Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera
Saturday, May 22
Awapuni
Te Rapa
Thursday, May 20
Phar Lap Raceway
Wednesday, May 19
Cambridge
Sunday, May 16
Ascot Park
Saturday, May 15
Arawa Park
New Plymouth Raceway
Friday, May 14
Matamata

ARAWA PARK - Saturday, May 12

Race 1 - Burton Construction 3yo (1400m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:28.56 (38.92)
Prizemoney: $25,000
1
10/9
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (58.5)
10/9
3g written tycoon (AUS) x verkko (AUS) (flying spur (AUS))
This nick: 33 runners; 25 winners; 4 SW. Details
2
0.3
5/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
5/1F
3f savabeel (AUS) x nadel dame (NZ) (pins (AUS))
3
4.8
13/2
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (56.5)
13/2
3g makfi (GB) x intelligentsia (AUS) (danzero (AUS))
4
7.1
12/1
T: R R Manning
R: S T Collett (57.5)
12/1
3c darci brahma (NZ) x heureka (NZ) (yamanin vital (NZ))
5
7.9
30/1
T: M H Brooks
R: T N Harris (57.5)
30/1
3g d'cash (AUS) x ciarlatano (NZ) (one cool cat (USA))
6
11.4
16/1
T: S D Cole
R: A J Calder (57.5)
16/1
7
13.2
10/1
T: R and R Rogers
R: T L Newman (51.5)
10/1
3f niagara (AUS) x gemima (NZ) (casual lies (USA))
8
28.6
6/1
T: S F Ritchie
R: D S Johnson (57.5)
6/1
3g reliable man (GB) x princess zanzibar (AUS) (royal academy (USA))
Race 2 - Taumarunui Cup 28 July (Bm85) (1560m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy(10) Time: 1:39.76 (39.07)
Prizemoney: $30,000
1
9/2
T: S Ralph
R: J J Fawcett (58)
9/2
6g align (AUS) x pirate queen (NZ) (smuggler (GB))
This nick: 2 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.3
5/2F
T: M Baker and A Forsman
R: M J McNab (54)
5/2F
4g nadeem (AUS) x goldsumware (NZ) (refuse to bend (IRE))
3
1.5
11/1
T: S T Wenn
R: S T Collett (54)
11/1
5m high chaparral (IRE) x mrs kipling (AUS) (exceed and excel (AUS))
4
10.5
5/2F
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56)
5/2F
5g sufficient (NZ) x divine rio (NZ) (captain rio (GB))
5
11.3
20/1
T: J W Bell
R: R S Rusof (56.5)
20/1
6g swiss ace (AUS) x miscellanea (AUS) (vettori (IRE))
6
11.5
16/1
T: R P Liefting
R: T Wenn (53)
16/1
7g woodbury lad (USA) x douce (NZ) (jahafil (GB))
7
13.6
8/1
T: M P Breslin
R: S R Weatherley (55.5)
8/1
6g i am invincible (AUS) x swentre (AUS) (peintre celebre (USA))
8
19.1
30/1
T: T C Wenn
R: T D Thornton (59.5)
30/1
9
48.4
12/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (54)
12/1
7g towkay (AUS) x kintyre lil (NZ) (casual lies (USA))
Race 3 - Craig Thom Memorial (Bm85) (1215m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy(10) Time: 1:17.22 (38.91)
Prizemoney: $22,500
1
12/1
T: Ms K D Nicholson
R: J K Riddell (58.5)
12/1
4g keeper (AUS) x waitui pearl (NZ) (royal academy (USA))
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.1
6/1F
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (58.5)
