Breednet Results

Other Meetings ▶
Friday, September 24
Gore
Thursday, September 23
Wanganui
Wednesday, September 22
Cambridge
Sunday, September 19
Te Aroha
Saturday, September 18
Hastings
Riccarton Park
Friday, September 17
Taupo
Thursday, September 16
Otaki
Wednesday, September 15
Cambridge
Saturday, September 11
New Plymouth Raceway
Te Rapa
Friday, September 10
Wingatui
Thursday, September 9
Woodville
Wednesday, September 8
Taupo
Monday, September 6
Ashburton
Sunday, September 5
Te Aroha
Saturday, September 4
Te Rapa
Wanganui
Friday, September 3
Hawera
Thursday, September 2
Cambridge
Wednesday, September 1
Ashburton
Matamata

ASHBURTON - Friday, June 4

Race 1 - Thank You Ashburton R'way Mdn (1400m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:29.07
Prizemoney: $10,000
1
5/1
T: M & M Pitman
R: S L Wynne (58.5)
5/1
5g dalghar (FR) x like me wild (NZ) (cape cross (IRE))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: Andrew Carston
R: Ms K Williams (58.5)
9/2
3g sacred falls (NZ) x zamfir (NZ) (gold brose (AUS))
2020 NZB Karaka Book 1
Vendor: Waikato Stud Ltd
Buyer: Psd, Res $50,000
3
2.4
40/1
T: K & P Hughes
R: S Toolooa (55.5)
40/1
4g zacinto (GB) x libby surprize (NZ) (librettist (USA))
4
6.4
9/2
T: M & M Pitman
R: K Chowdhoory (57.5)
9/2
4g super easy (NZ) x miss katella (NZ) (the commander (NZ))
5
6.6
20/1
T: R J Thistoll
R: B M Murray (56.5)
20/1
3f vespa (NZ) x mustang sally (NZ) (sakhee's secret (GB))
6
8.6
4/1
T: M P McCann
R: Rohan Mudhoo (54.5)
4/1
3f ghibellines (AUS) x evancho (AUS) (shinzig (AUS))
7
9.2
7/2F
T: P D Harris
R: D R Bothamley (58.5)
7/2F
8
13.3
25/1
T: Kennedy Moore
R: T Jonker (56.5)
25/1
4m proisir (AUS) x sheza warrior (NZ) (shamoline warrior (AUS))
9
16.4
12/1
T: Ms J Burrows
R: T R Moseley (56.5)
12/1
10
19.4
50/1
T: R D Holmes
R: G A Jogoo (56.5)
50/1
11
39
30/1
T: Ms V Mackle
R: K Mudhoo (56.5)
30/1
3f complacent (AUS) x hi yo soo (NZ) (spartacus (IRE))
Race 2 - Winter Cup Entries (Bm74) (2100m)
Class: Benchmark 74 Track: Heavy(10) Time: 2:18.54
Prizemoney: $27,500
1
11/1
T: S B Marsh
R: K Chowdhoory (54)
11/1
5g dundeel (NZ) x entrancement (NZ) (danehill (USA))
This nick: 4 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.1
9/2
T: L A Beck
R: C A Campbell (59)
9/2
5g denman (AUS) x firostefani (AUS) (stratum (AUS))
3
4.9
Volvik (2)
6/1
T: Ms L Prendergast
R: Ms K Williams (56.5)
6/1
5m tavistock (NZ) x volkara (NZ) (volksraad (GB))
4
6.4
15/8F
T: Chris Rauhihi
R: S L Wynne (55)
15/8F
5m power (GB) x classy bawn (NZ) (pins (AUS))
5
6.9
30/1
T: T K Corric
R: T Jonker (54.5)
30/1
6
7.1
11/1
T: P Robson & M Dunne
R: G A Jogoo (54)
11/1
7g zacinto (GB) x mirror the magic (AUS) (barathea (IRE))
7
7.5
8/1
T: Andrew Carston
R: K Mudhoo (54.5)
8/1
8
7.8
9/1
T: S & M Smith
R: M E Gestain (50)
9/1
6m mastercraftsman (IRE) x tekeela (NZ) (thorn park (AUS))
