150/1
3c lope de vega (IRE) x kerry gal (IRE) (galileo (IRE))
9
5.5
20/1
T: W Y So
R: K Teetan (57)
20/1
3g dandy man (IRE) x cucuma (FR) (invincible spirit (IRE))
Race 2 - Liberator Hcp (C4) (1400m)
Class: Class 4 Track: Good Time: 1:21.87 (23.15)
Prizemoney: $967,000
1
7/1
T: F C Lor
R: Z Purton (56.5)
7/1
4g dalghar (FR) x worship (USA) (irish river (FR))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
3/1
T: A S Cruz
R: K Teetan (56.5)
3/1
7g shocking (AUS) x zaquabeel (NZ) (zabeel (NZ))
3
1.9
11/1
T: T P Yung
R: M Chadwick (51.5)
11/1
5g all too hard (AUS) x miss tizzy (USA) (cee's tizzy (USA))
4
2
3/1
T: J J Size
R: J Moreira (58.5)
3/1
3g sebring (AUS) x steps in time (AUS) (danehill dancer (IRE))
5
3.8
5/2F
T: J Moore
R: A Hamelin (56.5)
5/2F
4g so you think (NZ) x soho secret (AUS) (lucky owners (NZ))
6
4
15/1
T: D Whyte
R: Jerry Chau (51.5)
15/1
7
4.8
200/1
T: K W Lui
R: C Y Ho (56.5)
200/1
4g tavistock (NZ) x times remembered (NZ) (viking ruler (AUS))
8
5
16/1
T: K H Ting
R: M F Poon (50.5)
16/1
4g star witness (AUS) x boldina (AUS) (flying spur (AUS))
9
5.8
30/1
T: K L Man
R: Alex Lai (52)
30/1
4g choisir (AUS) x couredge (AUS) (show a heart (AUS))
10
6.8
12/1
T: C W Chang
R: M L Yeung (55.5)
12/1
4g archipenko (USA) x malhadinha (IRE) (new approach (IRE))
11
7.8
150/1
T: Y S Tsui
R: B Shinn (59.5)
150/1
4g shamexpress (NZ) x stella livia (GB) (titus livius (FR))
12
8
300/1
T: D J Hall
R: T H So (55.5)
300/1
4g o'reilly (NZ) x lady chaparral (NZ) (high chaparral (IRE))
13
8.3
150/1
T: C H Yip
R: N Callan (56)
150/1
3g smart missile (AUS) x twisted heart (AUS) (distorted humor (USA))
14
11.3
400/1
T: Richard Gibson
R: K C Leung (53)
400/1
4g testa rossa (AUS) x fragrant storm (AUS) (exceed and excel (AUS))
Race 3 - Mighty High Hcp (C4) (1600m)
Class: Class 4 Track: Good Time: 1:34.60 (23.77)
Prizemoney: $967,000
1
2/1F
T: Y S Tsui
R: J Moreira (54)
2/1F
6g falkirk (NZ) x sorbello (NZ) (golan (IRE))
Winning siblings: Arizona Blizzard, Gilly, Lovethefeeling,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1.5
15/4
T: Richard Gibson
R: Z Purton (57)
15/4
4g frankel (GB) x jakonda (USA) (kingmambo (USA))
3
3.5
150/1
T: C S Shum
R: M F Poon (53)
150/1
3g savabeel (AUS) x lady chaparral (NZ) (high chaparral (IRE))
4
4.3
9/1
T: P Yiu
R: A Hamelin (55.5)
9/1
3g dissident (AUS) x tempting delight (AUS) (northern meteor (AUS))
5
4.5
13/2
T: T P Yung
R: K Teetan (53.5)
13/2
6g red giant (USA) x show exhibit (AUS) (danehill (USA))
6
4.6
20/1
T: P D O'Sullivan
R: N Callan (58.5)
20/1
7g husson (ARG) x ourkohinoor (AUS) (king cugat (USA))
7
6
8/1
T: F C Lor
R: K C Leung (54)
8/1
3g smart missile (AUS) x high above (AUS) (high chaparral (IRE))
8
6.5
100/1
T: C Fownes
R: C Y Ho (56.5)
100/1
3g declaration of war (USA) x iguana jo (USA) (dynaformer (USA))