6/1F
3g makfi (GB) x la bruja (AUS) (encosta de lago (AUS))
3
1.9
40/1
T: Ms E Osborne
R: R J Hannam (56)
40/1
5m per incanto (USA) x ziggyinthemiddle (NZ) (fantastic light (USA))
4
3.4
15/4
T: A R Campbell
R: M Vance (59.5)
15/4
4g tavistock (NZ) x soviet lu (NZ) (soviet star (USA))
5
5.9
12/1
T: W P Hillis
R: D J Danis (53.5)
12/1
6m iffraaj (GB) x gimmee moore (NZ) (kreisler (IRE))
6
11.2
8/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (56.5)
8/1
3f pierro (AUS) x la scala (NZ) (bahhare (USA))
7
12
15/2
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57)
15/2
4m beneteau (AUS) x zanngana (IRE) (priolo (USA))
8
12.4
16/1
T: S J McKee
R: O P Bosson (59)
16/1
4g o'reilly (NZ) x breezy (NZ) (pins (AUS))
9
12.7
30/1
T: M H Brosnan
R: C E Lammas (56)
30/1
4m captain rio (GB) x class jewel (NZ) (masterclass (USA))
10
15.5
13/2
T: M Moroney and P Gerard
R: R S Rusof (58)
13/2
4m showcasing (GB) x she's invincible (NZ) (elusive city (USA))
11
16.8
25/1
T: S Ralph
R: D J Hain (56.5)
25/1
4m per incanto (USA) x monarch (NZ) (volksraad (GB))
12
17.5
20/1
T: G Richardson and G Parker
R: M J McNab (56)
20/1
5m huckleberry finn (AUS) x canzano (AUS) (canny lad (AUS))
13
19.2
30/1
T: R A Yuill
R: S C Spratt (56.5)
30/1
5m sebring (AUS) x mandeville (AUS) (hussonet (USA))
14
20.2
14/1
T: R R Manning
R: S T Collett (57)
14/1
4m makfi (GB) x blue skies (NZ) (spectatorial (AUS))
Race 4 - Van Dyks Furnishing (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 2:27.33 (41.34)
Prizemoney: $22,500
1
20/1
T: M, M L and M F Rogers
R: V A Colgan (57)
20/1
4g guillotine (NZ) x flower girl (NZ) (bachelor duke (USA))
Winning siblings: Roc De Bank, Super Girl,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
14.5
7/2F
T: G Richardson and G Parker
R: T D Thornton (59)
7/2F
4g redwood (GB) x red mariete (AUS) (red ransom (USA))
3
16.3
11/2
T: R S Manning
R: M J McNab (58.5)
11/2
5g don eduardo (NZ) x dana zeel (NZ) (danasinga (AUS))
4
20.8
9/1
T: G J Lord
R: J K Riddell (58.5)
9/1
6g tavistock (NZ) x steal (AUS) (red ransom (USA))
5
24.8
20/1
T: G F Brick
R: M Cameron (57.5)
20/1
6m iffraaj (GB) x pastel (NZ) (grosvenor (NZ))
6
29.3
40/1
T: P and J Brosnan
R: T Wenn (52)
40/1
7g istidaad (USA) x hepburn (NZ) (prized (USA))
7
30.9
11/1
T: Ms K Fursdon
R: S R Weatherley (58)
11/1
6g keeper (AUS) x saint iris (NZ) (grosvenor (NZ))
8
33.6
12/1
T: B J McKeagg
R: A J Calder (57.5)
12/1
7m keeper (AUS) x jennibegood (NZ) (jahafil (GB))
9
34.9
16/1
T: S Ralph
R: O P Bosson (58.5)
16/1
5g ekraar (USA) x sweet geisha (AUS) (pompeii court (USA))
10
39.8
15/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: C E Lammas (57.5)
15/1
5g bachelor duke (USA) x ave maree (NZ) (cape cross (IRE))
11
42.8
15/2
T: J W Bell
R: D S Johnson (60)
15/2
6g red giant (USA) x haylin (AUS) (viscount (AUS))
12
47.8
66/1
T: D F Cunningham
R: A F Jones (55)
66/1
