Breednet Results

Other Meetings ▶
Thursday, July 29
Awapuni
Wednesday, July 28
Cambridge
Sunday, July 25
Oamaru
Saturday, July 24
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Thursday, July 22
Hastings
Wednesday, July 21
Avondale
Saturday, July 17
Ruakaka
Friday, July 16
Phar Lap Raceway
Thursday, July 15
Wanganui
Wednesday, July 14
Cambridge
Sunday, July 11
Te Aroha
Saturday, July 10
Awapuni
Te Rapa
Friday, July 9
Waverley
Thursday, July 8
Ashburton
Wednesday, July 7
Arawa Park
Saturday, July 3
Hastings
Ruakaka
Friday, July 2
Wingatui
Wednesday, June 30
Cambridge

ASHBURTON - Friday, December 16

Race 1 - Insurance 4 U Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:22.56
Prizemoney: $7,000
1
Radiant (11)
3/4
T: D M Crozier
R: R Firdhaus (53.5)
3/4
4m nom du jeu (NZ) x shining star (NZ) (o'reilly (NZ))
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.5
2/2
T: Andrew Carston
R: M Cameron (58.5)
2/2
4g showcasing (GB) x destined (GB) (danehill (USA))
3
1.6
4/3
T: Ms J Hay
R: S T Collett (56.5)
4/3
4
1.9
8/8
T: J C Blackadder
R: C R Barnes (56.5)
8/8
5m alamosa (NZ) x windy city (NZ) (city on a hill (USA))
5
3.4
1/1F
T: J and K Parsons
R: C W Johnson (57)
1/1F
3g pins (AUS) x smitten kitten (NZ) (volksraad (GB))
6
3.7
6/6
T: T Charles and P Corbett
R: R C Black (58.5)
6/6
4g sebring (AUS) x love connection (JPN) (sunday silence (USA))
7
5.8
10/9
T: M P McCann
R: S Muniandy (56.5)
10/9
6m diamond express (NZ) x harmony bay (NZ) (the commander (NZ))
8
6.4
7/7
T: R and A McKay
R: K Mudhoo (55)
7/7
3g postponed (USA) x ella's lea (NZ) (galileo (IRE))
9
9.5
9/10
T: K and P Hughes
R: A B Collett (56.5)
9/10
4m perfectly ready (AUS) x guardian miss (AUS) (hector protector (USA))
10
10.3
12/12
T: M P McCann
R: Brittany Moore (58.5)
12/12
4g perfectly ready (AUS) x pocket edition (NZ) (jungle pocket (JPN))
11
11.9
5/5
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: T R Moseley (57)
5/5
3g coats choice (AUS) x mrs pea (NZ) (pentire (GB))
12
12.7
11/11
T: S J Hampton
R: R Cuneen (58.5)
11/11
Race 2 - Sealeswinslow Mdn (2100m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 2:09.89
Prizemoney: $7,000
1
6/6
T: P J Rudkin
R: S T Collett (56.5)
6/6
Winning siblings: Go Darcy, Snow Secret,
This nick: 12 runners; 7 winners; 1 SW. Details
2
0.8
4/3
T: S J Woodsford
R: A B Collett (56.5)
4/3
5m thorn park (AUS) x flytaine (NZ) (centaine (AUS))
3
2.6
7/7
T: K and P Hughes
R: M Cameron (56.5)
7/7
5m bahhare (USA) x rushanwin (NZ) (karensky (USA))
4
2.8
Lin (6)
3/4
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (54.5)
3/4
5m tavistock (NZ) x for love (NZ) (omnicorp (NZ))
5
3.3
5/5
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (56.5)
5/5
4m thorn park (AUS) x trella (NZ) (golan (IRE))
6
3.6
Pickup (3)
8/8
T: K M James
R: C W Johnson (57)
8/8
3g zacinto (GB) x lifter (NZ) (danzighill (AUS))
7
5.7
1/1F