9
7.5
50/1
T: K W Lui
R: C Schofield (57)
50/1
6g tavistock (NZ) x bantry bay (NZ) (viking ruler (AUS))
10
7.6
6/1
T: D J Hall
R: Jerry Chau (56)
6/1
5g makfi (GB) x pineau (NZ) (carnegie (IRE))
11
9.8
150/1
T: J Moore
R: M L Yeung (60.5)
150/1
4g camacho (GB) x meanwhile (IRE) (haafhd (GB))
12
10.5
66/1
T: C H Yip
R: T H So (56)
66/1
13
11.3
300/1
T: K L Man
R: Alex Lai (52.5)
300/1
6g savabeel (AUS) x fire song (NZ) (senor pete (USA))
14
13.8
9/1
T: A S Cruz
R: H T Mo (52.5)
9/1
5g camelot (GB) x kiss me goodbye (GB) (raven's pass (USA))
Race 4 - The Sha Tin Vase (1200m) Gr3
Class: Open Track: Good Time: 1:08.96 (22.20)
Prizemoney: $3,250,000
1
5/4F
T: J Moore
R: Z Purton (57.5)
5/4F
4g duporth (AUS) x cinecitta (AUS) (exceed and excel (AUS))
Winning siblings: Cinastar, Somervell,
This nick: 14 runners; 10 winners; 1 SW. Details
2
0.3
3/1
T: J J Size
R: J Moreira (60.5)
3/1
5g denman (AUS) x de chorus (AUS) (unbridled's song (USA))
3
0.4
8/1
T: F C Lor
R: C Schofield (54)
8/1
4
0.5
6/1
T: F C Lor
R: C Y Ho (52)
6/1
5g smart missile (AUS) x pilya (USA) (gulch (USA))
5
0.8
12/1
T: P Yiu
R: V Borges (51.5)
12/1
8g lonhro (AUS) x valkyrie diva (AUS) (jade robbery (USA))
6
3.3
8/1
T: Richard Gibson
R: A Hamelin (56.5)
8/1
6g i am invincible (AUS) x zebithea (AUS) (barathea (IRE))
7
3.5
80/1
T: Y S Tsui
R: K C Leung (52.5)
80/1
8g reaan (AUS) x grey deceiver (AUS) (commands (AUS))
8
4.3
12/1
T: A S Cruz
R: K Teetan (51.5)
12/1
Race 5 - Werther Hcp (C3) (1200m)
Class: Class 3 Track: Good Time: 1:08.75 (22.45)
Prizemoney: $1,450,000
1
4/7F
T: P Yiu
R: J Moreira (53.5)
4/7F
3g swiss ace (AUS) x maravilla (NZ) (postponed (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
2.3
5/1
T: P D O'Sullivan
R: Z Purton (55.5)
5/1
6g power (GB) x biz bar (GB) (tobougg (IRE))
3
3.8
15/2
T: T P Yung
R: Jerry Chau (56)
15/2
5g danerich (AUS) x appointment (AUS) (keltrice (AUS))
4
4.3
100/1
T: J Moore
R: V Borges (55)
100/1
3g no nay never (USA) x dacio (USA) (harlan's holiday (USA))
5
4.4
100/1
T: K H Ting
R: C Y Ho (56.5)
100/1
3g el roca (AUS) x go kate go (AUS) (more than ready (USA))
6
4.5
50/1
T: A S Cruz
R: K Teetan (54.5)
50/1
4g moohaajim (IRE) x double precedent (GB) (polish precedent (USA))
7
5
5/1
T: J J Size
R: A Hamelin (56.5)
5/1
4g lawman (FR) x roystonea (GB) (polish precedent (USA))
8
6.5
16/1
T: C Fownes
R: C Schofield (56)
16/1
4g hinchinbrook (AUS) x noanoa (AUS) (reset (AUS))
9
6.6
100/1
T: D Whyte
R: B Shinn (59.5)
100/1
4g elzaam (AUS) x batuta (GB) (new approach (IRE))
10
10
20/1
T: W Y So
R: M Chadwick (52.5)
20/1
6g smart missile (AUS) x dearness (AUS) (snippets (AUS))
11
10.8
500/1
T: Y S Tsui
R: H N Wong (52)
500/1
4g kyllachy (GB) x lavinia's grace (USA) (green desert (USA))
12
12.8
150/1