9
8.9
60/1
T: P R Corbett
R: R D Beeharry (54)
60/1
8g zabeel (NZ) x choices are (AUS) (redoute's choice (AUS))
10
17.1
11/1
T: Kennedy Moore
R: Rohan Mudhoo (53)
11/1
5m zed (NZ) x rules the storm (NZ) (storm creek (USA))
11
35.5
Jingo (6)
30/1
T: K & P Hughes
R: C R Barnes (54)
30/1
6m thewayyouare (USA) x jingling (NZ) (deputy governor (USA))
Race 3 - Nzb Insurance Pearl Series Mdn (1200m)
Class: Maiden Track: Heavy(10) Time: 1:15.22
Prizemoney: $10,000
1
9/4F
T: L M Robinson
R: S L Wynne (57.5)
9/4F
3f niagara (AUS) x elusive tracy (NZ) (elusive city (USA))
This nick: 2 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.5
13/2
T: L R Beckett
R: C K Kwo (55.5)
13/2
3
1.8
15/1
T: K & P Hughes
R: C R Barnes (57.5)
15/1
4m zacinto (GB) x georgie porgie (NZ) (entrepreneur (GB))
4
4.1
30/1
T: R McKay & A Harrington
R: J D Laking (58)
30/1
3f showcasing (GB) x sweet spirit (NZ) (octagonal (NZ))
5
6.4
9/2
T: M P McCann
R: Rohan Mudhoo (55.5)
9/2
6
8.1
11/2
T: L J Stewart
R: J R Lowry (58)
11/2
7
9.3
16/1
T: M & M Pitman
R: L Callaway (57.5)
16/1
8
11.5
12/1
T: L M Robinson
R: T R Moseley (57.5)
12/1
3f pour moi (IRE) x cora lynn (NZ) (golan (IRE))
9
16
12/1
T: M & M Pitman
R: K Chowdhoory (56.5)
12/1
4m all too hard (AUS) x saffron hill (AUS) (encosta de lago (AUS))
10
23.8
66/1
T: Andrew Carston
R: K Mudhoo (57.5)
66/1
5m mettre en jeu (NZ) x perfect peace (NZ) (exploding prospect (USA))
11
24.2
12/1
T: Steven Woodsford
R: C A Campbell (56.5)
12/1
12
25.2
30/1
T: Ms L Prendergast
R: Ms K Williams (57.5)
30/1
3f ghibellines (AUS) x wellsey (NZ) (yamanin vital (NZ))
Race 4 - Grand National Tickets (Bm65) (1200m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:14.48
Prizemoney: $22,500
1
13/4F
T: J C Blackadder
R: S L Wynne (59)
13/4F
4g echoes of heaven (AUS) x miss martika (NZ) (brief truce (USA))
Winning siblings: Olifoet,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
0.3
11/1
T: Jamie Bullard
R: J D Laking (59)
11/1
4g alamosa (NZ) x groupie (NZ) (road to rock (AUS))
3
1.8
5/1
T: Steven Woodsford
R: C A Campbell (59)
5/1
5g zacinto (GB) x cremisi (AUS) (royal academy (USA))
4
4.6
13/2
T: K & P Hughes
R: S Toolooa (54)
13/2
4m tavistock (NZ) x pamina (NZ) (keeper (AUS))
5
6.1
Selfie (6)
14/1
T: S J Robertson
R: Rohan Mudhoo (56.5)
14/1
8g thewayyouare (USA) x miss brownie (AUS) (redoute's choice (AUS))
6
7.1
7/2
T: M P Jones
R: Ms K Williams (58.5)
7/2
3g power (GB) x layla rose (NZ) (o'reilly (NZ))
7
7.2
20/1
T: H B Tapper
R: K Mudhoo (56.5)
20/1
4m ghibellines (AUS) x biosphere (AUS) (encosta de lago (AUS))
8
7.8
30/1
T: J C Blackadder
R: M J Taylor (53)
30/1
5m battle paint (USA) x eszencia (NZ) (captain rio (GB))
9
9.1
16/1
T: M & M Pitman
R: K Chowdhoory (58)
16/1
10
9.8
16/1
T: L R Beckett
R: T R Moseley (56.5)
16/1
11
23.5
16/1
T: S Hargreaves & N Murfitt
R: L Callaway (56.5)
