Breednet Results

Other Meetings ▶
Sunday, May 16
Ascot Park
Saturday, May 15
Arawa Park
New Plymouth Raceway
Friday, May 14
Matamata
Thursday, May 13
Wanganui
Wednesday, May 12
Ashburton
Sunday, May 9
Woodville
Saturday, May 8
Riccarton Park
Te Rapa
Thursday, May 6
Riverton
Wednesday, May 5
Ruakaka
Sunday, May 2
Phar Lap Raceway
Saturday, May 1
Hastings
Te Rapa
Thursday, April 29
Wingatui
Wednesday, April 28
Arawa Park
Monday, April 26
Avondale
Sunday, April 25
Awapuni
Saturday, April 24
Ellerslie
Riccarton Park
Thursday, April 22
Woodville
Wednesday, April 21
Tauranga
Sunday, April 18
Ascot Park
Saturday, April 17
Hastings
Te Rapa
Friday, April 16
Matamata
Thursday, April 15
Otaki
Wednesday, April 14
Ruakaka

ARAWA PARK - Saturday, July 28

Race 1 - Weowna Family Trust Mdn Hrdl (3000m)
Class: Maiden Hurdle Track: Heavy(10) Time: 3:35.20 (41.98)
Prizemoney: $10,000
1
7/2
T: P and J Brosnan
R: A N Kuru (68)
7/2
6g guillotine (NZ) x heartwell (NZ) (danske (NZ))
Winning siblings: Richie Rich, Tears To Glory,
This nick: 8 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
6.5
25/1
T: P A Stevens
R: E J Farr (68)
25/1
6g lucky unicorn (AUS) x misaki (NZ) (cape cross (IRE))
3
6.7
Kiddo (1)
11/8
T: K T Myers
R: W Gordon (68)
11/8
6g istidaad (USA) x kitty o'reilly (NZ) (o'reilly (NZ))
4
11.2
25/1
T: P and J Brosnan
R: B R Lammas (65)
25/1
4g stravinsky (USA) x fleet action (AUS) (rock of gibraltar (IRE))
5
11.5
10/1
T: G Thomas and M Gillies
R: G J Walsh (66)
10/1
8m istidaad (USA) x elle weaver (NZ) (paris opera (AUS))
6
16.3
30/1
T: R R Manning
R: S Phelan (68)
30/1
5g raise the flag (GB) x ardent fire (NZ) (danzighill (AUS))
7
17.8
30/1
T: R Autridge
R: Stuart Higgins (68)
30/1
7g el hermano (NZ) x areta (AUS) (fasliyev (USA))
8
18.7
Senassy (12)
6/1F
T: N H O'Dowd
R: M J Roustoby (63)
6/1F
6m istidaad (USA) x lassy senor (NZ) (senor pete (USA))
9
19.9
10/1
T: C R Isdale
R: L Douglas (65)
10/1
4g sakhee's secret (GB) x sister veronica (NZ) (magic of sydney (AUS))
10
21.8
20/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (65)
20/1
5g makfi (GB) x spectralia (JPN) (dream well (FR))
11
22.7
100/1
T: Ms R Cave
R: H P Bognuda (65)
100/1
7g istidaad (USA) x malakand run (NZ) (straight strike (USA))
100
50/1
T: C J Cosgrove
R: M R Cropp (68)
50/1
7g istidaad (USA) x miss havoc (NZ) (whinavi (AUS))
Race 2 - Harcourts Taumarunui Rst Hrdl (3000m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(10) Time: 3:36.06 (40.83)
Prizemoney: $20,000
1
3/1F
T: T G Autridge
R: S Phelan (65)
3/1F
6g raise the flag (GB) x hippo priscilla (NZ) (blues traveller (IRE))
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/8
T: R P Liefting
R: Stuart Higgins (65)
13/8
7g woodbury lad (USA) x douce (NZ) (jahafil (GB))
3
3
Raaj (10)
20/1
T: Ms L Munro
R: M J Roustoby (62)
20/1
6g iffraaj (GB) x lilly pilly (NZ) (jahafil (GB))
4
3.4
20/1
T: Eamonn Green
R: T L Moki (65.5)
20/1
6g faltaat (USA) x catch the day (NZ) (keeper (AUS))
5
8.4
16/1
T: G Richardson and G Parker
R: B R Lammas (64)
16/1
10g don eduardo (NZ) x gatestopper (NZ) (carnegie (IRE))
6
11.7
16/1
T: A A Meikle
R: H P Bognuda (62)
16/1
9g keeper (AUS) x she's possessed (NZ) (deputy governor (USA))
7
17.9