6g remind (USA) x opera dancer (AUS) (rigoletto (AUS))
13
50.7
20/1
T: J J Steffert
R: S T Collett (57.5)
20/1
14
53.3
9/1
T: R R Manning
R: T N Harris (57)
9/1
4m all american (AUS) x riddling (AUS) (redoute's choice (AUS))
Race 5 - Rotorua Cup (2200m) LR
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 2:31.47 (44.78)
Prizemoney: $75,000
1
6/1
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (60)
6/1
Winning siblings: Industrial, Multitude, Social Smile,
This nick: 4 runners; 4 winners; 1 SW. Details
2
3
20/1
T: J W Bell
R: A F Jones (53)
20/1
9g storm creek (USA) x midnight dip (NZ) (o'reilly (NZ))
3
3.2
9/1
T: P A Stevens
R: C E Lammas (53)
9/1
6g authorized (IRE) x rialto bridge (GB) (darshaan (GB))
4
3.7
14/1
T: F P Campbell
R: S T Collett (56)
14/1
5
4.7
Peso (12)
14/1
T: P S Nelson
R: J J Fawcett (53)
14/1
6g colombia (NZ) x all magic (NZ) (victory dance (IRE))
6
6
10/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (54.5)
10/1
7m zed (NZ) x tudor moon (NZ) (shinko king (IRE))
7
23.7
6/1
T: J C Blackadder
R: S R Weatherley (56.5)
6/1
7g yeats (IRE) x champaka (IRE) (caerleon (USA))
8
35.4
8/1
T: A J Morley
R: S C Spratt (58)
8/1
4g bullbars (AUS) x peony rose (NZ) (st reims (NZ))
9
36.9
7/1
T: R B Priscott
R: A J Calder (55)
7/1
5m sufficient (NZ) x five sails (NZ) (yachtie (AUS))
10
53.9
25/1
T: M Baker and A Forsman
R: M Cameron (59.5)
25/1
11
56
15/1
T: Ms L Latta
R: R J Hannam (60)
15/1
7m chinese dragon (USA) x venus bay (NZ) (o'reilly (NZ))
12
58.7
5/1F
T: C Gibbs and M Bradley
R: D S Johnson (56)
5/1F
5g redoute's choice (AUS) x boundless (NZ) (van nistelrooy (USA))
Race 6 - Rydges Hotel Rotorua (Bm75) (1400m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(11) Time: 1:32.29 (40.76)
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: W K Pomare
R: T D Thornton (54.5)
12/1
5m tavistock (NZ) x shinko bay (NZ) (shinko king (IRE))
Winning siblings: Echo Bay, Lauramia,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.8
8/1
T: M, M L and M F Rogers
R: A J Calder (56)
8/1
4g guillotine (NZ) x ice cap (NZ) (kaapstad (NZ))
3
1.8
15/1
T: G T Hennessy
R: J J Fawcett (58)
15/1
6g tiger prawn (SAF) x suzie temple (NZ) (mellifont (USA))
4
2
6/1F
T: S L Crawford
R: T N Harris (58)
6/1F
4g manhattan rain (AUS) x flame of lanka (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
5.3
6/1F
T: C Gibbs and M Bradley
R: S T Collett (54.5)
6/1F
4m redwood (GB) x c'mon cuba (NZ) (thorn park (AUS))
6
6.8
20/1
T: S T Wenn
R: D L Turner (56.5)
20/1
8g patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
7
7.4
16/1
T: S Ralph
R: D J Hain (54.5)
16/1
5m blue tsunami (AUS) x our rosalia (NZ) (al akbar (AUS))
8
10.7
15/2
T: G Richardson and G Parker
R: J K Riddell (58.5)
15/2
5g paco boy (IRE) x romancing (NZ) (o'reilly (NZ))
9
11.3
14/1
T: S J McKee
R: A C Schwerin (54.5)
14/1
