Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, June 24
Phar Lap Raceway
Wednesday, June 23
Pukekohe Park
Saturday, June 19
Awapuni
Ruakaka
Friday, June 18
Oamaru
Thursday, June 17
Wanganui
Wednesday, June 16
Cambridge
Sunday, June 13
Phar Lap Raceway
Saturday, June 12
Te Rapa
Trentham
Thursday, June 10
New Plymouth Raceway
Wednesday, June 9
Matamata
Monday, June 7
Ellerslie
Sunday, June 6
Wingatui
Saturday, June 5
Ellerslie
Wanganui
Friday, June 4
Ashburton
Thursday, June 3
Awapuni
Wednesday, June 2
Cambridge
Saturday, May 29
Ellerslie
Trentham
Friday, May 28
Wingatui
Thursday, May 27
Pukekohe Park
Wednesday, May 26
Hastings
Sunday, May 23
Hawera

ARAWA PARK - Saturday, July 27

Race 1 - Function At Arawa Pk Mdn Hrdl (3000m)
Class: Maiden Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:33.86
Prizemoney: $10,000
1
13/2
T: S and E Clotworthy
R: T L Moki (63.5)
13/2
6m nom du jeu (NZ) x vermillion (NZ) (danasinga (AUS))
Winning siblings: Dragon Infinity,
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
Abacus (3)
13/2
T: J R Wheeler
R: E J Farr (68)
13/2
3
3
14/1
T: M H Brosnan
R: M B Gillies (68)
14/1
6g nom du jeu (NZ) x heather's magic (NZ) (magic of sydney (AUS))
4
3.2
5/2
T: D R Wiles
R: S Phelan (68)
5/2
6g guillotine (NZ) x bellisent (NZ) (kaapstad (NZ))
5
13
40/1
T: P and J Brosnan
R: J Seivwright (66)
40/1
6g pentire (GB) x polka (NZ) (groom dancer (USA))
6
28.8
100/1
T: K M Duncan
R: L Douglas (65)
100/1
6g istidaad (USA) x angeca (NZ) (volksraad (GB))
7
34.3
10/1
T: S F Ritchie
R: M R Cropp (68)
10/1
5g nom du jeu (NZ) x rarima (NZ) (grosvenor (NZ))
8
36.6
100/1
T: Luane Calitz
R: C M Studd (66)
100/1
4m iffraaj (GB) x historic filly (AUS) (danehill (USA))
100
30/1
T: Ken Duncan
R: B R Lammas (68)
30/1
6g istidaad (USA) x savannah lil (NZ) (prized (USA))
500
11/1
T: K T Myers
R: S H Fannin (66)
11/1
6m showcasing (GB) x sometimes (NZ) (montjeu (IRE))
500
2/1F
T: Team Rogerson
R: A N Kuru (68)
2/1F
8g montjeu (IRE) x belesta (GB) (xaar (GB))
500
66/1
T: M Moroney and P Gerard
R: M J Roustoby (63)
66/1
5m raise the flag (GB) x ignite (NZ) (yamanin vital (NZ))
Race 2 - Harcourts Taumarunui Rst Hrdl (3000m)
Class: Restricted Hurdle Track: Heavy(11) Time: 3:33.25
Prizemoney: $20,000
1
4/1
T: G Thomas and M Gillies
R: M B Gillies (65)
4/1
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.8
13/8F
T: K T Myers
R: A N Kuru (67)
13/8F
7g chinese dragon (USA) x doodle (GB) (green desert (USA))
3
5.3
15/2
T: R P Liefting
R: S Phelan (70)
15/2
11g storming home (GB) x justa tad (NZ) (istidaad (USA))
4
14.6
16/1
T: S Ralph
R: L Douglas (65)
16/1
9g coats choice (AUS) x donna jazz (AUS) (dieu d'or (AUS))
5
16.9
66/1
T: A A Meikle
R: M I Gibbs-Manssen (65)
66/1
9g china cat (USA) x fizzy heights (NZ) (faltaat (USA))
100
8/1
T: P Nelson and C McDougal
R: J Seivwright (69)
8/1
300
Raaj (9)
8/1
T: Ms L Munro
R: E J Farr (65)
8/1
7g iffraaj (GB) x lilly pilly (NZ) (jahafil (GB))
300
20/1
T: L Knight
R: M R Cropp (68.5)
20/1
10g yamanin vital (NZ) x tawnce (NZ) (personal escort (USA))
400
9/2
T: N H O'Dowd
R: M J Roustoby (62)
9/2
7m istidaad (USA) x lassy senor (NZ) (senor pete (USA))