T: C S Shum
R: K C Leung (53.5)
150/1
3g cappella sansevero (GB) x varnay (GB) (machiavellian (USA))
Race 6 - Mr Medici Hcp (C4) (1200m)
Class: Class 4 Track: Good Time: 1:09.45 (23.65)
Prizemoney: $967,000
1
3/1
T: J J Size
R: J Moreira (58)
3/1
Winning siblings: Paris Reward, Treasure State,
This nick: 3 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.3
40/1
T: P Yiu
R: M Chadwick (58)
40/1
3g per incanto (USA) x kendoka (NZ) (reset (AUS))
3
1.6
7/1
T: C W Chang
R: V Borges (57.5)
7/1
5g redoute's choice (AUS) x torentosa (FR) (oasis dream (GB))
4
2.8
5/2F
T: F C Lor
R: Z Purton (59)
5/2F
3g per incanto (USA) x virginia key (IRE) (mark of esteem (IRE))
5
3
13/4
T: C Fownes
R: N Callan (60.5)
13/4
6
3.5
100/1
T: W Y So
R: M L Yeung (56)
100/1
5g hellvelyn (GB) x coconut kisses (GB) (bahamian bounty (GB))
7
4
20/1
T: D J Hall
R: C Y Ho (55.5)
20/1
8
4.5
100/1
T: C S Shum
R: B Shinn (58)
100/1
3g niagara (AUS) x rose chapel (NZ) (college chapel (GB))
9
4.8
11/1
T: D Whyte
R: Jerry Chau (53.5)
11/1
4g stratum (AUS) x traffic (AUS) (lonhro (AUS))
10
5.8
100/1
T: K H Ting
R: M F Poon (54)
100/1
4g street boss (USA) x little fishes (AUS) (encosta de lago (AUS))
11
6.3
14/1
T: K L Man
R: K Teetan (56.5)
14/1
4g poet's voice (GB) x amour cache (AUS) (exceed and excel (AUS))
12
7
100/1
T: C H Yip
R: T H So (55)
100/1
6g hidden dragon (AUS) x fantastic flo jo (AUS) (fantastic light (USA))
13
8.8
11/1
T: T P Yung
R: A Hamelin (58)
11/1
4g guillotine (NZ) x next century (NZ) (stravinsky (USA))
14
12.8
300/1
T: Y S Tsui
R: H N Wong (56.5)
300/1
3g dawn approach (IRE) x anais (AUS) (spectrum (IRE))
Race 7 - Helene Super Star Hcp (C4) (1200m)
Class: Class 4 Track: Good Time: 1:09.50 (23.49)
Prizemoney: $967,000
1
15/8F
T: A T Millard
R: A Hamelin (58)
15/8F
5h lonhro (AUS) x sparks fly (AUS) (flying spur (AUS))
Winning siblings: Electric Spirit, Flying Spark,
This nick: 51 runners; 40 winners; 2 SW. Details
2
0.8
50/1
T: K L Man
R: N Callan (55.5)
50/1
4g kaphero (AUS) x winning betsy (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.1
20/1
T: A S Cruz
R: M Chadwick (58)
20/1
6g zacinto (GB) x avoid (NZ) (cullen (AUS))
4
2.8
6/1
T: F C Lor
R: K Teetan (59.5)
6/1
3c deep field (AUS) x jolie bay (AUS) (fastnet rock (AUS))
5
3.5
100/1
T: L Ho
R: H T Mo (53)
100/1
4g farhh (GB) x catchline (USA) (bertolini (USA))
6
3.8
5/2
T: J J Size
R: J Moreira (57)
5/2
3g jimmy choux (NZ) x shahbab (NZ) (bertolini (USA))
7
3.9
100/1
T: K W Lui
R: V Borges (52.5)
100/1
8
4.8
20/1
T: P Yiu
R: C Y Ho (57)
20/1
9
5.5
4/1
T: D Whyte
R: Jerry Chau (56)
4/1
4g equiano (FR) x eternal circle (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
6
14/1
T: W Y So
R: C Schofield (56.5)
14/1
4g jimmy choux (NZ) x miss faberge (NZ) (ustinov (AUS))
11
6.1
50/1
T: T P Yung