16/1
12
32.4
25/1
T: B & R Wilson
R: C K Kwo (54.5)
25/1
4m redwood (GB) x royal governess (NZ) (volksraad (GB))
Race 5 - Barneswood Farm Hcp (1200m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:14.32
Prizemoney: $32,500
1
Celine (9)
15/1
T: P Robson & M Dunne
R: T Jonker (54)
15/1
Winning siblings: Nessun Dorma, Sounds Promising,
This nick: 2 runners; 2 winners; 0 SW. Details
2
0.2
8/1
T: J R Phillips
R: J R Lowry (62)
8/1
6g jimmy choux (NZ) x in the midnight (AUS) (quest for fame (GB))
3
1
4/1
T: M & M Pitman
R: K Chowdhoory (54)
4/1
5m guillotine (NZ) x remembrance (NZ) (coats choice (AUS))
4
1.3
Scarfi (4)
15/8F
T: Ms T Rae
R: Ms K Williams (57.5)
15/8F
6m makfi (GB) x splitfire (NZ) (keeper (AUS))
5
3.6
13/2
T: S R Tyler
R: Rohan Mudhoo (56.5)
13/2
7g alamosa (NZ) x red cougar (AUS) (lion heart (USA))
6
5.4
5/1
T: H B Tapper
R: K Mudhoo (54)
5/1
7
7.6
30/1
T: R McKay & A Harrington
R: C R Barnes (57.5)
30/1
8g darci brahma (NZ) x canyon yodeler (USA) (swiss yodeler (USA))
8
9.4
14/1
T: M & M Pitman
R: S L Wynne (54)
14/1
6m swiss ace (AUS) x forgive (NZ) (no excuse needed (GB))
9
10.2
20/1
T: K & P Hughes
R: S Toolooa (51)
20/1
10
11.9
Saber (3)
20/1
T: M & M Pitman
R: M E Gestain (54.5)
20/1
9g swiss ace (AUS) x lichen moss (AUS) (mossman (AUS))
Race 6 - Coupland's Bakeries Hcp (1600m)
Class: Open Track: Heavy(10) Time: 1:42.37
Prizemoney: $32,500
1
15/4
T: Ms L Prendergast
R: Ms K Williams (55)
15/4
6g road to rock (AUS) x graphite (NZ) (bigstone (IRE))
Winning siblings: Anticipating, Jakkalberry Finn, Lizaz,
This nick: 1 runners; 1 winners; 0 SW. Details
2
1.3
5/1
T: L & R Didham
R: S Toolooa (59)
5/1
3
1.7
10/1
T: S Hargreaves & N Murfitt
R: M E Gestain (50)
10/1
6m ego (NZ) x queen's view (NZ) (grosvenor (NZ))
4
5.2
13/8F
T: M P McCann
R: Rohan Mudhoo (58.5)
13/8F
5g ego (NZ) x impact (NZ) (keeper (AUS))
5
8.7
15/1
T: C L Trembath
R: T R Moseley (56.5)
15/1
8g d'cash (AUS) x let's go shopping (NZ) (no excuse needed (GB))
6
10.5
9/1
T: P D Harris
R: D R Bothamley (62)
9/1
5g zacinto (GB) x anya (NZ) (volksraad (GB))
7
12.6
9/1
T: H B Tapper
R: R D Beeharry (54)
9/1
6g raise the flag (GB) x ruby red (NZ) (dehere (USA))
8
20.2
10/1
T: S & M Smith
R: C A Campbell (57)
10/1
7m tavistock (NZ) x shibboleth (NZ) (cape cross (IRE))
Race 7 - Betavet (Bm65) (1600m)
Class: Benchmark 65 Track: Heavy(10) Time: 1:42.72
Prizemoney: $22,500
1
11/1
T: L J Stewart
R: T R Moseley (59.5)
11/1
5g dundeel (NZ) x whitesails (AUS) (fastnet rock (AUS))
Winning siblings: Lady Seabring, Luff,
This nick: 9 runners; 6 winners; 0 SW. Details
2
1.3
Jin Lu (1)
4/1F
T: L & R Didham
R: S Toolooa (57)
4/1F
7g coats choice (AUS) x ocean cookie (NZ) (al akbar (AUS))
3
6.1
8/1
T: J R Phillips
R: S L Wynne (57)
8/1
4m darci brahma (NZ) x quintette (NZ) (alamosa (NZ))
4
6.2
14/1
T: Ms J Burrows
R: M E Gestain (55.5)
14/1