11/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (62)
11/1
5g sufficient (NZ) x beaver (NZ) (kashani (USA))
8
18.4
30/1
T: Ms J McGrath
R: M R Cropp (65)
30/1
11g riviera (FR) x chasing (NZ) (markella (FR))
300
11/2
T: C K Phelan
R: E J Farr (65)
11/2
8g istidaad (USA) x waitui pearl (NZ) (royal academy (USA))
300
12/1
T: G E Falconer
R: G J Walsh (69)
12/1
8g istidaad (USA) x las chicas buenas (NZ) (classic fame (USA))
Race 3 - Keano Sire 3yo Swp (1400m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:30.50 (38.66)
Prizemoney: $25,000
1
11/4
T: Ms C Cameron
R: M T Coleman (58.5)
11/4
3g zed (NZ) x sazerac (NZ) (bertolini (USA))
Winning siblings: Exceptional, Zedman,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
10/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (54.5)
10/1
3f swiss ace (AUS) x eclaircissement (AUS) (hussonet (USA))
3
0.4
5/4F
T: K and G Opie
R: A J Calder (56.5)
5/4F
3f ekraar (USA) x dahling (NZ) (generous (IRE))
4
1.9
9/4
T: T J Lammas
R: C E Lammas (57.5)
9/4
3g denman (AUS) x sotela (AUS) (commands (AUS))
5
5.4
Anatow (6)
11/1
T: M, M L and M F Rogers
R: S C Spratt (56)
11/1
3g towkay (AUS) x taatyana (NZ) (faltaat (USA))
Race 4 - Taumarunui/Districts Rsa-Bm85 (1400m)
Class: Benchmark 85 Track: Heavy(10) Time: 1:29.74 (39.16)
Prizemoney: $30,000
1
9/4
T: Ms K McQuade
R: D J Danis (51)
9/4
4m swiss ace (AUS) x shelly bee (NZ) (pentire (GB))
Winning siblings: Pleeze Bee, River Roca,
This nick: 3 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
3.8
13/4
T: G T Hennessy
R: J J Fawcett (54.5)
13/4
6g tiger prawn (SAF) x suzie temple (NZ) (mellifont (USA))
3
4
10/1
T: J Hatton
R: S C Spratt (57)
10/1
4
5.5
6/1
T: M, M L and M F Rogers
R: A J Calder (54)
6/1
4g guillotine (NZ) x ice cap (NZ) (kaapstad (NZ))
5
5.7
3/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (59)
3/1F
4g nadeem (AUS) x goldsumware (NZ) (refuse to bend (IRE))
6
6.7
Tabard (3)
8/1
T: K T Myers
R: R T Elliot (55.5)
8/1
4g coats choice (AUS) x sparkler (NZ) (bigstone (IRE))
7
8.2
20/1
T: S T Wenn
R: T Yanagida (52)
20/1
8g patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
Race 5 - Bob Brown Spec Mdn (1215m)
Class: Special Condition Track: Heavy(10) Time: 1:19.13 (39.03)
Prizemoney: $22,500
1
7/2
T: P and J Brosnan
R: L H Satherley (55)
7/2
4m fast 'n' famous (AUS) x ididntdoit (NZ) (no excuse needed (GB))
Winning siblings: I Paco, Lady Day, Sharpshooter,
This nick: 4 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
3.5
Benaud (1)
11/4
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57)
11/4
3g duelled (AUS) x maya (NZ) (giant's causeway (USA))
3
4.3
16/1
T: C A Amrein
R: T I Miles (52)
16/1
7m patapan (USA) x fly on home (NZ) (anziyan (USA))
4
6.1
15/2
T: K M Dell
R: C Dell (58)
15/2
3g alamosa (NZ) x marie doree (FR) (river bay (USA))
5
6.6
2/1F
T: N W Tiley
R: Z W Moki (55)
2/1F
4g per incanto (USA) x comb the seas (NZ) (prince salieri (AUS))
6
9.4
7/1
T: N J Allen
R: T D Thornton (55)
7/1
3f ego (NZ) x laurette (NZ) (centaine (AUS))
7
14.6
12/1
T: C R Isdale
R: A J Calder (57)
12/1
3g mettre en jeu (NZ) x eucharia (NZ) (howbaddouwantit (USA))
Race 6 - Patrons (Bm75) (1215m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(10) Time: 1:18.42 (38.18)