Race 3 - Taumarunui & Districts Rsa 3yo (1400m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:28.76
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: R P Liefting
R: C Dell (57.5)
12/1
3g nom du jeu (NZ) x good reason (NZ) (lord ballina (AUS))
Winning siblings: Coconut,
This nick: 4 runners; 4 winners; 0 SW. Details
2
0.1
12/1
T: Team Rogerson
R: C E Lammas (56)
12/1
3g savabeel (AUS) x bejewelled (NZ) (pins (AUS))
3
0.5
10/9F
T: S B Marsh
R: M T Coleman (59.5)
10/9F
3g zed (NZ) x tutuland (FR) (green desert (USA))
4
1.8
5/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (56.5)
5/1
3g camelot (GB) x budapest (AUS) (fusaichi pegasus (USA))
5
1.9
25/1
T: D S Wilson
R: M Kareem (52)
25/1
3f burgundy (NZ) x whoshe (NZ) (storm creek (USA))
6
2.4
5/2
T: J G Bary
R: S T Collett (56.5)
5/2
3f jimmy choux (NZ) x say no more (NZ) (pentire (GB))
7
5.9
20/1
T: D B Hollinshead
R: A C Goindasamy (52.5)
20/1
3f shamexpress (NZ) x vinskible (NZ) (stravinsky (USA))
8
12.6
30/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (55.5)
30/1
3f power (GB) x solitary (NZ) (prince echo (IRE))
Race 4 - Keystone Plumbing Spec Mdn (1215m)
Class: Special Condition Track: Heavy(10) Time: 1:16.38
Prizemoney: $22,500
1
5/2F
T: M H Brosnan
R: S T Collett (56)
5/2F
3f jimmy choux (NZ) x summer heights (NZ) (stark south (USA))
Winning siblings: Percivall Pott, Queen Of Heights,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
6.5
15/2
T: S J Reid
R: A J Calder (57)
15/2
3g shamexpress (NZ) x near time (GB) (new approach (IRE))
3
6.8
13/4
T: S B Marsh
R: T Yanagida (54)
13/4
3f ocean park (NZ) x quizzical (NZ) (carnegie (IRE))
4
9.1
16/1
T: J C Pender
R: T D Thornton (56)
16/1
3f shamexpress (NZ) x stitchentyne (NZ) (falkirk (NZ))
5
9.3
7/1
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: V A Colgan (56)
7/1
3f shocking (AUS) x heart's delight (AUS) (show a heart (AUS))
6
12.1
20/1
T: Ms K A Little
R: L H Satherley (58)
20/1
3g super easy (NZ) x queen of the castle (NZ) (castledale (IRE))
7
13.1
16/1
T: G Thomas and M Gillies
R: M T Coleman (58)
16/1
3g super easy (NZ) x just ideal (NZ) (captain rio (GB))
8
13.7
40/1
T: C R Isdale
R: D A Mansour (57)
40/1
9
14.1
60/1
T: G D Innes
R: M Singh (55)
60/1
10
14.6
Razor (6)
30/1
T: S Ralph
R: K Chowdhoory (55)
30/1
3g roc de cambes (NZ) x meadows (NZ) (falkirk (NZ))
11
15.6
30/1
T: W K Pomare
R: A C Goindasamy (54)
30/1
3g battle paint (USA) x lucky me (NZ) (lucky unicorn (AUS))
12
16.5
100/1
T: S Ralph
R: J Kam (51)
100/1
4m fast 'n' famous (AUS) x sadie belle (NZ) (exploding prospect (USA))
Race 5 - B & C Donaldson Mem. (Bm72) (1215m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(10) Time: 1:16.49
Prizemoney: $25,000
1
12/1
T: Team Rogerson
R: T D Thornton (56.5)
12/1
5m duelled (AUS) x rosa marada (NZ) (yamanin vital (NZ))
Winning siblings: Cavestani, Marada, Maya, Square Off,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.2
16/1
T: D G Greene
R: E M Leighton (54.5)
16/1
5g per incanto (USA) x just casual (NZ) (casual lies (USA))
2017 NZB Select Yearling Sale
$55,000
Vendor: Little Avondale Stud
Buyer: Mr P Ho
3
0.5
15/4F
T: C Connors
R: D J Danis (58.5)
15/4F
4g azamour (IRE) x madam butterfly (NZ) (towkay (AUS))
4
2
9/1