T: B D Court
R: T R Moseley (58.5)
1/1F
4g shocking (AUS) x grandissima (NZ) (savabeel (AUS))
8
7.1
2/2
T: S J Woodsford
R: R Cuneen (56.5)
2/2
9
8.3
11/11
T: S J Hewitt
R: C R Barnes (56.5)
11/11
6m le saint (NZ) x kiss me quick (NZ) (little brown jug (NZ))
10
10.1
10/10
T: J C Blackadder
R: R Firdhaus (53.5)
10/10
4m darci brahma (NZ) x toohottohandle (NZ) (howbaddouwantit (USA))
11
12.2
9/9
T: R and A McKay
R: K Mudhoo (55)
9/9
3g red giant (USA) x masked dancer (AUS) (umatilla (NZ))
Race 3 - Ravensdown (Bm65) (2100m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(3) Time: 2:09.09
Prizemoney: $8,000
1
McMay (2)
1/2F
T: T and L Prendergast
R: S L Wynne (58.5)
1/2F
7m yamanin vital (NZ) x mcmammoth (NZ) (mcginty (NZ))
Winning siblings: Irish Wit, Makaha, Mcdonald,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
1.3
8/8
T: L G Dobbs
R: C W Johnson (59)
8/8
4g sir percy (GB) x little gem (GB) (night shift (USA))
3
2.6
Lady Em (14)
13/11
T: B A Inglis
R: R Firdhaus (51)
13/11
6m sir percy (GB) x embargo (NZ) (o'reilly (NZ))
4
3.4
14/14
T: Ms K Thomson
R: R Cuneen (56.5)
14/14
5g fast 'n' famous (AUS) x corsica (NZ) (centaine (AUS))
5
3.8
5/5
T: S Kennedy and A Furlong
R: S T Collett (57)
5/5
4m raise the flag (GB) x cluden cort (NZ) (personal escort (USA))
6
4.4
Zanotti (12)
2/1
T: Andrew Carston
R: M Cameron (56)
2/1
7
4.5
10/10
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: J R Lowry (56.5)
10/10
10g o'reilly (NZ) x the dazzler (NZ) (centaine (AUS))
8
5
9/9
T: Andrew Carston
R: Brittany Moore (56)
9/9
6g edenwold (CAN) x princess melody (NZ) (bahhare (USA))
9
5.4
6/6
T: L M Robinson
R: M J McNab (58)
6/6
8g remind (USA) x good hearted (NZ) (kinjite (NZ))
10
6.1
Letmego (15)
12/13
T: B A Inglis
R: A B Collett (54)
12/13
5m no excuse needed (GB) x embargo (NZ) (o'reilly (NZ))
11
6.4
Skeen (4)
4/4
T: Ms S Clark
R: R C Black (58.5)
4/4
8g keeninsky (NZ) x robina lass (NZ) (seven figures (USA))
12
6.7
11/12
T: K and P Hughes
R: C R Barnes (57.5)
11/12
5g iffraaj (GB) x charangas (AUS) (flying spur (AUS))
13
13.9
3/3
T: Andrew Carston
R: T R Moseley (58)
3/3
7m perfectly ready (AUS) x miss toffelees (NZ) (black minnaloushe (USA))
14
20.8
Asoma (10)
7/7
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (54.5)
7/7
4m alamosa (NZ) x twizzle (IRE) (arazi (USA))
Race 4 - Bevan,gilbert/Norm @catr-Bm85 (2100m)
Class: Benchmark 85 Track: Good(3) Time: 2:09.51
Prizemoney: $12,000
1
Zhanim (3)
4/4
T: S J Woodsford
R: A B Collett (54)
4/4
6m savabeel (AUS) x tafelberg (NZ) (kaapstad (NZ))
Winning siblings: African Star, Lady Bealey, Rubin Carter,
This nick: 6 runners; 5 winners; 1 SW. Details
2
1
3/3
T: Ms J Hay
R: M J McNab (54)
3/3
3
3
5/6
T: T Charles and P Corbett
R: G A Jogoo (52)
5/6
6g flying spur (AUS) x lacada (AUS) (giant's causeway (USA))
4
3.1
1/1F
T: Ms P Robson
R: C W Johnson (61)
1/1F