Prizemoney: $25,000
1
7/4F
T: V A Prendergast
R: C E Lammas (56.5)
7/4F
4m shocking (AUS) x the general's lady (AUS) (general nediym (AUS))
Winning siblings: Hola Senorita, Karakabeel,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
9/2
T: L W Somervell
R: T Yanagida (55.5)
9/2
5g stravinsky (USA) x kapsjoy (NZ) (kaapstad (NZ))
3
1.5
15/4
T: S Ralph
R: T D Thornton (56.5)
15/4
4m per incanto (USA) x monarch (NZ) (volksraad (GB))
4
1.7
7/2F
T: J C Collett
R: D J Danis (54)
7/2F
5g el hermano (NZ) x dream belle (NZ) (kingdom bay (NZ))
5
2.5
12/1
T: B W Hawtin
R: B R Jones (54.5)
12/1
6m thewayyouare (USA) x no porsche needed (NZ) (no excuse needed (GB))
6
9.5
8/1
T: K T Myers
R: Z W Moki (53.5)
8/1
5g excellent art (GB) x fraise (NZ) (stravinsky (USA))
Race 7 - Taumarunui R.C Members (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:30.75 (38.27)
Prizemoney: $22,500
1
6/1F
T: H J Trumper
R: T N Harris (60)
6/1F
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
7/2
T: M H Brosnan
R: C E Lammas (57.5)
7/2
4m captain rio (GB) x class jewel (NZ) (masterclass (USA))
3
1
7/2
T: Ms S Hale
R: G L Cooksley (59)
7/2
5g shinko king (IRE) x regelle (NZ) (exploding prospect (USA))
4
3.5
6/1F
T: S T Wenn
R: R T Elliot (55)
6/1F
5m patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
5
3.7
7/1
T: J W Bell
R: R S Rusof (58)
7/1
4g testa rossa (AUS) x headsup (NZ) (thorn park (AUS))
6
4.7
10/1
T: R Autridge
R: J J Fawcett (57)
10/1
6g indy king (USA) x foxy boss (NZ) (oregon (USA))
7
7
Mr Big (5)
16/1
T: K M Dell
R: C Dell (58.5)
16/1
4g ego (NZ) x daads girl (NZ) (istidaad (USA))
8
7.4
11/2
T: R D Collett
R: A J Calder (58)
11/2
Race 8 - Taumarunui Gold Cup (2200m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 2:25.41 (40.16)
Prizemoney: $65,000
1
15/4
T: M Baker and A Forsman
R: B E Grylls (55.5)
15/4
5g high chaparral (IRE) x truly a beauty (USA) (seeking the gold (USA))
Winning siblings: Truly High,
This nick: 3 runners; 3 winners; 1 SW. Details
2
0.2
10/1
T: Ms K A Little
R: C E Lammas (54)
10/1
6m zed (NZ) x miss akebono (NZ) (gold and ivory (USA))
3
0.4
11/1
T: T C Wenn
R: S C Spratt (55.5)
11/1
4
4.4
6/1
T: M H Brooks
R: M T Coleman (57.5)
6/1
6g el hermano (NZ) x entwine (AUS) (twining (USA))
5
4.9
11/1
T: A D Fuller
R: T D Thornton (53)
11/1
5g shinko king (IRE) x heather lyn (NZ) (yamanin vital (NZ))
6
6.4
11/1
T: C J Wood
R: T N Harris (59)
11/1
6g tavistock (NZ) x za tiara (NZ) (zabeel (NZ))
7
9
10/1
T: J W Bell
R: R S Rusof (55)
10/1
9g storm creek (USA) x midnight dip (NZ) (o'reilly (NZ))
8
9.6
66/1
T: N J Allen
R: D J Danis (53)
66/1
6g any suggestion (AUS) x marina (NZ) (wharf (USA))
9
11
3/1F
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: J J Fawcett (56.5)
3/1F
4g red giant (USA) x letsgoparty (NZ) (oregon (USA))
10
28.1
40/1
T: G Thomas and M Gillies
R: L H Satherley (53)
40/1
7m high chaparral (IRE) x no fibs (NZ) (casual lies (USA))
11
32.2
66/1
T: Ms N Kelly
R: A J Sims (53)
66/1
5m castledale (IRE) x cool magic (NZ) (magic ring (IRE))
12
33.8
25/1
T: P W Lock
R: R T Elliot (53)
25/1
6m clangalang (AUS) x philadelphia (NZ) (gold and ivory (USA))
13
34.3
40/1
T: Team Rogerson