6g danroad (AUS) x cornflake (NZ) (desert sun (GB))
5
8
Repulse (11)
16/1
T: M P McCann
R: K Mudhoo (56.5)
16/1
4m proisir (AUS) x kruger valley (NZ) (kaapstad (NZ))
6
8.8
16/1
T: Ms Sharon Robertson
R: G A Jogoo (55)
16/1
4m rock 'n' pop (AUS) x french (NZ) (o'reilly (NZ))
7
9.2
5/1
T: M & M Pitman
R: K Chowdhoory (55.5)
5/1
3f tavistock (NZ) x la sizeranne (NZ) (stravinsky (USA))
8
10.2
Float (6)
12/1
T: J & K Parsons
R: M J Taylor (54)
12/1
4m ghibellines (AUS) x deinira (NZ) (savabeel (AUS))
9
11
Vicenza (12)
20/1
T: Danny Crozier
R: C R Barnes (56)
20/1
4m sacred falls (NZ) x tonic (NZ) (blues traveller (IRE))
10
11.2
8/1
T: Andrew Carston
R: Ms K Williams (56.5)
8/1
4m shocking (AUS) x etosha lass (NZ) (pentire (GB))
11
11.3
20/1
T: Ms Sharon Robertson
R: C A Campbell (54.5)
20/1
7m dalghar (FR) x striking imp (NZ) (imperial seal (GB))
12
11.4
30/1
T: Andrew Carston
R: Rohan Mudhoo (57)
30/1
6g pentire (GB) x devant (NZ) (zabeel (NZ))
13
12.3
13/2
T: K Rae & K Williams-Tuhoro
R: J R Lowry (59)
13/2
4g reliable man (GB) x wahaha (NZ) (stravinsky (USA))
14
12.6
60/1
T: D B Frye
R: L Callaway (56.5)
60/1
5m ocean park (NZ) x under siege (USA) (royal academy (USA))
Race 8 - Racing Next @ Asb 8/7 (Bm74) (1400m)
Class: Benchmark 74 Track: Heavy(10) Time: 1:29.50
Prizemoney: $27,500
1
5/1
T: Sophie Price
R: C A Campbell (58.5)
5/1
This nick: 6 runners; 3 winners; 0 SW. Details
2
0.8
5/2F
T: Ms T Rae
R: Ms K Williams (57.5)
5/2F
5g harbour watch (IRE) x scattered dreams (AUS) (redoute's choice (AUS))
3
1.2
4/1
T: K & P Hughes
R: K Chowdhoory (56.5)
4/1
4g swiss ace (AUS) x chapinta (NZ) (high chaparral (IRE))
4
1.3
10/1
T: H B Tapper
R: D R Bothamley (58.5)
10/1
7g manhattan rain (AUS) x flame of lanka (AUS) (redoute's choice (AUS))
5
2.8
30/1
T: M & M Pitman
R: L Callaway (56.5)
30/1
6
3.2
25/1
T: Andrew Carston
R: J R Lowry (58)
25/1
6g darci brahma (NZ) x tattinger (NZ) (centaine (AUS))
7
3.4
7/1
T: L R Beckett
R: C K Kwo (56)
7/1
5m cape blanco (IRE) x zakharova (NZ) (daggers drawn (USA))
8
5.2
Tuilana (12)
66/1
T: N W Coulbeck
R: K Mudhoo (54.5)
66/1
7m showcasing (GB) x valderama (NZ) (elusive city (USA))
9
6.9
40/1
T: Steven Woodsford
R: G A Jogoo (56.5)
40/1
8g kingmaker (NZ) x riverdancer (NZ) (pompeii court (USA))
10
10
30/1
T: S B Marsh
R: R D Beeharry (54)
30/1
7g o'reilly (NZ) x cancan (NZ) (pins (AUS))
11
10.5
Yannick (15)
30/1
T: Jamie Bullard
R: T R Moseley (54)
30/1
4g burgundy (NZ) x head girl (AUS) (encosta de lago (AUS))
12
11
20/1
T: J & K Parsons
R: C R Barnes (58)
20/1
5g savabeel (AUS) x final touch (NZ) (kashani (USA))
13
11.4
12/1
T: J C Blackadder
R: M J Taylor (50.5)
12/1
6m ekraar (USA) x yeshi shinko (NZ) (shinko king (IRE))
14
16.2
50/1
T: S J Hewitt
R: S L Wynne (54)
50/1
8g le saint (NZ) x kiss me quick (NZ) (little brown jug (NZ))
* Nick figures are for Australasia.