T: M, M L and M F Rogers
R: E A McCall (54.5)
9/1
5g guillotine (NZ) x ice cap (NZ) (kaapstad (NZ))
5
2.5
16/1
T: L O'Sullivan and A Scott
R: T Yanagida (56)
16/1
6
3.3
7/1
T: J R Wheeler
R: A C Goindasamy (60)
7/1
4g zed (NZ) x fleur de l'orient (NZ) (thunder gulch (USA))
7
4
9/2
T: M J Murray
R: M Kareem (57)
9/2
8
5.3
8/1
T: J G Bary
R: S T Collett (58)
8/1
4g burgundy (NZ) x silk slipper (AUS) (woodman (USA))
9
5.5
5/1
T: Mrs R Masters
R: T L Newman (55)
5/1
6m blue tsunami (AUS) x our rosalia (NZ) (al akbar (AUS))
10
7.7
10/1
T: P and J Brosnan
R: L H Satherley (54)
10/1
5m fast 'n' famous (AUS) x ididntdoit (NZ) (no excuse needed (GB))
11
7.8
66/1
T: K M Dell
R: C Dell (54)
66/1
6g buffalo man (CAN) x critique (NZ) (drama critic (USA))
Race 6 - Waikato/Bop Busy Bees (Bm72) (1560m)
Class: Benchmark 72 Track: Heavy(10) Time: 1:40.35
Prizemoney: $25,000
1
9/2
T: N P Bishara
R: A J Calder (56)
9/2
4m redwood (GB) x street law (NZ) (street cry (IRE))
Winning siblings: Pittsburgh Lad, Tightlign,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.8
16/1
T: F S Neill
R: T Yanagida (56)
16/1
9g handsome ransom (AUS) x dame singa (NZ) (danasinga (AUS))
3
2.6
5/2F
T: G N Richardson
R: T D Thornton (60)
5/2F
4g azamour (IRE) x musical magic (GB) (mozart (IRE))
4
3
25/1
T: I L George
R: R E Scott (52)
25/1
7g tavistock (NZ) x arlanda (NZ) (straight strike (USA))
5
3.8
15/1
T: Craig and Shaun Phelan
R: A C Goindasamy (55.5)
15/1
4g zed (NZ) x sazerac (NZ) (bertolini (USA))
6
4.8
9/1
T: K and B Kelso
R: D J Danis (55.5)
9/1
6g keeper (AUS) x play me (GB) (nashwan (USA))
7
5.3
15/2
T: A W Pike
R: V A Colgan (56.5)
15/2
5g tavistock (NZ) x hidden passion (AUS) (desert prince (IRE))
8
6.3
14/1
T: P and J Brosnan
R: S T Collett (54)
14/1
9
6.4
15/2
T: M Baker and A Forsman
R: M T Coleman (55.5)
15/2
3f darci brahma (NZ) x red magnolia (NZ) (red ransom (USA))
10
9.8
7/1
T: M Baker and A Forsman
R: L H Satherley (56)
7/1
11
19.9
30/1
T: S Nickalls
R: S M McKay (57.5)
30/1
7g zed (NZ) x posta secret (NZ) (postponed (USA))
Race 7 - Rsa Taumarunui Gold Cup (2200m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 2:25.08
Prizemoney: $55,000
1
11/2
T: N P Bishara
R: R E Scott (53)
11/2
4g zed (NZ) x opulence (NZ) (danroad (AUS))
Winning siblings: Black Lace, Verry Elleegant,
This nick: 2 runners; 2 winners; 1 SW. Details
2
1.8
25/1
T: G D Innes
R: M Singh (55)
25/1
6m darci brahma (NZ) x bella rosalia (GB) (singspiel (IRE))
3
2
11/8F
T: C M Chipperfield
R: M T Coleman (54.5)
11/8F
4g darci brahma (NZ) x obsession (NZ) (bachelor duke (USA))
2018 NZB Karaka - Book 1
$100,000
Vendor: The Oaks Stud
Buyer: Paul Moroney Bloodstock
4
2.5
13/2
T: J K Mason
R: A J Calder (56)
13/2
6g notnowcato (GB) x red blossom (GB) (green desert (USA))
5
3.8
25/1
T: C J Wood
R: D J Danis (55)
25/1
7g tavistock (NZ) x za tiara (NZ) (zabeel (NZ))
6
8.1
20/1
T: T R Gillies
R: M Kareem (53.5)
20/1
7g mastercraftsman (IRE) x silkwood (NZ) (grosvenor (NZ))
7
8.6
12/1
T: A D Fuller
R: T D Thornton (57.5)
12/1
6g shinko king (IRE) x heather lyn (NZ) (yamanin vital (NZ))
8
9.5
15/2
T: A W Pike
R: A C Goindasamy (51)
15/2
5g bullbars (AUS) x sunday whisper (AUS) (sunday silence (USA))