R: J L Waddell (60)
40/1
7g montjeu (IRE) x crazy volume (IRE) (machiavellian (USA))
Race 9 - King Rugby Supporters (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 2:28.17 (40.48)
Prizemoney: $22,500
1
30/1
T: S F Ritchie
R: T D Thornton (57.5)
30/1
4g nom du jeu (NZ) x rarima (NZ) (grosvenor (NZ))
Winning siblings: Amirar,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
2.3
12/1
T: P G Tucker
R: T L Newman (56)
12/1
4g man of power (AUS) x angel breeze (NZ) (city on a hill (USA))
3
2.5
12/1
T: R R Manning
R: R S Rusof (58.5)
12/1
7g spartacus (IRE) x mintelle (NZ) (traditionally (USA))
4
3.5
6/1F
T: Ms S Dougan
R: J L Waddell (58.5)
6/1F
5g raise the flag (GB) x sea maid (NZ) (don tristram (NZ))
5
4.3
10/1
T: M H Brosnan
R: A J Calder (59)
10/1
5g mastercraftsman (IRE) x rhyme (NZ) (spinning world (USA))
6
4.4
20/1
T: K T Myers
R: Z W Moki (53.5)
20/1
5g shinko king (IRE) x gironde (NZ) (val d'arno (USA))
7
5.3
9/4
T: C M Simpson
R: M T Coleman (57)
9/4
5m makfi (GB) x cotton (USA) (diesis (GB))
8
5.6
20/1
T: G I Alton
R: J J Fawcett (54.5)
20/1
4g civics (AUS) x rush'n red (NZ) (soviet star (USA))
9
6.3
12/1
T: G Thomas and M Gillies
R: A J Sims (54)
12/1
4m mastercraftsman (IRE) x next century (NZ) (stravinsky (USA))
10
7.4
30/1
T: K G Harrison
R: T Yanagida (53.5)
30/1
5g istidaad (USA) x mrs king (NZ) (magic of sydney (AUS))
11
8
20/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (55)
20/1
4g red giant (USA) x o'erin (NZ) (o'reilly (NZ))
12
8.7
40/1
T: M Roustoby and J McIlroy
R: D J Danis (51.5)
40/1
4m shamoline warrior (AUS) x rosegreen (AUS) (giant's causeway (USA))
13
20.9
30/1
T: Ms S Houston
R: J W Nason (55)
30/1
14
26.1
15/1
T: D R Wiles
R: S C Spratt (58)
15/1
5g guillotine (NZ) x bellisent (NZ) (kaapstad (NZ))
15
30.1
20/1
T: Ms R Cave
R: C Dell (56.5)
20/1
7m st reims (NZ) x fondant (AUS) (show a heart (AUS))
16
32.9
50/1
T: Ms N Kelly
R: B E Grylls (57)
50/1
11g istidaad (USA) x leona (NZ) (sir wonder (NZ))
Race 10 - Racing Rotorua (Bm75) (1560m)
Class: Benchmark 75 Track: Heavy(10) Time: 1:42.72 (39.23)
Prizemoney: $25,000
1
25/1
T: I L George
R: T L Newman (51)
25/1
6g tavistock (NZ) x arlanda (NZ) (straight strike (USA))
Winning siblings: Flying In, Remise,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.4
8/1
T: J W Bell
R: R S Rusof (56.5)
8/1
6g vale of york (IRE) x rock exhibition (GB) (rock of gibraltar (IRE))
3
1.9
11/1
T: F S Neill
R: T Yanagida (54)
11/1
8g handsome ransom (AUS) x dame singa (NZ) (danasinga (AUS))
4
3.4
11/1
T: Team Rogerson
R: R T Elliot (57.5)
11/1
5m shocking (AUS) x tinkerbabu (AUS) (giant's causeway (USA))
5
3.9
5/1
T: K and G Opie
R: J J Fawcett (55)
5/1
5m shocking (AUS) x classy bawn (NZ) (pins (AUS))
6
5.9
2/1F
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (56.5)
2/1F
7
6.6
12/1
T: G J Lord
R: A J Sims (55.5)
12/1
6g tavistock (NZ) x steal (AUS) (red ransom (USA))
8
7.6
8/1
T: L W Somervell
R: T N Harris (58)
8/1
9
7.9
8/1
T: H D Wilson
R: D J Danis (54)
8/1
5g patapan (USA) x sea of dreams (NZ) (cape cross (IRE))
10
12.9
15/1
T: A D Fuller
R: J W Nason (57.5)
15/1
6g electronic zone (USA) x matangi (NZ) (spartacus (IRE))
* Nick figures are for Australasia.