R: M L Yeung (55)
50/1
5g starspangledbanner (AUS) x gibraltar range (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
12
6.3
60/1
T: K H Ting
R: M F Poon (58)
60/1
4g requinto (IRE) x maraglen (IRE) (rock of gibraltar (IRE))
13
10
200/1
T: C H Yip
R: B Shinn (57)
200/1
3r pins (AUS) x ysabelle (NZ) (o'reilly (NZ))
Race 8 - Standard Chartered Chater Cup (2400m) Gr1
Class: Open Track: Good Time: 2:26.01 (24.64)
Prizemoney: $10,000,000
1
1/2F
T: A S Cruz
R: Z Purton (57)
1/2F
6g teofilo (IRE) x contrary (IRE) (mark of esteem (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1
20/1
T: J Moore
R: M Chadwick (57)
20/1
5g silvano (GER) x valdovino (SAF) (al mufti (USA))
3
1.2
Furore (2)
15/4
T: A S Cruz
R: K Teetan (57)
15/4
5g pierro (AUS) x stormy choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
4
5.5
5/1
T: J Moore
R: J Moreira (57)
5/1
4g anodin (IRE) x insan mala (IRE) (bahhare (USA))
5
10.3
20/1
T: J Moore
R: A Hamelin (57)
20/1
7g air chief marshal (IRE) x lidana (IRE) (king's best (USA))
6
17.8
25/1
T: J Moore
R: V Borges (57)
25/1
7
34
40/1
T: A S Cruz
R: C Schofield (57)
40/1
7g archipenko (USA) x here to eternity (USA) (stormy atlantic (USA))
Race 9 - Blazing Speed Hcp (C3) (1800m)
Class: Class 3 Track: Good Time: 1:47.37 (23.98)
Prizemoney: $1,450,000
1
13/2
T: C Fownes
R: J Moreira (53.5)
13/2
5g good journey (USA) x bella bellucci (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 15 runners; 7 winners; 0 SW. Details
2
0.1
13/4F
T: D Whyte
R: Jerry Chau (51.5)
13/4F
5g zoffany (IRE) x fifer (IRE) (soviet star (USA))
3
0.2
9/1
T: A T Millard
R: C Schofield (56.5)
9/1
6g o'reilly (NZ) x flutter (NZ) (savabeel (AUS))
4
0.5
15/2
T: J Moore
R: V Borges (59.5)
15/2
4g denman (AUS) x future choice (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
0.6
6/1
T: C S Shum
R: A Hamelin (59)
6/1
6
0.7
8/1
T: A S Cruz
R: H T Mo (51)
8/1
5g red dazzler (AUS) x pardees (AUS) (rubiton (AUS))
7
1.5
14/1
T: C Fownes
R: Z Purton (55)
14/1
5g frankel (GB) x our echezeaux (NZ) (zabeel (NZ))
8
1.6
15/2
T: A S Cruz
R: C Y Ho (58)
15/2
5g sebring (AUS) x here de joy (AUS) (dehere (USA))
9
2.3
25/1
T: C S Shum
R: K Teetan (53)
25/1
6g guillotine (NZ) x dosh (NZ) (danske (NZ))
10
5
6/1
T: P Yiu
R: C Wong (58)
6/1
4g reliable man (GB) x quenching (IRE) (street cry (IRE))
11
6
100/1
T: C S Shum
R: M Chadwick (59.5)
100/1
4g rip van winkle (IRE) x so many shots (IRE) (duke of marmalade (IRE))
12
22
200/1
T: J J Size
R: N Callan (58)
200/1
4g point of entry (USA) x xylonia (USA) (horse chestnut (SAF))
Race 10 - California Memory Hcp (C3) (1400m)
Class: Class 3 Track: Good Time: 1:21.15 (23.17)
Prizemoney: $1,450,000
1
6/1
T: A T Millard
R: K Teetan (52.5)
6/1
5g sepoy (AUS) x nanda kot (AUS) (encosta de lago (AUS))