9
9.6
30/1
T: S T Wenn
R: D A Mansour (53)
30/1
6m high chaparral (IRE) x mrs kipling (AUS) (exceed and excel (AUS))
10
10.2
14/1
T: Ms K A Little
R: S T Collett (55.5)
14/1
7m zed (NZ) x miss akebono (NZ) (gold and ivory (USA))
11
12.3
20/1
T: R B Priscott
R: S M McKay (56)
20/1
6m sufficient (NZ) x five sails (NZ) (yachtie (AUS))
12
53.4
40/1
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: V A Colgan (60)
40/1
7g ad valorem (USA) x mon jolie (NZ) (montjeu (IRE))
Race 8 - Golden Kiwi (Bm65) (2200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 2:26.44
Prizemoney: $22,500
1
12/1
T: Ms H Pryce
R: A J Calder (56.5)
12/1
5g red giant (USA) x jeab (AUS) (octagonal (NZ))
Winning siblings: Our Eejay,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1
5/2F
T: P A Gordon
R: M Kareem (56)
5/2F
5g guillotine (NZ) x courting (NZ) (green perfume (USA))
3
2.5
5/1
T: Ms L Munro
R: K Chowdhoory (58)
5/1
4g guillotine (NZ) x o'dorcia (NZ) (o'reilly (NZ))
4
4
11/1
T: R R Manning
R: T Yanagida (60)
11/1
5
4.3
20/1
T: Ms S Logan
R: A C Goindasamy (56)
20/1
7g postponed (USA) x lacustrine (AUS) (encosta de lago (AUS))
6
5.6
9/1
T: T W Symes
R: L H Satherley (58)
9/1
3g jakkalberry (IRE) x gizakis (NZ) (stark south (USA))
7
6.6
15/2
T: P G Hollinshead
R: T D Thornton (58)
15/2
5g redwood (GB) x bellaforte (NZ) (generous (IRE))
8
9.8
30/1
T: R R Manning
R: S M McKay (57)
30/1
6g raise the flag (GB) x ardent fire (NZ) (danzighill (AUS))
9
17.4
Aigne (4)
25/1
T: N H O'Dowd
R: T L Newman (56.5)
25/1
6g sufficient (NZ) x emlajay (NZ) (johar (USA))
10
18.8
14/1
T: S N Rees
R: E A McCall (54)
14/1
5m keeper (AUS) x senorita heights (NZ) (senor pete (USA))
11
21.6
50/1
T: G I Alton
R: D A Mansour (55.5)
50/1
5g civics (AUS) x rush'n red (NZ) (soviet star (USA))
12
22.7
10/1
T: J G Bary
R: S T Collett (56)
10/1
13
24.1
100/1
T: Mrs R Masters
R: C Dell (54)
100/1
8m st reims (NZ) x fondant (AUS) (show a heart (AUS))
14
24.2
20/1
T: K Rae and K Williams-Tuhoro
R: V A Colgan (57)
20/1
Race 9 - Piriaka Syndicate (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:29.31
Prizemoney: $22,500
1
6/1
T: Team Rogerson
R: J Kam (55.5)
6/1
4g makfi (GB) x la bruja (AUS) (encosta de lago (AUS))
This nick: 15 runners; 13 winners; 2 SW. Details
2
0.8
Yamuna (5)
9/2
T: Jacob McKay
R: S M McKay (56.5)
9/2
4m iffraaj (GB) x yamanna (NZ) (yamanin vital (NZ))
3
2.6
11/1
T: S T Wenn
R: E A McCall (52)
11/1
6m patapan (USA) x sketch (NZ) (danske (NZ))
4
3.9
Durham (1)
13/2
T: C Connors
R: D A Mansour (60)
13/2
5g guillotine (NZ) x distinction (NZ) (honor grades (USA))
5
7.7
Nuttee (8)
8/1
T: M H Brosnan
R: S T Collett (55.5)
8/1
5m ego (NZ) x just la don (NZ) (don eduardo (NZ))
6
9.5
16/1
T: M, M L and M F Rogers
R: D J Danis (53)
16/1
5g guillotine (NZ) x flower girl (NZ) (bachelor duke (USA))
7
10.7
11/1
T: B G Hedley
R: K Chowdhoory (58)
11/1
4g captain rio (GB) x electracute (NZ) (postponed (USA))
8
11.2
8/1
T: P and J Brosnan
R: T Yanagida (54)
8/1
7m tiger prawn (SAF) x dahling (NZ) (generous (IRE))
9
20.9
Frozen (4)
5/2F
T: P and D Williams
R: M T Coleman (57)
5/2F
3f postponed (USA) x subglacial (AUS) (encosta de lago (AUS))
* Nick figures are for Australasia.