7g keeper (AUS) x southern cry (NZ) (kaapstad (NZ))
5
3.6
7/7
T: D M Crozier
R: S T Collett (54)
7/7
5m keeper (AUS) x lady cavalier (NZ) (towkay (AUS))
6
5.1
2/2
T: D Champion and K Murphy
R: S L Wynne (54)
2/2
7
6
8/8
T: Andrew Carston
R: M Cameron (54)
8/8
8g rock of gibraltar (IRE) x gypsy princess (IRE) (sadler's wells (USA))
8
6.8
6/5
T: K and P Hughes
R: T R Moseley (58)
6/5
6g spartacus (IRE) x aromay (NZ) (green perfume (USA))
Race 5 - McCrea Painters/Decorators Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Good(3) Time: 1:11.18
Prizemoney: $7,000
1
5/5
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: M Cameron (56)
5/5
3f thewayyouare (USA) x evolution (NZ) (star way (GB))
This nick: 5 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
7/7
T: J C Blackadder
R: R Firdhaus (53)
7/7
3f guillotine (NZ) x explosive (NZ) (exploding prospect (USA))
3
1.8
3/4
T: P E Gray
R: C W Johnson (56)
3/4
3f nadeem (AUS) x free form (AUS) (octagonal (NZ))
4
5.3
10/10
T: S J Woodsford
R: R C Black (57.5)
10/10
4m ruby's jester (AUS) x icareforyou (NZ) (centaine (AUS))
5
6.8
6/6
T: M P McCann
R: S Muniandy (57.5)
6/6
4m paco boy (IRE) x go our dana (NZ) (danasinga (AUS))
6
7.1
Macha (6)
2/2
T: L M Robinson
R: A B Collett (57.5)
2/2
5m fully fledged (NZ) x catie cruz (NZ) (carolingian (AUS))
7
7.4
4/3
T: L G Didham
R: S L Wynne (57.5)
4/3
4m shocking (AUS) x attalla (NZ) (volksraad (GB))
8
7.7
1/1F
T: R and A McKay
R: S T Collett (57.5)
1/1F
9
8.9
9/9
T: Ms B Blackie
R: T R Moseley (57.5)
9/9
10
11.9
8/8
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (54)
8/8
3f cecconi (AUS) x prussian doll (AUS) (grand lodge (USA))
Race 6 - Valachi Downs (Bm75) (1200m)
Class: Benchmark 75 Track: Good(2) Time: 1:09.24
Prizemoney: $10,000
1
2/2
T: M P Daly
R: S T Collett (54)
2/2
3g per incanto (USA) x turf fire (NZ) (o'reilly (NZ))
Winning siblings: Acrobat,
This nick: 33 runners; 21 winners; 3 SW. Details
2
2
6/6
T: J and K Parsons
R: K Mudhoo (60)
6/6
3
2.1
12/12
T: Shane Laming
R: T R Moseley (54)
12/12
6g fully fledged (NZ) x danamac (NZ) (danasinga (AUS))
4
2.3
8/8
T: S J Woodsford
R: A B Collett (57)
8/8
5
2.4
3/3
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (56)
3/3
4g testa rossa (AUS) x sheerama (AUS) (catbird (AUS))
6
2.5
4/5
T: K and P Hughes
R: T Jonker (54)
4/5
4g showcasing (GB) x normandy lass (NZ) (rossini (USA))
7
3.4
11/10
T: R and A McKay
R: C R Barnes (54)
11/10
4g darci brahma (NZ) x canyon yodeler (USA) (swiss yodeler (USA))
8
3.7
5/4
T: D Champion and K Murphy
R: R Cuneen (59)
5/4
6g my halo (ARG) x golden opal (NZ) (starjo (NZ))
9
5
7/7
T: J and K Parsons
R: G A Jogoo (53)
7/7
5m ruby's jester (AUS) x drizzle (NZ) (ski captain (USA))
10
5.7
10/11
T: K and P Hughes
R: M J McNab (55)
10/11
6m teofilo (IRE) x sky rocket (NZ) (stravinsky (USA))
11
6.3
Flytime (10)
9/9
T: R and A McKay
R: C W Johnson (54)
9/9