Winning siblings: Dhakuri, Kaphni, Kumaon, Lawan, Nanda Devi, Nathula,
This nick: 16 runners; 13 winners; 1 SW. Details
2
5.3
40/1
T: F C Lor
R: C Schofield (55)
40/1
4g guillotine (NZ) x aga panther (NZ) (viking ruler (AUS))
3
5.6
300/1
T: D J Hall
R: T H So (51)
300/1
3g street boss (USA) x la kalima (AUS) (tuscany flyer (AUS))
4
5.8
8/1
T: A S Cruz
R: N Callan (60.5)
8/1
5g duporth (AUS) x graces spirit (AUS) (flying spur (AUS))
5
5.9
100/1
T: P D O'Sullivan
R: M Chadwick (53.5)
100/1
6
6
25/1
T: Y S Tsui
R: K C Leung (56)
25/1
4g tamayuz (GB) x love match (GB) (danehill dancer (IRE))
7
7
15/4
T: J Moore
R: Jerry Chau (52)
15/4
4g sepoy (AUS) x fullazz (AUS) (redoute's choice (AUS))
8
7.3
25/1
T: K L Man
R: B Shinn (55.5)
25/1
9
7.8
20/1
T: P Yiu
R: C Y Ho (59)
20/1
4g makfi (GB) x khagan (NZ) (viking ruler (AUS))
10
9.8
4/1
T: K W Lui
R: A Hamelin (54.5)
4/1
4g starcraft (NZ) x attilia (GER) (tiger hill (IRE))
11
15.3
5/2F
T: A S Cruz
R: J Moreira (59.5)
5/2F
3c free eagle (IRE) x pale orchid (IRE) (invincible spirit (IRE))
12
17.5
400/1
T: D Whyte
R: H N Wong (53.5)
400/1
3g zoffany (IRE) x be my queen (IRE) (sadler's wells (USA))
99
9/1
T: C S Shum
R: Z Purton (60.5)
9/1
6g denman (AUS) x tsukioka (AUS) (flying spur (AUS))
Race 11 - Viva Pataca Hcp (C2) (1400m)
Class: Class 2 Track: Good Time: 1:21.24 (23.03)
Prizemoney: $2,100,000
1
11/1
T: P D O'Sullivan
R: N Callan (56.5)
11/1
5g sakhee's secret (GB) x jan valachi (NZ) (kingdom bay (NZ))
Winning siblings: Army Girl, Secret Agent, Supreme Harmony,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
11/4F
T: P Yiu
R: A Hamelin (57.5)
11/4F
5g helmet (AUS) x mara spectrum (IRE) (spectrum (IRE))
3
0.6
15/4
T: C S Shum
R: Z Purton (57)
15/4
4
0.8
80/1
T: J Moore
R: C Wong (51.5)
80/1
4g slade power (IRE) x tallulah bell (USA) (gone west (USA))
5
1
150/1
T: F C Lor
R: V Borges (57)
150/1
5g ocean park (NZ) x hope so (NZ) (fast 'n' famous (AUS))
6
2.5
11/1
T: J Moore
R: Jerry Chau (55)
11/1
6g artie schiller (USA) x elahi (AUS) (giant's causeway (USA))
7
2.8
9/1
T: J J Size
R: C Y Ho (55.5)
9/1
4g helmet (AUS) x syncopated (AUS) (lonhro (AUS))
8
3.3
3/1
T: D Whyte
R: K Teetan (53.5)
3/1
4g power (GB) x lilahjay (NZ) (tavistock (NZ))
9
3.5
50/1
T: J Moore
R: M L Yeung (53.5)
50/1
5g star witness (AUS) x hilton head (AUS) (fastnet rock (AUS))
10
4
15/2
T: A S Cruz
R: J Moreira (56)
15/2
4g dabirsim (FR) x resaca (GER) (touch down (GER))
11
4.5
200/1
T: F C Lor
R: K C Leung (54.5)
200/1
4g starspangledbanner (AUS) x secret liaison (AUS) (artie schiller (USA))
12
4.8
50/1
T: C Fownes
R: M F Poon (53)
50/1
5g street cry (IRE) x damah lady (AUS) (mukaddamah (USA))
13
5
16/1
T: K W Lui
R: M Chadwick (56)
16/1
7g equiano (FR) x check in time (AUS) (blevic (AUS))
* Nick figures are for Australasia.