4g thewayyouare (USA) x reflection (NZ) (thorn park (AUS))
10
11.4
15/2
T: M Moroney and P Gerard
R: R S Rusof (55)
15/2
5m not a single doubt (AUS) x abu zayan (GB) (mark of esteem (IRE))
11
12.6
15/2
T: K and B Kelso and M Donoghue
R: C E Lammas (58.5)
15/2
5g keeper (AUS) x play me (GB) (nashwan (USA))
12
22.3
20/1
T: Ms L Latta
R: S C Spratt (55)
20/1
8m falkirk (NZ) x marcasite (NZ) (centaine (AUS))
13
41.7
16/1
T: R A Yuill
R: O P Bosson (58.5)
16/1
Race 7 - Rotorua Stakes (1400m) Gr3
Class: Open Track: Heavy(11) Time: 1:31.59 (41.55)
Prizemoney: $70,000
1
15/1
T: M Baker and A Forsman
R: T N Harris (57)
15/1
5m tavistock (NZ) x purnima (AUS) (dubai destination (USA))
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
9/4
T: M Baker and A Forsman
R: J K Riddell (57)
9/4
4m iffraaj (GB) x fascinator (NZ) (spinning world (USA))
3
10.8
O'Angel (13)
25/1
T: S J McKee
R: A J Calder (57)
25/1
4
15.3
3/1F
T: Ms K McQuade
R: C E Lammas (57)
3/1F
6m el hermano (NZ) x midnight dip (NZ) (o'reilly (NZ))
5
15.8
25/1
T: S J McKee
R: S T Collett (57)
25/1
5m per incanto (USA) x belle chantecler (NZ) (redoute's choice (AUS))
6
15.9
11/1
T: A W Pike
R: T D Thornton (57)
11/1
4m per incanto (USA) x yeah nah (NZ) (kinjite (NZ))
7
16
Rayas (12)
10/1
T: S L Brown
R: D L Turner (57)
10/1
4m rip van winkle (IRE) x imco main (ITY) (danehill (USA))
8
18.4
12/1
T: S B Marsh
R: D S Johnson (57)
12/1
4m savabeel (AUS) x ombre rose (NZ) (o'reilly (NZ))
9
21.4
10/1
T: Ms D Guy
R: J J Fawcett (57)
10/1
10
32.4
20/1
T: M Baker and A Forsman
R: S R Weatherley (57)
20/1
7m don eduardo (NZ) x fascinator (NZ) (spinning world (USA))
11
79.6
12/1
T: D and E Haworth
R: M J McNab (57)
12/1
4m pins (AUS) x bird (NZ) (danasinga (AUS))
Race 8 - Faulkner Drainage (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(11) Time: 1:32.97 (41.60)
Prizemoney: $22,500
1
Soroc (1)
11/2
T: L W Somervell
R: M Vance (60)
11/2
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
9/2
T: K and G Opie
R: A J Calder (57)
9/2
5m shocking (AUS) x classy bawn (NZ) (pins (AUS))
3
1.3
12/1
T: R D Collett
R: K Chowdhoory (53)
12/1
4
2.1
4/1F
T: L W Somervell
R: S C Spratt (58)
4/1F
5
4.1
20/1
T: S B Marsh
R: S R Weatherley (55.5)
20/1
3f rip van winkle (IRE) x tina temple (NZ) (diamond express (NZ))
6
4.9
10/1
T: I C Marks
R: D J Danis (56)
10/1
5g no excuse needed (GB) x scally wag (NZ) (danasinga (AUS))
7
5.1
15/2
T: Ms K D Nicholson
R: B C Morgenrood (59)
15/2
4g keeper (AUS) x gina may (NZ) (pentire (GB))
8
6.9
10/1
T: S L Crawford
R: R S Rusof (56)
10/1
4m iffraaj (GB) x sokool (NZ) (bin ajwaad (IRE))
9
8.5
16/1
T: Ms N Tanner
R: C E Lammas (58)
16/1
10
24.4
25/1
T: Tarissa Mitchell
R: T D Thornton (57)
25/1
5g tiger prawn (SAF) x volcanello (AUS) (royal academy (USA))
11
29.4
9/1
T: S B Marsh
R: T N Harris (59)
9/1
4g o'reilly (NZ) x cancan (NZ) (pins (AUS))
* Nick figures are for Australasia.