4g keeper (AUS) x xbert (NZ) (bertolini (USA))
12
12
1/1F
T: Andrew Carston
R: M Cameron (57.5)
1/1F
6m pins (AUS) x martini (NZ) (centaine (AUS))
Race 7 - Rd Petroleum Hcp (1400m)
Class: Open Track: Good(2) Time: 1:22.74
Prizemoney: $15,000
1
4/5
T: M and M Pitman
R: P Shaikh (53.5)
4/5
12g stravinsky (USA) x las chicas buenas (NZ) (classic fame (USA))
Winning siblings: Buena Chava, El Corby,
This nick: 1 runners; 1 winners; 1 SW. Details
2
1.5
Volcano (10)
7/7
T: L M Robinson
R: S L Wynne (54)
7/7
7g volksraad (GB) x toohottohandle (NZ) (howbaddouwantit (USA))
3
1.7
1/1F
T: Ms J Hay
R: M J McNab (57)
1/1F
6g patapan (USA) x danska mill (NZ) (danske (NZ))
4
2.2
3/4
T: K and L Rae
R: M Cameron (60)
3/4
7g excellent art (GB) x jarada (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.3
8/8
T: M and W Coles
R: C W Johnson (54)
8/8
5g red giant (USA) x sharp tip (NZ) (pins (AUS))
6
2.4
6/6
T: K and P Hughes
R: T R Moseley (54)
6/6
6m king's chapel (AUS) x oxford aunt (NZ) (tuscany flyer (AUS))
7
2.5
Nippin (9)
9/9
T: K and L Rae and K Williams-Tuhoro
R: S T Collett (54)
9/9
9g pins (AUS) x wait a minute (NZ) (centaine (AUS))
8
2.6
5/3
T: S J Woodsford
R: R Cuneen (59)
5/3
7g gallant guru (AUS) x diamonds on fire (NZ) (diamond express (NZ))
9
4.5
2/2
T: S Kennedy and A Furlong
R: A B Collett (55)
2/2
7g elusive city (USA) x satin gold (NZ) (woodborough (USA))
10
5.5
10/10
T: Ms S Cunningham
R: C K Kwo (51)
10/10
8g keeper (AUS) x allez tramp (NZ) (palatable (USA))
Race 8 - Hinds Ridge Farm (Bm65) (1400m)
Class: Benchmark 65 Track: Good(2) Time: 1:23.13
Prizemoney: $8,000
1
3/3
T: M R Tapper
R: C W Johnson (56.5)
3/3
Winning siblings: Dancing Light, The Iceman, Velonas,
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
1
8/6
T: A M Cowan
R: T R Moseley (58)
8/6
4g swiss ace (AUS) x desert imp (GB) (green desert (USA))
3
2.3
1/2F
T: K and P Hughes
R: A B Collett (57)
1/2F
4m iffraaj (GB) x emerald (NZ) (grosvenor (NZ))
4
2.4
4/4
T: M and M Pitman
R: S L Wynne (59)
4/4
7g red ransom (USA) x formal combat (AUS) (fuji kiseki (JPN))
5
2.7
2/1
T: Ms J Hay
R: M J McNab (57)
2/1
6
2.9
7/7
T: M and W Coles
R: R Cuneen (58)
7/7
5g cecconi (AUS) x jaded (NZ) (faltaat (USA))
7
3.8
5/5
T: Andrew Carston
R: M Cameron (56)
5/5
8
3.9
11/11
T: M P McCann
R: S Muniandy (58)
11/11
9
4.7
6/8
T: Ms J Hay
R: J R Lowry (56.5)
6/8
4m captain rio (GB) x beach road (NZ) (kilimanjaro (GB))
10
6.1
12/13
T: Ms P Robson
R: T Jonker (52.5)
12/13
4m battle paint (USA) x reremoana (NZ) (legion (AUS))
11
6.9
14/14
T: D M Crozier
R: Ruzaili Yatim (53.5)
14/14
12
7.6
10/9
T: P J Rudkin
R: S T Collett (56.5)
10/9
4m red giant (USA) x just like el (AUS) (el moxie (USA))
13
9.9
13/12
T: B A Inglis
R: C R Barnes (56)
13/12
14
11.2
9/10
T: M R Tapper
R: K Mudhoo (55)
9/10
7m captain rio (GB) x storm brose (NZ) (gold brose (AUS))
* Nick figures are for Australasia.